:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

W Czarnoborze umierają dęby. Kolejne pomniki przyrody trafią pod topór

To jedyny do dzisiaj zachowany szpaler starych dębów szypułkowych na terenie miasta. Dwustuletnie drzewa, z których większość jest już mocno schorowana, rosną na skarpie północnego brzegu jeziora Leśne. Tuż obok przebiega szlak pieszo-rowerowy „Zaczarowane pejzaże”. Jezioro Leśne po pow. 17,7 ha to jedno z trzech jezior, które znajdują się w granicach administracyjnych Szczecinka. Dodajmy, że jezioro słynie ze szczupaków, okoni, płotek, a także karpi.

 

Na najbliższej sesji radni mają podjąć uchwałę dotyczącą Nadleśnictwa Czarnobór, o zniesienie trzech pomników przyrody. Pośród nich jest jeden z dębów szypułkowych o obwodzie 380 cm, rosnący na skarpie jeziora Leśnego a także dwa buki zwyczajne o obwodzie 400 i 340 cm. Drzewa te muszą być wycięte z uwagi na ich stan zdrowotny oraz, jak to określono w projekcie uchwały, zagrożeniu zdrowiu i życiu ludzi korzystających ze ścieżki edukacyjnej.

Drzewa te otrzymały status pomników przyrody rozporządzeniem Wojewody Koszalińskiego z dnia 8 września 1992 roku. Zgodnie z danymi zawartymi w „Programie Ochrony Środowiska dla Miasta Szczecinek na lata 2010-2013 z uwzględnieniem lat 2014-2020", w mieście ustanowiono pomnikami przyrody 8 obiektów (w sumie 32 sztuki drzew). Są to pojedyncze drzewa oraz grupy drzew.

Obiekty te są chronione ze względu na szczególną wartość przyrodniczą, pokrój oraz wiek. Pomnikiem przyrody może być dąb szypułkowy którego obwód na wysokości 130 cm od powierzchni terenu wynosi min. 376 cm.

Dodajmy, że w ostatnich latach jest to już trzeci dąb szypułkowy znad jeziora Leśnego, który ze względu na stan zdrowotny trzeba było wyciąć.

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


czarnobór dęby wycinka pomnik przyrody jezioro leśne - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2017-10-10 07:05:54

  Na terenie miasta jest sporo drzew spełniających kryteria pomnika przyrody: dąb przy stadionie, brzoza przy strzelnicy, o których radni zapomnięli.

 • gość 2017-10-10 08:42:14

  Przy stadionie Kronospan w ramach ekologicznej budowy wyciął w sumie 93 drzewa w tym również dwa dęby szypułkowe które co prawda nie były jeszcze pomnikami przyrody ale już nigdy też nie zostaną bo reklamujacy sie jako ekologiczny zakład nie pozwolił im na to zeby nasi potomkowie mogli je ujrzeć.

 • gość 2017-10-10 09:47:52

  Może ze względu na stan zdrowia trzeba wyciąć radnych?

 • gość 2017-10-11 10:38:58

  "Drzewa umierają stojąc... "

Dodajesz jako: Zaloguj się