:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C bezchmurnie

W Turowie posadzili dąb!

Po zaproszeniu do Parsęcka przyszedł czas na Turowo. Legenda o księciu Warcisławie, który miał być pogromcą ostatniego tura na Pomorzu przyciągnęła na spotkanie mieszkańców czekających na spotkanie z historią, opowiedzianą w trochę inny sposób niż za szkolnych lat. Mieszkanki Turowa przygotowały pyszne ciasta. Dzieci otrzymały dyplomy księcia Warcisława. Dużym wzięciem cieszyły się rozdawane kolorowe balony. Panie z lokalnego zespołu folklorystycznego "Turowianki" otrzymały od Krzysztofa Berezowskiego "Dyplomy księcia Warcisława" za wkład w rozwój wsi Turowo.
Po pikniku mieszkańcy posadzili po środku wsi dąb. Dąb został zakupiony przez pana wójta Ryszarda Jesionasa, który zadbał, żeby drzewko było odpowiednio duże. W końcu sadzone jest w roku 100-lecia odzyskania niepodległości! Sołtys wsi Mariusz Bagiński ustawił tabliczkę z napisem "Dąb - książe Warcisław". Dąb został posadzony przez dzieci, które obiecały, że będą o niego dbać. W końcu to ich dąb!
Mieszkańcy Turowa zapowiedzieli organizacje kolejnego spotkania, tym razem chcą poznać ciekawych ludzi związanych z Turowem. W pamięci mieszkańców zachowali się ks. Bernard Mielcarzewicz, pani Olga Zawadzka, a także leśnicy zamordowani przez żołnierzy radzieckich w listopadzie 1946 r. Historia Turowa pełna jest niespodzianek czekająch na odkrycie, najlepiej na kolejnym pikniku rodzinnym.

Konrad Berezowski, ruch miejski Szczecinecczanie

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


W Turowie posadzili dąb! komentarze opinie

 • gość 2018-05-28 11:32:54

  W Parsęcku jest dąb "Krzywy Marcin", w Turowie "Książe Warcisław" - tylko ścieżkę edukacyjną poprowadzić i będzie fajne miejsce do poznania legend regionu.

 • gość 2018-05-28 12:53:27

  A gdzie wśród tych znanych mieszkańców ks. Liniewicz pierwszy ksiądz wyświęcony w tutejszym kościele, ks Wojnar budowniczy plebanii i wspaniały gospodarz, Kazimierz Kowalczyk zasłużony sołtys wsi i obrońca szkoły podstawowej, Maciej Turkowski były organista i propagator historii Turowa oraz gminy, Pani Maciejewska pierwsza dyrektorka szkoły po wojnie, Pan Obłąkowski odznaczony medalem dla zasłużonych dla miasta i powiatu. Czemu nikt o nich nie wspomniał. Cóż .. kampania wyborcza ruszyła pełną parą a ktoś musi sobie zapracować na ciepły stołeczek tylko że nie na tonącym statku.

 • K. Berezowski 2018-05-28 13:26:01

  Bardzo dziękuję za komentarz. Zachęcam do kontaktu: [email protected] Chciałbym zapytać jeszcze o nazwiska redemptorystów, którzy posługiwali przy kościele. Było o nich wiele pytań. A nawiasem mówiąc: nikt o nich nie wspomniał, bo Pan tego nie zrobił ;) A przy kolejnym pikniku, będzie miał Pan okazje. Chyba, że woli Pan skomentować po spotkaniu pracę innych.

 • gość 2018-05-28 16:45:45

  Nie ma nic za darmo, a na pewno nic przed kampanią wyborczą. Ja dyplomów za nic nie robienie nie rozdawała bym.

 • gość 2018-05-28 18:06:57

  Jak zwykle, idea piękna, ale realizacja... Posadzenie dębu na gruzie ceglanym i suchym piasku trochę słabo wróży "tej dąbrowie". Termin też jakiś ryzykowny. No, ale świat idei nie zawsze łączy się z porządkiem naturalnym :) Oby rosło.

 • gość 2018-05-28 22:14:45

  gosc podaj imię i nazwisko zobacz najpierw a potem pisz ..... nienawidzę oszołoma który nie widział podłoża dwa miejsce super wybrane .... sam widziałem osobiście jak sołtys kopał dół w garniturze ... sołtys tak dalej

Dodajesz jako: Zaloguj się