:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C całkowite zachmurzenie

WIOŚ mgliście tłumaczy się z pomiarów powietrza nad Szczecinkiem

Aktualności, WIOŚ mgliście tłumaczy pomiarów powietrza Szczecinkiem - zdjęcie, fotografia

Wraca temat jakości szczecineckiego powietrza. Wszystko za sprawą najnowszego raportu, jaki opracował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. Dokument omówiono na ostatnich obradach Rady Powiatu. Przy okazji, poruszona została sprawa zlikwidowanej w 2015 roku stacji pomiarów powietrza przy ul. Artyleryjskiej. 

Ale to nie wszystko. Padło też pytanie, czy wyniki, które podaje „on-line” inna stacja na ul. Przemysłowej, muszą być rzeczywiście ręcznie „weryfikowane”. - Nie można czegoś takiego robić. Wynik jest wynikiem. Nie starajmy się robić podtekstu w interpretacji liczb – apelowała do obecnych na sesji przedstawicielek WIOŚ radna Joanna Pawłowicz.

Co się stało ze stacją z ul. Artyleryjskiej?

Jak dotąd w Szczecinku od wielu już lat działały trzy stacje pomiarów powietrza: na ul. 1 Maja, na Przemysłowej i Artyleryjskiej. W 2015 r. zapadła decyzja, by tę ostatnią zlikwidować. Dlaczego? 

- Stacja przy ul. Artyleryjskiej działała przynajmniej od 2007 roku. Były na niej rejestrowane istotne przekroczenia dla pyłu PM10. W 2014 roku dni z przekroczeniami było aż 50 na 35 możliwych. Również na tej stacji odnotowano najwyższe średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu. Rekordowe były też lata 2009 i 2010. Dlaczego tak się stało i zrezygnowano właśnie z tej stacji?  

Dlaczego poprawia się wyniki? 

- Obecnie działają dwie stacje: jedna z nich to stacja on-line na ul. Przemysłowej, a druga manualna na 1 Maja. W tym roku po raz pierwszy doszło do ręcznych pomiarów na ul. Przemysłowej – zwróciła uwagę radna J. Pawłowicz. – W efekcie tego, zamiast 48 dni, które zarejestrowano na stacji on-line dla przekroczeń pyłu PM10, mamy tych dni 31. Można łatwo policzyć, że 17 dni uległo weryfikacji. W swoim raporcie WIOŚ powołuje się na tzw. „współczynnik korelacji pomiarów automatycznych dla pyłu zawieszonego”.

- Stacje on-line służą do informowania mieszkańców o stanie zagrożenia – dodała Joanna Pawłowicz. - Można sobie kliknąć o każdej chwili, każdego dnia i dowiedzieć się, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza. Jeśli w danym dniu poziom zanieczyszczenia będzie na tyle istotny, że ogłosimy alarm, a po czasie okaże się po takiej ręcznej weryfikacji, że tego alarmu nie było, to po co w ogóle jest taka stacja on-line?

- W raporcie WIOŚ czytamy, że analizator pyłu PM10 na Przemysłowej zawyżał wyniki – kontynuowała radna. – Jak można to rozumieć? Obniżyliśmy wyniki, ponieważ parę km dalej okazało się, że dni z przekroczeniami było mniej. Dla mnie to niedopuszczalne. Nie można czegoś takiego robić. Pomiar jest pomiarem, a wynik wynikiem. Nie starajmy się robić podtekstu w interpretacji liczb. Ja tu widzę wiele niedomówień i nieścisłości.

W innych miastach jest podobnie?

Jak wyjawiła radna, z pytaniem, dlaczego dokonuje się ręcznej weryfikacji wyników na stacji pomiarów on-line, zwróciła się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. – Odpowiedź była lakoniczna. Ponieważ nakazuje nam to Unia Europejska – poinformowała Joanna Pawłowicz. – Nie przekonało mnie to. Zaczęłam przeglądać raporty WIOŚ w Gdańsku i nie natknęłam się na informację, która by mówiła, że dochodzi do weryfikacji pomiarów na stacji on-line. Zadzwoniłam, zadałam pytanie, usłyszałam zdziwienie. Jak to możliwe? Stacja on-line to stacja on-line. Przejrzałam kolejny raport WIOŚ w Poznaniu. To samo… A dlaczego tak się dzieje w woj. zachodniopomorskim? Czy to sposób na poprawę jakości powietrza w naszym mieście?

3 stacje to za dużo, a wyniki nie są zaniżane

Do wielu pytań radnej odniosły się obecne podczas sesji Rady Powiatu przedstawicielki WIOŚ w Szczecinie: Beata Atałap – kierownik Delegatury w Koszalinie oraz Jolanta Wochna – główny specjalista. 

DSC06487.jpg

- Kwestia stacji na ul. Artyleryjskiej była już wyjaśniana – zaznaczyła Beata Atałap. – To wysokie koszty prowadzenia badań. Dwa punkty pomiarowe w mieście, naszym zdaniem, wystarczają. Prośbę o bardziej szczegółowe wyjaśnienia odnośnie tej likwidacji pozwolę sobie przekazać do WIOŚ w Szczecinie. Co do wspomnianej korelacji pomiarów na stacji automatycznej. Nie będę się wypowiadać za inne inspektoraty. W naszym wojewódzkim inspektoracie te wyniki zostały skorelowane na podstawie współczynników Krajowego Laboratorium Wzorcowania w Krakowie. To nie są nasze wymysły czy zaniżanie wyników, by jakość państwa powietrza była lepsza. 

- Dużo wysiłku wkładamy w to, by inwentaryzować i dokonywać oceny różnych substancji w powietrzu – dodała kierownik. - W strefie zachodniopomorskiej najgorsza jakość powietrza jest w Myśliborzu. Zanieczyszczenia są bardzo sezonowe. Wyższe są w zimie. W ubiegłym roku było mniej dni z przekroczeniami. To wynika z wysiłku wielu osób. Przez to, że my to powietrze monitorujemy, miasta i zakłady podejmują rozmaite działania. To tendencja zauważalna nie tylko w Szczecinku, ale też w całym regionie. 

Czy stacja na ul. Artyleryjskiej powróci?

Stwierdzenie, że Szczecinek bez zlikwidowanej w ubiegłym roku stacji i tak jest dobrze monitorowany, nie przekonało radnej, która na ręce starosty złożyła wniosek o przywrócenie stacji pomiarów na ul. Artyleryjskiej. – Jeśli powiatu nie będzie na to stać, będziemy tych środków finansowych szukać gdzie indziej – podkreśliła Joanna Pawłowicz. 

To jest dziwne

Do sprawy ręcznej weryfikacji wyników na stacji on-line znajdującej się na ul. Przemysłowej odniósł się jeszcze wicestarosta Marek Kotschy. – Wobec tej całej sytuacji, idea z informacją o stanie powietrza on-line przybrała dziwnego charakteru – zwrócił uwagę lekko zdezorientowany wicestarosta. – Ludzie, którzy obserwują tę stację, wierzą, że to są rzetelne wyniki i badania. To problem techniczny, że ta stacja zawyża wyniki pomiarów? 

- To jest tak, jak nieraz bada się ciśnienie – próbowała tłumaczyć Beata Atałap. – Kiedy mierzymy ciśnienie sami, daje to jakiś wynik, ale jeśli zrobi to lekarz, wówczas zbada nas dokładniej. Ogólnie przyjętą metodyką są badania manualne. Tą metodykę preferuje UE. Za tym poszły procedury.

Więc dlaczego zlikwidowano tę stację na Artyleryjskiej, która była ręczna? – zapytał jeszcze wicestarosta. Kierownik WIOŚ nie udzieliła odpowiedzi.


DSC06486.jpg

„Proszę państwa, trochę spokojniej”

- Dla mnie to zaklinanie rzeczywistości – dodał na koniec dyskusji radny Jakub Hardie-Douglas. – W 2015 r. mieliśmy problem tylko z przekroczeniami średniorocznymi benzo(a)pirenu. Jeśli chodzi o inne miasta, czołówkę otwierają Nowy Sącz czy Kraków… Tam wartości przekroczeń są astronomiczne. W woj. zachodniopomorskim chyba żadne miasto nie osiągnęło tego pułapu. Ale ktoś, kto posłucha tej dyskusji, będzie miał wrażenie, o Matko Boska, co tu się dzieje. 

- W zakresie jakości powietrza czy życia w Szczecinku widać trend optymistyczny – zaznaczył radny. – Kiedy wskazuje się przekroczenia, to mają one związek z sezonem grzewczym. Jest to jakaś budująca konkluzja, że idziemy w dobrym kierunku. Co roku jest ta sama śpiewka, dramat, że powietrze w Szczecinku jest tragiczne. No, śmierdzi. Ale robimy wszystko, aby tę jakość powietrza podnieść. Apeluję, abyśmy z większą powściągliwością do tych wyników podchodzili. Teraz autorytet WIOŚ jest dezawuowany, a raport jest wręcz obśmiany. Dla mnie to kuriozum. Proszę państwa, trochę spokojniej. Miejmy zaufanie do instytucji, które się tym powietrzem zajmują. 

 

foto: archiwum Tematu

 

 


WIOŚ mgliście tłumaczy się z pomiarów powietrza nad Szczecinkiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com