:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

W Szczecinku refundowane in vitro dla 20 par

Aktualności, Szczecinku refundowane vitro - zdjęcie, fotografia

Jak pisaliśmy w artykule: „Czy Szczecinek dopłaci do in vitro?” http://temat.net/aktualnosci/27299/Czy-Szczecinek-doplaci-do-in-vitro , w ratuszu pojawił się pomysł, by Szczecinek dołączył do innych miast, które finansują tego typu zabiegi. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie przewidziano kwotę 100 tys. zł. Opozycja możliwość wydania tych pieniędzy postrzega inaczej – radni opozycyjni wnioskowali, by taką sumę przeznaczyć na doposażenie kuchni szczecineckiego hospicjum. 

Tak się jednak nie stanie. Zgodnie z wolą większości w Radzie Miasta, już w przyszłym roku szczecinecki pary starające się o dziecko będą mogły skorzystać z miejskiego wsparcia. Najpierw jednak będzie musiał zostać opracowany specjalny program. Ma się tym zająć radny Marek Ogrodziński, dyrektor ds. medycznych Szpitala w Szczecinku, z zawodu lekarz ginekolog. 

Zgodnie z wyliczeniami, jedna para mogłaby uzyskać finansowe wsparcie do przejścia całej medycznej procedury w wysokości ok. 5 tys. zł. Skąd taka suma? Wszystko wyjaśnił radnym Marek Ogrodziński.

– Niepłodność to choroba, której istotą wyleczenia jest uzyskanie własnego, biologicznego dziecka – podkreślił radny. – Niestety, rządowy program in vtro został zakończony, ale my wsłuchując się w głosy par zakwalifikowanych do tego programu, które mówiły, że odcięto im dostęp do takiej procedury, postanowiliśmy się nad tym pochylić. 

- Dlaczego 100 tys. zł? Populacja Szczecinka to ok. 40 tys. osób. Co piąta para w naszej populacji ma problem z płodnością. 2 proc. każdej populacji ma bezwzględną niepłodność. To ok. 16 par w naszym mieście. Około 20 par rocznie może mieć ten problem w Szczecinku. Takie są statystyki. Stąd zaproponowana suma, której i tak na tym etapie nie da się jeszcze dokładnie wyliczyć – dodał Marek Ogrodziński. 

Jak dalej zaznaczył radny, program in vitro, który niedługo powstanie w Szczecinku, będzie zawierał szczegółowe kryteria i obostrzenia dla par starających się o dziecko. Formuła miałaby zostać oparta na modelu funkcjonującego do czerwca tego roku rządowego programu in vitro.

 


W Szczecinku refundowane in vitro dla 20 par komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com