:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wojewoda twierdzi, że radni w Szczecinku mają prawo pytać. Czy ktoś go posłucha?
Temat Szczecinecki 07/05/2019 10:59

Czy radni miejscy w Szczecinku będą mogli zadawać pytania? Jak dotąd, to właśnie uwagi i zapytania radnych - głównie opozycji, wygłaszane głośno w trakcie obrad Rady Miasta, sprawiały, że na światło dzienne mogło wyjść wiele nurtujących mieszkańców problemów. Niestety, od początku tej kadencji zapytania radnych w różnych sprawach zostały ograniczone praktycznie wyłącznie do możliwości składania pism. Jak pokazały ostatnie obrady, radnym w ratuszu nie wolno nawet wygłosić swojej interpelacji publicznie, by potem mogła ona być przekazana właściwym organom w formie pisemnej. Z harmonogramu obrad usunięty został bowiem punkt - interpelacje i zapytania radnych.

 

Szczegółowo pisaliśmy na ten temat tutaj: https://szczecinek.com/artykul/czy-radni-w-szczecinku/566050 .

Wszystko przez nowe prawo. Według prawnika zatrudnionego w ratuszu, Czesława Podkowiaka, na ustne zadawanie pytań przez radnych w trakcie sesji nie pozwalają nowe przepisy, ustanowione przez obecny rząd PiS. Według takiej wykładni, radni mogą złożyć zapytanie tylko i wyłącznie w formie pisemnej. Pisemna też ma być odpowiedź. Inaczej, wg mecenasa, radni będą łamać prawo. Pomiędzy broniącą swojego prawa głosu opozycją a przewodniczącą RM Katarzyną Dudź (KO) i prawnikiem wywiązał się pewien spór. Miało go rozstrzygnąć pismo, jakie w tej sprawie miała skierować przewodnicząca do Wojewody Zachodniopomorskiego.

 Pismo zostało wysłane. Przyszła też odpowiedź. Jak się okazuje - jest ona korzystna dla radnych opozycji, chcących publicznie zabierać głos i w trakcie sesji zadawać pytania burmistrzowi. Jak się dowiedzieliśmy, mimo iż od czasu uzyskania odpowiedzi od wojewody minęło już kilka miesięcy, radni nadal nie zapoznali się z treścią wspomnianego pisma. Jeśli tak było rzeczywiście, dlaczego przewodnicząca Katarzyna Dudź (KO) nie poinformowała radnych, że zgodnie ze stanowiskiem wojewody, mogą w trakcie sesji zadawać burmistrzowi pytania?

 Treść pisma sygnowanego przez wicewojewodę Marka Subocza jest w tej sprawie jednoznaczna. W dokumencie możemy przeczytać: “Umieszczenie w porządku sesji rady gminy punktu “zapytania radnych” - w ocenie organu nadzoru nie stoi w sprzeczności z przepisami prawa”. Dalej czytamy, że choć nowe przepisy nakazują składanie pytań w formie pisemnej, “w żadnym razie nie przesądza to o tym, że na sesji radni nie mogą prowadzić dyskusji, w tym zadawać pytań, składać wniosków, itp.” Dalej Marek Subocz wyjaśnia, że wprowadzenie nowych przepisów przez rząd PiS “miało na celu wzmocnienie pozycji interpelacji i zapytań radnych, kierowanych do organu wykonawczego”.

 W piśmie, które otrzymała przewodnicząca Rady Miasta w Szczecinku Katarzyna Dudź (KO), padają też następujące słowa: “Podkreślić przy tym należy, że wolność wyrażania opinii przez osoby sprawujące funkcje publiczne służy debacie publicznej, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa”.

 

Czytaj też:
blog Wiesława Suchowiejko https://szczecinek.com/artykul/wojewoda-mozna-pytac/648804

Reklama

zapytania interpelacje radnych wojewoda odpowiedź stanowisko przewodnicząca rady miasta pismo szczecinek radni - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-05-07 12:43:26

  I ta pani chce do parlamentu skoro u nas nie przestrzega prawa a istniejące przepisy naginaja po to żeby im pasowało co to za prawnik?...gdzie odpowiedzialność dyscyplinarne za wprowadzanie w błąd i łamanie prawa...

 • gość 2019-05-07 12:49:06

  To mi pozwala domyślić się jaką "demokratką" mogłaby być pani Dudź gdyby przez przypadek dostała się do europarlamentu. W sumie to już wiem jaką jest "demokratką", dlatego będę głosował z głową.

 • gość 2019-05-07 12:51:43

  PO-KO-KOdziarze są naprawdę tacy tępi,czy rżną głupa aby się przejechać po PIS - ie .Dzieci w podstawówce lepiej potrafią zinterpretować obowiązujące przepisy.Mamy XXI wiek,Polska w
  U N I a oni myślą,że ktoś wydałby przepisy ograniczające interpelacje i zapytania radnych.Całkowicie się ośmieszyło to towarzystwo ratuszowe, wzajemnej adoracji.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-07 13:02:14

  Tia, a Czesiu.. jak to wiatr zawieje.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-07 13:07:22

  W powiecie pytają. JHD z tego prawa korzysta. I nie protestuje, że starostą łamie prawo, pozwalając na pytania radnych. Wojewoda nie interweniuje. Więc chyba jest ok. Tylko w ratuszu jak zwykle inaczej...

 • gość 2019-05-07 14:06:39

  A szczekają, że to PIS łamie konstytucję i ogranicza demokrację.
  O Allahu widzisz i nie grzmisz, kto tym Szczecinkiem rządzi , na kogo lemingi głosowały.

 • gość 2019-05-07 14:15:31

  z innej beczki: cięte kwiaty? po jaką cholerę?

 • Erin Brockovich 2019-05-07 15:22:57

  Sposób postępowania Pani Dudź już dawno przestał mnie dziwić. Ta Pani jest wierna tylko jednemu człowiekowi, który jest jej bogiem, a imię jego Douglas. Jest stronnicza, zadufana w sobie i pała nienawiścią do wszystkich mających inne zdanie niż jej bożyszcze. Dziwi mnie natomiast postępowanie Pana Podkowiaka. Czyżby zrozumienie tak prostych przepisów przekraczało możliwości intelektualne, bądź co bądź, mecenasa, czy też Pan Podkowiak interpretuje przepisy tak, jak życzy sobie tego Pani Przewodnicząca? Podobna sytuacja była z byłym Przewodniczącym Rady Miasta Panem Wacławskim. Wtedy też Pan Podkowiak mylnie interpretował przepisy, a skoro miejski prawnik popełnia takie błędy, to może nie powinien pełnić tak odpowiedzialnej funkcji?

 • gość 2019-05-07 15:44:32

  Cięte kwiaty ? po co ? po to aby " ICH TROJE" odróżnić od pospólstwa ,które ,potrafi tylko na rozkaz podnosić rączki do góry.

 • gość 2019-05-07 19:15:03

  Może czas składać interpelacje na piśmie i jednocześnie publikować je w mediach? Wszyscy już zauważyli że budżet się wali i pan burmistrz panicznie szuka kasy o czym świadczy próba powiązania śmieci z wodą z ukrytą podwyżką a teraz propozycja podwyżki samych śmieci prawie o 100%. Na kosmodrom dla OUTA zabrakło i obserwatorium szukające ufoludków?

 • gość 2019-05-08 11:40:41

  Stół upstrzony kwiatami to ołtarzyk czy katafalk .

 • gość 2019-05-08 12:36:40

  "Stół upstrzony kwiatami to ołtarzyk czy katafalk"
  To zwykła niegospodarność

 • Gość - niezalogowany 2019-05-10 17:35:25

  Jacy wyborcy tacy radniiiiii

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"