:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Wg Terry z filtrem będzie... gorzej?

Aktualności, Terry filtrem będzie gorzej - zdjęcie, fotografia

Wraca temat czystości powietrza w Szczecinku. Wszystko za sprawą zorganizowanej przez SIS Terra konferencji prasowej. W poniedziałek (23.01) podczas spotkania z mediami Joanna i Jacek Pawłowicz, Jerzy Dudź oraz Krzysztof Sobczyk poruszyli kwestię monitoringu zanieczyszczeń powietrza, a także inwestycji UTWS, która właśnie prowadzona jest na terenie zakładu Kronospan. 

Konferencję rozpoczęła Joanna Pawłowicz o przypomnienia ostatnich informacji na temat smogu i jakości powietrza w Polsce. - Przyczyną tego smogu, który możemy zaobserwować w innych miastach, jest przede wszystkim niska emisja – podkreśliła prowadząca konferencję. - W naszym mieście zanieczyszczenie powietrza monitorowane jest od kilku lat zarówno przez stowarzyszenie, jak i aktywnie przez samych mieszkańców. W Szczecinku mamy 2 programy powietrza – odnośnie przekroczeń pyłu PM10 i benzo(a)pirenu. W tych dokumentach istnieją zapisy mówiące również o udziale mieszkańców w tych przekroczeniach. My to wielokrotnie kwestionowaliśmy. 

Skrót z konferencji:

Wg Terry z filtrem będzie... gorzej? from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

Joanna Pawłowicz zwróciła uwagę, że w Szczecinku problem jest bardziej złożony. Podkreśliła, że mieszkańcy nie są bez winy, ale do przekroczeń ma się również przyczyniać firma Kronospan. - To, co jest efektem spalania nie jest monitorowane i nie wiemy, co przedostaje się do naszego powietrza – zaznaczyła. J. Pawłowicz odniosła się także do ostatniego raportu WIOŚ, stwierdzając, że wg niego jest dobrze, ale "tylko na papierze". Przypomniała o likwidacji stacji pomiarów na ul Artyleryjskiej oraz o problemie z weryfikacją pomiarów on-line. 

- Na zaproszenie pani poseł Małgorzaty Golińskiej byliśmy na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska w Sejmie – wyjawiła Joanna Pawłowicz. - Rozpoczęliśmy szereg rozmów. Będziemy zabiegać, aby te kwestie zostały wyjaśnione, a stacja pomiarów wróciła na swoje miejsce. Chyba, że pomiary prowadzone by były na jednym z emitorów firmy, bo takie rozmowy też są prowadzone.

Następnie głos zabrał Jacek Pawłowicz. - Jako stowarzyszenie dotarliśmy do dokumentu. To decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Niestety burmistrz ten dokument wydał bez oceny oddziaływania na środowisko. 

O czym, wg Jacka Pawłowicza jeszcze się nie mówi? - Kiedy ruszy UTWS, zostanie zwiększona produkcja. Będzie się produkowało o 160 tys m3 płyty wiórowej więcej. Będzie też większe zapotrzebowanie na kleje, utwardzacze, chlorowodoru. Kiedy ruszy UTWS, to w Szczecinku w firmie Kronospan w piecach na biomasę będzie spalanych o 16 tys. ton pyłów drzewnych, w większości ze szlifowania płyt wiórowych. To nie jest biomasa! W tej chwili w Szczecinku spalanych jest rocznie ponad 80 tys. ton pyłu. Może być spalanych 18 ton klejów dziennie. Kiedy powstanie UTWS może to być 22 tony kleju dziennie.

Słyszymy, że po powstaniu UTWS znikną uciążliwości odorowo-pyłowe. Likwidacja tych uciążliwości jest nieprawdopodobna. Przyjmijmy, że to inwestycja proekologiczna. Ale ona obejmie tylko część zakładu. Obejmie linię produkcyjną do płyt wiórowych. Ale już nie obejmie linii produkcyjnej płyt mdf i hdf – dodał J. Pawłowicz. 

Słowa Joanny i Jacka Pawłowiczów potwierdzili Jerzy Dudź i Krzysztof Sobczyk. Wskazywali na niezbyt korzystne wyniki powietrza w powiecie szczecineckim, sporządzone przez GUS. Zdaniem J. Dudzia, po uruchomieniu generatora ciepłego powietrza wzrosła emisja szkodliwych gazów przez zakłady szczególnie uciążliwe, a tych powiecie mamy 5.  

Wg Terry z filtrem będzie... gorzej? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com