:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?PILNE

Wybrać drogę - to jedno, a podążać nią - to drugie. Rozmowa z senseiem Wojciechem Hurką

Wybrać drogę to jedno, a podążać nią to drugie. Rozmowa z senseiem Wojciechem Hurką
06/10/2018 08:18

Sensei Wojciech Hurka ze Szczecineckiego Klubu Karate Kyokushin, w rozmowie z Tematem. O dużej imprezie, która już niebawem, o treningach i o tym, co jest najważniejsze w samym karate. I wcale nie chodzi o umiejętności.

W grudniu w Szczecinku odbędzie się Puchar Polski Polskiego Związku Karate. Wiemy, że będzie to bardzo duża impreza - największa seniorska, jaka była do tej pory w Szczecinku. Jak wyglądają same przygotowania do tych zawodów? 
Wojciech Hurka: - Jest to 35. Puchar Polski seniorów w historii i jednocześnie 15. Puchar Polski młodzików, juniorów młodszych i juniorów. To wszystko jest powiązane w jedną całość, spodziewamy się około 600 zawodników razem z trenerami! Baza noclegowa w Szczecinku prawdopodobnie tego naporu nie wytrzyma (śmiech), zawodnicy będą spali gdzieś w okolicach, ale mamy już podpisane umowy z hotelami, staramy się stanąć na wysokości zadania. Dostaliśmy tą imprezę tylko i wyłącznie dlatego, że spisaliśmy się jeśli chodzi o organizacje do tej pory. Organizowaliśmy gale, na które sprowadzaliśmy trenerów Kadry Polski i ludzi z zarządu Polskiego Związku Karate, dlatego to ma teraz taki rozmach i jesteśmy wyróżnieni tym, że przydzielono nam tą imprezę. Myślę, że podołamy i zmierzymy się z tym.
Same przygotowania zaczęły się już pół roku temu. To zakup nowej maty, zamawianie hoteli, catering, obiady. To wszystko trzeba opanować logistycznie, żeby miało ręce i nogi. Jesteśmy teraz na etapie załatwiania sponsorów, bo... same puchary będą kosztowały prawie 20 tysięcy złotych.

W kim upatruje pan największych szans na sukces w Pucharze?
- Na tym Pucharze wystąpi ze Szczecinka siedmiu zawodników. Po cichu liczymy na medale, bo mamy już medalistów PP, którzy walczyli i te medale zdobywali: Wojtek Piesik, Grzegorz Sobczyk jako seniorzy i później juniorzy i juniorzy młodsi: Natalia Chlewicka, Eliza Kotys brązowa medalistka ME z tamtego roku, Karol Bochenek. Jest jeszcze kilku zawodników młodszych: Michał Marcinowicz, Kacper Bieniecki - to są ludzie, którzy będą startować i reprezentować nasz klub na tym turnieju. Nad tym pracowaliśmy już przed wakacjami, a tak naprawdę to lata, bo jak ktoś się zapisuje w wieku 6-7 lat do nas do klubu i nawet jak dotrze do tego etapu seniorskiego, to trzeba ich też wychować, ułożyć, przytrzymać, co jest wielkim problemem w małym mieście, bo wszyscy uciekają do dużych. I dlatego jest, jak jest. Można powiedzieć, że oni są przygotowywani do tego turnieju 15 lat.

Wiemy też, że wcześniej odbędą się także inne zawody w różnych miastach. Kto w nich wystąpi ze Szczecineckiego Klubu Karate?
- Kadra się nie zmienia. Będziemy na Mistrzostwach Polski w listopadzie, na Mistrzostwach Challenge w Szczecinie, Świnoujściu, a niedawno byliśmy w Złocieńcu, gdzie zdobyliśmy siedem medali.

A jak wygląda kwestia liczby osób trenujących w klubie w tej chwili? W roku 2018 rośnie?
- Jest przyrost i progres. Jeśli chodzi o to, ile osób przychodzi zapisywać się do naszego klubu, to jest chyba ewenement, nie tylko w skali Szczecinka. Śmiem stwierdzić, że jesteśmy jednym z większych klubów karate kyokushin w Polsce. Niektórzy mówią: “Jak? Warszawa ma tysiąc osób w klubie”. Zgadza się, ale Warszawa ma kilka milionów mieszkańców, a w Szczecinku mieszka 40 tysięcy. Nasz klub się doskonale rozwija. Myślę, że odpowiedni jest klimat i tutaj duże naciski kładzie się na wychowanie dzieci i młodzieży, a wynik sportowy, za którym tak wszyscy lgną, to jest drugoplanowa sprawa. Wszyscy, którzy pragną sukcesu, zapominają o tzw. rozwoju wszechstronnym każdego dziecka. To jest bardzo ważny etap. To nie jest tylko ciało, ale i głowa. My na to zwracamy uwagę, rodzice to widzą i dlatego jest jak jest.

Jak zatem na pierwsze treningi reagują młodzi, początkujący karatecy?
- To zależy. Jest kilka grup treningowych - inaczej reaguje dorosły, inaczej dziecko, młodzieżowiec i kobieta, dziewczyna. Staramy się to dopasować, dlatego jest kilka grup. A jeżeli chodzi o tą reakcję, to indywidualne kwestie decydują  o tym. Jest dziecko, które płacze na pierwszym treningu, a jest takie, które rozrabia czy takie, które wejdzie i siedzi cicho. Na pewno systematycznością można zdziałać najwięcej i nieraz jest tak, że jak przychodzi ktoś utalentowany, to on raczej do końca nie dobiegnie - to jest taki “mistrz przedostatniego okrążenia”. Dobiegają natomiast Ci, którzy mają ambicję, nawet jak są słabsi od tych wyróżniających się. Systematycznie idą do przodu, małym wolnym krokiem, ale zmierzają do celu. Cel jest najważniejszy, a nie talent. Chociaż fajnie jest mieć utalentowanego zawodnika i go doprowadzić do końca, ale to się bardzo rzadko zdarza.

Co jest najważniejsze w karate? Co się trenuje w pierwszej kolejności i co jest taką “podstawą podstaw”?
- “Podstawą podstaw” jest przyjęcie zasad, które tutaj panują - przysięga dojo, to kodeks według którego funkcjonujemy. Trzeba przyjąć te zasady - jak ktoś umie się sam zdyscyplinować, to sobie bardziej poradzi w życiu. Niektórzy tej dyscypliny nie wytrzymują, ale Ci, co dają radę, będą kroczyć tą drogą do końca. Pamiętajmy jednak, że wybrać drogę to jedno, a podążać nią to drugie. Różnie z tym bywa. Wartości jednak staramy się każdemu wpajać i do tego przyzwyczajać.
Ważna jest też sprawność fizyczna, trening jest dostosowany do ćwiczącego. Niektórzy się spodziewają, że w pięć minut się nauczą karate, ale nie tędy droga. To jest długa praca. Inni przychodzą, żeby rozwinąć swoje mięśnie i charakter.

Jak często na zajęcia zapisują się przedstawicielki płci pięknej? Wiadomo, że karate nie jest już tylko męską dyscypliną.
- To jak wszędzie. Nie ma sportu olimpijskiego, w którym nie zobaczymy kobiety. Tak samo jest tutaj. Są grupy, w których jest “pół na pół”, jeśli chodzi o ten podział. Nie ma tu dyskryminacji. Kobiety co prawda są słabsze fizycznie od mężczyzn, ale mimo wszystko chcą trenować, pokazać światu, że jest równouprawnienie. U nas w klubie jest dużo rodziców, którzy na początku przyprowadzają dzieci, a później się przełamują i ćwiczą dla zdrowia. Każdy podchodzi do tego inaczej. Liczy się bardzo klimat, który panuje w danym klubie.

Dlaczego zawodnicy trenują w Szkole Podstawowej nr 4? Nie jest to przypadek.
- Wszystkie treningi karate kyokushin zaczynały się na tej sali. To jest historia. Dlatego chciałem tutaj tą szkołę mieć i tutaj te treningi przeprowadzać. Były możliwości ćwiczenia w innych szkołach, ale z sentymentu jestem w SP 4. Sam zaczynałem właśnie tutaj. Jestem dumny z tego, że tyle osób chodzi na treningi. Warunki do treningów są dobre - mamy specjalistyczną matę, cały czas kupuje się nowy sprzęt i jest zainteresowanie. Fajne jest to, że można dać komuś radość poprzez trening.

Karate uczy też życia...
- Nieraz jest taka sytuacja, że widzisz człowieka, który jest jest młodzieżowcem, przychodzi i zachowuje się dziwnie, nie widać go i nie słychać, a po roku patrzysz na niego - nabrał pewności siebie, otworzył się na świat. To są bardzo ważne rzeczy życia w społeczeństwie. Tu nie chodzi tylko o karate, ale o całokształt.

Rozmawiał: Patryk Witczuk
Reklama

wojciech hurka wywiad karate kyokushin szczecinek - komentarze opinie

 • Kyokushin ❤ - niezalogowany 2018-10-07 09:02:15

  Osu, Sensei! Karate może trenować każdy, ale liczy się wytrwałość.

 • gość 2018-10-08 16:22:36

  Gościu zrobił dużo dobrego dla szczecineckiej młodzieży. Zawsze miło jest zobaczyć naszych karateków jak zajmują czołowe miejsca. Pozdrawiam trenera i życzę wiele sukcesów

 • gość 2018-10-09 10:14:00

  ale jaja

 • gość 2018-10-10 15:18:51

  Ludzie go podziwiają za karate nie znajac prawdy jakim jest naprawdę człowiekie.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

SYNDYK sprzeda mieszkanie w

Syndyk masy upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości lokalowej w Szczecinku przy ulicy Polnej 20/1. Lokal 2-pokojowy o powierzchni..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

PRZYJMĘ DO PRACY Pracownik

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku. Dobre warunki wynagrodzeniowe.


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy magazynowi

Work Balance jest agencją z doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach z zakresu leasingu pracowniczego (inaczej leasingu personalnego)...


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"