:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Wielim pod ścianą - jak przeżyć w IV lidze?

Działacze Klubu Sportowego "Wielim" Szczecinek nie ukrywają, że gdy nie otrzymają wsparcia finansowego z miasta na występującą w IV lidze drużynę piłkarską, nie dadzą rady utrzymać zespołu w tej klasie rozgrywkowej. Dlatego wystąpili z petycją do władz miasta o pomoc finansową. Swoją decyzję ogłosili podczas konferencji prasowej z przedstawicielami szczecineckich mediów. Miała ona miejsce dziś (poniedziałek 21.10) po południu w Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. KS "Wielim" reprezentowali: viceprezes Rafał Glanc, sekretarz klubu Maciej Klim i członek zarządu klubu Paweł Jakimiec.
    - Zaprosiliśmy tu państwa by przedstawić problem finansowania sportu seniorskiego z budżetu miasta - mówił Maciej Klim. - Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na bardzo niski poziom dotacji dla szczecineckich piłkarskich klubów seniorskich. W porównaniu ze środkami przeznaczanymi na ten cel przez inne gminy powiatu szczecineckiego otrzymujemy najniższe wsparcie. Również z wszystkich zespołów grających z nami w IV lidze. Pragnę podkreślić, że dotacja budżetowa jest podstawą funkcjonowania znakomitej większości klubów sportowych występujących na tym poziomie rozgrywek. Rywalizacja z zespołami, które otrzymują od nas kilkunastokrotnie wyższe środki jest na dłuższą metę praktycznie niemożliwa. Jeżeli poziom finansowania w przyszłym roku nie wzrośnie trudno będzie nam osiągać dobre wyniki w IV lidze. Ucierpi na tym również promocja i prestiż naszego miasta. Stracimy też szansę na odzyskanie należnej nam pozycji na piłkarskiej mapie województwa. Co ważne, pomimo stosunkowo niskiego poziomu dofinansowania na naszych meczach jest wysoka frekwencja jak na IV-ligowe rozgrywki. Znak to, że sporo mieszkańców Szczecinka interesuje się piłką nożną i przychodzi na nasze mecze. Niestety, przedstawiciele "Wielimia" podczas rozmowy z wiceburmistrzem Szczecinka Danielem Rakiem uzyskali informację, że w roku 2014 planowane jest utrzymanie wysokości dotacji dla piłkarskich klubów seniorskich na tym samym, co w tym roku, a nawet niższym poziomie. W związku z tym złożyliśmy dziś w Urzędzie Miasta pismo adresowane do Burmistrza, Przewodniczącej Rady Miasta oraz Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki z prośbą o przeznaczenie większej kwoty na ten cel w przyszłorocznym budżecie. Jednocześnie rozpoczynamy zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie. Mamy nadzieję, że pan burmistrz oraz szanowni radni przyjrzą się raz jeszcze temu problemowi i zdecydują się przeznaczyć większe wsparcie dla piłkarzy "Wielimia", "Darzboru" i "Błękitnych". Liczymy, że potraktują to, jako dobrą inwestycję w upowszechnianie sportu i promocję Szczecinka w naszym województwie.
    Maciej Klim w odpowiedzi na sugestię dziennikarza o utworzeniu jednego klubu piłkarskiego w Szczecinku, odpowiedział m.in., że: - W regionie jest wiele miast mających po dwa i więcej klubów. My jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z naszymi klubami. Na przykład będziemy jeździć tym samym autokarem na mecze, którym jeździ "Darzbór" i wspólnie ponosić koszty tych przejazdów. Tak, więc ta współpraca się układa, dlatego wydaje mi się, że w naszym mieście mogą równolegle funkcjonować dwa lub trzy kluby na dobrym poziomie. Tak się dzieje między innymi w Stargardzie Szczecińskim (Błękitni w II lidze, Kluczevia w IV lidze - dop. red.). To moim zdaniem nie jest problem. Dlatego chcemy przedyskutować tę kwestię z panem burmistrzem.
    Maciej Klim podkreślił również, że obecnie sytuacja klubu jest ciężka. - Dlatego też zdecydowaliśmy się na ten krok, czyli petycję do władz miasta - mówił sekretarz "Wielimia". - Oczywiście rundę jesienną dogramy do końca, natomiast mamy już problem z występami w rundzie wiosennej. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie z miasta na tym samym, co w tym roku poziomie (20 tys. zł - dop. red.), to przyznam, że funkcjonowanie w IV lidze jest praktycznie niemożliwe. Podkreślam też, że my nie siedzimy z założonymi rękoma. Uzyskujemy drobne dotacje od naszych sponsorów i darczyńców, także członków klubu i dzięki temu jeszcze funkcjonujemy.
    Z kolei wiceprezes KS "Wielim" Paweł Glanc podkreślił m.in.: - Aby spokojnie grać w IV lidze, aby zadowalać naszych kibiców zwycięstwami, potrzebujemy minimum na sezon 120 tys. zł - mówił. - Do tej kwoty na dzień dzisiejszy brakuje nam 60 tys. zł. W tej rundzie z biletów wstępu na mecze zebraliśmy około 6 tys. zł (dzieci i kobiety na stadion wchodzą za darmo - dop. red.). Z kolei wpływ za mecz derbowy z "Darzborem" został przeznaczony na opłatę ochrony. Spore pieniądze wydaliśmy również na przejęcie piłkarzy z Akademii Piłkarskiej. Od każdego z nich trzeba było zapłacić w OZPN po 600 zł. Ściągnęliśmy też 3 zawodników z okręgu pomorskiego, gdzie za samo wyrejestrowanie również kosztowało. Opłaty związkowe też kosztują. Np. za zarejestrowanie zawodników zapłaciliśmy 3 tys. zł. Do tego trzeba też doliczyć opłaty za sędziów. Na razie dostaliśmy fakturę na 4 tys. zł, ale znając życie, ta kwota będzie wyższa przynajmniej o 2 tys. zł. To wszystko to są opłaty za rundę jesienną sezonu 2013/2014. Naszym piłkarzom podczas spotkań wyjazdowych oferujemy tylko obiad i skromną dietę. Żaden zawodnik nie dostaje premii, żaden nie dostaje stypendium. Podam przykład. W Dygowie młodzi zawodnicy kasują, co miesiąc 1000 zł stypendium, starsi z kolei 1500 zł. Nie ma się zatem co dziwić, że boimy się, iż stracimy najlepszych piłkarzy. Oni pójdą grać gdzie indziej. Tam dostaną pracę i stypendium. A co my możemy im zaoferować?
    Zestawienie dotacji samorządowych na kluby piłkarskie w IV lidze przedstawiamy w galerii foto. Dla przykładu - zarówno "Wielim" jak i "Darzbór" (dotacja z miasta po 20 tys. zł) to przy innych zespołach przysłowiowi nędzarze. Np. Vineta Wolin otrzymuje 270 tys. zł, Astra Ustronie Morskie - 250 tys. zł, Gryf Kamień Pomorski - 225 tys. zł, a Ina Goleniów - 201 tys. zł. (sw)

Wielim pod ścianą - jak przeżyć w IV lidze? komentarze opinie

 • MaciekKlim - niezalogowany 2013-10-25 18:19:01

  Inicjatywę można tez poprzeć w Internecie pod linkiem: http://www.petycjeonline.com/wiksza_dotacja_dla_klubu_sportowego_wielim_szczecinek

 • rafal75 - niezalogowany 2013-10-24 01:02:25

  Szanse na powodzenie zwiększenia dotacji są może nikłe. Jednak szanse na odzew problemu w seniorskiej piłce duże. Pieniądze z miasta są potrzebne klubom do egzystencji.Może to i kilkunastu ludzi jest zainteresowani grą ale na trybunach jest kolejnych 300-tu. . Jest zainteresowanie dobrym poziomem piłki w Szczecinku. Na trybunach byłoby i nawet 1000 kibiców, ale bez samorządu niestety się nie da. Panowie radni wydajecie pieniądze na większe głupoty(zdaniem innych- szermierka, pięciobój, programy samorządowe) może znajdziecie trochę grosza dla ludu?

 • joorek - niezalogowany 2013-10-23 00:03:02

  Myślę, że niestety ta inicjatywa nic nie da. Jednak jest to trochę dziwne. JHD niby kiedyś trochę liznął sportu, v-ce również czyli (powinni czuć bluesa), jednak ich polityka skutecznie zniszczyła nie tylko piłkę, ale cały sport w mieście. Przykro popatrzeć na ofertę sportową na weekend. Totalna porażka. Pamiętam czasy, gdy miałem problem na jaki mecz się wybrać (nie tylko piłkarski). Najwyżej notowaną od lat drużynę tenisistów stołowych doprowadzono do likwidacji. Finansowanie tylko i wyłącznie sportu młodzieżowego doprowadziło do tego, że sztuką jest namówienie młodego człowieka do uprawiania sportu, który nie ma żadnych lokalnych wzorców i który ma świadomość, iż jego kariera sportowa skończy się w wieku juniora.

 • perla - niezalogowany 2013-10-22 18:56:16

  Tylko Wielim jest gotowy na ogarnięcie funduszy w taki sposób, żeby nie zostały one zmarnowane (Darzbór przez ostatnie kilka lat dostał dużo więcej pieniędzy niż KSW, a efektów zero). Błękitnych nie liczę, bo im w ogóle "transfer" do miasta się nie opłacał, co widać z resztą po dotacjach dla klubików z okolic. Teraz każdy komu zależy na dobru lokalnej piłki, powinien postarać się o zebranie jak największej ilości podpisów. Jaki będzie tego efekt, to już niestety niezależne od nas. Powodzenia!

 • cinek8989 - niezalogowany 2013-10-22 16:38:10

  burmistrz to kłamca i oszust, przeznacza mniej pieniędzy na piłkę nożna w Szczecinku niż na szermierke. Dodam ze w Szczecinku mamy parę klubów w których gra kilkdziesięciu zawodników!! a większe dofinansowanie uzyskuje trzy osobowa grupa szermierzy Szczecineckich, gdzie oczywiście pan burmistrz jest jednym z nich!!! SKANDAL

 • achillo29 - niezalogowany 2013-10-22 10:25:53

  Gdyby Ratusz zdecydował się na emisję programu samorządowego w lokalnych kablówkach raz na dwa tygodnie, a nie jak obecnie, co tydzień, to zaoszczędzona kwota wystarczyłaby na zaspokojenie potrzeb piłki w wydaniu seniorów. Potrzeba też wsparcia merytorycznego ze strony samorządów w poszukiwaniu sponsorów dla klubów. Do tego należy zacieśnić współpracę AP z dorosłą piłką w Sz-ku. Jeszcze nie wszystko stracone, czas się obudzić, Panowie na Włościach Ratuszowych!

 • ubuntu - niezalogowany 2013-10-22 09:58:00

  Panowie, przecież władze chcą zaserwować wam 6 stadionów, cieszcie się, będziecie trenować z najlepszymi w europie i okolicach którzy przyjadą do piłkarskiego eldorado w naszym mieście... Głowa do góry, nie ma tego złego co by na wasze nie wyszło ;)

 • sokol85zc - niezalogowany 2013-10-22 09:35:41

  Wraz z powstaniem nowego zarządu o naszym ukochanym klubie (Ks Wielim) coraz głośniej. Brawo chłopaki tak trzymać, walczcie i nagłaśniajcie te wszystkie informacje, które do tej pory dla mieszkańców miasta były niejawne. Skandal, żeby prawie 40 tys. miasto w taki sposób podchodziło do tematu sportu seniorskiego. Niech szanowne władze wreszcie otworzą oczy i coś zmienią, bo daleko w ten sposób nie zajedziemy.

 • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-22 03:44:46

  Przeciez wazniejszy dla miasta jest jeszcze jeden pomost,moze jeszcze jedno korytko plywajace przez dwa miesiace,amfiteatr niz sport.Jestem starej daty,to pamietam czasy gdy sport w Szczecinku stal na przyzwoitym poziomie-pilka nozna dwie druzyny w lidze miedzywojewodzkiej,boks,nie wspominajac juz o zeglarstwie czy akrobatyce,bo to byla juz czolowka krajowa,a co jest dzisiaj.Nic.Tylko pomosty i stateczki dla turystow,ktorych nie ma w tym miescie.

 • Starykibic - niezalogowany 2013-10-22 01:38:42

  Przykro mi, że sukces który został wypracowany ciężka pracą na boisku i treningach może zostać tak zaprzepaszczony! Czy władze naprawdę nie rozumieją, że w tym mieście są ludzie dla których piłka naprawdę wiele znaczy? Nasze lokalne emocje partiotyzm, dobre wzorce dla młodzieży... tak to nic bo to nie interes!

 • Gacek36 - niezalogowany 2013-10-22 01:18:41

  Nawet już zaczyna bawić dyktatorstwo naszych elit. Moze dla odmiany warto by zapytać mieszkańców w co inwestować publiczne pieniądze ? Co mecz minimum 200 kibiców... Ale po co! Lepiej trwonić środki i biadolić ze nie ma! Nie wyobrażałem sobie innej rządzącej partii w Szczecinku niż PO ale oni chyba naprawdę muszą odpocząć.

 • Neko - niezalogowany 2013-10-22 01:12:05

  Normalnie czytam i nie wierze ..... Radacz, Łubowo, Biały Bór, Gonne Małe, Grzmiąca, Żółtnica bogatsze od Szczecinka, że tak wspierają kluby? Szczecinkowi nie starcza na piłkę bo trzeba jakieś bzdetne pomosty i szklane dachy budować "ku radości i pożytkowi mieszkańców" ?

 • Arnold - niezalogowany 2013-10-22 01:00:00

  Władze miejskie powinny się do tego odnieść jeśli to prawda to jest kpina!! Ja chodzą na mecze zarówno Darzboru jak i Wielmia. Myślałem, że kłopoty Darzboru biorą się stąd, że nie dostają takiego wsparcia jak Wielmim, który naprawdę sprawia wrażenie dobrze zarządzanego. Jeśli to prawda to brawa dla was chłopaki!! Ktoś powinien pójść po rozum do głowy, mi już rozrywka jako narty wodne nie potrzebne ale na mecze chodzę z dzieciakami. Niech ktoś zrozumie raz na zawsze że to nie sport dla sportowców a sport dla kibiców!

 • Suzume - niezalogowany 2013-10-22 00:54:15

  Nie no tak być nie może, to nie dopuszczalne żeby drużyna funkcjonowała przy minimalnym wsparciu miasta. Władze powinny przeznaczyć na Szczecineckie kluby przynajmniej 4 razy tyle!

 • amilo0 - niezalogowany 2013-10-22 00:52:46

  Popieram inicjatywę Wielimia. Kluby z mniejszych miast i z niższych lig dostają większe pieniądze, co jest śmieszne. Podpisuję się pod petycją, walczcie do końca o normalne traktowanie.

 • miser95 - niezalogowany 2013-10-21 22:17:54

  Jak dla mnie jest to wstyd że drużyny z 40tyś. mista dostają mniejsze dofinansowanie ,niż drużyny które graja w "A" klasie ,jak np."Błękitni Gonne Małe" . W jaki sposób Szczecinek ma być godnie reprezentowny przez kluby seniorskie ,skoro dostają one minimalne wsparcie finansowe od miasta.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com