:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Umowa podpisana - Centrum Ekologiczne ma pieniądze

Budowa Regionalnego Centrum Ekologicznego na terenie Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej nad brzegiem jeziora Trzesiecko na przystani przy ul. Mickiewicza 2 może już ruszać pełną parą. Inwestycja otrzymała właśnie pełne zabezpieczenie finansowe.
    Dziś (wtorek 1.10) w siedzibie Starostwa Powiatowego Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski parafowali umowę na wsparcie finansowe szczecineckiej inwestycji - dotację i podwyżkę w łącznej kwocie ponad 4 mln zł (dotacja 3,2 mln zł, pożyczka 810 tys. zł). Jak zaznaczył J. Chrzanowski, to najwyższa w historii dotacja finansowa udzielona przez WFOŚ na inwestycję ekologiczną w regionie.
    - Dziś dopinamy to wszystko, co przez ostatni rok wiązało się z przygotowaniem naszej inwestycji - mówił m.in. starosta K. Lis. - Już w trakcie przygotowywania inwestycji rozbudowaliśmy ją o Ogólnopolskie Centrum Rewitalizacji Jezior. Występowaliśmy o wsparcie finansowe inwestycji w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, niestety nie znaleźliśmy się na liście rankingowej. Wówczas zaczęliśmy poszukiwać innego montażu finansowego. Całość inwestycji łącznie z wyposażeniem przyszłego Centrum zamknie się kwotą około 6,6 mln zł, z tego 5,1 mln zł pochłonie jego budowa. (...) Dzisiejsza umowa jest dla nas niezwykle ważna, bo zamyka montaż finansowy całego przedsięwzięcia. Za kilka dni będziemy rozstrzygać przetarg na realizację inwestycji. Mam nadzieję, że oferentów nie zabraknie, firmy już się dopytują m.in. w sprawach projektowych.
    Starosta podkreślił również, że wcześniej powiat podpisał umowę na wsparcie finansowe budowy Centrum z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku na kwotę 1 mln zł. - Co najważniejsze jest to kwota ryczałtowa, to znaczy pieniądze w takiej wysokości mamy pewne bez względu na koszt realizacji inwestycji - mówił K. Lis. - Centrum budujemy po to, by m.in. udostępnić go dla dzieci, młodzieży, mieszkańców Szczecinka i powiatu szczecineckiego. Wszystko to w celu edukacji ekologicznej. W końcu października chcemy wejść na plac budowy a cały proces inwestycyjny zamierzamy zakończyć do 31 października 2014 roku.
    Z kolei szef WFOŚ Jacek Chrzanowski podkreślił, że to najwyższa dotacja Funduszu na ten cel. - Dlatego cieszymy się, że w dobrych warunkach będzie można prowadzić zajęcia z edukacji ekologicznej. Wszystkim państwu należą się gratulacje. Obiekt będzie się wpisywał w cały program rekultywacji jezior. Pod tym względem zawsze podaję Szczecinek, jako przykład modelowy. Tym bardziej, że wiele akwenów w kraju jest zanieczyszczonych i takim działaniom, jaki się prowadzi w Szczecinku, w niedalekiej przyszłości będzie poddawanych. Ten obiekt ma szanse funkcjonowania również, jako obiekt ponadregionalny. Także w ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami.
    Obecny podczas parafowania umowy był również burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie - Douglas. - Od dawna już myśleliśmy o tym, by stare obiekty SzLOT poddać przebudowie, rewitalizacji. Wokół tego pomysłu udało się nam zgromadzić wielu naukowców, m.in. profesorów Tomasza Heese z Politechniki Koszalińskiej i Stanisława Podsiadłowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, twórców procesu rewitalizacji Trzesiecka - mówił burmistrz. Jerzy Hardie - Douglas podkreślił też, że miasto i powiat wspierają się w realizacji różnych inwestycji. - To jest taka wisienka na torcie, jeżeli chodzi o zagospodarowanie brzegów jeziora Trzesiecko. Wcześniej dzięki udziałowi miasta w Programie Civitas Renaissance Plus mamy już pomosty. Zbudowaliśmy też wyciąg narciarski, zrewitalizowaliśmy zamek, a w sobotę podpisaliśmy umowę z województwem na rewitalizację zabytkowej plaży miejskiej - mówił m.in. burmistrz.
    Z kolei szef SzLOT Piotr Misztak zapewnił, że wszystkie sekcje jak Akademia "Nautica", Klub Płetwonurków "Murena". Klub Żeglarski "Orlę" czy Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, działające dotąd na przystani, nie przerwą działalności na czas budowy Centrum.
    Przypomnijmy: W artykule: "Rewolucja na przystani - rusza budowa Centrum Ekologicznego"
http://temat.net/aktualnosci/16130/Rewolucja-na-przystani---rusza-budowa-Centrum-Ekologicznego
napisaliśmy m.in., że powiat ogłosił już przetarg na realizację tej inwestycji. Nosi ona nazwę: „Budowa i przebudowa istniejących obiektów na Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej poprzedzoną rozbiórką istniejących obiektów. Ponadregionalny Ośrodek Rewitalizacji Jezior”.
    Przed przyszłym wykonawcą inwestycji huk pracy: budowa budynku edukacyjnego z bazą noclegową, przebudowa istniejącego budynku biurowego na hotelowo-edukacyjny-biurowy, przebudowa istniejącego budynku hangaru magazynowego, rozbiórka budynku magazynowego portierni, zainstalowanie na dachu w ilości 15 sztuk baterii słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach za pomocą pompy ciepła-powietrze wraz z instalacją wspomagającą zasilanie z baterii słonecznych, zagospodarowanie terenu, czyli budowa parkingów, dróg dojazdowych oraz chodników. (sw)

Umowa podpisana - Centrum Ekologiczne ma pieniądze komentarze opinie

 • Wacomir - niezalogowany 2013-10-02 22:34:18

  W normalnym kraju te fundusze powinny być przekazane w całości dla organizacji obywatelskiej Terra. Dlaczego PO przekazała je w ręce PO tworząc kolejnych kilka miejsc ukrycia betonowego elektoratu PO w Szczecinku - rozumiem. To ruch całkiem zrozumiały dla organizacji rozwijającej się jak rak na żywicielu. Ręka rękę myje, świnka świnkę chwali, potworek daje nagrodę potworkowi... Ale proszę państwa dlaczego Naszym kosztem. Dla mnie i Państwa nie jest potrzebne to centrum - ani tablice o ekologii w parku - fundowane przez partię o zerowym prestiżu społecznym nie potrafiącą doprowadzić od 2007 roku do oczyszczenia jeziora i powietrza miasta Szczecinka z substancji rakotwórczych - choć to PO deklarowała. Zło triumfuje kiedy ludzie dobrzy odwracają oczy. Nie odwracajcie oczu zobaczcie ten przekręt moimi oczami - poziom skażenia krytyczny a biurokraci PO z tak dotowanego centrum wystawiają certyfikat czystości powietrza w chwili - przerwy serwisowej u zakładów walących w płuca mieszkańców, samochody i parapety pył oraz toksyczne i rakotwórcze substancje.

 • piopio - niezalogowany 2013-10-02 00:52:39

  k...wa powstaje następna klika nierobów (ludzi którzy nawet godziny życia nie przeżyli) do wybierania kasy na takie gówna znajdują się miliony złoty a na sprawy ważne i bardzo potrzebne te "kocie wymioty" mówią że nie mają funduszy

 • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-01 21:39:57

  Wszystko ladnie,pieknie-pomosty,stateczki,wyciag i.t.d,ale gdzie jest w miare tania baza noclegowa dla potencjalnych turystow.Hotele dla mamy i taty z dwojka dzieci to chyba sa za drogie.Bez taniej bazy noclegowej mozna budowac luksusy,ale turysta i tak nie przyjedzie.Musza byc noclegi z wyzywieniem po normalnych,dostepnych cenach dla przecietnego zjadacza chleba.

 • awax - niezalogowany 2013-10-01 21:36:01

  Super inwestycja . Mała uwaga do autora ,skąd się wzięło takie sformułowanie "zainstalowanie na dachu w ilości 15 sztuk baterii słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w pomieszczeniach za pomocą pompy ciepła-powietrze wraz z instalacją wspomagającą zasilanie z baterii słonecznych " Przecież to bezsensowne i niezrozumiałe baterie słoneczne przygotowują ciepłą wodę za pomocą pompy ciepła???

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com