:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C lekkie zachmurzenie

Wójt prezentuje budżet gminy Szczecinek

Aktualności, Wójt prezentuje budżet gminy Szczecinek - zdjęcie, fotografia

Przed samorządami niełatwe zadanie – uchwalenie budżetu na 2017 rok. O najważniejszych wydatkach i zadaniach zaplanowanych w mieście i powiecie na najbliższe 12 miesięcy już informowaliśmy. A jakie przedsięwzięcia planuje w najbliższym czasie zrealizować Gmina Szczecinek? W czwartek, 15 grudnia wójt gminy Ryszard Jasionas zaprezentował projekt przyszłorocznego budżetu. Z projektu wynika, że inwestycji nie zabraknie. Ale… Będzie też sporo niewiadomych związanych z wdrażaną właśnie reformą oświaty.

- Dochody będą wysokie, na poziomie 39 mln zł – poinformował Ryszard Jasionas. – Wydatki też wzrastają i będą wynosić 43 mln zł. Pojawia się deficyt w wysokości 4,1 mln zł. Jest to jeden z większych deficytów, ale jest bezpieczny. Będzie miał swoje pokrycie w kredytach i pożyczkach, a my mamy dobre wskaźniki, jeśli chodzi o możliwość zadłużania. 

Co z inwestycjami? – W przyszłorocznym budżecie będziemy musieli pokazać, że mamy pieniądze na inwestycje – dodał wójt. – Zaplanowaliśmy na ten cel około 10 mln zł. Będą to przedsięwzięcia związane głównie z gospodarką wodno-ściekową. Będziemy się starać, aby pieniądze, które uda się pozyskać w wyniku oszczędności, przeznaczyć na zadania, które sugerowano nam w różnych wnioskach budżetowych.

Jak założono w projekcie budżetu, w przyszłym roku na samą tylko gospodarkę wodno-kanalizacyjną i budowę sieci sanitarnej Gmina Szczecinek zamierza wydać łącznie 2,7 mln zł. Oprócz tego będą też realizowane inwestycje drogowe. Przebudowa drogi w Godzimierzu, Wojnowie, Marcelinie, a także pomoc dla powiatu związana z przebudową drogi do miejscowości Mosina (II etap) ma kosztować łącznie 1,3 mln zł.

Na gospodarkę mieszkaniową (to koszty związane głównie z przejęciem nieruchomości) gmina chce wydać 45 tys. zł. Na administrację publiczną – 68 tys. zł. Przebudowa remizy strażackiej to koszt rzędu 340 tys. zł.

Spora część wydatków inwestycyjnych będzie związana z planowaną termomodernizacją szkół 1 760 124,00 zł (przy dofinansowaniu 910 911,00 zł). Adaptacja sali gimnastycznej i pomieszczenia gospodarczego na oddział przedszkolny w Zespole Szkół w Turowie wyniesie natomiast 120 tys. zł. Gmina zainwestuje także w fotowoltaikę. Mikroinstalacje fotowoltaiczne pojawią się w Zespole Szkół w Turowie, w Zespole Szkół w Gwdzie Wielkiej oraz w Urzędzie Gminy Szczecinek. Zadanie to ma kosztować 587 380,00 zł przy 499 273,00 zł dofinansowania.

- Do tego przygotowujemy reorganizację sieci szkół – podkreślił Ryszard Jasionas. – Projekt budżetu był tworzony, kiedy jeszcze o żadnych konkretach związanych z reformą oświaty się nie mówiło. Teraz będziemy musieli zadać sobie pytania: czy to my jesteśmy dla szkół, czy szkoły dla nas, czy szkoły są dla dzieci, czy dla nauczycieli? Musimy rozpatrzeć wszystkie głosy „za” i „przeciw”. Uchwała z nową siecią szkół musi być podjęta do 15 marca. Z kolei, jeśli chcemy podjąć decyzję, aby którąś ze szkół zlikwidować, musimy to zrobić do końca lutego. 

Wójt prezentuje budżet gminy Szczecinek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com