:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

W Szczecinku proszą o demokrację i wolne media

            To, co w ostatnich dniach wydarzyło się w Sejmie, odbiło się szerokim echem w całej Polsce. W wielu miastach organizowane są demonstracje przeciwko działaniom PiS. Także w Szczecinku. W niedzielę (18.12) wieczorem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego można było usłyszeć takie hasła, jak „Wolna Polska”, „Demokracja”, „Precz z komuną” i „Wolne media”. Skandowali m.in. burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, przedstawiciele PO, sympatycy partii oraz radni z klubu PO i Łączy nas Miasto, SLD, Nowoczesnej, Porozumienia Samorządowego, a także Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Demonstracji, jak twierdzili organizatorzy – spontanicznej, przyglądali się pojedynczy mieszkańcy Szczecinka.

W Szczecinku proszą o demokrację i wolne media from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

            - Kielich goryczy się gdzieś przelał – powiedział szczecineckim mediom burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. -  To jest spotkanie ponadpartyjne. Chcemy pokazać, że ludzie niezadowoleni w Polsce są nie tylko w wielkich miastach. Myślę, że to najwyższy czas, żebyśmy powiedzieli o tym, co sądzimy na temat tego, co obecnie się dzieje w Polsce.

            Oficjalne wystąpienie burmistrza utrzymane było w podobnym tonie. - Jesteśmy tutaj, jak tysiące Polaków w całej Polsce. Najwyższy czas, byśmy pokazali, że ludzie niezadowoleni są nie tylko w wielkich miastach, że są również w takich miastach, jak Szczecinek – powiedział burmistrz. - PiS doszedł do władzy w demokratycznych wyborach. (...) Mimo że wszystkie działania (PiS-u – dop. red.) są niezmiernie głupie, ma do tego prawo, dlatego, że tak zagłosowali rok temu Polacy. Nie oznacza to, że wolno im wszystko. Wygrana nie jest przyzwoleniem na łamanie konstytucji, demokracji, nie ma przyzwolenia na łamanie prawa do zgromadzeń. Na kneblowanie mediów. Na niespotykane zawłaszczenie przez PiS mediów publicznych. Nie godzimy się na pozbywanie się niewygodnych urzędników, ubezwłasnowolnienie Trybunału Konstytucyjnego. (…) Nie ma zgody na niespotykany dotąd w Polsce rozmiar nepotyzmu. Na ograniczanie politykom opozycji swobodnego wypowiadania się. To jest łamanie konstytucji i na to przyzwolenia nie ma. Polska nie jest własnością jednej partii, a już na pewno nie PiS, na które głosowało 20 proc. Polaków.

- Zapominamy, że za tym niszczeniem kraju stoi jeden mały człowiek. Poseł Jarosław Kaczyński – podkreśliła wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Bała, która na krótko zabrała głos zaraz po burmistrzu. - Myśli on, że dając 500 zł, zadowoli ludzi. Prawą ręką daje 500 zł, lewą ręką robi, co chce. Nie ma na to zgody! My ludzie drugiego sortu nie chcemy, by nasz kraj, który rozwinął się w piękny sposób, był dewastowany. Nie wiemy, co będzie z prawem. To są te zagrożenia, które powodują, że w Polsce dojdzie do chaosu. My tego nie chcemy. Chcemy bronić konstytucji. Nie wolno jej zawłaszczać, nie wolno zawłaszczać mediów, manipulować ludźmi. Nie zgodzimy się z tym (…).

Małgorzata Bała „w imieniu mieszkańców Szczecinka” podziękowała profesorowi Rzeplińskiemu „za jego postawę, heroizm i walkę o prawo i demokrację”. W momencie skandowania hasła „Wolne media!” wiceprzewodnicząca zachęcała szczecineckich dziennikarzy, by ci również zabrali głos na wiecu.- „Dziennikarze się boją. Nie bójcie się, nie bójcie się... „ - wykrzykiwał zebrany pod pomnikiem tłum – My będziemy walczyć również o was, byście mogli rzetelnie przekazywać sytuację, jaka jest w kraju, w Sejmie, w każdym zakątku – dodała Małgorzata Bała. „Wolne media!” - skandował dalej tłum.

Jak zapowiedzieli organizatorzy demonstracji, tego typu wieców będzie w Szczecinku więcej. - Wszystko wskazuje na to, że te spotkania będą niezbędne – zaznaczył na koniec Jerzy Hardie-Douglas. Gdy demonstranci rozchodzili się, wykrzykiwali jeszcze hasła „Wolność, równość, demokracja!”.


W Szczecinku proszą o demokrację i wolne media komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com