:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?09/11/2018 05:05

Niewiele w życiu człowiek ma okazji, aby rozmawiać bezpośrednio ze znanymi ludźmi w Polsce. Dlatego ta rozmowa z Prezydentem RP utkwiła mi w pamięci. Miało to miejsce w naszym odbudowanym zamku szczecineckim, a prezydentem miłościwie nam panującym, był w tym czasie Bronisław Komorowski. Miasto Szczecinek brało udział w konkursie urbanistycznym dotyczącym rewitalizacji zabytkowych parków. Nasz park zgłoszony do konkursu rozciąga się wzdłuż jeziora Trzesiecko, od Świątek, aż do wsi Trzesieka (dziś dzielnica Szczecinka). konkurs miał protektora - patronat Prezydenta RP. Udało się Szczecinkowi zdobyć, w tym ogólnopolskim konkursie, I miejsce, a to zmuszało Prezydenta do odwiedzenia naszego grodu, aby tę nagrodę wręczyć.

Z cyklu Wspomnienia Wacława Liniewicza...

 

 

Nasz Prezydent bawiąc w Drawsku na odbywających się, w tym czasie manewrach wojskowych, postanowił zbaczyć z obranej trasy i odwiedzić Szczecinek, aby wypełnić swoją powinność. Na to spotkanie ja także dostałem zaproszenie od Burmistrza Miasta Szczecinka. W zaproszeniu napisano, aby pojawić się na zamku, na godzinę wcześniej przed zaplanowanym spotkaniem. W zamku przywitała nas obstawa z prezydenckiego orszaku. Na wstępie obmacano nas i takim urządzeniem detektorem, ustalano, czy ktoś nie przemyca metalowych niebezpiecznych narzędzi. Ci co mieli w organizmie jakieś metale musieli się wytłumaczyć, że one tam muszą być, bo to "ustrojstwo" detektorem przy sprawdzaniu nieznośnie brzęczało. Po przejściu do "strefy sprawdzonych" zaproszeni zostaliśmy do sali na górze. Mając sporo czasu (bo Prezydent się spieszył się) można było oglądać liczne, rozstawione wzdłuż ścian plansze, ukazujące powojenny dorobek naszego miasta Szczecinka. Były tam opisy odrestaurowanych i wybudowanych obiektów, piękne zdjęcia i dane o kosztach budowy i udziału w nich środków uzyskanych z Unii Europejskiej. Przechodzący liczni goście do sali, gromadzili się w grupki opcji politycznych, organizacji miejskich i różnych działających w mieście związków. Reprezentacja ludności miasta była pełna.

Byli też zaproszeni proboszczowie szczecineckich parafii. Po wojnie były dwie parafie, a przybyło, do czasów obecnych aż 5 parafii (w tym jedna wojskowa, teraz już zlikwidowana w ramach akcji "zwijania Polski"). Księża w koloratkach, część w sutannach, po obejrzeniu plansz, stanęli w grupie. Podszedłem do nich i zapytałem, jak im się podoba Szczecinek na planszach. Byli zawiedzeni, że ich działalność (powstało 5 nowych parafii i kościołów) nie poświęcono ani jednej planszy. Powiedziałem im, że oni są w każdym wybudowanym i tu przedstawionym obiekcie. Ich działalność polega na "budowaniu fundamentów" - bo fundamenty w budynku są najważniejszą częścią konstrukcji obiektu. Jeżeli są źle wybudowane i rozstawione na gruncie niestabilnym, to wcześniej czy później nawet najpiękniejszy budynek runie (a upadek będzie wielki). Podałem im przykład wybudowanego w latach 70- tych budynku administracyjnego MPGK przy ul. Cieślaka (w tym miejscu stoi teraz stacja paliw). Po hucznym odbiorze i przecięciu wstęgi budynek zaczął pękać, osiadać i walić się. Trzykondygnacyjny budynek szybciej rozebrano niż zbudowano. Przyczyną były złe fundamenty posadowione na torfie. Fundamenty kryją się pod ziemią i ich nie widać. Nie są one ładne i nadające się do reklamy i ekspozycji - jak Wasza praca. Ale ma podstawowe znaczenie w całej gospodarce. Na przyjemnej rozmowie szybko minął nam czas, oczekiwania. Ogłoszono wejście Prezydenta do sali. Nasz Burmistrz przywitał dostojnego gościa, w naszych niskich progach. Powiedział przy tym, że dotychczasowi goście omijali Szczecinek. Ostatnio był tu na zamku, na tym zamku w 1409 roku Wielki Mistrz Krzyżacki Urlich von Jungingen i dopiero teraz zjechał do nas mile widziany panujący nam Prezydent.

Prezydent przełknął tą ironie i ripostując powiedział, że mimo licznych obowiązków na prowincję też nieraz wyjeżdża.

Po wręczeniu nagrody przysługującej po wygranym przez miasto Szczecinek konkursie, Prezydent zszedł z podwyższenia pomiędzy zgromadzony lud. Idąc od grupki do grupki zauważył i mnie. Witając się z Prezydentem przedstawiłem się, że jestem z wymierającego Koła Sybiraków w Szczecinku. Zapytałem, czy jego rodzice są także Sybirakami. Odpowiedział, że nie, ale że też są ze "Wschodu". Zapytałem czy mogę moim Sybirakom przekazać ukłony od pana Prezydenta. Odpowiedział, że TAK - proszę ich pozdrowić. Korzystając z okazji powiedziałem odnosząc się do wspomnianej tu prowincji. Przed wojną prowincję nazywano Kresami. 

Nasz Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski porównał Polskę do obwarzanka. Mówił, że to co w obwarzanku jest najlepsze, to to co jest na obwodzie, czyli na Kresach (prowincji). 

Społeczeństwo naszego miasta za to Marszałkowi postawiło pomnik. Jednak artysta, który pomnik projektował był chyba przemęczony, bo ten pomnik wyszedł taki "Biedroniowy". Niewielu w naszym mieście jest zwolenników równości, więc pomnik przetopiliśmy i już inny artysta, tym razem szczecinecki, zaprojektował i wybudował pomnik bardziej zbliżony do oryginału. Pod nim gromadzimy się z okazji świąt państwowych. Oparty o szable Marszałek odbiera hołdy i kwiaty od mieszkańców naszego grodu. To miejscowi przywódcy występując przy nim wygłaszając swoje "złote myśli". A Marszałek na to jak to pomnik, obraz czy papier, nic nie mówi.

Gdyby mógł zejść z cokołu, to niejednemu, by poradził, aby "poszedł wyprowadzać kury szczać, a nie rządzić".

Prezydent uścisnął mi rękę, zgromadzeni reporterzy "gęsto" pstrykali zdjęcia. Ale to chyba były zdjęcia ćwiczebne, bo potem na pamiątkę spotkania, chciałem takie zdjęcie nabyć, ale nigdzie nie dostałem. Powiększyłbym je, oprawił w ramkę i zawiesił nad łóżkiem, na pamiątkę tej - Rozmowy z Prezydentem.

Wacław Liniewicz

Reklama

bronisław komorowski prezydent szczecinek wacław liniewicz - komentarze opinie

 • gość 2018-11-09 07:49:21

  Upatruje Pan we wszystkim jakiegos drugiego dna.Nie pomyslal Pan ze to że nie uwidoczniono nowych kosciołow na zdjeciach to efekt że niczym pięknym się one nie wyróżniaja a są wrecz kiczowate szczególnie ten na Zachodzie.

 • gość 2018-11-09 14:14:00

  pomnik wyszedł "Biedroniowy"? Raczej skandaliczny komentarz. A poza tym jak to ""przetopiliśmy" - nie wiedziałam, że wśród "przetapiających" był także Pan Wacek.

 • gość 2018-11-09 18:30:26

  „Niewielu w naszym mieście jest zwolenników równości”. A skąd pan autor ma taka wiedzę?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-14 02:48:37

  Trzeba było z nim o Pro Civili pogadać

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"