:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Wieża kościoła NNMP z dotacją od ministerstwa. Brakuje jeszcze "tylko" 200 tys. zł

Aktualności, Wieża kościoła dotacją ministerstwa Brakuje jeszcze

Punkt widokowy na wieży kościoła mariackiego? Możliwość wejścia pod sam szczyt jednego z najwyższych obiektów w mieście i podziwiania roztaczających się dookoła widoków byłaby nie lada atrakcją, zarówno dla mieszkańców Szczecinka, jak i odwiedzających miasto gości. Ale żeby taka śmiała koncepcja w ogóle została wcielona w życie, trzeba trochę poczekać. Najpierw konieczny jest remont zabytkowej wieży, ponieważ od kilku ładnych lat znajduje się ona w bardzo złym stanie technicznym.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku ekipie remontowej pracującej na 3/4 wysokości wieży udało się naprawić część ubytków. Wymienione zostały m.in. stare, drewniane żaluzje, których nie najlepszy stan był dostrzegalny z daleka, naprawione zostały też blendy; łącznie modernizacji uległo 40 m2 powierzchni ściany. 

Co istotne, wiadomo już, że prace niedługo będą kontynuowane. Wszystko za sprawą sporego zastrzyku finansowego, jaki udało się uzyskać na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota 50 tys. zł. Dotacja została przyznana, dzięki wsparciu szczecineckiej posłanki Małgorzaty Golińskiej.

Informację tę potwierdza proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku, ks. Jacek Lewiński. – To dotacja celowa, nie może być więc wykorzystana na żadne inne zadanie – mówi „Tematowi” ks. proboszcz. – Chcielibyśmy dozbierać jeszcze pozostałą brakującą kwotę, by móc zmodernizować całą ścianę północną. Do tego potrzeba nam jeszcze około 200 tys. zł. 

Jak zapowiedział nasz rozmówca, parafia zamierza aplikować, gdzie tylko się da, by ratować szczecinecki zabytek. – O takie środki będziemy się ubiegać, składając wniosek do miasta. Tak samo, jeśli chodzi o powiat. Niedawno rady miasta i powiatu podjęły uchwały, zgodnie z którymi oba wspomniane samorządy mogą przekazywać dotacje celowe na ochronę i remont zabytków. Liczymy, że taką pomoc uda się nam uzyskać. Gdyby tak się stało, rozpoczęcie kolejnego etapu remontu wieży kościoła mariackiego byłoby możliwe już latem tego roku.


Wieża kościoła NNMP z dotacją od ministerstwa. Brakuje jeszcze "tylko" 200 tys. zł komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com