:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wyciąg narciarski może być gdzie indziej! Ale to jest właśnie kłopot

Wyciąg narciarski może być gdzie indziej! Ale to jest właśnie kłopot
Temat Szczecinecki 28/02/2018 05:00

O miejskich planach wybudowania wyciągu nart na sztucznie naśnieżanym stoku, znajdującym się na górce Rynkowej, w Szczecinku słyszeli już chyba wszyscy. Miasto zaplanowało budowę na ten rok, choć przeszkód piętrzy się coraz więcej. Pomijając techniczne aspekty 200-metrowego wyciągu, pozostaje kwestia źródła wody, potrzebnej do wytwarzania śniegu, profilowania samej górki oraz potencjalnego hałasu, pochodzącego z pracujących wyciągarek i armatek śniegowych. Pamiętać trzeba, że teren sąsiaduje z dwóch stron z blokami mieszkalnymi. Czy to jedyne miejsce, w którym taki wyciag narciarski może powstać? Okazuje się, że nie! Pomysł na nową lokalizację podsuwa właśnie włodarzom jeden z mieszkańców Szczecinka. Przygotował nawet szkic miejsca, w którym taki wyciąg może się znajdować, wraz z pobieżnymi wyliczeniami.

 

- To ubocze Szczecinka - mówi autor. - Zaplecze osiedla Marcelin na wysokości krajowej "dwudziestki". Jest tam las i stare wyrobisko, które nikomu do niczego już dawno nie służy. Idealne miejsce na wyciąg narciarski i to nie o długości max 200 metrów, ale aż 500! Trzeba dostarczyć tam około 15 tysięcy metrów masy ziemnej. Skąd? Z przebiegającej dosłownie tuż obok budowy dużej obwodnicy Szczecinka. Więc masy ziemne, które wykonawca musi wywozić z budowy dużym kosztem gdzieś daleko, mógłby zagospodarować praktycznie od ręki. I to z korzyścią dla miasta.

Co ważne, w tym rejonie nie ma żadnych bloków mieszkalnych, a najbliższe domy znajdują się za sporą ścianą lasu. To wytłumi hałas pracujących nocą armatek wodnych. Obok można wybudować duże parkingi - w przeciwieństwie lokalizacji na górce Rynkowej, na wszystko jest miejsce. Autor pomysłu i opracowania mówi, że w tej sprawie rozmawiał już z wykonawcą obwodnicy, z podwykonawcą który zajmuje się pracami ziemnymi, oraz z miastem.

- W ratuszu, po rozmowie z najważniejszymi osobami zapadły wstępne ustalenia, miałem pilotować sprawę. Kilka dni później okazało się, że w rozumieniu urzędników, mimo wcześniejszego odmiennego stanowiska i zainteresowania, te masy ziemne są odpadami, lub z uwagi na swój skład nie mogą mieć zastosowania przy niwelowaniu terenu. Obiecano mi kopię interpretacji prawnej w tej sprawie, ale jej nie otrzymałem. -Proszę zwrócić uwagę na to, że nawet jak wyciąg będzie na Rynkowej, jego użytkowanie stanie się niemożliwe z powodu protestów - mówi autor opracowania. - Czyżby wyciąg miał być tylko elementem gry wyborczej i miał nigdy nie powstać?

- Jeśli chodzi o opinie mieszkańców pobliskich bloków w sprawie budowy wyciągu na górce rynkowej, to nie była ona brana pod uwagę, ponieważ planowana inwestycja nie będzie dla nich w żadnej mierze uciążliwa - twierdzi Urząd Miasta w Szczecinku. Opinia byłaby brana pod uwagę w przypadku podwyższenia górki, ostatecznie zrezygnowano jednak z takiego pomysłu.

- Zgodnie z umową dostarczyłem też próbki ziemi, otrzymane od wykonawcy do zbadania- mówi autor koncepcji, wg której wyciąg mógłby znajdować się niedaleko osiedla Marcelin. - Stwierdzono, że są niepotrzebne.

- Ziemia, której użycie zaproponowane zostało przez pomysłodawcę jest odpadem - twierdzi Urząd Miasta w Szczecinku przez swojego rzecznika, Mateusza Ludewicza. - Nie można jej składować na terenie miasta. Są to głównie iły, muły i kredy, które nie nadają się do utwardzania jakiegokolwiek terenu. Ponadto zaawansowane są prace projektowe wyciągu na górce rynkowej. Na terenie "za os. Marcelin" być może w przyszłości mógłby powstać wyciąg, natomiast w tej chwili na ten cel nie ma zabezpieczonych środków. Dodatkowo, tak jak już wspomniałem, ziemia zaproponowana do niwelacji terenu nie nadaje się do tego celu. Jest ona odpadem, który powinien zostać zutylizowany.

- Nie ma żadnych badań stwierdzających, że grunt z wykopów prowadzonych pod budową obwodnicy, jest do niczego nieprzydatny. A z aż 60 tysięcy metrów sześciennych na pewno można wybrać ilość, która może zabezpieczyć budowę takiego stoku - twierdzi autor koncepcji. - Grunty nie są sklasyfikowane jako skażone, a samo ich przewożenie na pewno nie uczyni z nich odpadów!

Co dalej? Jeśli obiecywany głośno stok narciarski ma zmienić lokalizację, trzeba działać naprawdę szybko i to nie tylko z powodu tegorocznych wyborów samorządowych. Do wiosny wykonawca budowy chce mieć sprawy ziemne za sobą, a wtedy już rozmowy o przewożeniu ziemi po prostu nie będzie.

 

O sprawie pisaliśmy 22.02.2017 w Tygodniku Temat 
Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

wyciąg narciarki szczecinek górka rynkowa marcelin pomysł urząd miasta obwodnica - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-02-28 07:41:03

  Guru postanowił. MA BYĆ. TU MA BYĆ. I nie istnieje inna opcja. A domaganie się od miejskich urzędników bezstronności przy ocenie sprawy to takie szczekanie psa na puszczę.

 • gość 2018-02-28 07:51:33

  Mieszkańcy ul. Winnicznej nie życzą sobie całonocnego hałasu armatek śnieżnych, nie chcemy jednostajnego turkotu wyciągu talerzykowego pod naszymi oknami. Nasza ulica jest zakorkowana i nie mamy gdzie stawiać aut, a co dopiero po wybudowaniu w centrum miasta wielkiej inwestycji. Proszę się wsłuchać w głos ludzi Panie Douglas. Był Pan chociaż raz w życiu na ul. Winnicznej?

 • gość 2018-02-28 07:54:16

  Raczy nas Pan sąsiedztwem lokali socjalnych, zamiast wyremontować kamienice i pozwolić ludziom, którzy czekają na mieszkania je sobie wyremontować samemu! W centrum miasta powinny być kancelarie, biura, mieszkać rodziny z dziećmi. A nie tworzy Pan getto z ul. Winnicznej. Z całego miasta przeniesie Pan uciążliwe sąsiedztwo lokali socjalnych. Przy urnie wyborczej się z Panem policzymy - nie skreślając Pana nazwiska. Basta!

 • gość 2018-02-28 09:06:48

  Trzeba się spieszyć. Pośpiech jest najlepszym doradcą. Skorzystajmy z tego.

 • gość 2018-02-28 09:47:08

  Proponuję najpierw spojrzeć na Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i tam poszukać lasu który ma chronić przyszłych mieszkańców przed hałasem. Czy miasto jest właścicielem tego terenu?

 • gość 2018-02-28 10:45:00

  Wyciąg na górce rynkowej to bardzo dobra inwestycja , najlepsze miejsce , byli mundurowi -- komunistyczne emerytowane rodziny niech nie marudzą tylko .... nauczą się jeżdzić na nartach

 • gość 2018-02-28 11:28:53

  "Ponadto zaawansowane są prace projektowe wyciągu na górce rynkowej. Na terenie "za os. Marcelin" być może w przyszłości mógłby powstać wyciąg..."
  No jasne! Niech będą dwa! A co?! Kto bogatemu zabroni :)

 • gość 2018-02-28 11:32:52

  kiedy się skońcżą fanaberie naczelnego idioty miejskiego?

 • gość 2018-02-28 11:34:28

  Nie wiesz, że mundurówka teraz głosuje na PIS? Komunizm, był minął i teraz wolą Dobrą Zmianę.

 • gość 2018-02-28 12:30:18

  Jak patrze na sondaże to pół Polski jest za Dobrą Zmianą. Na miejscu Jajca to bym się pakował.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-28 13:50:38

  Dlatego trzeba jak najszybciej pogonic Jajca i całe PO z ratusza

 • gość 2018-02-28 15:13:18

  Ludzie obudźcie się! Trzeba coś zrobić z tym wyciągiem. Jest lepszy pomysł, to wypad z Winnicznej!

 • Erin Brockovich 2018-02-28 18:03:28

  Już tłumaczę, dlaczego wyciąg musi powstać na górce rynkowej. Po prostu musi go być WIDAĆ. Jak władza ma się pochwalić swoimi OSIĄGNIĘCIAMI, które będą gdzieś za lasem, za cmentarzem, za górami, dolinami ...Ten wyciąg musi udowadniać niedowiarkom, że u nas władza POTRAFI pomimo, że wszyscy pukają się w czoło

 • Olimp z północy - niezalogowany 2018-02-28 20:20:00

  "Trzeba się spieszyć. Pośpiech jest najlepszym doradcą. " To kłamstwo.
  Pospiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Można odwołać się do psa, gdzie mówi się, że "PIeS się spieszył i ślepych narobił".
  ...............
  Sapporo już było. Stoch też. Więcej medali w tej kadencji nie będzie.

 • gość 2018-02-28 22:19:27

  Z komentarzy powyżej wynika, że w Szczecinku nikt nie umie jeździć na nartach i nie ma w tym mieście skorych do zabawy. Ponury obraz miejscowości.

 • WWW - niezalogowany 2018-03-01 07:13:37

  jestem za tym aby wyciąg był przy Słupskiej, im dłuższy tym lepszy. Pytanie tylko, czy będzie po czym jeździć jak przez większość "zimy" temperatury są dodatnie.

 • gość 2018-03-01 08:50:02

  Wyciąg narciarski na górce rynkowej --- super , nie mogę się doczekać

 • gość 2018-03-01 12:24:57

  Wyciąg narciarskie na Marcelinie 2 x dłuższy - 2x super. Jak można nie popierać dłuższego wyciągu? Tylko czopki Douglasa mogą nie popierać lepszego, dłuższego wyciągu!

 • gość 2018-03-01 12:29:13

  Temperatury sprzyjają, więc w Beskidach niemal wszędzie słychać huk armatek śnieżnych. II SA/Kr 43/16 - Wyrok WSA w Krakowie z 2016-05-24 wyrok na huk z armatek śnieżnych - wyciąg na Winnicznej nie będzie mógł działać!!!

 • głos beskidzki - niezalogowany 2018-03-01 17:21:19

  wg II SA/Kr 43/16 Kraków 2016-05-24 - orczyk będzie mógł działać. Skargę oddalono. Silnik elektryczny o małej mocy nie emituje hałasu (Huku :) )

 • GośćAG - niezalogowany 2018-03-02 19:36:12

  Jest jeszcze inna opcja... na Zachodzie. Mniej więcej na wysokości cerkwi, tylko w głąb lasku za oś. Generalskim. Niektórzy z nas pamiętają jak chodzilo się z sankami i zjeżdżało z największej górki. Zjazd był długiii..... Inni chodzili tam z pieskami, zanim powstało osiedle... Drudzy po prostu na spacer. Lokalizacja jest zdecydowanie z dala od domków. Dobry dojazd, bo bezpośrednio z obwodnicy. Jest sporo miejsca, by zrobić wyciąg, parking, całe zaplecze gastronomiczne plus wypożyczalnię sprzętu. I nikt nie będzie się skarzył na ew. hałas. A kto mówi, że tylko narty mogą tam być? Radzę wbrać się na Kaszuby i zobaczyć ile ludzi zjeżdża na dentkach lub pontonach. Frajda niesamowita. Zmarzniesz, wybawisz się a potem do chatki na ciepły bigos, żurek lub kiełbaskę.... Jak już coś robić, to raz a konkretnie.

 • gość 2018-03-06 19:20:33

  grunt z wykopów jest wbudowywany w nasypy ,a grunt z wymiany jest niestety nie przydatny z punktu widzenia budownictwa są to grunty organiczne (torfy) wykonawca nie odda gruntu który może wbudować w nasyp osobiście popieram Marcelin (ul. słupska) na rynkowej nawet niema parkingu

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"