:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C słabe opady deszczu

UTWS, czyli gigantyczny filtr na kominy Kronospanu, już z pozwoleniem na budowę

Biznes, czyli gigantyczny filtr kominy Kronospanu pozwoleniem budowę - zdjęcie, fotografia

W przyszłym roku Kronospan zamierza zrealizować inwestycję, dzięki której Szczecinek zostanie uwolniony od wszelkiego rodzaju uciążliwości pyłowych i odorowych. Wspomniana inwestycja to system urządzeń UTWS. W dużym skrócie – jest to gigantyczny filtr, który ma spowodować wyraźną poprawę jakości powietrza. Inwestycja jest także efektem dostosowania zakładu nowych przepisów Unii Europejskiej IED w sprawie emisji przemysłowych oraz BAT. Jak podkreślił członek zarządu Kronospanu, Krzysztof Aleksandrowicz, symboliczna łopata została już wbita. Starostwo powiatowe wydało już w tej sprawie prawomocne pozwolenie na budowę, natomiast miasto wydało decyzję odnośnie środowiskowych uwarunkowań. 

Wszystko zostało dokładnie omówione podczas zorganizowanej we wtorek (20.12) na terenie firmy konferencji prasowej, w której wzięli udział: członek zarządu Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas oraz starosta Krzysztof Lis. 

UTWS, czyli gigantyczny filtr na kominy Kronospanu, już z pozwoleniem na budowę from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

- Zależało nam, by ten stary rok zakończył się takim pozytywnym akcentem – zaznaczył Krzysztof Aleksandrowicz. UTWS w Szczecinku ma kosztować około 25 mln euro. – Ubolewam, że nie będzie tego zastrzyku finansowego, na który bardzo liczyliśmy – podkreślił dalej K. Aleksandrowicz. – Chodzi o pożyczkę z NFOŚ. Od lokalnej organizacji wpłynął wniosek, aby nam takiej pożyczki nie udzielać i faktycznie ta pożyczka została zawieszona. Do dnia dzisiejszego nie mamy na ten temat żadnej odpowiedzi. 

- Dla mnie to wielki dzień – powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Myślę, że już wkrótce nazwa UTWS będzie rozpoznawalna w Szczecinku i każdy mieszkaniec będzie wiedział, co to jest. Można to było zrobić za 10-15 mln zł. Właściciel zdecydował się na wydanie 80, a może nawet 100 mln zł. Bez pożyczki częściowo umarzalnej z WFOŚ. Wielką zasługę ma tutaj Terra, która nie może się do końca cieszyć, bo jednak ta inwestycja powstanie. Patrzę na to wszystko z perspektywy miasta, którego budżet to 150 mln rocznie. Ta inwestycja nie będzie przynosiła przecież żadnych zysków. Jest inwestycją poprawiającą jakość środowiska. 

- Jest to na pewno sukces nas wszystkich – dodał na końcu starosta Krzysztof Lis. – Pokazujemy tutaj, że nie stawiamy żadnych problemów, a jeżeli już takie są, to próbujemy je rozwiązać. Mam nadzieję, że te 100 mln zł też pozostaną w kasie naszych lokalnych przedsiębiorców. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby bez zbędnej zwłoki w tym postępowaniu administracyjnym działać. 27.10 października firma Kronospan złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. 22.11 wydaliśmy decyzję o pozwoleniu na budowę, a 7 grudnia ta decyzja się uprawomocniła. Spokojnie można z tym przedsięwzięciem ruszać. 

Jak zapewniali organizatorzy konferencji, pierwsze efekty działania systemu UTWS mają być odczuwalne dla mieszkańców Szczecinka już pod koniec przyszłego roku. Tym samym Kronospan chce zrealizować wspomnianą inwestycję szybciej, niż wejście w życie ustawy dotyczącej BAT. 


UTWS, czyli gigantyczny filtr na kominy Kronospanu, już z pozwoleniem na budowę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com