:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C słabe opady deszczu

Wciągarka linowa czy łańcuchowa? Wybór należy do Ciebie

Wciągarka to urządzenie, przy pomocy którego przetransportujemy w pionie ładunek o znacznym ciężarze. Tego typu maszyny znakomicie spisują się w halach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, na placach budowy, w firmach transportowych, magazynach, gospodarstwach rolnych, kopalniach itp. Wyróżnić możemy dwa rodzaje wciągarek - linowe oraz łańcuchowe.

Wciągarka linowa

Wciągarka linowa, by mogła działać, wymaga podłączenia do źródła zasilania o napięciu 230 V. Wyposażona w silnik o mocy 500 - 1600 W (zależnie od modelu), potrafi przenosić ciężary od 250 kg do nawet 1 tony.

Kluczowym elementem urządzenia jest wytrzymała stalowa lina, odporna na skręcanie. Jej średnica wynosić może od 3 mm do 5,6 mm, co wspólnie z mocą silnika wpływa na maksymalny udźwig, zwany też nośnością urządzenia.

Sterowanie pracą wciągarki linowej odbywa się za pośrednictwem panelu sterowania, znajdującego się na przewodowym pilocie.

Nad bezpieczeństwem pracy czuwa awaryjny wyłącznik, działający na zasadzie samoczynnego hamulca. Inicjuje się on automatycznie z chwilą, gdy nastąpi przerwa w zasilaniu. Wtedy też wciągarka przerywa swoją pracę, zatrzymując ładunek w bezpiecznej pozycji.

W przypadku wciągarek linowych możliwe jest stosowanie opcjonalnych akcesoriów, takich jak ramię wychylne oraz suwnica. Znacząco zwiększają one zakres funkcjonalności urządzenia, pozwalając przemieszczać ładunki nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Ramię wychylne umożliwia przeniesienie obciążenia pod kątem nawet do ponad 180°. Natomiast wraz z suwnicą przetransportujemy ciężar po linii prostej.

Standardowym wyposażeniem wciągarek linowych jest zblocze, którego zadanie polega na dwukrotnym zwiększeniu nośności wciągarki. Wraz z tym zmniejszona zostaje jednak o połowę maksymalna wysokość oraz szybkość unoszenia.

Wciągarka łańcuchowa

Drugim rodzajem urządzeń podnośnikowych są wciągarki łańcuchowe. W ich przypadku, zamiast silników zasilanych energią elektryczną, stosuje się mechanizmy grzechotkowe lub przekładnie manualne. Do działania nie potrzebują więc źródła prądu i mogą być używane nawet w miejscach określonych przez przepisy BHP, jako strefy wybuchu.

W przypadku urządzeń grzechotkowych sterowanie odbywa się za pomocą dźwigni, przesunięcie której powoduje przeskok zapadki, a tym samym zainicjowanie lub zatrzymanie pracy urządzenia. Działanie wciągarek manualnych polega natomiast na tym, że ładunek podnoszony i opuszczany jest poprzez ciągnięcie łańcucha ręcznego, zwanego też manewrowym. Dzięki przekładniom porusza on koło zębate z podwójnym łańcuchem nośnym, na którym znajduje się ciężar.    

Każda wciągarka łańcuchowa składa się z elementów wykonanych z bardzo wytrzymałej stali. Solidny łańcuch oraz dwa haki sprawiają, że tego typu podnośniki nadają się do pracy z obciążeniami w granicach od 250 kilogramów do 6 ton (zależnie od modelu).  

Należy dodać, że jeden z haków przeznaczony jest do zawieszania na nim transportowanego ładunku, drugi natomiast służy mocowaniu podnośnika na konstrukcji nośnej.

Wciągarka idealna dla Ciebie

Dokonując wyboru pomiędzy wciągarką linową a łańcuchową, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy będzie ona użytkowana w miejscu z dostępem do źródła zasilania napięciem 230 V. Jeśli tak, wybierzmy urządzenie linowe.

Podnośniki łańcuchowe są zaś jedyną alternatywą dla miejsc określonych przepisami BHP jako strefy wybuchu. Mogą też być użytkowane wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, np. w terenie.

Wysokiej klasy wciągarki łańcuchowe marki Steinberg Systems, oraz linowe której produkty znaleźć można w ofercie firmy Emaks, na stronie http://emaks.pl/.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Emaks

Wciągarka linowa czy łańcuchowa? Wybór należy do Ciebie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com