:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Ulewne deszcze dały się we znaki. Strażacy pompują bez przerwy

Bardzo pracowite godziny znów notują strażacy niemal wszystkich jednostek, podległych Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. Tylko dziś (22.08) interweniowali w czternastu miejscach. Niestety, pompy pracują pełną parą, a prognozy pogody nie brzmią optymistycznie. Kolejne informacje od zaniepokojonych mieszkańców wciąż napływają.

Wszystkiemu winne są intensywne opady deszczu, które nie odpuszczają niemal od trzech dni. Mocno nasączona ziemia, przepełnione rowy melioracyjne oraz sieci kanalizacji deszczowej sprzyjają lokalnym podtopieniom i zalewaniu pomieszczeń, znajdujących się na niższych kondygnacjach budynków. Zagrożone jest nie tylko mienie i pola uprawne, ale także inwentarz żywy.

Od wczesnych godzin porannych wzmożone działania prowadzone są m.in. w Barwicach, gdzie podtopione zostały położone niżej posesje oraz piwnice budynków mieszkalnych i garaże. Pomoc potrzebna była także w jednym z magazynów z materiałami budowlanymi oraz na rozległym parkingu.

Podobne działania prowadzone są także od wczesnych godzin przedpołudniowych w Starym Chwalimiu, gdzie podtapiane były kolejne posesje i pomieszczenia gospodarcze. Szybko przepełniły się także rowy melioracyjne, co dodatkowo utrudniało prowadzone działania. Zadysponowane początkowo zastępy nie radziły sobie jednak z ciągle przybierającą wodą. Na miejsce wysłano więc kolejne jednostki z pompami szlamowymi, umożliwiającymi szybkie usunięcie wody i płynących z nią zanieczyszczeń. Sytuacja musiała być poważna, ponieważ do Starego Chwalimia udał się sam Komendant Powiatowy PSP Szczecinek, aby osobiście nadzorować prowadzone działania.

Standardowo już w takich sytuacjach - interwencje potrzebne były w Gwdzie Wielkiej oraz Grzmiącej, gdzie woda zalewała posesje oraz drogi. Ulewy nie oszczędziły także miejscowości Ostrowąs, a także Bornego Sulinowa, Grabowa, Białego Boru, a nawet Szczecinka, gdzie pomoc potrzebna była m. in. przy zalaniach garaży i piwnicach.

Pełne ręce roboty mieli dziś strażacy z powiatowych jednostek etatowych oraz niemal wszystkich remiz OSP. Jak informuje nas asp. Mirosław Śledź, z Komendy Powiatowej PSP Szczecinek:

- To faktycznie był wyjątkowo pracowity dzień. Nasze siły potrzebne były aż w czternastu różnych lokalizacjach, czasem kilkukrotnie. Obecnie kończymy te wytężone działania i większość ludzi wraca do swoich jednostek na zasłużony wypoczynek. Siły, zadysponowane do aktualnie prowadzonych akcji są wystarczające, a sytuacja jest pod całkowitą kontrolą.

 

Foto: Dzisiejsze działania, OSP Barwice.

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


straż pożarna ulewy - komentarze opinie

  • gość 2017-08-22 23:56:14

    Nie trzeba jechać do Barwic. Na koszalińskiej blisko wjazdu od Kościuszki wielka kałuża zalewająca chodnik. Powstaje regularnie po każdej ulewie.

  • gość 2017-08-23 10:28:15

    Barwice, no, no. Nie dosyć że bieda to jeszcze i powodzie. Ciekawe czy rezydencja starosty tez podtopiona? Ratujcie starostę i jego dobytek.

  • gość 2017-08-23 21:04:30

    Rdzawy król powiatu woli dla ratowania gumy urlop przerwać, a jego suchejajko z "N" na gburmistrza ,,,^_^,,,

Dodajesz jako: Zaloguj się