:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, Ulica Junacka jakiej - zdjęcie, fotografia
Temat Szczecinecki 24/03/2017 13:59

14011_18481.jpg

To mało doskonałe zdjęcie ma bezcenną wartość dokumentacyjną. Powstało najprawdopodobniej w 1960 r. Zostało wykonane przez ówczesnego architekta powiatowego Zdzisława Naję. 

To właśnie w tym czasie wykonano całą serię zdjęć dokumentujących śródmiejską zabudowę. Ponieważ z reguły w znacznej części była ona w fatalnym stanie technicznym, tym sposobem kwalifikowano zabudowę do rozbiórki.

Zdjęcia stanowiły też materiał, którym posługiwano się przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego. Dodam, że pracownia urbanistyczna znajdowała się w zamku, początkowo w skrzydle północnym, potem na poddaszu dzisiejszej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. 

To właśnie na lata 60. przypada intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego. W miejscu starej zabudowy, nie licząc się z uwarunkowaniami historycznymi, zaczęły powstawać typowe bloki mieszkalne. Nie miała znaczenia także architektoniczna wartość obiektu, ani tym bardziej data jego powstania. Kształtowaną przez wieki zabudowę nadającą niepowtarzalny specyficzny charakter miejsca i miasta, a nawet jego historyczną siatkę uliczną wyburzano na niemal masową skalę.

W ten sposób do lat 80 rozebrano ok. 80 budynków. Owszem, były również opracowania konserwatorskie i wytyczne dotyczące kształtowania układu przestrzennego starego miasta, ale z reguły tego nie przestrzegano. Szczecinek w tym względzie nie był odosobniony. W imię szczytnych sloganów o zielonych osiedlach, zacierano namacalne ślady historii. W ten też sposób realizowano politykę państwa dotyczącą tożsamości tzw. Ziem Odzyskanych. 

Szczecinek w ciągu swoich dziejów nigdy nie był miastem zamożnym. Dlatego też najstarsza XVIII i XIX-wieczna zabudowa składała się wyłącznie z budynków o konstrukcji ryglowej pospolicie zwanej „pruskim murem”. Tego typu konstrukcja drewniana bardzo często była uwydatniona na elewacji, tworząc dekoracyjną kratę, składającą się z podwalin, oczepów, słupków i zastrzałów. 

W Szczecinku w zdecydowanej większości budynków, drewniany szkielet ukrywano pod tynkiem lub architektonicznym wystrojem, ale tylko w elewacjach tych od strony ulicy. Ze względu na użyte do budowy drewno, obiekty nie były trwałe. Przez niemalże dziesiątki lat niekonserwowane i nieremontowane domy z reguły były w złym stanie technicznym, a ich remont był bardzo kosztowny.

Pnąca się nieco pod górkę uliczka Junacka, była doskonałym przykładem takiej właśnie zabudowy. Widać ją na zdjęciu po prawej stronie. Do szczytu istniejącego do dzisiaj budynku po byłym Hotelu Pomorskim a wtedy Keun`s Hotel, przylegała piętrowa kamieniczka z mieszkaniem na poddaszu oraz oficyną od strony ul. Junackiej. 

Po wojnie od strony ul. Boh. Warszawy na parterze mieścił się prywatny zakład naprawy radioodbiorników, którego właścicielem był p. Domagała. Pamiętam jako dziecko, że za dużą sklepową witryną stało duże lampowe (innych nie było) radio. 

Pięknie prezentująca się na zdjęciu oficyna, ściana szczytowa na wysokości piętra i poddasza dekorowała nie przykryta tynkiem ściana „w kratę”. Drewnianą konstrukcję uwidoczniono także w niezwykle malowniczo wyglądającym budynku gospodarczym. Od południa posesja przylegała do bezokiennej ściany spichlerza. Środek tworzyło mikroskopijnej wielkości podwórze, do którego nigdy nie dochodziło światło słoneczne. 

Kilka lat potem całą zabudowę, z wyjątkiem równie starego XIX wiecznego spichlerza rozebrano. Na wolnej działce na wysokiej betonowej podmurówce stanął przeszklony pawilon ze sklepem odzieżowym. Od samego początku zakładano, że jest to obiekt tymczasowy. Przetrwał aż do 1994 roku. 

Dzisiaj zostały po nim ściany fundamentowe oraz mocno wyszczerbiona... posadzka z płytek lastrykowych. Od tego czasu położona w samym sercu miasta nieruchomość służy jako poligon doświadczalny dla amatorów mazania ścian sprayem. 

W 2014 roku w ramach odbywającego się w mieście II Art Pikniku, na ścianie dawnego spichlerza, a obecnej siedziby firmy EP&M powstał pierwszy, ale raczej mało udany mural sporządzony na podstawie archiwalnej fotografii przedstawiającej dawną ul. Pruską – dz. Bartoszewskiego. 

Na starym zdjęciu widzimy jedynie niewielki fragment XIX wiecznego spichlerza. Jakimś cudem budynek udało się uratować z pogromu. Może dlatego, że ostatecznie wpisano go na listę obiektów chronionych, a sam budynek wykonano z solidnych materiałów. Oprócz kamiennych ścian piwnic w całości został zbudowany z cegły. 

Potem przez dziesiątki lat stał zamknięty na kłódkę. W latach osiemdziesiątych powstała koncepcja, aby zaadaptować go na potrzeby wystawiennicze mieszczącej się tuż obok w mikołajowej wieży Muzeum Regionalnego. Sporządzony został nawet projekt, ale na tym etapie inwestowanie przerwano. 

Wnętrze z racji bardzo skromnej powierzchni raczej się do tego nie nadawało. Wprawdzie miał aż cztery naziemne kondygnacje, ale za to bardzo niskie. Wchodziło się na tam po drewnianych, rachitycznych schodach. Zbudowano go z niezwykle solidnych i grubych ścian. 

Z pewnością najciekawszym pomieszczeniem była przesklepiona beczkowym stropem piwnica. Szeroka łukowa brama służyła niegdyś do wyładunku lub załadunku zboża z konnych platform, dlatego strop parteru znajdował się mocno powyżej wjazdu. Równie charakterystycznym elementem, były drzwi na każdym piętrze (na dachu zwieńczone nadbudówką), służące do podnoszenia, przy pomocy umocowanej na bloczku liny, worków ze zbożem. 

Szczęśliwie tak się stało, że stary spichlerz w końcu znalazł swego nowego właściciela. Jest to doskonały przykład, jak wiekowy budynek można wykorzystać do współczesnych wymogów i to z poszanowaniem jego historycznej tożsamości. 

Jerzy Gasiul

 

Reklama

Ulica Junacka, jakiej już nie ma komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"