:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C słabe opady deszczu

Według danych, z nowotworami jesteśmy w środku tabeli

Aktualności, Według danych nowotworami jesteśmy środku tabeli - zdjęcie, fotografia

Temat nowotworów w Szczecinku to zagadnienie, które od kilku lat wywołuje gorące emocje wśród wielu szczecinecczan. Na co najczęściej chorujemy? Czy zachorowalność na różnego rodzaju nowotwory złośliwe znacząco odbiega od sytuacji, z jaką mają do czynienia inne powiaty w województwie zachodniopomorskim? Czy są jakieś czynniki, które przyczyniają się do zachorowalności na określone typy nowotworów w Szczecinku? 

Z tymi wszystkimi – niełatwymi pytaniami już w tym tygodniu zmierzą się powiatowi radni. Podczas zaplanowanej na piątek (2 grudnia) sesji Rady Powiatu radni dokładnie omówią sytuację zdrowotną mieszkańców powiatu szczecineckiego. Wśród zagadnień, które zapisano w porządku obrad, znajdzie się temat: „Zachorowalność i zgony na nowotwory złośliwe w powiecie szczecineckim w latach 1999-2013”. 

Z prezentacji (do pobrania, pdf), którą przygotowano na sesję wynika, że powiat szczecinecki od 1999 do 2013 roku nie odbiega znacząco od statystyk z innych powiatów w regionie. Można wnioskować, że zachorowalność na nowotwory złośliwe, jak też liczba zgonów, utrzymuje się na średnim poziomie. Dość optymistycznie wypadają najnowsze dane. Od 1999 roku daje się zauważyć istotny spadek zarówno liczby zachorowań jak i zgonów.

Z udostępnionych wykresów wynika, że ogółem w 2013 roku w powiecie szczecineckim na nowotwory złośliwe zachorowało 200 osób. Ok. 120 mężczyzn i nieco ponad 100 kobiet. Odnotowano ok. 180 zgonów (ok. 100 mężczyzn i ok. 80 kobiet). W porównaniu do roku 2012 nastąpił spadek: wcześniej statystyki mówiły o ok. 230 zgonów na nowotwory. 

Na jakie typy nowotworów w ostatnim czasie zapadali najczęściej mieszkańcy powiatu szczecineckiego? Jeśli chodzi o nowotwór złośliwy żołądka, odnotowano 10 przypadków. 15 osób zachorowało na nowotwór złośliwy jelita grubego. Na nowotwór płuca zachorowało ok. 50 osób, na nowotwór sutka – ok. 25, szyjki macicy – 3, gruczołu krokowego – ok. 30, a pęcherza moczowego 10. W 2013 roku odnotowano jeden przypadek zachorowalności na białaczkę limfatyczną. Dla porównania w 2012 zachorowały 4 osoby. 


Według danych, z nowotworami jesteśmy w środku tabeli komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com