:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C bezchmurnie

W Dzikach - "Dzika integracja"

Położone z dala od głównych tras, pozbawione dobrych dróg, prężnie działających świetlic, a nawet placów zabaw… – mowa o niewielkich miejscowościach w Gminie Szczecinek. Okazuje się, że w takich miejscach także tętni życie.

Wystarczy zachęcić niewielką społeczność do działania, pokazać, skąd można uzyskać pomoc i na pozytywne, zmieniające obraz wsi efekty nie trzeba długo czekać. W ostatnim czasie mogli się o tym przekonać mieszkańcy kilku gminnych miejscowości, uczestniczących w programie rewitalizacyjnym. Na terenie Gminy Szczecinek wspomniany program realizuje Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Przypomnijmy. Program rewitalizacji gminy ma na celu ograniczenie problemów społecznych czy gospodarczych najbardziej potrzebujących terenów. Realizatorzy programu przy udziale mieszkańców opracowali kilka koncepcji, które mają zachęcić lokalną społeczność do działania i ograniczyć występowanie negatywnych zjawisk. Na pierwszy ogień poszły Godzimierz oraz Dziki. Obie miejscowości na początek postawiły na rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej w pobliżu swoich domostw. To jednak tylko wstęp do tego, co niesie za sobą rewitalizacja. 
W sobotę (15.07) miało miejsce uroczyste podsumowanie działań w Dzikach. Projekt „Dzika Integracja” zakładał budowę niewielkiego placu zabaw z siłownią pod chmurką, ale już wiadomo, że to nie koniec społecznych przedsięwzięć, które sprawią, że w Dzikach i nie tylko tam będzie się żyło lepiej.


- Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego ufundowała elementy placu zabaw oraz siłowni zewnętrznych i to zadanie kosztowało 20 tys. zł – powiedział nam uczestniczący w sobotnim pikniku w Dzikach wójt Gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas. – Dzisiaj po raz pierwszy pokazujemy te urządzenia. Jest tutaj także z nami Ochotnicza Straż Pożarna, która prezentuje swoje umiejętności, są ratownicy medyczni z Tadmedu, poza tym są obecni przedstawiciele koszalińskiej agencji, z którymi rozmawiamy o dalszych perspektywach rewitalizacji. 


- Cały program rewitalizacji na dobre rozpocznie się w październiku. Wtedy ruszą pierwsze nabory na społeczne projekty. W tej chwili przygotowujemy się do udziału w tych naborach. Mam nadzieję, że przebrniemy przez sita weryfikacyjne i osiągniemy sukces – dodał nasz rozmówca. 
- Mieszkańcy we wszystkie te działania bardzo się angażują – podkreśla z kolei Lidia Pieńkos, koordynatorka projektu. – Na początku podchodzili do tego z wielkim sceptycyzmem. Jednak zostało to przełamane i teraz widać bardzo duże zaangażowanie, zainteresowanie oraz wsparcie ze strony mieszkańców. Nawet w najdrobniejszych rzeczach: czy to jest upieczenie ciasta czy posadzenie roślinki. Ale to jest. Oni tworzą swoją przestrzeń. 


dziki, koszalińska agencja rozwoju regionalnego, gmina szczecinek - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się