:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wartościowy, bo już nieżywy
Jerzy Gasiul 16/02/2019 15:24

U nas, zupełnie jak w polskim filmie, nic się nie dzieje. Tak jest w styczniu co roku. Jedynym, ważnym wydarzeniem zaprzątającym głowy mieszkańcom tutejszej leśnej polany są tzw. duszpasterskie wizyty po kolędzie. Prawda jest też i taka, że część tzw. metrykalnych katolików skrzętnie takich wizyt unika zamykając swoje domostwa na cztery spusty. Otworzą je na oścież, ale dopiero w nieszczęsnej godzinie, która każdemu jest pisana. I wtedy, w kontrze do głoszonych przez całe życie zapatrywań, żywi będą świadkami wręcz niezwykłego procesu, który można nazwać nawet jako cud nad trumną.  Zawsze zastanawia mnie, dlaczego na cmentarzu aż tyle krzyży, skoro zdecydowanej większości tam leżącym nigdy nie było po drodze do świątyni. Piszę to akurat w dniu, w którym w telewizji zaskoczyła mnie obrazem przedstawiającym znaczną ilość zgromadzonych na mszy żałobnej tych, którzy nawet publicznie deklarują swoją daleko posuniętą (nazwę to najdelikatniej) niechęć do – jak oni to nazywają – katoli. 


Innym, nie mniej interesującym zjawiskiem jest, zauważanie wartości człowieka – jego dokonań, ale dopiero po jego śmierci. Na naszej leśnej polanie tak było m.in. z Adamem Giedrysem, którego za jego życia traktowano jak natrętną muchę, bo stale coś robił. A to odczyty, a to spotkania, prelekcje żebrząc o datki na sfinansowanie a to wycieczek z dziećmi, a to nagród dla uczestników różnego rodzaju konkursów. Jak to bywa nie tylko u nas, zauważono go dopiero kilka ładnych lat po śmierci, stawiając mu nawet skromny pomnik. 
Nie inaczej było z Wiesławem Adamskim, który klepał biedę przez całe życie. Wprawdzie gdzieś tam na świecie wysoko oceniano jego twórczość, ale nie tutaj na miejscu. A co dobrego może być ze Szczecinka? 
Tutaj był bezrobotny, zleceń mu skąpiono. Za to grosza i to całkiem pokaźnego co roku nie szczędzono na tzw. studenckie plenery, których wytwory, bo przecież nie dzieła sztuki, szczęśliwie albo już rozpadają się ze starości, albo jeszcze gdzieś straszą w różnych częściach parku. Nieporadnie wykonane formy przestrzenne (autorzy mieli pierwszy raz w ręku dłuto) upychano gdzie się tylko dało. Na nieszczęście część tego paskudztwa wstawiono nawet do najpiękniejszego zakątka, jakim jest parkowy Ogród Różany. Jest nadzieja, że też wkrótce się rozpadną i ta część parku odzyska swój dawny blask. 
W tych dniach odbył się wernisaż nieżyjącego już Wiesława Domagały. Dlaczego nie można było zorganizować tego nieco wcześniej, jeszcze za życia autora? Przecież od tego właśnie są obficie finansowane z podatków miejskie agendy zajmujące się kulturą. Nie przypominam też sobie, aby ktokolwiek ze znanych i dopiero po śmierci hołubionych lokalnych artystów, czy ludzi z dorobkiem w wielu dziedzinach lokalnego życia kulturalnego lub społecznego kiedykolwiek i jakkolwiek uhonorowano? Ba, czy choćby kiedykolwiek dostrzeżono ich dorobek? Co prawda, kto miałby tego dokonać? Przecież nie urzędnicy od „kultury i promocji” i czegoś tam jeszcze – akolici władzy, dla których najważniejszym atrybutem jest ich własne biurko, a jedynym celem - dotrwanie do emerytury. 
Nic też dziwnego, że tego rodzaju system jest oczkiem w głowie tych od rozdzielania, dostrzegania i wynagradzania. Problem w tym, że tego rodzaju system rodzi chorobliwe a przy tym niezwykle kosztowne pomysły. Przykładem są nie tylko niewydarzone plenery studenckie, odpowiednio do potrzeb władzy skonfigurowane nagrody Gryfity, wstydliwie ukryty w krzakach i nikomu niepotrzebny kolorowy ptasior, za którego zapłacono ponad dwadzieścia tysięcy złotych, słomiany napis z serduszkiem na pl. Wolności, czy choćby prowadzony „Piano Bar” z... wyszynkiem - czyżby upowszechnianie kultury picia?  Z nieco innego działu było kupno za kilkadziesiąt tysięcy, kolekcji przedwojennych szczecineckich pocztówek, tylko po to, aby ją ukryć przed mieszkańcami w magazynie. 
Nie jest więc przypadkiem, że przy takiej postawie jesteśmy świadkami honorowania wyłącznie urzędników i to za pracę, za którą - jakby nie było - pobierają comiesięczne wynagradzanie. To tylko jeden z lokalnych absurdów. Przy takim sposobie uprawiania gminnej polityki społeczno-kulturalnej nic dziwnego, że dostrzega się głównie nieboszczyków. Z punktu widzenia władzy, to całkiem słuszna koncepcja. Oni złego słowa, ani żadnych propozycji i życzeń już nie wypowiedzą. W tej kwestii święty spokój gwarantowany jest na wieki. Akurat ci, od których to zależy, z reguły nie biorą udziału w jakichkolwiek wydarzeniach, no chyba że dotyczy to przecinania wstęg i wygłaszania pochwalnych peanów pod adresem władzy, która „tak wiele robi dla mieszkańców”. „Wiele robi” to mocno przesadzone, ale że hojnie za to jest wynagradzana - to fakt. 
Jako uczestnik niezliczonej ilości wernisaży, wystaw, oprócz dwóch przypadków, gdy dotyczyło to znanego nazwiska, do tej pory nie zdarzyło mi się zobaczyć, nie tylko nikogo z władz miasta, ale też choćby jednego radnego z tego, co się nazywa komisją kultury i coś tam jeszcze.
Trawestując słowa z Pisma Świętego, co dobrego może pochodzić ze Szczecinka? Całkiem sporo, tylko, że trzeba chęci, aby to dostrzec.             
                                                                                                                               

Jerzy Gasiul 

 

felieton ukazał się w 930 wydaniu tygodnika Temat Szczecinecki
Reklama

kolęda świadkowie leśna polana wizyta polski film - komentarze opinie

 • gość 2019-02-16 17:16:36

  Czy pani Krystyna Mazur za swoje (w mojej opini bardzo dobre) wiersze nie otrzymuje że 100 tys. złotych na organizacje kółka poetyckiego dla starych dziadków i jednej imprezy kulturalnej? Ponadto ta kobieta pracuje w SAPIKu i ma pensje!

 • gość 2019-02-17 05:59:04

  Artykuł wspaniały ,bardzo mi się spodobał . Wniosek z tego nasuwa się jeden ,jaka władza taka " kultura i sztuka" .

 • gość 2019-02-17 07:47:14

  Miasto ma pieniądze i to duże na promocję "swoich". Jak ktoś nie leży plackiem przez władzą, to ma wilczy bilet i choćby był doceniany na całym świecie, to i tak w Szczecinku będzie "B"/

 • gość 2019-02-17 10:21:35

  Bardzo dobry test, realistycznie opisane problemy Szczecinka. Szkoda tylko, że odzew na artykuł będzie... żaden.

 • gość 2019-02-17 19:31:38

  Tak to prawda! Odzew będzie żaden. I wiadomo dlaczego. Brak kręgosłupa moralnego!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-17 21:03:27

  III RP to PRL bis w myśl powiedzenia - ile się trzeba narobić żeby nic się nie zmieniło. Niestety, większość wykształcona w systemie wyryć-odtworzyć i zapomnieć zupełnie tego nie rozumie. Co więcej, cieszą się, że są okradani - patrz górka rynkowa. 2 bańki wrzącą w błoto.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"