:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C lekkie zachmurzenie

W "mechaniku" same nowości. Symulator jazdy, auto elektryczne, klasa kierowca B + C + E

Spore zmiany czekają uczniów w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Koszalińskiej. W czwartkowy (11.01) poranek, w Starostwie Powiatowym odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której starosta Krzysztof Lis, szef warsztatów Piotr Kochański i dyrektor szkoły Danuta Czajkowska opowiedzieli o działaniach, które będą miały miejsce w 2018 roku.

 

- Jest niesamowite zapotrzebowanie nastawienia na kształcenie zawodowe. To kształcenie przeżywa renesans, po reformie systemu oświaty, kiedy mówimy o szkole branżowej, tej zawodowej I i II stopnia. ZST po połączeniu ZS nr 5 z ZS nr 3, w roku 2018 będzie tą szkołą, która od czasu powstania nie miała tak ogromnie dużych środków zainwestowanych w infrastrukturę edukacyjną - mówił Krzysztof Lis.

Starosta mówił również o pomyśle, który zrodził się w maju ubiegłego roku. - Sprawdzono zapotrzebowanie na kierowców kategorii C i E, czyli kierowców samochodów ciężarowych z przyczepą bądź naczepą. Po rozmowach z PKS-em, Komunikacją Miejską, z Januszem Paszkiewiczem z Dalbetu podpisano porozumienie i listy intencyjne. Na podstawie planów i założeń, przygotowano projekt do Rejonowego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego “działanie 9.8 - Infrastruktura szkolna zawodowa".

- 4 stycznia otrzymałem informację od Marszałka Województwa, w którym informuje nas, że nasz wniosek, który został w tym działaniu złożony, otrzyma wsparcie finansowe - powiedział Krzysztof Lis.

Jeśli chodzi o kwotę, w tym działaniu było to 25 milionów złotych na 17 wniosków. Wniosek ze Szczecinka na cały projekt, został złożony na kwotę 2 milionów  228 tysięcy złotych i był jednym z lepiej ocenionych projektów. Otrzymana kwota dofinansowania, to 1 911 201 złotych (85 procent dofinansowania).

Sam projekt zakłada, że od marca do końca sierpnia, zostanie przygotowane i uruchomione wszystko to, co jest związane z kierunkiem kształcenia kierowca B + C + E.

Miejsce ma mieć między innymi remont pracowni (240 tys. zł), ale to tylko jedna z części działań. - Będziemy pierwszą w województwie zachodniopomorskim i kraju szkołą, która będzie miała symulator jazdy - powiedział starosta.

Taki symulator jazdy ma kosztować około 900 tysięcy złotych (koszt kwalifikowany). Szkoła ma także w projekcie przewidziany zakup samochodu ciężarowego za kwotę około 250 tysięcy, a także samochodu osobowo-dostawczego (ok. 80 tysięcy). Pojazdy te będą przygotowywały uczniów do jazdy w różnych warunkach atmosferycznych i o różnej porze dnia, symulując różne zdarzenia (noc, dzień, mgła, deszcz). W symulatorach nie zabraknie CB radia czy GPS. Do ZST zostanie zakupiony samochód osobowy elektryczny. Na ten pojazd jest przygotowane 150 tysięcy. Ma być to auto, który będzie przystosowane do nauki jazdy. Pojawi się również różnego rodzaju wyposażenie dotyczące pracowni środków transportu drogowego i pracowni przewozu drogowego, osób i ładunku. Nie zabraknie doposażenia silników samochodowych, przekładni, urządzeń do analizy spalin, komputera, który dokonuje diagnostyki pojazdu.

- Jest to dla nas ogromne wyzwanie, dlatego, że mamy krótki czas związany z realizacją tego przedsięwzięcia. Musimy je zakończyć do 31 sierpnia br. - mówił K. Lis.

Nabór na kierunki rozpocznie się jeszcze przed zakończeniem obecnego roku szkolnego.

Jak informował jeszcze starosta, wymogi związane z procedurami realizacji projektów finansowanych ze środków UE, sprawiają, że odbędzie się najprawdopodobniej 8-10 przetargów do realizacji tego przedsięwzięcia, związanych z podziałem obszarów jeśli chodzi o sprzęt, pojazdy, prace budowlane czy wyposażenie pracowni.

Wszystkie środki są już zabezpieczone. Kwota, która w tym roku będzie uruchomiona na Zespół Szkół Technicznych, wynosi 10 milionów 213 tysięcy 254 zł, z czego 8 mln 300 tysięcy, to kwota dofinansowania z Unii (RPO, nabór kontraktowy, kontrakt samorządowy).

- Jesteśmy też po procedurach przetargowych na budowę centrum praktyk zawodowych, za chwilę wykonawca rozpocznie proces inwestycyjny, ogłosiliśmy przetarg zgodnie z wymogami Unii Europejskiej na pracownię CNC czy obrabiarki numeryczne, drukarkę 3D, na nowoczesną pracownię spawalniczą. Będzie jeszcze pracownia obróbki drewna, malarska, lakierniczo-blacharska, budowlana i instalacyjna. Wszystko będzie na najwyższym poziomie.

To jednak nie koniec przedsięwzięć. Wyremontowany będzie internat dla uczniów. Na to zostało przeznaczone w tym roku 150 tysięcy zł. Zmodernizowana ma zostać kuchnia w internacie.

- Gdyby nie działania samorządu, to pewnie nadal próbowali byśmy dokonać naboru, ale niekoniecznie uczniowie by chcieli się kształcić w danych zawodach. Pamiętajmy, że im bardziej mamy przygotowane stanowiska do kształcenia, tym bardziej przekłada się to na nabór. Uczniowie będą mieli świetnie przygotowane pracownie i do nauki do zajęć praktycznych - powiedziała dyrektor ZST Danuta Czajkowska.


 

Patryk Witczuk


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


zespół szkół technicznych szczecinek klasa kierowca b c e - komentarze opinie

 • gość 2018-01-12 08:47:12

  Nieporozumienie Samorządowe. A na którym miejscu w ostatnim rankingu Perspektyw jest Zespół Szkół nr 5. Nie klasyfikowany. I tak jest w szkołach gdzie Starosta ma swoich dyrektorów i nauczycieli, których bardzo chętnie umieszcza na listach wyborczych do rady powiatu i gmin. Takiemu nauczycielowi nie zależy na poziomie danej placówki i uczniach, bo wie że popierając Nieporozumienie Samorządowe w wyborach nic mu nie grozi. A uczeń się nie liczy. Etat nauczyciela jest najważniejszy.

 • lok - niezalogowany 2018-01-12 11:53:12

  Niech się dzieci uczą. Robotę w SILVIE dostaną, bo PKS pan starosta ze swoimi kolejnymi "Kaszpirowskimi" uleczył.

 • gość 2018-01-12 13:25:33

  Pani dyrektor, co z moją studniówką, wszystkie szkoły się bawią tylko nie mechan?

 • gość 2018-01-13 14:57:39

  Studniówka to dopiero byłaby Nowość.

 • gość 2018-01-13 18:48:03

  A po co kierowcom studniówka i matura?:))) Wystarczy ukończenie kursu nauki jazdy

 • gość 2018-01-24 21:49:41

  I ma chłop rację!

Dodajesz jako: Zaloguj się