:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
K. Berezowski - blog 09/11/2018 05:05

Niewiele w życiu człowiek ma okazji, aby rozmawiać bezpośrednio ze znanymi ludźmi w Polsce. Dlatego ta rozmowa z Prezydentem RP utkwiła mi w pamięci. Miało to miejsce w naszym odbudowanym zamku szczecineckim, a prezydentem miłościwie nam panującym, był w tym czasie Bronisław Komorowski. Miasto Szczecinek brało udział w konkursie urbanistycznym dotyczącym rewitalizacji zabytkowych parków. Nasz park zgłoszony do konkursu rozciąga się wzdłuż jeziora Trzesiecko, od Świątek, aż do wsi Trzesieka (dziś dzielnica Szczecinka). konkurs miał protektora - patronat Prezydenta RP. Udało się Szczecinkowi zdobyć, w tym ogólnopolskim konkursie, I miejsce, a to zmuszało Prezydenta do odwiedzenia naszego grodu, aby tę nagrodę wręczyć.

Z cyklu Wspomnienia Wacława Liniewicza...

 

 

Nasz Prezydent bawiąc w Drawsku na odbywających się, w tym czasie manewrach wojskowych, postanowił zbaczyć z obranej trasy i odwiedzić Szczecinek, aby wypełnić swoją powinność. Na to spotkanie ja także dostałem zaproszenie od Burmistrza Miasta Szczecinka. W zaproszeniu napisano, aby pojawić się na zamku, na godzinę wcześniej przed zaplanowanym spotkaniem. W zamku przywitała nas obstawa z prezydenckiego orszaku. Na wstępie obmacano nas i takim urządzeniem detektorem, ustalano, czy ktoś nie przemyca metalowych niebezpiecznych narzędzi. Ci co mieli w organizmie jakieś metale musieli się wytłumaczyć, że one tam muszą być, bo to "ustrojstwo" detektorem przy sprawdzaniu nieznośnie brzęczało. Po przejściu do "strefy sprawdzonych" zaproszeni zostaliśmy do sali na górze. Mając sporo czasu (bo Prezydent się spieszył się) można było oglądać liczne, rozstawione wzdłuż ścian plansze, ukazujące powojenny dorobek naszego miasta Szczecinka. Były tam opisy odrestaurowanych i wybudowanych obiektów, piękne zdjęcia i dane o kosztach budowy i udziału w nich środków uzyskanych z Unii Europejskiej. Przechodzący liczni goście do sali, gromadzili się w grupki opcji politycznych, organizacji miejskich i różnych działających w mieście związków. Reprezentacja ludności miasta była pełna.

Byli też zaproszeni proboszczowie szczecineckich parafii. Po wojnie były dwie parafie, a przybyło, do czasów obecnych aż 5 parafii (w tym jedna wojskowa, teraz już zlikwidowana w ramach akcji "zwijania Polski"). Księża w koloratkach, część w sutannach, po obejrzeniu plansz, stanęli w grupie. Podszedłem do nich i zapytałem, jak im się podoba Szczecinek na planszach. Byli zawiedzeni, że ich działalność (powstało 5 nowych parafii i kościołów) nie poświęcono ani jednej planszy. Powiedziałem im, że oni są w każdym wybudowanym i tu przedstawionym obiekcie. Ich działalność polega na "budowaniu fundamentów" - bo fundamenty w budynku są najważniejszą częścią konstrukcji obiektu. Jeżeli są źle wybudowane i rozstawione na gruncie niestabilnym, to wcześniej czy później nawet najpiękniejszy budynek runie (a upadek będzie wielki). Podałem im przykład wybudowanego w latach 70- tych budynku administracyjnego MPGK przy ul. Cieślaka (w tym miejscu stoi teraz stacja paliw). Po hucznym odbiorze i przecięciu wstęgi budynek zaczął pękać, osiadać i walić się. Trzykondygnacyjny budynek szybciej rozebrano niż zbudowano. Przyczyną były złe fundamenty posadowione na torfie. Fundamenty kryją się pod ziemią i ich nie widać. Nie są one ładne i nadające się do reklamy i ekspozycji - jak Wasza praca. Ale ma podstawowe znaczenie w całej gospodarce. Na przyjemnej rozmowie szybko minął nam czas, oczekiwania. Ogłoszono wejście Prezydenta do sali. Nasz Burmistrz przywitał dostojnego gościa, w naszych niskich progach. Powiedział przy tym, że dotychczasowi goście omijali Szczecinek. Ostatnio był tu na zamku, na tym zamku w 1409 roku Wielki Mistrz Krzyżacki Urlich von Jungingen i dopiero teraz zjechał do nas mile widziany panujący nam Prezydent.

Prezydent przełknął tą ironie i ripostując powiedział, że mimo licznych obowiązków na prowincję też nieraz wyjeżdża.

Po wręczeniu nagrody przysługującej po wygranym przez miasto Szczecinek konkursie, Prezydent zszedł z podwyższenia pomiędzy zgromadzony lud. Idąc od grupki do grupki zauważył i mnie. Witając się z Prezydentem przedstawiłem się, że jestem z wymierającego Koła Sybiraków w Szczecinku. Zapytałem, czy jego rodzice są także Sybirakami. Odpowiedział, że nie, ale że też są ze "Wschodu". Zapytałem czy mogę moim Sybirakom przekazać ukłony od pana Prezydenta. Odpowiedział, że TAK - proszę ich pozdrowić. Korzystając z okazji powiedziałem odnosząc się do wspomnianej tu prowincji. Przed wojną prowincję nazywano Kresami. 

Nasz Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski porównał Polskę do obwarzanka. Mówił, że to co w obwarzanku jest najlepsze, to to co jest na obwodzie, czyli na Kresach (prowincji). 

Społeczeństwo naszego miasta za to Marszałkowi postawiło pomnik. Jednak artysta, który pomnik projektował był chyba przemęczony, bo ten pomnik wyszedł taki "Biedroniowy". Niewielu w naszym mieście jest zwolenników równości, więc pomnik przetopiliśmy i już inny artysta, tym razem szczecinecki, zaprojektował i wybudował pomnik bardziej zbliżony do oryginału. Pod nim gromadzimy się z okazji świąt państwowych. Oparty o szable Marszałek odbiera hołdy i kwiaty od mieszkańców naszego grodu. To miejscowi przywódcy występując przy nim wygłaszając swoje "złote myśli". A Marszałek na to jak to pomnik, obraz czy papier, nic nie mówi.

Gdyby mógł zejść z cokołu, to niejednemu, by poradził, aby "poszedł wyprowadzać kury szczać, a nie rządzić".

Prezydent uścisnął mi rękę, zgromadzeni reporterzy "gęsto" pstrykali zdjęcia. Ale to chyba były zdjęcia ćwiczebne, bo potem na pamiątkę spotkania, chciałem takie zdjęcie nabyć, ale nigdzie nie dostałem. Powiększyłbym je, oprawił w ramkę i zawiesił nad łóżkiem, na pamiątkę tej - Rozmowy z Prezydentem.

Wacław Liniewicz

Reklama

bronisław komorowski prezydent szczecinek wacław liniewicz - komentarze opinie

 • gość 2018-11-09 07:49:21

  Upatruje Pan we wszystkim jakiegos drugiego dna.Nie pomyslal Pan ze to że nie uwidoczniono nowych kosciołow na zdjeciach to efekt że niczym pięknym się one nie wyróżniaja a są wrecz kiczowate szczególnie ten na Zachodzie.

 • gość 2018-11-09 14:14:00

  pomnik wyszedł "Biedroniowy"? Raczej skandaliczny komentarz. A poza tym jak to ""przetopiliśmy" - nie wiedziałam, że wśród "przetapiających" był także Pan Wacek.

 • gość 2018-11-09 18:30:26

  „Niewielu w naszym mieście jest zwolenników równości”. A skąd pan autor ma taka wiedzę?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-14 02:48:37

  Trzeba było z nim o Pro Civili pogadać

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"