:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C lekkie zachmurzenie

Urządzenia konwencjonalne czy maszyny CNC?

Porady, Urządzenia konwencjonalne maszyny - zdjęcie, fotografia

Maszyny sterowane numerycznie są coraz częściej stosowane przez przedsiębiorstwa, w których wykonuje się prace w zakresie obróbki skrawaniem. To bardzo efektywna metoda, która zapewnia także dużą dokładność i znacznie skraca czas pracy w porównaniu do tradycyjnych obrabiarek.

Starsze metody są dziś wypierane przez nowoczesne technologie. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż zdarzają się zakłady, w których stosuje się jeszcze konwencjonalne rozwiązania. Zamyka to niestety często drogę do zbudowania pozycji i osiągania większych sukcesów w branży.

Różnice między tradycyjnymi maszynami a obrabiarkami CNC

 

Różnice pomiędzy maszynami CNC a konwencjonalnymi obrabiarkami są znaczące. Po pierwsze tradycyjne maszyny posiadają ręczny układ sterowania, czyli potrzebne wymiary otrzymuje się poprzez uprzednie samodzielne ustawienie pokręteł obrabiarki. Następnie podczas całej pracy wymagana jest kontrola pracownika, który obsługuje dźwignie i przyciski maszyny. W kwestii danych wejściowych – pracownik samodzielnie musi ustawić maszynę na podstawie zleceń i rysunków. Natomiast jeśli chodzi o maszyny CNC – plan obróbki może zostać wprowadzony do maszyny na przykład przez nośnik danych lub też dzięki wprowadzaniu komend z poziomu klawiatury. Wszystkie dane i programy do obróbki mogą być przechowywane w pamięci wewnętrznej maszyny lub na dysku twardym. W przypadku obrabiarek CNC nie jest konieczna ich kontrola przez pracowników – za pracę i sterowanie odpowiada mikrokomputer i sterowniki CNC - https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html. Maszyny CNC to ogromne ułatwienie, które znacznie podnosi jakość pracy ze względu na precyzję, prędkość pracy, a także efektywność.

 

To tylko niektóre zalety wynikające ze stosowania nowoczesnych technologii. Oprócz nich warto zwrócić uwagę na krótsze normy czasu pracy. Wyróżnia się czas główny, czas pomocniczy (m. in. mocuje się wtedy przedmiot) oraz czas przygotowawczo-zakończeniowy. Urządzenie zapewnia też większą powtarzalność – to wszystko dzięki sterowaniu za pomocą mikrokomputera. Uzyskuje się wtedy przedmioty takiej samej jakości, co jest niemal niemożliwe w przypadku konwencjonalnych maszyn. Powtarzalność i precyzyjność to także cechy maszyn CNC, które pozwalają na uniknięcie błędów, a co za tym idzie – oszczędność materiału.

 

Powyższe stwierdzenia udowadniają, że w dzisiejszych czasach stosowanie maszyn CNC jest ogromnym krokiem naprzód. Jeśli zależy nam na wysokiej pozycji w branży, konwencjonalne urządzenia nie wystarczą.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl - sklep techniczno-narzędziowy oferujący siłowniki pneumatyczne pod adresem https://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-silowniki-pneumatyczne-c-1452_1889.html

 

artykuł partnera serwisu