:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Wieża wodociągowa drży, ale niewiele

Aktualności, Wieża wodociągowa drży niewiele - zdjęcie, fotografia

Wieża wodociągowa będzie obserwatorium astronomicznym. Przyszłość tego stuletniego, górującego nad miastem zabytku, jeszcze niedawno wydawała się zagrożona. W 2012 roku ze względów bezpieczeństwa pozbawiono go charakterystycznej kopuły, wewnątrz której znajdował się 20-tonowy zbiornik na wodę. Od tamtego czasu na jej szczycie znajduje się dach zabezpieczający, przypominający nieco wietnamskie nakrycie głowy non la. W ciągu maksymalnie dwóch lat zamiast niego widnieć tam kopuła obserwatorium.

Prace projektowe dostosowujące wieżę prowadzone są już kilka miesięcy. W międzyczasie okazało się, że w budynku występują drgania. I choć są niewielkie, bo rzędu 1 mm, to biorąc pod uwagę potencjalne usytuowanie tam obserwatorium astronomicznego, niepożądane dla teleskopu.  

- Konsultowaliśmy tę sprawę ze specjalistami - potwierdza nam Daniel Rak, wiceburmistrz Szczecinka. - Pojawiła się sugestia zmiany typu urządzenia obserwacyjnego, ale rozwiązanie może być dużo prostsze. I tak raczej musimy wymieniać tam stropy, więc możemy zrobić je izolowane od budynku, na słupach, czyli niezależne od drgań. I to pozostając przy tych samych pieniądzach. Projektant będzie nad tym pracował.

Do zagospodarowania, wliczając w to kopułę i przyziemie, jest 6 kondygnacji. Kopuła zostanie całkowicie zrekonstruowana. W wieży znajdzie się - od góry: obserwatorium, planetarium, hol i zaplecze sanitarne dla szkół. Miasto będzie aplikowało o środki zewnętrzne na ten wydatek być może już w marcu. Koszt samych prac budowlanych to nawet 2,5 mln. zł.

Wieża wodociągowa drży, ale niewiele komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com