:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

W Szczecinku trwała polsko - niemiecka integracja

W dniach 8.05-12.05 kilkunastu uczniów naszego gimnazjum miało okazję wziąć udział w projekcie edukacyjnym, którego hasło przewodzące brzmi "Przełamywanie granic, integracja polsko - niemiecka" - informuje nas Elżbieta Sobolewska, koordynator działań w Gimnazjum nr 2. - W tym celu gościliśmy uczniów z Niemiec z miasta Buxtehude z okolic Hamburga. 

W poniedziałek w godzinach wieczornych w grupie kilkunastoosobowej, udaliśmy się do internatu Zespołu Szkół nr. 2 im. Ks. Warcisława IV, gdzie 15-stu naszych gości, wraz z dwoma swoimi opiekunami – Agnieszką Polanowską oraz Jutą Mangelman, pomieszkiwali na czas obecności w Szczecinku. Wymienienie pierwszych spojrzeń było dość stresujące. Wszyscy byli bardzo podekscytowani nową sytuacją. Lecz chwile ciszy nie trwały za długo. 
- Byliśmy otwarci na nowe znajomości, więc szybko znaleźliśmy wspólny język - relacjonują uczniowie. Udaliśmy się na spacer po okolicy i  spędziliśmy wieczór przy zachodzie słońca nad jeziorem. Goście byli zauroczeni naszym miastem i wywarło ono na nich spore wrażenie. Ze względu na zbliżającą się noc, wróciliśmy do internatu, zjedliśmy wspólną kolację, niemieccy uczniowie rozeszli się po swoich pokojach, a polscy udali się do własnych domów.

 Drugiego dnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Na Sali gimnastycznej odbyło się oficjalne powitanie naszych gości oraz lekki poczęstunek. Uczniowie klas gimnazjalnych przyszykowali na tą okazję wykwintne potrawy kuchni całego świata. Mieliśmy okazję spróbować każdej z nich, oraz poznać ciekawostki na temat danego kraju. Później odbył się quiz po szkole. Klasy rywalizowały ze sobą zaliczając przeróżne konkurencje. My, wraz z nowymi rówieśnikami stworzyliśmy jedną drużynę. Super się przy tym bawiliśmy i mieliśmy okazję poznać tradycje innych regionów w ciekawy sposób. Po zawziętej rywalizacji powróciliśmy na salę gimnastyczną, w celu zakończenia zabawy. Nasza drużyna dostała drobny upominek, a pod koniec całej imprezy wspólnie z naszymi gośćmi zatańczyliśmy szkolny taniec – belgijkę. Po wszystkim udaliśmy się wspólnie do internatu na posiłek oraz chwilkę odpoczęliśmy przed dalszymi atrakcjami. Planowaliśmy wybrać się na przejażdżkę rowerową na Mysią Wyspę, lecz pogoda nam nie dopisała. Mimo to, równie ciekawie spędziliśmy kolejne godziny. Wybraliśmy się na pobliski basen gdzie tam zaznaliśmy super atrakcji. Po kąpieli wodnej spędziliśmy czas w internacie grając w karty, gry słowne oraz wymieniając się wrażeniami z mijającego dnia.

 Kolejnego dnia również odwiedziliśmy naszą szkołę. Tym razem czekały na nas inne atrakcje. Mieliśmy przyjemność wziąć udział w lekcji fizyki przygotowanej przez naszego nauczyciela – Tadeusza Czaplińskiego, wraz z jego pomocnikami.Poznaliśmy wiele ciekawostek oraz obejrzeliśmy niesamowite doświadczenia dotyczące powstawania światła. Byliśmy szczególnie zafascynowani przeprowadzoną lekcją. Po krótkiej przerwie udaliśmy się na następną lekcję specjalną. Tym razem była to plastyka poprowadzona przez panią Iwonę Michalską, nauczycielkę plastyki. Ze względu na zbliżający się tzw. Muttertag w kraju naszych rówieśników, naszym celem stało się własnoręczne zrobienie kwiatu z filcu. Z pomocą pani Iwony wykonaliśmy przepiękne prace, które goście zabrali wraz ze sobą do Niemiec. Potem czekały na nas zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Pod okiem szkolnych wuefistów chłopcy odegrali zawzięty mecz w piłkę nożną (Niemcy-Polska), a dziewczęta poćwiczyły grę w siatkówkę i koszykówkę. Z mijającym czasem udaliśmy się na obiad oraz odpoczęliśmy po zajęciach szkolnych. Lecz to nie był koniec atrakcji. Tym razem zaliczyliśmy ściankę wspinaczkową. Super się przy tym bawiliśmy i zdobyliśmy nowe umiejętności. W późniejszych godzinach odwiedziliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior W Szczecinku, gdzie obejrzeliśmy wielkie akwaria wraz z rzadkimi gatunkami ryb.

 W czwartek postanowiliśmy wyjechać poza Szczecinek. Naszym celem stał się Poznań gdzie zostaliśmy zaproszeni do firmy "Beyond". Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy gigantyczną serwerownię i mogliśmy pogłębić swoją wiedzę na temat informatyki. Budynek zrobił na nas szczególne wrażenie. Byliśmy mile zaskoczeni. Pobyt w serwerowni trwał dość długo, więc do Szczecinka wróciliśmy w godzinach wieczornych. Po chwili odetchnienia, razem z opiekunami wybraliśmy się na kolację do pizzerii. Nasi goście, ku naszemu zaskoczeniu przygotowali dla nas mały prezent w ramach podziękowania za ostatnie dni. Ostatni wspólny wieczór spacerowaliśmy po okolicy, wspominając miniony tydzień.

 Lecz wszystko co dobre, niestety szybko się kończy. Ostatni ranek spędziliśmy pomagając naszym gościom przygotowywać się do wyjazdu. Aż do chwili, w której pod internat podjechał autobus… . Czas było się pożegnać. Nie było to dla nas łatwe. Spędziliśmy wspólnie cudowne chwile, które będziemy rozpamiętywać jeszcze długo. Na szczęście nie żegnamy się na zawsze. Pierwsza część naszej przygody już za nami, czeka nas jeszcze druga. Kontynuacja projektu nastąpi we wrześniu, kiedy to my zawitamy w Buxtehude. Sądzę, że miniony tydzień można uznać za bardzo udany. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. Nadal utrzymujemy internetowy kontakt z uczniami z Niemiec i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

info/foto: Gimnazjum nr2

wymiana polsko - niemiecka, szczecinek, uczniowie, gimnazjum nr 2 - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się