:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?W Mielcu rozmawiali o czystym powietrzu także w Szczecinku. Blamaż wiceburmistrza Raka

W Mielcu rozmawiają o czystym powietrzu także w Szczecinku. Blamaż wiceburmistrza Raka
12/07/2018 10:40

Czy mieszkańcy takich miast jak Mielec, Żary, Skawina czy Szczecinek, mimo rozwijającego się w ich sąsiedztwie uciążliwego przemysłu, mogą oddychać czystym powietrzem? To temat, który towarzyszył debacie, jaka została zorganizowana przez Urząd Miejski w Mielcu we wtorek, 10 lipca. W dyskusji wzięli udział licznie zaproszeni goście. Mimo że początkowo do Mielca nikt ze szczecineckiego ratusza się nie wybierał, to jednak ostatecznie w panelu dyskusyjnym postanowił wziąć udział zastępca burmistrza Daniel Rak. Na spotkanie nie dotarła natomiast wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, która wcześniej zapowiedziała swój udział we wspomnianym wydarzeniu.


Jak podkreślił na początku debaty prezydent Mielca Ferdynand Kapinos, spotkanie miało być platformą wymiany doświadczeń. O tym, jak rozwiązać problem czystego powietrza przez ponad trzy godziny debatowali przedstawiciele rządu, samorządowcy, aktywiści społeczni z całego kraju, mieszkańcy Mielca i przedstawiciele działającego we wspomnianych wcześniej miastach zakładu Kronospan. W czasie spotkania odnoszono się do obecnie procedowanej zmiany prawa w zakresie m.in. niezapowiedzianych kontroli WIOŚ, monitoringu ciągłego czy rewizji pozwoleń zintegrowanych. 
Zaproszeni na debatę samorządowcy zgodzili się, że rozwiązanie problemu czystego powietrza to sprawa priorytetowa. Była mowa również o tym, że mieszkańcy Mielca, Żar, Skawiny czy Szczecinka mają prawo do oddychania czystym powietrzem. Mają też prawo oczekiwać, że instytucje państwa, odpowiedzialne za kontrolowanie różnych przekroczeń w emisji zanieczyszczeń, będą działały skutecznie i z automatu, a nie dopiero wtedy, gdy ktoś zacznie je „ciągać za uszy”. Mówiono również o konieczności rozwiązań systemowych, bo zainicjowane ostatnio zmiany w prawie to tylko początek całościowej reformy.
Trochę inne zdanie do tego, jakie reprezentowali w swoich wystąpieniach samorządowcy, przedstawił obecny na debacie Daniel Rak. Zastępca burmistrza Szczecinka poinformował wszystkich, jak wygląda „batalia” o czyste powietrze nad Trzesieckiem, innymi słowy – powiedział dokładnie to, co od lat od władz miejskich słyszą szczecinecczanie. Jaka była reakcja sali? Mówiąc krótko, im dłużej zastępca burmistrza wyliczał, ile pieniędzy Miasto Szczecinek przeznaczyło m.in. na termomodernizację budynków, tym bardziej uczestnicy debaty czuli się zniecierpliwieni. Tego szczecinecki delegat chyba się nie spodziewał.


- Zacznę inaczej niż moi przedmówcy – podkreślił na początku swojego wystąpienia Daniel Rak. – To dane, które w Szczecinku osiągnęliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Zacznę od wyników przekroczeń pyłów PM10. W 2014r. takich przekroczeń mieliśmy 43. Dzisiaj w 2017r. mamy 22. Jak państwo wiecie, dopuszczalna norma tych dniowych przekroczeń to 35. Jeśli chodzi o pył PM2,5. W 2014r. mieliśmy 18 dni z przekroczeniami, w 2017 – 16. Dopuszczalna norma to 25. Czyli jesteśmy na całkiem niezłym wyniku. Jeśli chodzi o b(a)p. 2012 rok to wysokość 4 ng/m3. Dzisiaj w 2017r. wynoszą 2. To są wyniki, które udało się nam osiągnąć. 


- Dzisiaj moi przedmówcy mówili o tym, że trzeba monitorować, że trzeba ciągłe monitoringi robić – takie owakie – kontynuował Daniel Rak. - Od ciągłych monitoringów to się jeszcze te wyniki nie poprawią. Będziecie mogli ewentualnie powiedzieć, czy to jest ten emitor, czy tamten, a to nie jest ważne. My te wyniki osiągnęliśmy mimo tego, że w Szczecinku tak samo jak w Mielcu rozwija się Kronospan. Jesteście już krok przed nami, bo macie UTWS, a my czekamy. Ale lada dzień ma być odpalony. 
W dalszej części swojego wystąpienia Daniel Rak poinformował wszystkich uczestników debaty w Mielcu, jak Szczecinek walczy z niską emisją. Kiedy wyliczał, co zrobił szczecinecki ratusz, ludzie na sali wyraźnie tracili cierpliwość. 


- Powiem inaczej: te wyniki pomimo tego, ze Kronospan pracował nad swoimi rzeczami, pozostawiam to bez komentarza – mówił dalej zastępca burmistrza Szczecinka. - Mówię o tym, co miasto zrobiło. My poprzez programy, które zostały uruchomione, mogliśmy zacząć walczyć z niską emisją. Walka zaczęła się od 2013 roku. Urząd Marszałkowski po raz pierwszy wdrożył uchwałę dotyczącą ochrony powietrza. Ten plan był narzędziem, który dał nam możliwość do pozyskiwania środków. Korzystaliśmy z programów Kawki. Udało nam się na przestrzeni ostatnich lat zlikwidować na terenie Szczecinka ponad 1500 palenisk. Środki przeznaczone na ten cel sięgnęły ponad 13 mln zł. Jako miasto wdrożyliśmy program dotyczący termomodernizacji obiektów. W ciągu 10 lat udało nam się zrobić prawie 190 budynków. Miasto dopłaca też do wspólnot. Te inwestycje sięgnęły wysokości prawie 40 mln zł. W tym roku również będzie 11 edycja naszego programu i tutaj też mamy kolejne środki. Spółka MEC zrealizowała przyłącza i przyłączyła budynki do swoich kotłowni. Przez to 75 proc. zasobów mieszkaniowych jest zaopatrzone w ciepło systemowe…


W tym momencie z sali, gdzie odbywało się spotkanie, dało się słyszeć krzyki.
- Sekundkę, da mi pan skończyć… - próbował kontynuować Daniel Rak. - Przyjechałem do was… 8 godzin jechałem. Uważam że… Nie jesteście moim ani okręgiem wyborczym, ani niczym… Przyjechałem Podzielić się z wami, według mnie, drogą, którą powinien pójść też samorząd. Tylko o to mi chodzi, nie atakujcie mnie… 
Salę powoli wypełniały emocje słuchaczy. – W Mielcu już są programy ochrony powietrza – ktoś krzyknął.
- Ja chciałem powiedzieć… że to nie dzieje się w ciągu jednego roku. Że my walczymy od 2013 roku. Nie oceniajcie mnie tutaj… - odpowiadał, wyraźnie zaskoczony reakcją ludzi Daniel Rak. -  Ja przyjechałem po prostu podzielić się… Ja jestem zastępcą burmistrza. Mój przełożony rozmawiał z panem prezydentem Mielca i dziękuję za zaproszenie.
W tym momencie zastępca burmistrza zaczął dopytywać, dlaczego samorządy nie mają takich samych środków na walkę ze smogiem, jak niegdyś. Wyraził też swoje niezadowolenie z powodu nieobecności na debacie wywodzącej się ze Szczecinka wiceminister środowiska Małgorzaty Golińskiej. 
- Moje pytania są nieco inne – kontynuował, mimo dochodzących z sali krzyków Daniel Rak. -  Dlaczego te programy NFOŚ i WFOŚ zostały wyłączone? Dlaczego dziś mówi się, że będziemy państwem bardziej policyjnym, a my samorządowcy oczekujemy i szukamy pieniędzy. Nasi mieszkańcy, którzy za pośrednictwem miasta mogą przebudować, ocieplić sobie domy, mogą wymienić sobie instalację, takich środków dzisiaj nie mają… (Krzyki z sali.) Program… został wygaszony. Dlaczego? Myślałem, że będzie pani Golińska… która też jest mieszkanką Szczecinka. Bardzo dobrze zna te problemy i orientuje się w tych sprawach. Jestem rozczarowany tym, że nie ma pani minister. Natomiast państwo… naprawdę (krzyki). Tak jak mi się wydaje... My jako samorząd zaczęliśmy batalię z Kronospanem. Podpisaliśmy ileś porozumień. Konsekwentnie dzień po dniu… To nie jest łatwy przeciwnik i wszyscy o tym wiemy. (Krzyki z sali.) Natomiast jedno… Tak jak nam się udało konstruktywnie walczyć, jeśli będzie konstruktywny dialog, to jest naprawdę właściwa ścieżka.
Do wypowiedzi reprezentanta Szczecinka odniósł się Bartosz Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. Jak zauważył, czym innym jest walka ze smogiem związanym z niską emisją, a czym innym uregulowanie kwestii związanych z zanieczyszczeniami emitowanymi przez zakłady przemysłowe.


- Umknął mi przeskok myślowy między monitorowaniem pyłu PM10, PM2,5 i b(a)p a aktywnością zakładu przemysłowego, który emituje całą gamę chemii organicznej – zauważył Bartosz Lisowski. – Tego państwo nie mierzycie. Bo to jest kluczowy problem. (Brawa.). Jakich narzędzi używamy do mierzenia, jakie mamy akredytacje, co mierzymy i czego tak naprawdę szukamy? Czy my na przykładzie zakładów przemysłowych wiemy, czego szukamy i mierzymy. Ja znam odpowiedź – nie. 
Jaki jest związek niskiej emisji z domowych palenisk i kopciuchów z aktywnością dużego zakładu przemysłowego? – dopytywał dalej Bartosz Lisowski.


- Być może to nie było takie wprost powiedzenie – odpowiedział Daniel Rak. - Ja powiem jedną rzecz. Te liczby, które przedstawiłem, nie są związane z tematem Kronospanu. Odcinam firmę Kronospan. Mówię „Heloł”, zrobiliśmy swoje… Nagle znów rozległy się głosy z sali… Nie, ja nie mówię…

Ale dlaczego tak emocjonalnie podchodzicie?

– Tu chodzi o życie i zdrowie, proszę pana – odkrzyknął kobiecy głos z sali. Pokazaliśmy, że jeżeli zaczniecie od własnego… Od współpracy z samorządem i prezydent dostanie mandat, aby ubiegać się o środki i będzie nacisk na ministerstwa, i te pieniądze będą… (krzyki). I wykonacie pewną rzecz. Bez względu na Kronospan. Te parametry się polepszą...
- Które? – zapytał ktoś. – No, to panu czytałem. - A inne? Na sali znów rozległy się krzyki. Prowadzący uspokoił ludzi, tłumacząc, że to spotkanie jest możliwością wymiany wszelkich doświadczeń związanych z ochroną środowiska. 
- Ja się pytam dalej, kiedy będą pieniądze na programy? – próbował kontynuować swoją wypowiedź Daniel Rak.

- Ja mam wrażenie, że mieszkańców Mielca interesuje zupełnie inny problem

– przerwał zastępcy burmistrza Szczecinka Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. smogu i jednocześnie wiceprezes NFOŚ. Z sali rozległy się brawa. 


Do słów zastępcy burmistrza odniósł się krótko potem Łukasz Kurlit, przedstawiciel Skawiny. Jak wskazał, obecnie poziom pyłu PM10 w Skawinie jest bezpieczny, ale ludzie nadal zamykają okna. Dzieje się tak, ponieważ przez wiele lat nikt nie wiedział, co znajduje się w powietrzu. Dopiero po nacisku społecznym w Skawinie udało się przeprowadzić specjalistyczne badania. Wykryto m.in. benzen, naftalen, ksylen i inne zakazane Konwencją Sztokholmską trujące substancje. – Dane dotyczące nowotworów są w Skawinie alarmujące – mówił Łukasz Kurlit. – nie uzyskaliśmy ich w pełni, gdyż są rozproszone. To prawda niewygodna. A my mamy prawo wiedzieć, czym oddychamy. Proponuję podpisanie apolitycznego porozumienia dotyczącego czystego powietrza.
Emocje w czasie debaty pikowały jeszcze w momencie, gdy do głosu dochodzili przedstawiciele Kronospanu. Dyskusję zakończył głos mieszkańców Mielca, którzy wyrazili swoją wielką determinację w walce o czyste powietrze. Jak podkreśliła jedna z mieszkanek, jeśli nadal wszystko będzie tak, jak dotychczas, mieszkańcy „zrobią rewolucję”. 

 

Fot. Małgorzata Iwanicka / Radio Rzeszów, dziękujemy.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

mielec szczecinek czyste powietrze debata daniel rak przemysł - komentarze opinie

 • gość 2018-07-12 11:23:12

  Głosujecie na takie miernoty z peło które gdzie nie pojadą tam wstyd przynoszą. Ludzie opamiętajcie się, przecież lepszym kandydatem na burmistrza byłby nawet Kononowicz albo Jaś Fasola.

 • gość 2018-07-12 11:33:52

  Brawo mieszkańcy Mielca. Widać, że ludzie w tym mieście są świadomi i nie dają sobie wcisnąć kitu opowiadanego przez wice burmistrza Szczecinka pana Raka. Wszyscy wiemy, kto odpowiada za zanieczyszczenie powietrza w Szczecinku. Wiedzą to również mieszkańcy Mielca. Czas, by mieszkańcy Szczecinka poszli po rozum do głowy i przegonili tę sitwę, która tak zaciekle i wbrew opinii mieszkańców broni Kronospanu. Wybór jest prosty, pozostawienie Platformy u władzy to kłopoty ze zdrowiem i czystym powietrzem. Tych dwóch rzeczy nie da się pogodzić.

 • gość 2018-07-12 12:14:09

  ale o co to halo jak przeca utws montuja?

 • gość 2018-07-12 12:15:32

  Teraz Pan Rak dał mi jednoznaczną odpowiedzieć jak głosować w wyborach na burmistrza i dlaczego nie na niego. Ja tak sobie myślę "Chcesz mieć raka głosuj na raka", a ja nie chcę! A Ty chcesz? Twoje dzieci które nie mają głosu w wyborach, chcą?

 • aaa - niezalogowany 2018-07-12 12:16:54

  Rak marzy tylko o stołeczku - niech zapomni :) Mielec pociśnie polityków i ktono na widły. Tam już wrze i to się nie zatrzyma. Koniec z robiniem ludzi w balona!

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 12:21:19

  Zaorali Danielsa.Na amen.

 • gość 2018-07-12 12:43:26

  Łapówkę dobrowolnie bierze się tylko raz, a następnie jest się na smyczy "darczyńcy".

 • GOśĆ - niezalogowany 2018-07-12 12:54:58

  Dziś rano o 07:50 na dworcu było widać i czuć. Z kominów waliło a smród był ten sam co kiedyś.

 • gość 2018-07-12 13:04:41

  Prawda jest taka, że Burmistrz Douglas a także Starosta Krzysztof Lis nic nie zrobili z uciążliwościami z firmy K. to oni odpowiadają za tą bezczynność.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 13:06:23

  Warto, aby Terra i pani poseł podjęły temat uciążliwego huku, który dokucza mieszkańcom tej kronopylnej części miasta. Jednostajny, codzienny. Jak mogłoby być, było czuć i słychać, gdy krono stało. Tej fabryki nie powinno być w mieście!...

 • gość 2018-07-12 13:38:12

  gość 2018-07-12 11:23:12 Głosujecie na takie miernoty z peło które gdzie nie pojadą tam wstyd przynoszą. Ludzie opamiętajcie się, przecież lepszym kandydatem na burmistrza byłby nawet Kononowicz albo Jaś Fasola. Czyli wg.Ciebie trzeba glosowac na miernoty z PiS,ktorzy nawet nie maja odwagi pojechac na takie spotkanie.

 • Dr. Dick - niezalogowany 2018-07-12 13:44:17

  Nawet paluszków nie dali na przekąskę, mizernie

 • gość 2018-07-12 13:50:18

  Racja takie fabryki powinny byc daleko od miast.Ale na rozbudowę małej fabryczki jaka były ZPW zawsze dawał ktoś zgodę i posdejrzewam ze nie zawsze realizacja inwestycji była zgodna z projektem bo kto odważy się kontrolować takiego kolosa. Osobami które zawsze wspierały Krono zapatrzonwe w niego jak w Boga zawsze byłi starosta Lis i burmistzr JHD.. Jeśli chcemy żyć w czystym i zdrowym otoczeniu musimy iść do wyborów i głosować ale z pominięciem list PO i dziwnego tworu starosty Lisa Porozumienia Samorządowego.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 14:17:31

  Trzeba oficjalnie rozpocząć kampanię antyrakową. Nie wolno dać przyzwolenia na nowotwory PO. Do tego Sucha marionetka w rękach lisów. Co wy do tej pory zrobiliście? To że fontanna w Szczecinku?? Pomost,, ładna droga? Komu to i na jaką cholerę skoro wszyscy mamy w swoim otoczeniu rodzinę, chorująca na nowotwory, alergie czy autyzm. Gdzie są statystyki? Co z tego że zrobicie jakoś koncercik na niepełnosprawnego jak systemowo wszystko leży i kwiczy? Panie w orzecznictwie wzrokiem zabijają, panie w Mopsie niedouczone nie wiedzą, co czego im przepisy, dzieci w szkołach w pozornej nauce niedługo nie będą wiedziały ile to jest dwa plus dwa. Wstyd... Czyś jeszcze będzie normalnie?

 • gość 2018-07-12 14:40:50

  I ten człowiek śmie kandydować? Moim zdaniem nie wygra i będzie musiał zmienić pracę. Ciekawe kto go zatrudni ?

 • gość 2018-07-12 15:04:28

  Tyle jest firm, a się jednej uczepili. Co to tylko Kronospan pyli? Już dali by sobie spokój i się rozejrzeli ludzie.

 • gość 2018-07-12 15:15:07

  To będzie hit kampanii wyborczej : Chcesz mieć raka głosuj na Raka .

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 15:40:16

  Wszystkie fabryki takie jak kronospan powinno się stawiać w odległości od miejscowości około 10km.w lesie i wokół powinno się ustawić dźwiękochłonne ekrany. Nie tak jak w Szczecinku taka fabryka jest usytułowana w mieście co jest nie dopuszczalne pod żadnym pozorem. Pomyślał ktoś jak to drewno się zapali które jest składowane. Jak pójdzie z dymem kilka domów i mieszkań.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 16:12:51

  Relacja z konferencji obnaża poddaństwo kierowników miasta wobec truciciela, strach i bierność mieszkańców Szczecinka (zwłaszcza na tle działań mielczan i skawinian). Punktuje również Wioś - jako twór niedecyzyjny, wydmuszkę administracyjną bez jakiegokolwiek wpływu na koncerny trujące Polaków.

 • Edward - niezalogowany 2018-07-12 16:19:50

  Czytam popisy jednego lub dwóch "gości" tuby PIS. A Temat to teraz wszystko napisze jak Połczyn płaci za reklamy.

 • gość 2018-07-12 16:39:10

  Czasami lepiej milczeć żeby myśleli że jesteś idiotą niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 • gość 2018-07-12 17:23:17

  rakotwórzy formaldehyd głpcze!!!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 18:20:05

  Nie jesteście moim okregiem wyborczym :D nie atakujcie mnie :D zaczęliśmy walkę w 2013 roku :D jest moc :D

 • gość 2018-07-12 22:12:52

  Brak mi słów na postawę firmy Kronospan od początku jej aktywności w Szczecinku, i to chyba w każdym aspekcie (włączywszy kulturę biznesową). Powietrze to jedno, ale przypomnę, że początki były związane z zanieczyszczeniem wód. Jestem ciekaw jakości filtrów, które będą instalowane - czy oby przypadkiem nie były z demobilu, zużyte w macierzystym kraju Krono. A do autora powyższej relacji: wydaje mi się, że słowo "pikować" zostało użyte w niewłaściwym sensie, bo "pikować" to gwałtownie obniżać (...), a tu pewnie chodziło o narastanie emocji.

 • gość 2018-07-12 23:30:31

  Uwaga, Uwaga, kolejny złotousty z tubalnym GŁOSEM szykuje nam następny sezon smrodu, łzawienia oczu i trucia gleby. Mam nadzieje, że to nie przejdzie na SUCHO, oby!

 • gość 2018-07-12 23:31:09

  Nie powiem które to s- towarzysz-onko chorych na nowo-twora zawsze na Partię Oszołomów głosowało. One naprawdę w bajki o lokalnych tężniach uwierzyły. Po co do sanatorium jechać jak jest na miejscu. Inhalacje amoniakiem i innym PM - gratis.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 08:20:16

  No niestety wice zawsze gdy wypowiadal sie dla mediow innych niz,, ulubiony,, gawex nie wypadal zbyt dobrze... Jakos nie potrafi poradzic sobie z faktem, ze nie zawsze będzie tak ze ludzie beda z poblazaniem sluchac głupot

 • baju baju - niezalogowany 2018-07-13 09:17:48

  Monitoring ciągły, ehe, pewnie jak ten na ulicy Przemysłowej - co chwila szwankujący.

 • gość 2018-07-13 09:46:56

  Koalicja PO i Nieporozumienie Samorządowe zafundowała na choroby nowotworowe i inhalację. Brawo Jurek Brawo Krzyś. Wasze zaniechanie. Staliście po stronie zakładów a nie mieszkańców. Podziękowania na jesień.

 • gość 2018-07-13 10:53:36

  Jak łatwo wywnioskować z artykułu w Mielcu jest już UTWS i nadal jest tak samo jak było więc do czego ten system służy i dlaczego w takim razie nie działa? to popierwsze po drugie Pan kandydat na Burmistrza miota się z lewa do prawa i nie wie co mowi? na początku mówi o współpracy a potem takie słowa: "My jako samorząd zaczęliśmy batalię z Kronospanem. To nie jest łatwy przeciwnik i wszyscy o tym wiemy" to jak to jest współpracują czy walczą z krono? bo na dziś widzimy wszyscy jedno łapka łapke myje (czyli sitwa: Gburmistrz -szef krono- Starosta) i tyle!!! ale na koniec powiedział prawde cyt: "Mówię „Heloł”, zrobiliśmy swoje…" czyli NIC!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 11:22:28

  Czy to ważne, czy filtr ze szrotu, czy nie ? Ważne, że będzie (może i działał) .

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 13:51:54

  Wstyd i hańba!

 • gość 2018-07-13 14:27:52

  najbardziej przerażające jest to, że nasi włodarze Starosta Krzysztof Lis oraz Burmistrz Jerzy Hardie Douglas przekładają zdrowie mieszkańców, a wiec to co człowiek ma najcenniejsze ponad interes firmy. To oni dla swoich partyjnych interesów i pewnie prywatnych stali się rzecznikami firmy, a nie mieszkańców którzy ich wybrali. dlatego w wyborach samorządowych cała nasza rodzina, która głosowała na PO i Porozumienie Samorządowe już poparcia wam nie udzieli. I to jest demokracja

 • gość 2018-07-13 17:14:17

  Zmiana ustawy dotyczącej czystego powietrza i monitoringu to ma być niby Państwo policyjne??? To ja się zapytam jak nazwać to że miasto kupuje drona który ma kontrolować mieszkańców???

 • gość 2018-07-13 21:29:01

  ...a towarzysz były żołnierz byłego LWP rozpisuje się (mzw), że to PiS zhańbił się w Mielcu, nie pomarańczowy pretendent na stolec burmistrza. Mój Boże ot zakłamanie tych komuchów!

 • gość 2018-07-14 09:46:35

  Burmistrz mieszkańców chce inwigilować dronem? Jak żeś taki odważny to może polatasz nad kominami krono, mój piecyk gazowy tak nie kopci.

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2018-07-14 10:34:59

  Heloł Dani - ta kiełbasa wyborcza jest zdecydowanie przeterminowana - na jesieni będzie Gódbaj.

 • gość 2018-07-14 15:49:55

  "Helloł" - a jednak czegoś się na "kursie" nauczył? :D

 • gość 2018-07-16 09:35:37

  w mielcu lepiej mają z utwsem

 • gość 2018-07-16 14:54:36

  gość 2018-07-16 09:35:37 w mielcu lepiej mają z utwsem jakieś źródło na potwierdzenie?

 • gość 2018-07-18 12:52:36

  mam znajomego w mielcu i czuje różnice. zreszta jak se wejdziesz na rozne mieleckie strony to jest dużo opinii że utws swoje robi. poczytaj se uwaznie.

 • gość 2018-07-18 13:30:03

  jest więcej opinii, że nie robi i dalej śmierdzi. "poczytaj se uważnie". u nas też chwalą "szyszki" i inne takie - jak się dobrze wczytasz ;D a w prasie to nawet są teksty o wulkanach i takich tam :D :D :D

 • gość 2018-07-19 15:35:39

  w porownaniu z tym jak kiedys ludzie hejtowali i protestowali a tym co jest teraz to duzo przyznaje jednak ze dzieki utwsowi jest lepiej. jasne ze ciagle znajda sie krytykanci ale nastroje sie troche zmieniły.

 • gość 2018-07-19 20:40:56

  się trochę zmieniły, a protest (całkiem spory) po montażu był. jak śmierdziało, tak śmierdzi.

 • gość 2018-07-24 07:55:11

  niech urząd miasta zmierzy PM10 na sójczym wzgórzu. i w Trzesiece tam tez są domki. albo niech to wzgórze przeniosą na słowiańską.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

PRZYJMĘ DO PRACY Pracownik

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku. Dobre warunki wynagrodzeniowe.


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy magazynowi

Work Balance jest agencją z doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach z zakresu leasingu pracowniczego (inaczej leasingu personalnego)...


Zobacz ogłoszenie

LAMINIARZ prdukcja łodzi

Hansvik Poland producent łodzi motorowych . Obecnie dla naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: LAMINIARZ MONTER ( ORAZ OSOBY DO..


Zobacz ogłoszenie

SYNDYK sprzeda mieszkanie w

Syndyk masy upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości lokalowej w Szczecinku przy ulicy Polnej 20/1. Lokal 2-pokojowy o powierzchni..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"