:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze B. dobre
Wieża Babel
Jerzy Gasiul 28/06/2019 12:33

Jestem po lekturze „Raportu o stanie miasta Szczecinek”. Raport, choć określenie go jako laurka byłoby właściwsze, powstał na okoliczność udzielenia absolutorium burmistrzowi. Autorzy – mam na myśli magistrackich urzędników - boć przecież nie tego, kto z imienia i nazwiska widnieje na końcu, wykonali niewdzięczną pracę w postaci liczącego przeszło 160 stron opracowania.  Jest tam wszystkiego po trochu. Zaczyna się od czasów średniowiecznych, związanych z założeniem miasta, a kończy na ocieplaniu dachu i ścian tutejszego zakładu karnego kilka miesięcy temu. Kto nie wierzy- niechaj zajrzy. Fakt to zupełnie zrozumiały zważywszy na olbrzymią popularność totalnej opozycji w zakładach karnych. 


Potęga tego dzieła – cały czas mowa o raporcie (do pobrania, pdf) – jako żywo przypomina mi budowniczych wieży Babel, którzy za swoją pychę zostali pokarani pomieszaniem języków. Tak jest i w tym przypadku. Czytam i dotychczasowe pojęcia znaczą tu zupełnie coś innego. 
Już na samym początku naszą leśną polanę, w raporcie określono jako „lokalną metropolię”. Aż do tej pory sądziłem, że metropolia to nic innego, jak główne miasto regionu lub kraju. A tu masz, może być  nawet „lokalna”. 
Nasze jezioro – zapewne autorzy mają na myśli Trzesiecko - jest, jak to określono, „stosunkowo czyste”. Ten stosunek do czystości może być różny. Skoro czyste, to dlaczego plaża wojskowa jest notorycznie atakowana przez bakterie kałowe? A po kiego prowadzi się rekultywację jeziora i to od kilkunastu ładnych lat?

Swego czasu plażę inną wyczyszczono radykalnie, ale tylko na krótko domestosem. 


Miasto jest „dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym”. Jaką jednostką miary jest mierzony ów dynamizm? Rozwojem dokładnie jednego potężnego zakładu, którego zysk lokowany jest głównie za granicą i upadkiem wielu mniejszych (patrz Słowianka, Elmilk...) czy może ilością mieszkańców? 
Z „dynamicznego rozwoju” wynika, że ilość mieszkańców z roku na rok spada na łeb! Oto z ponad 40 tys. przed siedmiu laty zostało jeszcze 37,5 tys. i co istotne, w mieście więcej ludzi umiera niż się rodzi – w ubiegłym roku różnica wynosiła ok. 100 osób. To nie wszystko. Ponad 7 tys. mieszkańców jest już w wieku emerytalnym mając powyżej 65 lat. 


Pytam się z pijanym hałasem, gdzie ten dynamiczny rozwój? A może chodzi o specjalną strefę ekonomiczną, która od czasów niwelacji i uzbrojenia terenu zdążyła porosnąć dorodną roślinnością – patrz ul. Koszalińska i Leśna?

I gdybyż tu chodziło o wzrost ilości miejsc w domach seniora, osiedlowych klubach szachistów, tańca towarzyskiego czy kółka wyszywania makatek. A owszem. Miasto dynamicznie się rozwijało, ale to było bardzo dawno temu. Wtedy ściągało „nadwyżki” mieszkańców z okolicznych wsi, ale ten proces dawno się skończył. 


Teraz, to takie miasta jak Szczecinek, są zapleczem takich prawdziwych, a nie urojonych metropolii jak Poznań, Szczecin, czy w mniejszym stopniu Gdańsk. Atrakcyjne miejsca pracy są ale tam, a nie tutaj - no chyba, że ma się dojścia i szeroki krąg przyjaciół w miejscowym samorządzie.

 
Miarą atrakcyjności miasta nie jest – jak wielu sądzi - ilość wylanego asfaltu na uliczkach i drogach dojazdowych, ale choćby sprzedaż mienia komunalnego. Oto wpływy w ubiegłym roku wyniosły zaledwie 43 proc. planowanych – to jeszcze jeden dowód na „intensywny” rozwój. 
Miasto rozwija się „w poszanowaniu dla środowiska naturalnego”. Otóż miarą owego poszanowania jest stopień zanieczyszczenie powietrza. Ono nawet latem jest większe, niż w najbardziej zanieczyszczonym miejscu dziesięciokrotnie większego Szczecina! I tu nic do rzeczy nie ma, jak się tubylcom próbuje wciskać pogląd o tzw. niskiej emisji, która latem praktycznie nie istnieje. Można to sprawdzić nie tylko wzrokowo (pył nie tylko na samochodach i parapetach), własnym narządem powonienia, ale także skorzystać z monitoringu instytucji państwowej. 


„Misją samorządu jest tworzenie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego w zgodzie z potrzebami społeczności lokalnej i zasadami demokracji”.

Sądząc po uwagach wojewody w sprawie możliwości zadawania pytań przez radnych na sesjach, chyba i w tych sprawach używamy zupełnie innego języka i pojęć. 
Zapewne z tegoż właśnie powodu, poprzedni burmistrz na zakończenie swojej kadencji został uhonorowany niezwykle skromną nagrodą - jak na tak znaczące dokonania - w formie odprawy emerytalnej kwotą 95 tys. zł. 


Ale co tam wielki świat. Ja to się cieszę byle czym. O choćby tym, że w tych dniach na przystanku autobusowym przy szpitalu postawiono ławkę. Mało tego, widziałem siedzącą tam osobę, która z tego faktu była niezmiernie zadowolona. 


To, że nie ma przystanku, a przecież już sześć miesięcy temu być powinien, to nic nie znaczy. W czerwcu mają być wszystkie, lub prawie wszystkie, coś ze dwadzieścia parę sztuk. Tak przynajmniej w oficjalnym komunikacie miejscowej ludności do wierzenia zapodano. Mają być fajne, a przede wszystkim - super, ekstra, nowoczesne. Cena też całkiem przyzwoita, coś ze sto czterdzieści tysięcy za sztukę. 
Został pobity dotychczasowy rekord ceny jednostkowej. Chodzi o pięć jaj dinozaura na pl. Wolności. Każde z nich kosztowało coś ze 35 tysięcy za sztukę. Pytam, dlaczego o tym się nie mówi? Przecież jak coś na tym świecie drogie jest, to zazwyczaj fajne i ładne? Wystarczy na każdym namalować kod kreskowy z ceną i od razu wzbudzi powszechne jak nie zainteresowanie, to na pewno podziw. Patrzcie! My otwieramy oczy niedowiarkom i to nie jest nasze ostatnie słowo.  
                                                                                                                                   Jerzy Gasiul 

 

ilustracja: Pieter Bruegel (starszy), Wieża Babel, 1563
Reklama

raport o stanie miasta szczecinek dzieło rozwój jezioro ludność - komentarze opinie

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2019-06-28 14:15:07

  Ja tę swego rodzaju lokalną epopeję zacząłbym już w czasach starożytnych, a nawet ciut wcześniej, kiedy to, jak prastara legenda głosi, okoliczne osady były zamieszkiwane przez niezwykle jurne druidy i wyjątkowo bezpruderyjne skrzaty leśne.

 • gość 2019-06-28 15:10:20

  mocne i w 100% w punkt. Ta władza nie prostu jest i coś robi. Efekty są mizerne, ale oni powiedzą że jest "fajnie" i "dynamicznie" i nie ma za bardzo jak polemizować. W następnych wyborach to będzie już skansen. Myślę że nietrudno będzie coś starszym osobom obiecać i myślę że duża szansa że będzie kolejna kadencja. Myślę też że nasi wyborcy zasłużyli dokładnie na takiego Burmistrza jakiego mają.

 • Tu zgody trzeba - niezalogowany 2019-06-28 19:52:49

  Kłótliwość w naszym narodzie jest tradycyjna i obrzydliwa.
  Nie zejdę z tego świata z powodu za drogich ławek, mam to gdzieś.
  Jak większość ludzi.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-28 20:25:44

  Miałem być magistrem fizyki a jestem fizycznym w magistracie. Ot tyle.

 • Filip Filipowsk - niezalogowany 2019-06-29 10:13:48

  Brawo. 100% racji.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-29 22:17:27

  Wygląda na to, że krono niepracuje. Ktoś coś wie na ten temat? Zrobiło się cicho i nie śmierdzi od paru dni.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Sprzedam fajne, własnościowe

Sprzedam fajne, własnościowe mieszkanie: 58, 67 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka/wc,przedpokój,III piętro,do remontu,12 rodzinna klatka w..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"