:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  22°C bezchmurnie

W rocznicę zakończenia wojny - uroczystości na szczecineckim cmentarzu

(8.05) niebo płakało nad cmentarzem wojennym w Szczecinku, podczas uroczystości związanej z 72. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej.

Jak co roku pod pomnikiem symbolizującym przełamanie Wału Pomorskiego, zgromadzili się przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Wartę honorową zaciągnęli przedstawiciele Teatru Rekonstrukcji Historii „Dywersja” ze Złotowa. Oni też przedstawili na swoim stoisku broń i mundury WP, używane pod koniec wojny.

Jak to ujął główny organizator uroczystości, jej uczestnicy wznosząc się ponad polemikę i historyczne spory, oddają hołd wszystkim tym, którzy przelewali swoją krew w walce z hitlerowskimi Niemcami.

-Dzisiaj 8 maja wiele narodów Europy obchodzi zakończenie II wojny światowej, każdy w sposób szczególny dla siebie – mówił podczas swego wystąpienia starosta Krzysztof Lis. - To dzień rozpamiętywania tego, co się zdarzyło. Dlaczego doszło do tak okrutnej wojny? Dlaczego ludzkość dopuściła do tego?

- Pojawiły się dwa totalitaryzmy – faszyzm i bolszewizm. Pojawili się dwaj tyrani - Hitler i Stalin. My, Polacy w sposób szczególny odnosimy się do tego, co wiąże się z totalitarnymi systemami. W sposób szczególny doznaliśmy okrucieństw wojny. Symbolem tego pierwszego jest ludobójstwo - Oświęcim i zagłada Żydów, symbolem tego drugiego jest Katyń, Miednoje, Ostaszków i represje.

W swoim przemówieniu starosta apelował, aby kultywować pamięć o tych wydarzeniach. Dlatego ważne jest aby przekazywać to młodemu pokoleniu. - Aby im pokazywać te wartości, które są niezmiernie ważne dla nas Polaków i całej Europy. Chwała Bohaterom.

Montaż słowno-muzyczny przestawili uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 im. S. Staszica oraz Zespołu Szkół nr 1 im KEN. Przed złożeniem kwiatów u stóp pomnika, uczestnicy z ks. Markiem Kowalewskim z parafii pw. św. Franciszka odmówili modlitwę za dusze zmarłych i poległych. (jg)

wojna, cmentarz, szczecinecki, - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się