:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wyborczy strach w oczach
Temat Szczecinecki 21/08/2018 06:43

Strach przed przegranymi wyborami bywa okrutny. Zwłaszcza gdy ma się przekonanie o byciu najlepszym i niezastąpionym. To złudne. Może się przecież okazać, że przez lata urządzany według wyłącznie swojej wizji Szczecinek trzeba będzie, zgodnie z wolą mieszkańców, oddać w ręce kogoś innego. I co wtedy? Czy wszystko zostanie zaprzepaszczone? A może wręcz przeciwnie? Będzie to początek nowego, jeszcze lepszego rozdziału w historii miasta?

 

Obok tego, jak w ciągu ostatniej dekady zmienił się Szczecinek nie można przejść obojętnie. Po wejściu do Unii Europejskiej i otwarciu wielu możliwości skorzystania z unijnych funduszy miasto wypiękniało. Piękna jest Mysia Wyspa, jeden pomost, drugi, piętrowy; piękny jest park, zamek i wyciąg do nart wodnych, a nawet półpodziemne pojemniki na śmieci. Ulice, nowe rowery, ławeczki w „strefie”, fontanna i doniczki na placu Wolności... Można by tak wymieniać długo. Ale choćby w samym centrum miasta stanęła klatka z białymi niedźwiedziami, 50-metrowa pozłacana piramida, a jezioro przecięła najwymyślniejsza, multimedialna kolejka linowa, nie to będzie decydować o tym, czy mieszkańcy będą się czuli tutaj dobrze i czy młodzi ludzie będą chcieli tu żyć.

Jeśli chodzi o rozwój Szczecinka, już dawno była wizja, chęć działania i zamiar „wprowadzenia Szczecinka do elitarnego grona najlepiej rozwijających się polskich miast”. Tak przynajmniej mówiono podczas kampanii w 2010 roku. Mówiło się o tym, by słuchać mieszkańców, rozmawiać z nimi, czerpać z ich pomysłów. Że potrzebny jest spokój i obdarzenie władzy całkowitym zaufaniem. Miało być skromnie i dla ludzi. Jednak z biegiem lat coś w tej sielankowej wizji „nowoczesnego miasta średniej wielkości” nie zagrało. Zawiniła krytyka i zadawanie trudnych pytań? Bynajmniej. Tu raczej ogromną rolę odegrali zadufani w sobie, kiepscy doradcy i interesowni pochlebcy. A także brak dystansu i utrata trzeźwej oceny sytuacji. Skutek był do przewidzenia. Najgorsza cena, jaką można było zapłacić, to stopniowa utrata sprzymierzeńców. Ich brak zaufania to początek końca.

I tak oto mamy to, co mamy. Tutaj też można by długo wyliczać. Mamy wprawdzie nowoczesny szpital, ale rodzice małych dzieci muszą wyjeżdżać, by szukać specjalistów poza prowincję, do większych ośrodków. Poprawił się dostęp do przedszkoli, nareszcie nikt nie neguje konieczności tworzenia żłobków. Ale co z jakością tej opieki i jakością publicznej edukacji? A mieszkania dla młodych? A ekologia i jezioro? A inwestorzy? I nie chodzi tylko o tych, skupionych wokół jednego zakładu. A co oferujemy turystom? Wycieczka stateczkiem dookoła Trzesiecka? Nic dziwnego, że szczecineckie tramwaje wodne są w letnie weekendy oblegane. Może turyści - z reguły kilkupokoleniowe rodziny, niekoniecznie zainteresowane wakeboardowym szaleństwem - nie mają po prostu innego, atrakcyjniejszego wyboru? I w końcu nowoczesny plac zabaw. Czy trzeba było czekać 10 lat, żeby ktoś wreszcie zauważył, że nawet pod tym względem świat poszedł do przodu? Dzisiaj władza szczyci się tym, co od dawna w „nowoczesnych miastach średniej wielkości” jest już zwyczajnym standardem. I jeszcze są pretensje, że ktoś śmie wypomnieć, że o rodzicach z dziećmi przypomniano sobie dopiero w roku wyborczym.

Czy obecni rządzący faktycznie tak bardzo wsłuchują się w głos mieszkańców, jak siebie i innych przekonują? Może tak jest, tylko trzeba by było zadać sobie pytanie: jakich mieszkańców? Kto z rządzących miał odwagę, by towarzyszyć rodzicom podczas zapisów na wakacje organizowane przez SAPiK? Albo potem porozmawiać z nimi o tym, co się wówczas wydarzyło i jakie jest zapotrzebowanie na tego typu zajęcia? Kto wsiadł ostatnio do autobusu, by jadąc ze zwykłymi ludźmi „dwójką” na rynek, posłuchać o najważniejszych problemach seniorów? Czy starszym ludziom doskwiera tak naprawdę tylko brak rehabilitacji? Kto odważył się podjąć poważną rozmowę o istnieniu budżetu obywatelskiego? Czy ktoś w ogóle zauważył, że na przestrzeni ostatnich 10 lat model nowoczesnego rządzenia miastem nieco się zmienił i że zwykli mieszkańcy, nie tylko partyjni, często bardzo niekompetentni koledzy, chcieliby mieć wpływ na to, na co przeznacza się – ich - budżet?

Kiedy słyszy się głosy krytyczne, można sobie zarzucać zbytnią skromność oraz to, że nie dość „sprzedawało się” swoje sukcesy w mediach. No, tak. Bo powołanie specjalnego stowarzyszenia, które wspiera obecną władzę, głównie poprzez wspomniany przekaz medialny i informowanie wszem i wobec o jej o sukcesach, to przecież zbyt mało... Wiadomo, nowoczesne samorządy potrzebują mediów. Ale przecież nie tych – obiektywnych. Zresztą po co komu obiektywne media, skoro można postawić na swoje, dostarczane za darmo do domów niczym agitacyjna ulotka? Poza tym można jeszcze innym mediom, ale oczywiście tylko tym, które na to zasłużyły, odpowiednio zapłacić. Wtedy niekontrolowanej krytyki nie będzie? To XIX-wieczne myślenie. Z drugiej strony, jeśli przy tym wszystkim mówi się, że to wciąż za mało i posiadanie swoich mediów nie wystarcza, co można zrobić jeszcze? Dążyć do likwidacji pozostałych? Tak byłoby najlepiej? Żeby mieszkańcy w nowoczesnym mieście średniej wielkości, w mieście demokratycznym i europejskim, mieli dostęp tylko do jedynego, właściwego przekazu? Skądś już taką formę kontroli społeczeństwa znamy, prawda?

A zatem, co dla Szczecinka jest dobre? Piękne ławeczki i wodotryski? Sądowe i telewizyjne afery, będące skutkiem zadawania niewygodnych pytań? Układy i towarzystwo? Czy może burmistrz, który pokazuje klasę i zamiast dzielić, i wybiórczo traktować mieszkańców, jednoczy? I dostrzega każdy, nie tylko polityczny, problem? Burmistrz, który nie zawłaszcza miasta dla swoich, ale robi wszystko, by każdy czuł się tu dobrze i by młodzi ludzie chcieli tu przyjeżdżać i właśnie tutaj zostać ze swoimi rodzinami na stałe?

Liczba kandydatów, którzy już zdecydowali się zawalczyć w tegorocznych wyborach o ratusz, pokazuje, że Szczecinek potrzebuje zupełnie innego niż dotychczas, bardziej nowoczesnego i otwartego na wszystkich mieszkańców stylu rządzenia. Zmiany to szansa, by pójść do przodu. By Szczecinek stał się miastem dla wszystkich. Ludzie chcący przenosić tu, na prowincję, spory i podziały z wielkiej sceny politycznej, przekonując, że jeśli nie oni, to nikt miastu nie pomoże, że nastąpi czarna zapaść i koniec świata, powinni dać już sobie spokój. Szczecinek po zwycięstwie kogoś innego niż kandydat z ratusza nie zapadnie się nagle pod ziemię. Nie będzie zaćmienia słońca, Trzesiecko się nie rozstąpi, a placu Wolności nie pochłonie ciemność. To raczej pewne. Przekonywanie, że będzie inaczej, skazane jest dzisiaj na śmieszność.

 

Magdalena Szkudlarek-Szarkowska
Reklama

wybory samorządowe plac wolności wizja historia miasta - komentarze opinie

 • Maciej Lechowicz 2018-08-21 08:01:29

  Delikatny artykuł (-; ... Stanowisko rządzących jest takie że my mamy obowiązek się cieszyć. Każdy rodzic który porusza się po kraju i nie tylko uważa że nowy plac zabaw jest średni. Nie mamy obowiązku wychwalania pod niebiosa czegoś co zostało zrobione z naszych pieniędzy. Jesteśmy gospodarzami tego miasta. Mamy swoich przedstawicieli i mamy prawo do oceny ich pracy. Nowy plac zabaw jest średni a pomysł z trampoliną i osobą do pilnowania absurdalny. Ścieżek rowerowych dawno nie robi się z polbruku bo np. poruszanie się na deskorolce czy rolkach jest słabe. Szczecinek nie jest żadną perełką bo np.: ma problem z kominem na horyzoncie. Nie przeszkadzało to przez lata pompować ogromnych sum w Marketing. Z perspektywy czasu te działa można określić jako wyprowadzenie pieniędzy z budżetu miasta. Kiedy wizja zgasła (na marginesie drugie słowo jakie mi przychodzi do głowy po słowie wizja to „absynt”) zostało tylko straszenie. Kiedy brak już pomysłów i wszystko łata się na łapu capu żeby tylko przed kamerą się pokazać, jedynym rozwiązaniem zostaje hasło – „Nie wszystko nam wyszło super ale tamtym to dopiero nie wyjdzie. Zobaczycie”... No cóż słabo. Bardzo słabo.

 • gość 2018-08-21 08:24:54

  Współczesne media mają dużą rolę w szybkim kształtowaniu opinii. Szkoda, że niby rzeczywistość tworzą często komentarze pojedynczych i skrajnych opinii. Swoją drogą, po co dziennikarze tak mocno brną w politykę? Jest przecież tak wiele misji (nie wizji) możliwych do spełnienia w tym zawodzie. Nikt w "władców" miejskich nie wsiadł do autobusu i nie porozmawiał ze "zwykłymi ludźmi"? Dziennikarza tez nie widziałam w tej roli :) Ps. Tu jest za dużo polityki.

 • gość 2018-08-21 08:27:21

  Piękny i prawdziwy artykuł!

 • gość 2018-08-21 09:01:00

  I dlatego burmistrz MUSI być bezpartyjny (i mieć więcej jak 40 lat).

 • prezes szrot-u - niezalogowany 2018-08-21 09:43:02

  To prawda, na Promocję i pijar można wydać każde pieniądze. Nigdy dość Promocji ( miasta ) !

 • Gość - niezalogowany 2018-08-21 10:26:26

  Zgadzam się w 100% Lokalnej PO wydaje się że oplakatują całe miasto twarzami Daniela i innych radnych PO i ludzie znowu to kupią??? A ja zadam pytanie: Gdzie nowe firmy w Strefie ekonomicznej? Gdzie czyste powietrze? Gdzie konkursy na stanowiska prezesów spółek miejskich-przykład basenu gdzie sąsiadka vice z Ptasiego wzgórza ogranicza wejścia malutkich dzieci i ich rodziców ??? Dla mnie już wystarczy władzy Bizancjum PO w Szczecinku!

 • gość 2018-08-21 10:28:48

  I dlatego burmistrz MUSI być bezpartyjny (i mieć więcej jak 40 lat) - oj Wiesiu!

 • gość 2018-08-21 10:46:33

  Wiesiu jest bezpartyjny? :D dobry żart

 • Gość - niezalogowany 2018-08-21 12:16:11

  Krzysiu ma mnóstwo czasu na wpisywanie komentarzy na wszystkich forach, nawet po kilka razy. A lepiej byłoby gdyby popracował nad wiarygodnością. I nie łamał prawa falstartem wyborczym.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-21 12:18:36

  Autorka chciałaby wolnych mediów, ale zakazać publikowania Miastu z Wizją.

 • gość 2018-08-21 13:02:41

  "Autorka chciałaby wolnych mediów, ale zakazać publikowania Miastu z Wizją." - jest cos takiego jak etyka. Sytuacje w których wykonywany zawód nie pozwala na wykonywanie pewnych czynności z powodu powstającego konfliktu interesów. Urzednik skarbowy prowadzący działalności gospodarczą to raczej słabe jak i burmistrz który nie przyjmuje krytyki czyli niezależnej oceny pośrednio przez lokalne media. W mojej ocenie MzW to nie medium tylko polityczno-binzesowa grupa kapitałowa której celem jest utrzymanie przychodów darczyńców. Cel niby jasny, podobno nawet nie skrywany tylko jakoś słabo artykuowany w przekazie....

 • gość 2018-08-21 15:56:57

  Miasto z wizją o etyce. Ale żem się uśmiał. A gdzieś tam, Osiedle uzbrojone za pieniądze publiczne i drogi poprowadzone i o etyce rozprawiają. Nieźle. Prawdziwe Żójcze Wzgórze

 • gość 2018-08-21 17:56:50

  Oj można by tak wymieniać jeszcze sporo co powinno byc zrobione i co powinno sie zrobić. Inwestorów brak bo rynek pracy zajął tylko jeden (smierdziel) w którym przymusowo niestety muszą mieszkańcy pracować, turystyka tak naprawde leży bo jednym czy dwoma stateczkami nic sie niezdziała a wyciag choć przyciągał turystów to widać że juz tak nie jest...... moge wymieniać i wymieniać dlatego potrzebna jest zmiana na bardzo konkretną, młodą i myślącą osobe a nie naburmuszonego naczelnego który zawsze wie co jest najlepsze. Nigdy nie zapomne jak zostałem wyrzucony w 2012 roku z pokoju burmistrza bo moje szerokie spojrzenie na problemy naczelnemu się nie spodobały co ja tam mały mieszkaniec moge wiedzieć i nie tylko o mnie chodzi ale i innych mieszkańców którzy w podobny sposób zostali potraktowani i tak traktowani są do dziś! My takiego naczelnego nie chcemy ale osobę obytą z konkretnym planem rozwoju miasta i jego realizacji oraz szybkiego wdrożenia byśmy mogli zobaczyć w nowych barwach nasz Szczecinek.

 • Łubu-Dubu... - niezalogowany 2018-08-21 23:02:24

  gość 2018-08-21 10:28:48 ....I dlatego burmistrz MUSI być bezpartyjny (i mieć więcej jak 40 lat) ...i ktoś skomentował: ........................................... - oj Wiesiu! To nie był Wiesiu. To mówiłem ja - Jarząbek.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2018-08-22 07:52:54

  Niektórym to się wydaje, że są już dożywotnio burmistrzami, radnymi, prezesami spółek itp. a może iść do normalnej pracy, albo założyć swój biznes i pokazać czy jest się coś wartym.

 • gość 2018-08-22 11:48:38

  Delfinek do POśredniaka.

 • gość 2018-09-01 11:53:13

  Tymczasem Porozumienie Samorządowe (kandydat na burmistrza Wiesław Suchowiejko) obsadza kolejne stołki: Edward Szysz (4 lata dyrektorem studia TV Gawex. W roku 2014 został pełnomocnikiem wyborczym Porozumienia Samorządowego. Od 2015 roku jest także członkiem Rady Nadzorczej Szpitala w Szczecinku oraz członkiem zarządu I Szczecineckiego Towarzystwa Narciarskiego.) został prezesem PKS.

 • gość 2018-09-05 14:21:36

  Macie niepowtarzalną szansę na to by WASZE miasto stało się miejscem lepszym do życia. Tacy kandydaci, którzy chcą ORAZ są uczciwi ORAZ są operatywni zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. Te trzy cechy są niezbędne by dokonać realnych zmian w mieście. Pensje tych ludzi są płacone z waszych podatków i macie prawo wymagać JAKOŚCI a nie odgrzewanych kotletów lub pseudo-wizjii. Tę jakoś po wygraniu trzeba będzie pokazać i nie wszystko się da zrobić w miesiąc i dogodzić każdemu bo miasto to skomplikowana tkanka. Dlatego taka osoba musi mieć iskrę, energię i być spoza partii bo takich mamy dość.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"