:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze B. dobre
Wieża Babel
Jerzy Gasiul 28/06/2019 12:33

Jestem po lekturze „Raportu o stanie miasta Szczecinek”. Raport, choć określenie go jako laurka byłoby właściwsze, powstał na okoliczność udzielenia absolutorium burmistrzowi. Autorzy – mam na myśli magistrackich urzędników - boć przecież nie tego, kto z imienia i nazwiska widnieje na końcu, wykonali niewdzięczną pracę w postaci liczącego przeszło 160 stron opracowania.  Jest tam wszystkiego po trochu. Zaczyna się od czasów średniowiecznych, związanych z założeniem miasta, a kończy na ocieplaniu dachu i ścian tutejszego zakładu karnego kilka miesięcy temu. Kto nie wierzy- niechaj zajrzy. Fakt to zupełnie zrozumiały zważywszy na olbrzymią popularność totalnej opozycji w zakładach karnych. 


Potęga tego dzieła – cały czas mowa o raporcie (do pobrania, pdf) – jako żywo przypomina mi budowniczych wieży Babel, którzy za swoją pychę zostali pokarani pomieszaniem języków. Tak jest i w tym przypadku. Czytam i dotychczasowe pojęcia znaczą tu zupełnie coś innego. 
Już na samym początku naszą leśną polanę, w raporcie określono jako „lokalną metropolię”. Aż do tej pory sądziłem, że metropolia to nic innego, jak główne miasto regionu lub kraju. A tu masz, może być  nawet „lokalna”. 
Nasze jezioro – zapewne autorzy mają na myśli Trzesiecko - jest, jak to określono, „stosunkowo czyste”. Ten stosunek do czystości może być różny. Skoro czyste, to dlaczego plaża wojskowa jest notorycznie atakowana przez bakterie kałowe? A po kiego prowadzi się rekultywację jeziora i to od kilkunastu ładnych lat?

Swego czasu plażę inną wyczyszczono radykalnie, ale tylko na krótko domestosem. 


Miasto jest „dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym”. Jaką jednostką miary jest mierzony ów dynamizm? Rozwojem dokładnie jednego potężnego zakładu, którego zysk lokowany jest głównie za granicą i upadkiem wielu mniejszych (patrz Słowianka, Elmilk...) czy może ilością mieszkańców? 
Z „dynamicznego rozwoju” wynika, że ilość mieszkańców z roku na rok spada na łeb! Oto z ponad 40 tys. przed siedmiu laty zostało jeszcze 37,5 tys. i co istotne, w mieście więcej ludzi umiera niż się rodzi – w ubiegłym roku różnica wynosiła ok. 100 osób. To nie wszystko. Ponad 7 tys. mieszkańców jest już w wieku emerytalnym mając powyżej 65 lat. 


Pytam się z pijanym hałasem, gdzie ten dynamiczny rozwój? A może chodzi o specjalną strefę ekonomiczną, która od czasów niwelacji i uzbrojenia terenu zdążyła porosnąć dorodną roślinnością – patrz ul. Koszalińska i Leśna?

I gdybyż tu chodziło o wzrost ilości miejsc w domach seniora, osiedlowych klubach szachistów, tańca towarzyskiego czy kółka wyszywania makatek. A owszem. Miasto dynamicznie się rozwijało, ale to było bardzo dawno temu. Wtedy ściągało „nadwyżki” mieszkańców z okolicznych wsi, ale ten proces dawno się skończył. 


Teraz, to takie miasta jak Szczecinek, są zapleczem takich prawdziwych, a nie urojonych metropolii jak Poznań, Szczecin, czy w mniejszym stopniu Gdańsk. Atrakcyjne miejsca pracy są ale tam, a nie tutaj - no chyba, że ma się dojścia i szeroki krąg przyjaciół w miejscowym samorządzie.

 
Miarą atrakcyjności miasta nie jest – jak wielu sądzi - ilość wylanego asfaltu na uliczkach i drogach dojazdowych, ale choćby sprzedaż mienia komunalnego. Oto wpływy w ubiegłym roku wyniosły zaledwie 43 proc. planowanych – to jeszcze jeden dowód na „intensywny” rozwój. 
Miasto rozwija się „w poszanowaniu dla środowiska naturalnego”. Otóż miarą owego poszanowania jest stopień zanieczyszczenie powietrza. Ono nawet latem jest większe, niż w najbardziej zanieczyszczonym miejscu dziesięciokrotnie większego Szczecina! I tu nic do rzeczy nie ma, jak się tubylcom próbuje wciskać pogląd o tzw. niskiej emisji, która latem praktycznie nie istnieje. Można to sprawdzić nie tylko wzrokowo (pył nie tylko na samochodach i parapetach), własnym narządem powonienia, ale także skorzystać z monitoringu instytucji państwowej. 


„Misją samorządu jest tworzenie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego w zgodzie z potrzebami społeczności lokalnej i zasadami demokracji”.

Sądząc po uwagach wojewody w sprawie możliwości zadawania pytań przez radnych na sesjach, chyba i w tych sprawach używamy zupełnie innego języka i pojęć. 
Zapewne z tegoż właśnie powodu, poprzedni burmistrz na zakończenie swojej kadencji został uhonorowany niezwykle skromną nagrodą - jak na tak znaczące dokonania - w formie odprawy emerytalnej kwotą 95 tys. zł. 


Ale co tam wielki świat. Ja to się cieszę byle czym. O choćby tym, że w tych dniach na przystanku autobusowym przy szpitalu postawiono ławkę. Mało tego, widziałem siedzącą tam osobę, która z tego faktu była niezmiernie zadowolona. 


To, że nie ma przystanku, a przecież już sześć miesięcy temu być powinien, to nic nie znaczy. W czerwcu mają być wszystkie, lub prawie wszystkie, coś ze dwadzieścia parę sztuk. Tak przynajmniej w oficjalnym komunikacie miejscowej ludności do wierzenia zapodano. Mają być fajne, a przede wszystkim - super, ekstra, nowoczesne. Cena też całkiem przyzwoita, coś ze sto czterdzieści tysięcy za sztukę. 
Został pobity dotychczasowy rekord ceny jednostkowej. Chodzi o pięć jaj dinozaura na pl. Wolności. Każde z nich kosztowało coś ze 35 tysięcy za sztukę. Pytam, dlaczego o tym się nie mówi? Przecież jak coś na tym świecie drogie jest, to zazwyczaj fajne i ładne? Wystarczy na każdym namalować kod kreskowy z ceną i od razu wzbudzi powszechne jak nie zainteresowanie, to na pewno podziw. Patrzcie! My otwieramy oczy niedowiarkom i to nie jest nasze ostatnie słowo.  
                                                                                                                                   Jerzy Gasiul 

 

ilustracja: Pieter Bruegel (starszy), Wieża Babel, 1563
Reklama

raport o stanie miasta szczecinek dzieło rozwój jezioro ludność - komentarze opinie

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2019-06-28 14:15:07

  Ja tę swego rodzaju lokalną epopeję zacząłbym już w czasach starożytnych, a nawet ciut wcześniej, kiedy to, jak prastara legenda głosi, okoliczne osady były zamieszkiwane przez niezwykle jurne druidy i wyjątkowo bezpruderyjne skrzaty leśne.

 • gość 2019-06-28 15:10:20

  mocne i w 100% w punkt. Ta władza nie prostu jest i coś robi. Efekty są mizerne, ale oni powiedzą że jest "fajnie" i "dynamicznie" i nie ma za bardzo jak polemizować. W następnych wyborach to będzie już skansen. Myślę że nietrudno będzie coś starszym osobom obiecać i myślę że duża szansa że będzie kolejna kadencja. Myślę też że nasi wyborcy zasłużyli dokładnie na takiego Burmistrza jakiego mają.

 • Tu zgody trzeba - niezalogowany 2019-06-28 19:52:49

  Kłótliwość w naszym narodzie jest tradycyjna i obrzydliwa.
  Nie zejdę z tego świata z powodu za drogich ławek, mam to gdzieś.
  Jak większość ludzi.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-28 20:25:44

  Miałem być magistrem fizyki a jestem fizycznym w magistracie. Ot tyle.

 • Filip Filipowsk - niezalogowany 2019-06-29 10:13:48

  Brawo. 100% racji.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-29 22:17:27

  Wygląda na to, że krono niepracuje. Ktoś coś wie na ten temat? Zrobiło się cicho i nie śmierdzi od paru dni.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


SERWIS OKIEN PCV -okres

SERWIS OKIEN PCV -regulacja okien -naprawa okuć -wymiana uszczelek -wymiana szyb -likwidacja przedmuchów -wymiana klamek


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


Firma Elda-Eltra

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Schneider-Electric zatrudni w

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


Schneider-Electric zatrudni

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


ROLETY na wymiar - PRODUCENT

Rolety na wymiar - dzień noc, termiczne, zewnętrzne, antywłamaniowe, plisy, żaluzje i wiele innych. Produkcja w Szczecinku = najniższe ceny,..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"