:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
W PKS ostateczny program naprawczy. Starosta: Upieram się przy funkcjonowaniu firmy
Temat Szczecinecki 30/11/2018 05:42

Mimo już od wielu lat przeprowadzanych różnego rodzaju działań, w tym poręczeń kredytowych oraz dotacji z budżetu starostwa, problemy spółki PKS wciąż się pogłębiają. O upadłości firmy nie ma jednak być mowy, ponieważ to oznaczałaby powstanie mnóstwa problemów osobom dojeżdżającym autobusami do pracy i przede wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych. Powiat rzutem na taśmę zdecydował o podjęciu dość radykalnych kroków. W tych dniach, zgodnie z postanowieniem sądu, stało się możliwe przeprowadzenie tzw. sanacyjnej restrukturyzacji. Co to takiego?

 

- Jeszcze ok. 2 miesięce przed wyborami zdecydowaliśmy, aby przygotować i złożyć wniosek - mówi nam starosta Krzysztof Lis. - Wynajęliśmy firmę consultingową i taki wniosek został przygotowany. W ubiegłym tygodniu w piątek Sąd Gospodarczy w Koszalinie wydał postanowienie, w którym przyjął wniosek o restrukturyzację sanacyjną oraz wyznaczyć jednocześnie restrukturyzatora dla PKS. Taką właśnie decyzję otrzymałem  w ten poniedziałek. Mamy więc w tej chwili czas na przygotowanie postępowania układowego.

Restrukturyzacja sanacyjna polega na wstrzymaniu bieżących zobowiązań oraz rozpoczęciu postępowania układowego. Negocjuje się z wierzycielami od odstąpienia regulacji należności nawet do wysokości 70 proc.

 • Gdybyśmy ogłosili upadłość, to bank mógłby nic nie dostać - mówi nam starosta. - Poprzez taką restrukturyzację odzyska w części swoje pieniądze, a nawet zaległe sumy może rozłożyć na raty.

- Takie postępowanie dzisiaj jest faktem. Mamy nadzieję, że w ciągu półtora miesiąca przygotujemy postępowanie układowe i będziemy poprzez wyznaczonego przez sędziego komisarza- restrukturyzatora poszukiwać dobrych rozwiązań dla spółki PKS. Być może właśnie właśnie w ten sposób uda się znaleźć strategicznego inwestora.

Takie działanie jest jednak ostatecznością.

- To jest próba ratowania spółki. Uważam, że postąpiliśmy w tej sprawie słusznie

– uważa starosta.

- Dlaczego upieram się przy reanimacji firmy? Ktoś mi zarzucił, że byłoby dobrze, gdyby starosta był ze Szczecinka. Jestem z Barwic i dlatego wiem, jakie wielkie są problemy z dojazdem z Barwiąc do szkół w Szczecinku. Warto o siódmej rano zobaczyć, jak załadowane są autobusy dowożące uczniów z różnych okolicznych miejscowości.

Brak transportu publicznego może spowodować, że ci ludzie, żeby się kształcić wyjadą poza powiat szczecinecki przykładowo do Połczyna, Świdwina czy Czaplinka. To spowoduje, ubytek uczniów w naszych szkołach.

Szkoły nie wykorzystają w pełni swego potencjału. Ponadto zmniejszy się ilość miejsc pracy dla nauczycieli. W ten sposób przyjdzie się nam zmierzyć z jeszcze większym problemem, niż kwestia funkcjonowania autobusów. Patrzę na to właśnie w takich kategoriach.

- Poza tym zwiększa się dostęp okolicznych mieszkańców do wszelkich dóbr publicznych, jak choćby szpitala.  Dlaczego tych ludzi mamy pozbawić możliwości korzystania właśnie z takiego publicznego transportu? Nie ma możliwości korzystania z kolei, bo polikwidowane zostały linie.  Tak jest z Barwicami i innymi miejscowościami. Czy ludzie są gorsi? To są tacy sami mieszkańcy powiatu jak mieszkańcy Szczecinka. Dlatego właśnie się upieram przy utrzymaniu PKS. Uważam, że taki transport powinien funkcjonować. Nieszczęściem jest to, że do dzisiaj nie ma ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który dawałby inne umocowanie dotyczące tego transportu. To jest nieszczęście.  

Reklama

pks szczecinek program naprawczy restrukturyzacja sanacyjna poręczenie budżet starostwo powiatowe - komentarze opinie

 • gość 2018-11-30 07:41:51

  Największym nieszczęściem tej firmy jest skostniały starosta i jego nepotyzm, a nie brak ustawy.

 • gość 2018-11-30 10:38:36

  przecież tam co najmniej 2 specjalistów z PO było Kuba i Adam. Nic nie zdziałali ? Ile pieniędzy zarobili ? Jakie efekty ?

 • gość 2018-11-30 13:51:45

  Myślę ,że skostniały starosta , tak się upiera się przy wprowadzeniu ostatecznego programu naprawczego dla PKS ponieważ szykuje na stanowisko prezesa następnego swojaka z Nieporozumienia Samorządowego ,zgadnijcie kto to będzie.

 • GośćTomasz - niezalogowany 2018-11-30 15:05:55

  Taki pks kiedys dworzec teraz dziadostwo epoka PRL JAKBY NIE TE PIEKNE JEZIORA W OKOLICY I LASY SZKODA TAM PRZYJEZDZAC LUDZIE WYSLIJCIE TYCH MODRYCH WASZYCH LUDZI DO KRAKA NIECH ZOBACZA TRANSPORTPOZDRAWIAM Z KRAKOWA

 • Xxx - niezalogowany 2018-11-30 21:22:42

  Powiem tak, na miejscu starosty poszedlyb do prywatnych przedsiębiorców prowadzących jakikolwiek transport czy usługi transportowe i zapytał jak on to robią że im się opłaca i daj radę A dotowanemu PKS-owi NIE!!!
  Może trzeba zredukować pewne stanowiska które są zbyteczne, zajść na park maszyn czy wszyscy pracują jak trzeba itd
  Opowiem swoją krótką historię jak PKS miał swoje warsztaty na 28-lutego.
  Parę lat temu pękł mi tłumik na pół. Pojechałem do PKS z zapytaniem czy mi zespawają bo przecież większa filozofia to nie jest. Ano myliłem się... Kierownik zagladnął i stwierdził "Panie tu trzeba nowy tłumik, tego się nie opłaca spawać bo to ze 3 godziny roboty A teraz nie ma nawet kogo dac" ( 3 wolnych mechaników stało i rozmawiało co tam w weekend zawojowali A było już przed 10)
  Wyjechałem i pojechałem na pilską do prywatnego mechanika. Zagladnął, poprosił żeby chwilę poczekać bo już kończył inną robotę i zaraz mnie wcisnje jak mi się spieszy. 20 min roboty 50 zl skasowane. On zadowolony ja jeszcze bardziej A PKS to komuna i dopóki nie wywalicie z stamtąd nierobów pamietajacych czasy z przed 89 roku to 100 milionów możecie tam wpompowac i dalej będzie lipa

 • gość 2018-11-30 21:50:56

  Czy są w Polsce powiaty nie mające pod sobą transportu publicznego - PKS. Jeżeli takowe są to jak sobie radzą z dowozem dzieci i młodzieży do szkół.?. Może warto by na ich rozwiązaniu się wzorować. Po co dla powiatu szczecineckiego firma która jest ciągle na długach?

 • gość 2018-11-30 21:59:22

  Starosta i Rada Nadzorcza jedyne odpowiedzialne osoby za katastrofę PKS

 • Gość - niezalogowany 2018-12-01 08:28:45

  Pracowałem w tej nieudolnej firmie i był to najgorszy czas. Poznałem prawie wszystkich od kierowców po mechaników na pseudo kierownikach kończąc nieroby nieudacznicy i tyle

 • gość 2018-12-01 16:03:24

  Za katastrofę PKS w pierwszej kolejności odpowiadają burmistrz JHD, "Wiesiomirski " dopiero w następnej kolejności starosta i rada nadzorcza.

 • gość 2018-12-01 19:24:53

  lis wydał z budżetu 10 mln złotych naszych pieniędzy. Ciekawa czy wydał by swoje. Żaden z niego gospodarz tylko zwykły populista.

 • gość 2018-12-02 11:30:56

  Padnie kolejna spółka, ale rządzić będzie, w Barwicach wszyscy mają samochody, miasto 3-4 tysiące mieszkańców wydać 10 mln, a Szczecinek 36-38 tysięcy mieszkańców , zostawić ..... wszystko, a co z rolnikami, drogi gminne i powiatowe to fikcja od lat NIKT NIC NIE ROBI, a rowy, melioracje też fikcja TOTALNA ale autobusy są potrzebne.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-02 12:41:29

  Swego czasu pisiory narzekały na starostę i burmistrza, ze nic nie osiągneli w kwestii opłacalności PKS-u.
  Aktualnie, dorwali sie do władzy w starostwie, niech pokażą co potrafią.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-02 12:51:03

  Ustawa nic nie da tylko obciąży Starostwo organizacją transportu oraz finansowo

 • Gość - niezalogowany 2018-12-02 18:48:55

  To jest książkowy przykład,że tam gdzie rządzi STAROSTĄ i jego ludzie to są takie efekty jak Pks. Teraz dojdzie gmina Barwice bo już w budżecie brakuje 6 mln. Gmina Grzmiaca I Biały Bór już siedzi w głównie po uszy. Ale tam właśnie panuje Nieporozumienie Samorządowe

 • Gość - niezalogowany 2018-12-02 19:26:04

  A Ustawa stanowi że to Gminy mają płacić Starostwo za utrzymanie komunikacji publicznej

 • gość 2018-12-03 10:49:50

  Wystarczy podpisać stosowne porozumienia międzygminne i przewozy przekazać dla Komunikacji Miejskiej w Szczecinku.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-03 14:10:51

  To Gminy będą płaciły KM

 • Gość - niezalogowany 2018-12-03 19:27:28

  Trzeba przeczytać projekt ustawy o transporcie publicznym i wtedy wypowiadać się na temat obsługi gminy przez KM, a nie pleść bzdury. Starosta wie, że to będzie zadanie starostwa.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"