:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Wtedy dobra, kiedy krótka

Wbrew panującej modzie, historii, nawet tej dotyczącej Małej Ojczyzny, nie można zamknąć ani w skansenie, ani w muzealnej gablocie. Nie można jej, niczym kamieni na Wzgórzu Marientron, zasypać i poczekać, bo być może za kilkaset lat komuś przyjdzie do głowy, aby tam zajrzeć. Raczej nie ma na co liczyć. 


Owszem, ziemia kamienie i cegły przechowa, ale pies z kulawą nogą będzie zainteresowany historią tego niezwykłego miejsca. Nie zrobili tego poprzedni mieszkańcy – Niemcy, bo to nie ich historia. Nie zrobiliśmy tego my, bo najpierw nie było pieniędzy, a potem politycznej koniunktury, bo ważniejsze były riksze, rowery, tablice świetlne i innego rodzaju niepotrzebne już świecidełka. Już po kilku latach się zużyły i dzisiaj co najwyżej stoją gdzieś w zakurzonym magazynie. Po prawdzie, po co komu nieregularne rzędy kamieni i cegieł, no chyba, że da się to przenieść i zrobić w przydomowym ogródku jakiś wodotrysk. 
Co komu z zamierzchłej historii? Z dziedziny, która do sprawowania władzy i czerpania z tego pożytków, nikomu nie posłuży. A jeśli dodamy, że owa historia sięga średniowiecza, a więc okresu utożsamianego przez współczesnych oświeceniowców jako ciemnota, zacofanie i zabobon, to eksponowanie tego rodzaju pamiątek rzeczywiście wydaje się co najmniej niesłuszne. Bo co o nas powiedzą inne nacje? Takie kopanie, odkrywanie i utrwalanie, to nic innego, jak encyklopedyczny wręcz przykład nacjonalizmu. Przez tyle wieków rosły w tym miejscu pokrzywy, to dlaczego tak dalej nie może być? Liczy się tu i teraz. Mimo żeśmy grajdołek, to zaraz fama pójdzie w świat o naszym rasizmie i ksenofobii. I co z tego, że nikt o tym nawet nie pomyśli. Ale gębę nam przyprawią i już się nie da tego pozbyć. 
Dlatego słuszną linię w polityce historycznej ma nasza władza. Nawet dotykać tego nie należy. A jeśli przez przeoczenie, tak jak to się stało kilka lat temu, kiedy nieopatrznie pojawili się archeolodzy z narzędziami, natychmiast głupi pomysł zarzucić. Co innego jeśli pieniądze lokuje się w budowę wyciągu narciarskiego, kolejki linowej na Mysią, a nawet dyskoteki z mega zjeżdżalnią wprost do Trzesiecka.. Współcześni nie mogą oglądać się w przeszłość, bo wyciąganie z niej wniosków prowadzi tylko do frustracji współczesnością. Zatem nikomu niepotrzebne jest upamiętnianie – no może raczej wydobycie na powierzchnię ziemi – miejsca, w którym niegdyś przebywała Elżbieta córka Kazimierza Wielkiego. 
Pomińmy milczeniem jego pociąg do białogłów. Jednak nie do akceptacji było jego zaangażowanie w budowę silnego państwa. Czyż nie przypomina współczesności? Dodajmy budowy kosztem Świętego Cesarstwa Rzymskiego – odpowiednika dzisiejszej UE, w której pierwsze skrzypce odgrywały Niemcy. 
Jest jeszcze jeden argument. Otóż księżna Elżbieta jak głosi fama, w każdą noc wigilijną szlaja się po wzgórzu. Znaczy jej duch, co z naukowego puntu widzenia jest nie do zaakceptowania. W tej jak widać dość złożonej sytuacji, jedynym rozsądnym wyjściem będzie pozostawienie drzew, krzewów wysokich i niskich, a także pokrzyw w spokoju. Jakby co, bardzo dużo można się dowiedzieć z kryminalnej telenoweli „Korona królów”. To jest kompendium wiedzy o Elżbiecie. To w zupełności wystarczy, tak jak wystarczy nam nazwa ulicy i szkoły. Od nadmiaru wiedzy historycznej, nawet tej najnowszej, może głowa rozboleć. 
Z tą księżną powinno być tak jak z wieżą mikołajową. Dzisiaj, jest to przybudówka do handlowej galerii. To się nazywa adaptacja do współczesnej funkcji. Na ścianach – notabene pochodzących z klasztornej cegły na Marientronie wiszą gatki lub półki z mąką i cukrem. Tylko z lotu ptaka jest do niczego, bo wszystko psuje jej spiczasty dach, podczas gdy wokół jest tylko płaski. W tymże miejscu miał być nawet ogród z wysoką zielenią, przynajmniej tak było mówione podczas budowy, ale najwyraźniej na trzecie piętro wywrotkę z ziemią i rolkami trawy nie dało się wciągnąć. 
Na zakończenie o historii najnowszej. Właśnie z tego „społecznego środka komunikacji” można było się dowiedzieć, że elektryczne autobusy, które w liczbie dziesięciu mają zasilić flotę KM, jak to określono, niekoniecznie będą w kolorystyce miejskiej. Jeszcze kilkanaście lat temu wyznawano pogląd, aby zgodnie z tradycją, miasta swoje autobusy i tramwaje znaczyły malując je w kolorystyce nawiązującej do miejskich sztandarów. U nas takimi barwami jest zieleń i biel. Od lat 90. w takiej właśnie kolorystyce malowane były autobusy i to nawet te zamawiane wprost u producentów. Zielone tramwaje ma Poznań, żółte - Warszawa, a niebieskie - Kraków. Nie jesteśmy od macochy i też swoje mamy. No może dokładniej – mieliśmy. Jakoś tak po pamiętnych manewrach, kiedy to z przyczyn ideologiczno-programowych próbowano ożenić KM z PKS, zaczęto malować mikrobusy w zupełnie przypadkowe kolory, czego przykładem były zakupione w Holandii stare rzęchy. W tym też czasie zabrano KM biurowiec, zamknięto i zlikwidowano co się dało, łącznie z cieszącym się olbrzymim powodzeniem – i jak można sądzić - niezłymi dochodami serwisem samochodowym. Z dawnej świetności pozostało jedynie logo. Jak się okazuje teraz nawet miejskie barwy stały się przejrzałe i niedostosowane do epoki „elektryków”. To kolejny dowód na to, że zarówno tradycja jak i pamięć historyczna jest wtedy dobra, kiedy trwa krótko. 
                                                                                                                                Jerzy Gasiul 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

marientron historia - komentarze opinie

 • gość 2018-03-09 15:43:36

  chciałem wysmażyć dłuższy komentarz, lecz skwituję celną treść krótkim, staropolskim: ech

 • Gość - niezalogowany 2018-03-09 19:33:09

  O czym jest ten artykuł? Doprawdy nie wiem. Jeśli ma być krytyką tego, że zamiast prac archeologicznych na wzgórzu Marientron miasto inwestuje w Mysią Wyspę czy inne fanaberie, to jest mało przekonujący. Jeśli autor artykułu ma silną potrzebę odkopania murów klasztoru niech wykona na tą rzecz jakąś pracę. Bardzo latwo krytykować wszystko i wszystkich. Dużo trudniej dokonać wyboru na co wydać naszą wspólną kasę. Mam szczere wątpliwości czy akurat inwestycja w górkę na Światkach jest najważniejszą potrzebą miasta. Ja tam wolę strefy wypoczynku, ładne przystanki i wyciąg nart wodnych

 • gość 2018-03-09 19:58:36

  Oczywiście, że nic nie zostanie po tych przystankach i nartach. Oprócz wydatków, oczywiście... Dziedzictwo jest czymś nieco większym. Ale skąd oni mają to wiedzieć?

 • gość 2018-03-10 06:44:44

  Do gościa z 19.33 Przy tak niskim poziomie myślenia logicznego, poczucia tożsamości mogą nami rządzić neobolszewicy lub folksdojcze. Władza przez ostatnie lata wydała ponad 100 milionów, z czego znaczna część na tzw. fanaberie, kasa wrzucona w studnię bez dna, a ty piszesz o wyborze. Twój tok rozumowania przypomina mi jednego gościa zarabiającego średnią krajową, mówiąc przy tym, że nie ma na lody dla dzieci.

 • gość 2018-03-12 09:29:21

  Fanaberie: Centrum Jezior przy zamku (około 12 etatów!); Straż Miejska (40 etatów!); schronisko 750tys/rok - inne miasta rozwiązały ten problem za ok. 90 tys/rok; dworzec PKP 12 mln! - jak PKP samo remontuje dworce; Plac Wolności z kosmicznymi ławkami - 6 mln!; a mieszkania komunalne dla małżeństw z dziećmi? a przedszkola za złotówkę, a lepsze funkcjonowanie szpitala? Szpital - kieruje osoba z dawnej konkurencji tej placówki (sic!) zatrudnianie syna w PKS za grubą kasę?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Energa Oświetlenie zatrudni -

Wymagania: • wykształcenia wyższego / średniego technicznego (preferowane kierunki: elektrotechnika, elektroenergetyka) • umiejętność zarządzania..


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"