:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C pochmurno z przejaśnieniami

W rankingach jesteśmy wysoko

temat.net: archiwum, rankingach jesteśmy wysoko - zdjęcie, fotografia

Bardzo dobrze zaprezentowały się szczecineckie samorządy w prestiżowym Rankingu Pisma Samorządowego "Wspólnota" pn.: "Inwestycje w infrastrukturę techniczną". Szczecinek sklasyfikowano na 49. miejscu wśród miast powiatowych (w grupie 268 miast), a powiat szczecinecki na wysokim 7. miejscu wśród 314 powiatów.  Ku zaskoczeniu analityków rynku gospodarczego najlepiej w kraju wypadło województwo zachodniopomorskie, które rok temu było trzecie. 

    Twórcy rankingu zauważyli, że dane za 2012 rok potwierdzają, że wcześniejszy spadek inwestycji nie miał charakteru jednorazowego. "Mamy do czynienia z kilkuletnim spowolnieniem spowodowanym w większym stopniu pogarszaniem się sytuacji finansowej samorządów, niż cyklem związanym z realizacją projektów wspieranych ze środków Unii Europejskiej. Inwestycje w 2012 roku obniżyły się do poziomu z 2008 roku (licząc w cenach stałych). O prawdziwym załamaniu można mówić w przypadku powiatów – inwestycje w 2012 roku osiągnęły poziom zaledwie 60 proc. inwestycji z roku 2011, a patrząc na ostatnie dwa lata spadek jest ponad dwukrotny. 

    Jakie czynniki decydują o miejscu samorządu w rankingu? Pod uwagę brane są nie wszystkie inwestycje  samorządowe, a tylko te, które skierowane są na rozwój infrastruktury technicznej w trzech działach: transport - remonty i budowa dróg administrowanych przez samorządy oraz tabor związany z lokalnym transportem zbiorowym, gospodarka komunalna (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, oświetlenie ulic, itp.) oraz gospodarka mieszkaniowa. 

    Na korzyść naszych samorządów działa też fakt, że twórcy rankingu zestawienie wszystkich wydatków inwestycyjnych uzupełnili zestawieniem według wydatków sfinansowanych ze środków własnych bez otrzymanych dotacji inwestycyjnych. 

    Przypomnijmy: Rok 2012 był kolejnym, w którym miasto przeznaczyło duże nakłady finansowe na różnego rodzaju inwestycje (kilka dużych inwestycji zostało "przeniesionych" z 2011 roku). Zakończyliśmy budowę małej obwodnicy. To duża inwestycja, jedna z największych realizowanych w ostatnich latach w Szczecinku. Głównie ze względu na wielomilionowe nakłady (ponad 20 mln zł) pochodzące nie tylko ze środków unijnych, ale też z budżetu miasta. 

    W 2012 roku trwała przebudowa Zamku Książąt Pomorskich. Miasto rozpoczęło też rozbudowę ratusza połączoną z odrestaurowaniem dwóch zabytkowych kamieniczek przy ul. 1 Maja. Inwestycja zostanie zakończona jeszcze tej jesieni i kosztować będzie nieco ponad 2 mln zł.  

    W 2012 roku trwała również przebudowa ulicy Żeglarskiej. W tym roku ją wreszcie zamknęliśmy. Została tez "ucywilizowana" ulica Wilczkowska. W minionym roku zakończyliśmy Projekt Civitas Renaissance Plus. Jego koszt to około 6 mln euro. Za dużymi pieniędzmi poszło nad Trzesieckiem mnóstwo inwestycji. Ostatnimi były realizowane przez Komunikację Miejską przystanki autobusowe wyposażone w ekrany multimedialne. 

    W 2012 roku, oprócz obwodnicy Trzesieckiej i ul. Żeglarskiej, miasto budowało też mniejsze drogi. Na terenie byłej bazy PKS przy ul. Mestwina powstała uliczka, która w przyszłości będzie służyć właścicielom kupionych tam działek budowlanych. Zbudowano również łącznik od ul. Cieślaka w kierunku ul. Winnicznej. Budowaliśmy też drogi na Sójczym Wzgórzu w dzielnicy Trzesieka (koniec inwestycji w 2013 roku) oraz w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ta ponad 20-milionowa inwestycja realizowana przy wsparciu unijnym, również w tzw. uzbrojenie strefy, powinna zaprocentować już w niedalekiej przyszłości pozyskaniem miejsc pracy. Nową drogę otrzymało też osiedle Świątki (inwestował powiat) oraz market firmy Polo przy ul. Cieślaka/Kopernika (inwestycja prywatna). 

    Nie tylko budowaliśmy drogi, ale tez je naprawialiśmy. Na wielu drogach miejskich i powiatowych trzeba było załatać powstałe po zimie dziury, po prostu je naprawić. 

    Przy ul. Polnej powstała najnowocześniejsza w województwie komenda policji (współinwestował powiat). Nie można też nie wspomnieć o adaptacji przez miasto pomieszczeń byłej przychodni lekarskiej na nowoczesny żłobek. Inwestycja była realizowana w budynku przy ul. Koszalińskiej. Zespół krytych basenów przy ul. Szczecińskiej doczekał się wreszcie ocieplenia i systemu pomp ciepła. Wszystko za kwotę około 2 mln zł. 

    Miasto nie tylko budowało, ale również... rozbierało. Ze względów bezpieczeństwa zaszła konieczność wyburzenia głowicy wieży ciśnień na wzgórzu przy ul. Lipowa i Wodociągowa. Trudna technicznie operacja została zrealizowana za kwotę nieco ponad 100 tys. zł. 

    To nie wszystkie budowlane przedsięwzięcia 2012 roku. Zarówno miasto, jak i spółki miejskie prowadziły wiele większych i mniejszych inwestycji. (sw)

 

 

W rankingach jesteśmy wysoko komentarze opinie

  • ziunka - niezalogowany 2013-10-17 18:28:59

    Skoro ostatnia inwestycja - multimedialne tablice na przystankach miejskich już nie działają ( przy ul.Wyszyńskiego) to blado widzę także efekty i innych działań . Ale może się mylę ,i może np.przebudowane ulice przetrwają ciut dłużej niż jedną zimę...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com