:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C lekkie zachmurzenie

W Szczecinku pamiętali o Powstaniu Warszawskim. Skromne uroczystości na cmetarzu

Mimo upływu lat, pamięć o naszej najnowszej historii jest wciąż żywa. Świadczy o tym choćby uroczystość na szczecineckim cmentarzu w 74-rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Inicjatywa dotycząca organizowania tego rodzaju uroczystości wyszła z kręgów harcerskich. Po raz pierwszy stało się to w 2014 roku - obchody odbyły się wtedy na pl. Wolności. Choć na szczecineckim cmentarzu pochowanych zostało co najmniej kilku powstańców warszawskich, uroczystości odbywają się przy symbolicznej mogile żołnierzy Armii Krajowej. Dodajmy, że mogiły żołnierzy AK rozsiane są po całym cmentarzu. 


Sądząc po licznej obecności harcerzy oraz młodych ludzi pamięć o niemieckim barbarzyństwie jest i będzie żywa. Punktualnie o godz. 17.00 przy wtórze syren odpalone zostały czerwone race przyniesione przez liczną grupę kibiców. Pod odśpiewaniu hymnu rozległo się gromkie „Cześć i chwała bohaterom!”.
Przy nielicznym udziale mieszkańców miasta delegacje lokalnych samorządów, organizacji politycznych (politycy jednego z ugrupowań zjawiali się na cmentarzu z biało-czerwonymi opaskami na rękach) oraz harcerskich złożono na płycie pomnika kwiaty. 


- Niezwykłe dramatyczne dwa miesiące zakończyły się klęską powstańców i olbrzymimi stratami

– powiedział podczas swego wystąpienia burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Zginęło 15 tys. żołnierzy głównie AK, ok. 16 tys. zostało wziętych do niewoli, 20 tys. było rannych. Olbrzymie straty były wśród ludności cywilnej. Zginęło ponad 200 tys. ludzi. Niewyobrażalna tragedia. Co roku, gdy słyszę ten sygnał o godz. 17.00 wracam myślami do mojego ojca – młodego powstańca.


W dalszym ciągu swego przemówienia burmistrz nawiązał do losów wojennych swojej rodziny. Na zakończenie zaapelował o kultywowanie pamięci „niezależnie od swoich poglądów politycznych, wieku i swojego wykształcenia”.  
 

powstanie warszawskie obchody rocznica kręgi harcerskie armia krajowa - komentarze opinie

 • gość 2018-08-02 10:22:57

  Kultywować pamięć Powstańców AKowców Polaków, prawdziwych bohaterów i stawiać pomniki niemcom, najeźdźcą wychowankom rzeszy ssesmanów hitlerowców i katów narodów katujących mordujących i palących ludzi w piecach zagAZOWANYCH W KOMORACH?????

 • gość 2018-08-02 19:17:31

  Zupełnie na marginesie pytanie: opaski powinny być na lewym czy prawym ramieniu, czy to bez znaczenia? "11.VIII.1944 ukazał się rozkaz Nr 14 płk. "Montera", w którym uregulowano m.in. sprawę opasek. "Punkt 4/1 - Oznaki zewnętrzne i ubiór żołnierzy AK - wytyczne tymczasowe: Wobec stwierdzenia wśród żołnierzy AK różnorodności w oznakach zewnętrznych na nakryciach głowy i ubiorze, polecam wszystkim d-com bezzwłocznie przystąpić do uregulowania tej sprawy w myśl poniższych wytycznych: pkt. 1. Każdy żołnierz AK występuje w opasce biało-czerwonej, na białej części opaski - litery WP, między literami pośrodku - godło państwowe (orzeł), pod orłem - nr oddziału. Opaska na prawym przedramieniu ponad łokciem. Służby noszą ponadto na końcu prawego rękawa opaskę szerokości 5 cm z nadrukiem swej służby." - fragment znaleziony w sieci.

 • gość 2018-08-03 07:19:59

  Po 1. nie w 2014r i nie przez harcerzy tylko od jakoś roku 2008 przez kibiców Wielimia i Legii Warszawa. Spotykaliśmy się tam jeszcze wtedy gdy nie położył na tym łap burmistrz. Byliśmy tam zawsze sami, dopiero później zaczęliśmy zapraszać harcerzy i kombatantów.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-03 08:29:58

  Zupełnie na marginesie. Znalezione w sieci. Jutro mam wartę honorową i nie wiem na którym rękawie nosić tą opaskę regulamin-mundurowy pytanie zadane 31 lipca 2015 Na tym ramieniu, na którym nosili ją powstańcy w dn. 1 sierpnia 1944. Opaska nie jest stałym elementem munduru i nie naciskałbym tu na zgodność z regulaminami wewnętrznymi, tylko raczej spojrzał na okoliczności. Z tego co się orientuję, to do 11 sierpnia powstańcy nosili opaskę na lewym ramieniu (nad łokciem). Po 11 powędrowała na prawe. (info niesprawdzone, dopiero od 11 VIII jest pewność, bo jest rozkaz Komendanta OW AK płk. A. Chruścielewskiego). Poza tym wielu powstańców warszawskich podczas tegorocznych uroczystości opaskę nosiło ma lewym ramieniu.M.inn powstaniec który składał wieniec z prezydentem Dudą pod pomnikiem Gloria Victis https://i.parlamentarny.pl/i/04/59/09/045909_r0_940.jpg

 • gość 2018-08-03 09:31:11

  Do gościa 2018-08-003- 08:29:58, warto jednak dbać o precyzję moim zdaniem... "ANTONI CHRUŚCIEL ps. „Monter”, „Sokół”, „Cięciwa”, „Dozorca”, „Konar”, „Madej”, „Nurt”, „Ryż”, „Kaliński”, „Rzeczyca”, „Andrzej Smalawski”, „Adam” (ur. 16 czerwca 1895 w Gniewczynie Łańcuckiej, zm. 30 listopada 1960 w Waszyngtonie) – generał brygady Wojska Polskiego, komendant Okręgu Warszawa ZWZ." [wikipedia]

 • gość 2018-08-05 07:30:07

  A ten Łysy to KTO ?

Dodajesz jako: Zaloguj się