:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

WFOŚ już nie chce płacić za aeratory na Trzesiecku. Do tej pory kosztowały miliony

WFOŚ już nie chce płacić za aeratory na Trzesiecku. Do tej pory kosztowały miliony
Temat Szczecinecki 03/01/2019 06:06

Jak poradzić sobie z problemem zanieczyszczonego jeziora Trzesiecko w Szczecinku? Przed odpowiedzią na to pytanie co roku stają radni. Temat wraca również teraz. Czy prowadzone od lat zabiegi aeracji połączone ze strącaniem fosforu powinny być kontynuowane?


Niedługo miejscy radni, przyjmując uchwałę budżetową, podejmą decyzję dotyczącą finansowania zabiegów rekultywacyjnych prowadzonych na jeziorze. Na ten cel zarezerwowano w budżecie ok. 230 tys. zł. Ponieważ większość w radzie mają radni klubu KO, rezultat głosowania jest raczej przesądzony.
Przed podobną decyzją staną także radni w Radzie Powiatu. Dokładniej - będą musieli zadecydować, czy pomogą miastu w sfinansowaniu tych zabiegów. Tu jednak wszystko może się potoczyć inaczej.
Przypomnijmy. W poprzednich latach opozycja mocno punktowała koalicję Porozumienia Samorządowego z Platforma Obywatelską z powodu, jak to określano, finansowania „mało efektywnych” działań na Trzesiecku. W momencie, gdy PS zawarło porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, sprawa przebiegu głosowania nie wydaje się do końca oczywista. Kwestię tę dodatkowo komplikuje WFOŚ, który na początku ubiegłego roku wycofał się z pomocy finansowej udzielanej Szczecinkowi na rekultywację jeziora. Jerzy Hardie-Douglas, obecny radny powiatowy (KO) zarzucił wówczas funduszowi, w którym obecnie „rządzi PiS”, że jest to działanie polityczne, wymierzone wyłącznie w szczecineckie władze PO. 
Dlaczego fundusz przestał wspierać miasto w rekultywowaniu Trzesiecka?

Według WFOŚ, nie istnieje idealna metoda rekultywacji jezior, a napowietrzanie jeziora przy pomocy zabiegów aeracji mobilnej jest jedną z najmniej efektywnych metod.

– Warto zaznaczyć, że WFOŚiGW w Szczecinie nieprzerwanie od 2005 roku wspierał zabiegi rekultywacji jeziora Trzesiecko i przeznaczył na nie kwotę dofinansowania w wysokości blisko 2,76 mln zł – poinformował nas w ubiegłym roku fundusz.

– Dodajmy, że przez 13 lat władze Szczecinka przeznaczyły na program łącznie ponad 3 mln zł z budżetu miasta.

Niestety, z uwagi na zastosowanie tylko jednego aeratora i stosowanie intensywnych środków chemicznych skutkuje to jedynie niewielką, sezonową poprawą stanu wód. 
Ponadto WFOŚ stoi na stanowisku, że wszystkie jeziora poddawane rekultywacji powinny być zabezpieczone lub całkowicie pozbawione źródeł zanieczyszczeń. W odpowiedzi udzielonej naszej redakcji pada także sugestia dotycząca sprawdzenia efektów zabiegów przez kilka niezależnych jednostek badawczych.

Fundusz podkreślił także, że władze Szczecinka nie stały się ofiarą gry politycznej, a projekty o wysokiej wartości merytorycznej, cechujące się konkretnymi efektami ekologicznymi, zawsze mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego.
Dodajmy. Powiat do tej pory wspierał miasto w rekultywacji jeziora w wysokości 20 tys. zł. Przygotowany projekt uchwały, który zostanie poddany głosowaniu, mówi właśnie o takiej kwocie. Sesja, podczas której Rada Powiatu wyrazi swoje stanowisko wobec działań prowadzonych na szczecineckim jeziorze, odbędzie się już 15 stycznia. 

Czytaj także: Utopione miliony (archiwum Tematu, 2011)

Reklama

aeratory trzesiecko zanieczyszczenia jezioro wfoś radni zabiegi aeracja fosfór - komentarze opinie

 • gość 2019-01-03 07:46:39

  WFOŚiGW zbiera pięniądze na inny cel - dla Rydzyka i jego imperium

 • gość 2019-01-03 09:59:32

  Pamiętam, jak wyglądało jezioro 15 lat temu. Niech mędrcy z WFOŚiGW ekspertów nie udają. To co robią to parszywa zemsta na mieszkańcach miasta za polityczne nieposłuszeństwo.

 • Gość - niezalogowany 2019-01-03 13:37:42

  Kara dla mieszkańców za głosowanie według własnego sumienia i poglądów.

 • lodyyyy - niezalogowany 2019-01-03 13:48:53

  Trolle już lecą po PiS. Lepiej sprawdźcie sobie kto przez te lata kręcił lody na tej metodzie w Szczecinku na Trzesiecku. Jedno nazwisko za kilka stów rocznie w kieszonkę to jasne że szkoda. Efekty w jeziorze cienkie albo żadnych. Jak myślicie z kim się dzielił?

 • gość 2019-01-03 13:49:54

  Tego syfu nie da się naprawić. Strach nogi moczyć latem...

 • gość 2019-01-03 14:27:56

  Już tam od razu kara. Chcieliście raka, to go macie, a nawet NowyTwór czy PO-KO. Miał być szlachetny w jeziorze a będzie wewnątrz was do wyboru do koloru, nawet zajmie się waszymi narządami szanowne czarne parasolki.

 • gość 2019-01-03 14:42:29

  "napowietrzanie jeziora przy pomocy zabiegów aeracji mobilnej jest jedną z najmniej efektywnych metod."-jeden przejazd faceta na rowerku wodnym z silnikiem i ramionami opryskiwacza ma napowietrzać wodę i wyleczyć jezioro... Skoro można przytulić kilkaset tyś za taki zabieg to warto go stosować bo to się komuś opłaca... A tak na serio to są inne bardziej skuteczne rozwiązania i na pewno tańsze, lecz jak to zwykle bywa w Naszym mieście decyzje podejmuje osoba zupełnie się nie znająca, a reszta ma się dostosować.

 • gość 2019-01-03 18:49:58

  gościu z godziny 14:42, napisz proszę chcociaż w skrócie - jakie to metody?

 • gość 2019-01-03 19:25:18

  czy nasz delfin już założył firmę uzdatniającą jeziora? A jego któryś kolega, np. galaretka?

 • gość 2019-01-03 19:54:36

  gościu z godziny 14:42, >>> napisałeś co wiedziałeś. a wiedziałeś mało. Twój pomysł z rowerkiem wodnym i nawet na silnik napowietrzy wodę do głębokości ok. 30 cm i w pasie szerokości ok, 50 cm. Jak przepłyniesz 1 km, to TYLKO CHWILOWO napowietrzysz ok 150m3 i tylko w warstwie POWIERZCHNIOWEJ, czyli tej, którą napowietrza każdy wiatr wywołujący lekkie falowanie i której napowietrzać nie trzeba. Aerator pracuje stacjonarnie, energii nie zużywa i do najgłębszych dołków na dnie jeziora, tam gdzie są strefy beztlenowe, pracowicie wtłacza wodę z warstwy powierzchniowej, tą napowietrzoną, którą Ty chcesz napowietrzać drugi raz. Między innymi tą metodą, prawie w całości zwalczono już sinice i ograniczono pokłady fosforu - jako prezentu socjalistycznego PGRu Radacz, z pól którego płynęły do nas wody opadowe bogate w ten nawóz.

 • gość 2019-01-03 20:22:57

  do gość 2019-01-03 19:54:36 Kolega się trochę zagalopował z brakiem sinic. Na Trzesiecku są co roku oprócz tego roku. Ale za to jako jedyne jezioro w promieniu 1000 km mieliśmy wielki kożuch podobno złożony z mszyc :D I prawda jest taka, że była też dziwna epidemia (coroczna) wysypek u dzieci i zwierząt. Po kąpieli w Trzesiecku, oczywiście. To tyle w temacie sinic, czystości i czegoś. Trzeba szukać konkretnej metody, a nie upierać się przy rozwiązaniach bliskiego profesorka z Poznania (a to jego też firma wykonuje te zabiegi)

 • gość 2019-01-04 07:22:39

  WIOŚ ma rację. Brak efektu, bo zanieczyszczenia cały czas dopływają. Lekarz przed poważnym leczeniem np. kiszek, każe wyleczyć pacjentowi zęby. Zatem teraz radni KO może wreszcie się zastanowią, jak odzyskać pieniądze od prawdziwych trucicieli jeziora.

 • Gośćja - niezalogowany 2019-01-04 12:33:34

  Kto zanieczyszcza ten powinien płacić a nie z pieniedzy podatników

 • gość 2019-01-04 16:41:56

  Do gość z 19:54:36: nie oceniaj mojego poziomu wiedzy wg siebie. Owe połączenie połączeni rowerka wodnego i opryskiwacza to sprzęt którym odbywa się "mobilna areacja" od lat na jeziorze przez firmę Areator-wpisz w google, zobacz zdjęcia i otworzysz oczy. Opisałeś ile takim urządzeniem można zrobić i z tym się zgadzam-jest to chwilowe napowietrzenie wierzchniej warstwy powierzchni wody-ale dlaczego nas to kosztuje np 265 tyś zł za 3 przyjazdy? Tematu areatorów nie poruszyłem (bo to są urządzenia stacjonarne) nad czym się bardzo skupiłeś ale skoro to takie cudowne urządzenie to proszę przedstawić prosty dowód-np zdjęcie spod areatora jak rozwija się tam życie-ryby rośliny itp. Prosty przykład-w lecie tego wypływały węgorze które siedzą najniżej w jeziorze z powodu braku tlenu-gdzie ten tlen z areatorów które"Aerator pracuje stacjonarnie, energii nie zużywa i do najgłębszych dołków na dnie jeziora, tam gdzie są strefy beztlenowe, pracowicie wtłacza wodę z warstwy powierzchniowej, tą napowietrzoną,"? Zamówiono "extra areację" mobilną i wcale nie zatrzymano tego zjawiska. Co do rozwiązań to wiedza kosztuje, jeśli miasto chce dalej płacić za te rozwiązania to niech płaci a efekt będzie może za 50 lat... P.S. W jaki cudowny sposób areator w Szczecinku wg Ciebie napowietrza wodę? Bo jeśli widziałeś areator z bliska to to urządzenie nie działa jak napisałeś "tam gdzie są strefy beztlenowe, pracowicie wtłacza wodę z warstwy powierzchniowej, tą napowietrzoną..."

 • Gość - niezalogowany 2019-01-04 21:49:36

  Chloru się co jakiś czas wleje i dobrze będzie. Może taniej. Po co kasę wydawać Krono coś wpuści co jakiś czas sypnie gwiezdnym pyłem i dobrze będzie.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"