:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wtedy dobra, kiedy krótka

09/03/2018 14:06
Wtedy dobra, kiedy krótka

Wbrew panującej modzie, historii, nawet tej dotyczącej Małej Ojczyzny, nie można zamknąć ani w skansenie, ani w muzealnej gablocie. Nie można jej, niczym kamieni na Wzgórzu Marientron, zasypać i poczekać, bo być może za kilkaset lat komuś przyjdzie do głowy, aby tam zajrzeć. Raczej nie ma na co liczyć. 


Owszem, ziemia kamienie i cegły przechowa, ale pies z kulawą nogą będzie zainteresowany historią tego niezwykłego miejsca. Nie zrobili tego poprzedni mieszkańcy – Niemcy, bo to nie ich historia. Nie zrobiliśmy tego my, bo najpierw nie było pieniędzy, a potem politycznej koniunktury, bo ważniejsze były riksze, rowery, tablice świetlne i innego rodzaju niepotrzebne już świecidełka. Już po kilku latach się zużyły i dzisiaj co najwyżej stoją gdzieś w zakurzonym magazynie. Po prawdzie, po co komu nieregularne rzędy kamieni i cegieł, no chyba, że da się to przenieść i zrobić w przydomowym ogródku jakiś wodotrysk. 
Co komu z zamierzchłej historii? Z dziedziny, która do sprawowania władzy i czerpania z tego pożytków, nikomu nie posłuży. A jeśli dodamy, że owa historia sięga średniowiecza, a więc okresu utożsamianego przez współczesnych oświeceniowców jako ciemnota, zacofanie i zabobon, to eksponowanie tego rodzaju pamiątek rzeczywiście wydaje się co najmniej niesłuszne. Bo co o nas powiedzą inne nacje? Takie kopanie, odkrywanie i utrwalanie, to nic innego, jak encyklopedyczny wręcz przykład nacjonalizmu. Przez tyle wieków rosły w tym miejscu pokrzywy, to dlaczego tak dalej nie może być? Liczy się tu i teraz. Mimo żeśmy grajdołek, to zaraz fama pójdzie w świat o naszym rasizmie i ksenofobii. I co z tego, że nikt o tym nawet nie pomyśli. Ale gębę nam przyprawią i już się nie da tego pozbyć. 
Dlatego słuszną linię w polityce historycznej ma nasza władza. Nawet dotykać tego nie należy. A jeśli przez przeoczenie, tak jak to się stało kilka lat temu, kiedy nieopatrznie pojawili się archeolodzy z narzędziami, natychmiast głupi pomysł zarzucić. Co innego jeśli pieniądze lokuje się w budowę wyciągu narciarskiego, kolejki linowej na Mysią, a nawet dyskoteki z mega zjeżdżalnią wprost do Trzesiecka.. Współcześni nie mogą oglądać się w przeszłość, bo wyciąganie z niej wniosków prowadzi tylko do frustracji współczesnością. Zatem nikomu niepotrzebne jest upamiętnianie – no może raczej wydobycie na powierzchnię ziemi – miejsca, w którym niegdyś przebywała Elżbieta córka Kazimierza Wielkiego. 
Pomińmy milczeniem jego pociąg do białogłów. Jednak nie do akceptacji było jego zaangażowanie w budowę silnego państwa. Czyż nie przypomina współczesności? Dodajmy budowy kosztem Świętego Cesarstwa Rzymskiego – odpowiednika dzisiejszej UE, w której pierwsze skrzypce odgrywały Niemcy. 
Jest jeszcze jeden argument. Otóż księżna Elżbieta jak głosi fama, w każdą noc wigilijną szlaja się po wzgórzu. Znaczy jej duch, co z naukowego puntu widzenia jest nie do zaakceptowania. W tej jak widać dość złożonej sytuacji, jedynym rozsądnym wyjściem będzie pozostawienie drzew, krzewów wysokich i niskich, a także pokrzyw w spokoju. Jakby co, bardzo dużo można się dowiedzieć z kryminalnej telenoweli „Korona królów”. To jest kompendium wiedzy o Elżbiecie. To w zupełności wystarczy, tak jak wystarczy nam nazwa ulicy i szkoły. Od nadmiaru wiedzy historycznej, nawet tej najnowszej, może głowa rozboleć. 
Z tą księżną powinno być tak jak z wieżą mikołajową. Dzisiaj, jest to przybudówka do handlowej galerii. To się nazywa adaptacja do współczesnej funkcji. Na ścianach – notabene pochodzących z klasztornej cegły na Marientronie wiszą gatki lub półki z mąką i cukrem. Tylko z lotu ptaka jest do niczego, bo wszystko psuje jej spiczasty dach, podczas gdy wokół jest tylko płaski. W tymże miejscu miał być nawet ogród z wysoką zielenią, przynajmniej tak było mówione podczas budowy, ale najwyraźniej na trzecie piętro wywrotkę z ziemią i rolkami trawy nie dało się wciągnąć. 
Na zakończenie o historii najnowszej. Właśnie z tego „społecznego środka komunikacji” można było się dowiedzieć, że elektryczne autobusy, które w liczbie dziesięciu mają zasilić flotę KM, jak to określono, niekoniecznie będą w kolorystyce miejskiej. Jeszcze kilkanaście lat temu wyznawano pogląd, aby zgodnie z tradycją, miasta swoje autobusy i tramwaje znaczyły malując je w kolorystyce nawiązującej do miejskich sztandarów. U nas takimi barwami jest zieleń i biel. Od lat 90. w takiej właśnie kolorystyce malowane były autobusy i to nawet te zamawiane wprost u producentów. Zielone tramwaje ma Poznań, żółte - Warszawa, a niebieskie - Kraków. Nie jesteśmy od macochy i też swoje mamy. No może dokładniej – mieliśmy. Jakoś tak po pamiętnych manewrach, kiedy to z przyczyn ideologiczno-programowych próbowano ożenić KM z PKS, zaczęto malować mikrobusy w zupełnie przypadkowe kolory, czego przykładem były zakupione w Holandii stare rzęchy. W tym też czasie zabrano KM biurowiec, zamknięto i zlikwidowano co się dało, łącznie z cieszącym się olbrzymim powodzeniem – i jak można sądzić - niezłymi dochodami serwisem samochodowym. Z dawnej świetności pozostało jedynie logo. Jak się okazuje teraz nawet miejskie barwy stały się przejrzałe i niedostosowane do epoki „elektryków”. To kolejny dowód na to, że zarówno tradycja jak i pamięć historyczna jest wtedy dobra, kiedy trwa krótko. 
                                                                                                                                Jerzy Gasiul 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

marientron historia - komentarze opinie

 • gość 2018-03-09 15:43:36

  chciałem wysmażyć dłuższy komentarz, lecz skwituję celną treść krótkim, staropolskim: ech

 • Gość - niezalogowany 2018-03-09 19:33:09

  O czym jest ten artykuł? Doprawdy nie wiem. Jeśli ma być krytyką tego, że zamiast prac archeologicznych na wzgórzu Marientron miasto inwestuje w Mysią Wyspę czy inne fanaberie, to jest mało przekonujący. Jeśli autor artykułu ma silną potrzebę odkopania murów klasztoru niech wykona na tą rzecz jakąś pracę. Bardzo latwo krytykować wszystko i wszystkich. Dużo trudniej dokonać wyboru na co wydać naszą wspólną kasę. Mam szczere wątpliwości czy akurat inwestycja w górkę na Światkach jest najważniejszą potrzebą miasta. Ja tam wolę strefy wypoczynku, ładne przystanki i wyciąg nart wodnych

 • gość 2018-03-09 19:58:36

  Oczywiście, że nic nie zostanie po tych przystankach i nartach. Oprócz wydatków, oczywiście... Dziedzictwo jest czymś nieco większym. Ale skąd oni mają to wiedzieć?

 • gość 2018-03-10 06:44:44

  Do gościa z 19.33 Przy tak niskim poziomie myślenia logicznego, poczucia tożsamości mogą nami rządzić neobolszewicy lub folksdojcze. Władza przez ostatnie lata wydała ponad 100 milionów, z czego znaczna część na tzw. fanaberie, kasa wrzucona w studnię bez dna, a ty piszesz o wyborze. Twój tok rozumowania przypomina mi jednego gościa zarabiającego średnią krajową, mówiąc przy tym, że nie ma na lody dla dzieci.

 • gość 2018-03-12 09:29:21

  Fanaberie: Centrum Jezior przy zamku (około 12 etatów!); Straż Miejska (40 etatów!); schronisko 750tys/rok - inne miasta rozwiązały ten problem za ok. 90 tys/rok; dworzec PKP 12 mln! - jak PKP samo remontuje dworce; Plac Wolności z kosmicznymi ławkami - 6 mln!; a mieszkania komunalne dla małżeństw z dziećmi? a przedszkola za złotówkę, a lepsze funkcjonowanie szpitala? Szpital - kieruje osoba z dawnej konkurencji tej placówki (sic!) zatrudnianie syna w PKS za grubą kasę?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"