:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

W Szczecinku świętowali urodziny marszałka Piłsudskiego

Młodzi ludzie pamiętają o urodzinach marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z klas pierwszych – 1c oraz 1c1 I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku postanowili uczcić 150. rocznicę urodzin pierwszego marszałka Polski, spotykając się przy szczecineckim pomniku. W szkole uczniowie przygotowali zaś okolicznościową wystawę. Nie zapomniano również o urodzinowych życzeniach, wysyłanych na specjalnych kartkach dedykowanych Józefowi Piłsudskiemu. Przy szczecineckim pomniku marszałka młodzież przypomniała treść uchwały Sejmu RP z 22 czerwca 2016 w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak przeczytano, w dniu 5 grudnia 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków. W okresie zaborów był sybirakiem, jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później jako Komendant I Brygady Legionów Polskich – przywódcą zbrojnej walki o wolność. Józef Piłsudski po odzyskaniu niepodległości współtworzył Wojsko Polskie, został Naczelnikiem Państwa, Wodzem Naczelnym i Pierwszym Marszałkiem Polski w czasie wojny polsko – bolszewickiej, w której zwycięstwo uchroniło Rzeczpospolitą i Europę przed komunizmem. W kolejnych latach II Rzeczypospolitej dwukrotnie sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów, był ministrem spraw wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. W tym czasie wywarł największy wpływ na sprawy polskie. Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw w Europie Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską Marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów.
W uznaniu wielkich zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski i w związku ze zbliżaniem się 100-lecia odzyskania niepodległości Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Szkolną uroczystość przy pomniku zakończyła „Pierwsza Brygada”. Młodzież złożyła również symboliczną wiązankę kwiatów.

 

foto: FB

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


piłsudski urodziny szczecinek i lo - komentarze opinie

  • gość 2017-12-06 13:31:55

    ... a gdzie był wnuk "przyjaciela" Marszałka, nasz lokalny pierdziun. Polska to piękny kraj, tylko ludzie ku..wu - mawiał Marszałek. W Szczecinku wypisz wymaluj. Ładne miasto i stado POrabanych.

  • gość 2017-12-06 19:18:29

    "Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągneli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku. Mogą godnie żyć nie dając w zamian nic" Cytat z Marszałka Józefa Piłsudskiego jak zwykle aktualny w Szczecinku.

Dodajesz jako: Zaloguj się