:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, Ulica Podgórna - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Temat Szczecinecki 23/09/2016 13:47

Kiedy latem 1969 roku robiłem to zdjęcie, wszystkie domy przy ul. Podgórnej były już opuszczone i przygotowane do wyburzenia. W tym czasie z tej dawnej Podgórnej (niem. Bergstrasse – czyli Górzysta Droga) niewiele już zostało, zaledwie kilka domów od strony ul. 9 Maja. Ich wyburzanie było prowadzone etapami. Jako ostatnią rozebrano północną pierzeję ul. 9 Maja, widoczną na zdjęciu od strony zaplecza. 

Pierwszym nowym obiektem jaki się w tym miejscu pojawił, był piętrowy pawilon przy skrzyżowaniu ul. 9 Maja i Podgórnej. Jego wygląd, z racji miniaturowych okien od ulicy i braku tychże od zaplecza, a także cementowego koloru elewacji, bardziej nawiązywał do trzesieckiego bunkra niż do jakiejkolwiek budowli w centrum miasta. Usytuowano go w miejscu wyburzonych trzech piętrowych kamieniczek. Wszystkie miały strome, kryte dachówką dachy i mieszkalne oficyny od strony ul. Podgórnej i wejścia do kina „Kadr”. Była to najstarsza w tej części dzisiejszego deptaka zabudowa, która jakimś niezwykłym zdarzeniem losu przetrwała wojnę i pożary. Poległa w epoce, kiedy wszystkie, bez względu na swoją wartość historyczną i architektoniczną budynki, były uważane za rudery i bezwzględnie równane z ziemią. W tym miejscu stawiano bloki, które różniły się między sobą co najwyżej ilością klatek schodowych.

Jedynymi znaczącymi inwestorami w tamtym czasie było miasto – budujące na masową skalę mieszkania komunalne oraz Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Można jeszcze wspomnieć o tzw. budownictwie zakładowym, ale przy tych dwóch potentatach raczej się nie liczyły. Władze interesowały jedynie nowe mieszkania w blokach. Sprzyjała temu polityka państwa. 

Plany zagospodarowania przestrzennego opracowywano zgodnie z założeniami modernizmu adaptowanymi do polskich, dość siermiężnych w tamtych czasach warunków. Architektonicznym guru był wtedy Le Corbusier. Jego idee (sam mówił o blokach jako maszynach do mieszkania), często nie liczące się z warunkami klimatycznymi (przykładowo budynki na słupach w poziomie parteru), starano się przenieść na polski grunt. Trzeba przyznać dobrze pasowały do wielkiej płyty. Mówiło się wtedy o nowoczesnej urbanistyce, utożsamianej z wielkimi blokami rozrzuconymi pośród zieleni. Wprawdzie tak kształtowana miejska przestrzeń prowadziła do wyobcowania, ale w gruncie rzeczy na tym miało to polegać. Był to jeden ze sposobów wpasowywania się w socjalistyczną doktrynę społeczną. 

Lata 60. i początek lat 70. to okres odbudowy miast ze zniszczeń wojennych. Ponieważ Szczecinek nie był zniszczony, za to istniejąca zabudowa wymagała remontów, zdecydowano się na jej wyburzanie, bezpowrotnie zatracając materialne ślady historii i kultury tych, którzy mieszkali w tym miejscu przed nami. 

Do dzisiaj można zachodzić w głowę, dlaczego w takim eksponowanym miejscu zdecydowano się na budowę piętrowego pawilonu z przeznaczeniem na Zakład Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych. Pod tą nazwą krył się sklep RTV oraz warsztaty naprawcze wiecznie psujących się telewizorów (m.in. słynnych, wybuchowych „Rubinów”) i magnetofonów (szpulowych) oraz kasetowych. Ani jego funkcja, ani architektura nijak się nie miała do otoczenia. I choć w ostatnich latach budynek został przebudowany, powiększono powierzchnię użytkową parteru, nieco modyfikując przy tym elewację, jego brzydota razi do dzisiaj. W tamtym czasie mówiło się, że taki sam budynek wybudowano w Słupsku, a biuro projektów oszczędzając sobie pracy, zdecydowało się jedynie na jego adaptację do miejscowych warunków. 

Rozbiórka starej zabudowy w tym rejonie trwała dość długo. Świadczą o tym choćby rosnące na ruinach chwasty. Ok. 1977 roku wyburzone zostały trzy kamienice po drugiej stronie skrzyżowania (na zdjęciu po lewej). W tym miejscu powstał blok z dużym parterowym skrzydłem od strony ul. Podgórnej. To tam ulokowano największą (przeniesioną z pl. Wolności) aptekę. Dzisiaj jej powierzchnia jest wielokrotnie mniejsza. Teraz pod jednym dachem mieści się kilka różnych punktów usługowych i sklepów w tym m.in. biuro podróży, sklep z papierosami, sklep komputerowy, obuwniczy i gastronomia. 

Jednym z pierwszych obiektów w tej części ul. Podgórnej, był mikroskopijny pawilonik spółdzielni lekarskiej – to dzisiejszy gabinet stomatologiczny. W latach 1975-1976 ulica, podobnie jak ul. 9 Maja, stała się deptakiem. Do dzisiaj z tamtych czasów przetrwał położony wtedy asfalt. Nowością która zupełnie się nie sprawdziła, była próba, ulokowania w tym miejscu ulicznego handlu. Świadkami tego chciejstwa zostały cztery stragany w kształcie katafalków z płyty granitowej. Być może w przyszłym roku (2017) wraz z przebudową deptaku i ten fragment ul. Podgórnej ulegnie przeobrażeniu.

Z tej dawnej uliczki tak naprawdę pozostała jedynie nazwa. Dlaczego Podgórna? Ponieważ niegdyś prowadziła na cmentarz żydowski i komunalny. Oba mieściły się na Górce św. Jerzego (Wodociągowej). Współczesna uliczka urywa się na dwujezdniowej ul. Jana Pawła II, ale przed stu laty od tego miejsca biegła pod górę. Dzisiaj nikomu nawet do głowy nie przyjdzie, że kiedyś, ostatnią drogę trzeba była pokonywać z mozołem – jeśli nie dla żałobników, to z pewnością dla koni ciągnących karawan. 

Jerzy Gasiul 

Reklama

Ulica Podgórna komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"