:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wycieczka po Różanym Ogrodzie
Temat Szczecinecki 21/10/2018 09:26

Trudno sobie wyobrazić Szczecinek bez nadjeziornego parku, a park bez Różanego Ogrodu. Jego centrum wyznacza, zagłębiona poniżej trawnika, kolista, obramowana murkiem niecka z fontanną.  To właśnie w tym miejscu powstało tysiące, różnego rodzaju rodzinnych zdjęć. Nic też dziwnego, że ten urokliwy zakątek, stanowiący zieloną oś pomiędzy zamkiem a wylotem ul. Zamkowej, niezwykle często uwieczniano na różnego rodzaju pocztówkach. W epoce emaili i mms tego rodzaju, nie tylko turystyczną pamiątkę zobaczyć już można co najwyżej w muzeum. Na podstawie archiwalnych zdjęć zapraszam na historyczną wycieczkę po Różanym Ogrodzie. 

 

Jego prapoczątki skrywa... woda. Dokładnie w tym miejscu przed wiekami znajdowało się szerokie rozlewisko jez. Trzesiecko, którego środek, od niepamiętnych czasów, wyznaczała niewielka wyspa. To na niej najpierw powstała osada, a z czasem, już po założeniu miasta, przekształcona w warownię. Charakterystyczną i jednocześnie najstarszą częścią była ceglana, kolista wieża zwaną donżonem, której ślady zachowały się do dzisiaj. 
Zamczysko, z leżącym tuż obok grodem obwiedzionym ziemnymi wałami, łączył drewniany ok. 80 metrowej długości most. Druga, strategiczna droga dojazdowa pojawiła się później. Była to ziemna grobla, biegnąca łukowo dokładnie po trasie dzisiejszej ul. Limanowskiego.
Zmiany nastąpiły w czasach, kiedy po dawnej świetności zamku pozostały już tylko wspomnienia. Stało się to pod koniec XVIII wieku. To właśnie wówczas w okolicy Szczecinka ruszyły zakrojone na wielką skalę prace melioracyjne, których podstawowym celem było osuszenie jak największego terenu - poprzez obniżenie poziomu okolicznych jezior. Po raz pierwszy tego rodzaju prace podjęto w latach 1735 – 1736.  Prace nadzorowane były przez sprowadzonych z Holandii specjalistów. To właśnie w tym czasie poziom przylegającego od strony północnej do miejskich wałów jez. Wielimie, udało się obniżyć o dwie stopy, czyli o ok. 60 cm. Po kilkunastu latach wszystko wróciło do stanu pierwotnego i prace trzeba było powtórzyć. 
Zrobiono to w 1780 – 1784. Poziom przylegajacych do miasta Wielimia i Trzesiecka udało się obniżyć aż o 9 stóp (ok. 250 cm!). Rzecz jasna, prace zostały sfinansowane z funduszy państwowych. Dzięki życzliwej postawie jaśnie panującego Fryderyka Wielkiego, każdy właściciel domu otrzymał na własność działkę znajdującą się do tej pory pod wodą. Nie dość na tym. 


Wprawdzie monarcha słynął z surowości, ale tym razem mając na względzie rozwój gospodarczy kraju, Fryderyk nakazał każdemu właścicielowi domu w Szczecinku wypłatę 10 talarów z przeznaczeniem na kupno krowy. 


Być może to właśnie w tym czasie, od północnej strony zamku, zamiast rozlewiska, pojawiła się podmokła łąka z wypasanymi na niej krowami, owcami oraz końmi. Czy wraz z nią, w tym samym czasie zaczęła funkcjonować nazwa Rossegarten lub Rossgarten czyli Ogród Rumaków? 
A może  ów związek frazeologiczny można zinterpretować jako Rosegarden, czyli Ogród Różany? Nie sposób to udowodnić. Dylemat ów wypada pozostawić językoznawcom i historykom. 
Po wielkiej, jeziornej zatoce została jedynie Niezdobna z odnogą płynącą wzdłuż północnego skrzydła zamkowego. 
Na początku XX wieku w tej części przyszłego parku znajdowała się szkółka ze szklarniami, gdzie hodowano byliny, krzewy i drzewka. Do szkółki przylegał  licowany czerwoną cegłą dom jej właściciela. Niepozorny, parterowy domek zachował się do dzisiaj. Tuż obok znajdowała się jeszcze tzw. willa von Waldow. Nieruchomość została w latach 20. wykupiona przez miasto. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się jezdnia oraz rondo. 

Ogród został zaprojektowany w układzie symetrycznym składającym się z trawnikowych dywanów z obwódkami z różanych krzewów. Wzorem był ogród francuski, który jednocześnie miał stanowić oprawę sąsiadujących z nim najbardziej reprezentacyjnych w mieście gmachów takich jak starostwo i kościół. 
Na osi założenia, od strony południowej umieszczono zagłębioną w ziemi fontannę, a po stronie przeciwnej kolisty trawnik z różami. Być może, właśnie w tym miejscu z czasem planowano ulokować rzeźbę. Udało się to w latach 70, ale na bardzo krótko. 
Ogród od południa zamykał mur oporowy z polnego, łamanego kamienia oraz boskiety z wysokich drzew i krzewów. Od strony dz. ul. Ordona a wtedy Stellterstrasse granicę stanowił mur oporowy z pergolą. 
Założenie to, bez większych zmian, (z wyjątkiem pergoli) przetrwało do dzisiaj. W latach 70. narożniki trawników zaakcentowano (wtedy) drobnymi żywotnikami, dzisiaj nadmiernie rozrośniętymi, które zdecydowanie psują pierwotną kompozycję. 
Ogrodowa fontanna wykonana została z piaskowca. Był to pierwszy i zarazem jedyny tego typu obiekt małej architektury w całym mieście. Koliście ukształtowane murki oporowe, dyskretnie wkomponowane w różane krzewy, stały się ulubionym miejscem odpoczynku, a szczególnie matek z dziećmi. 
W latach 70-tych na niecce, ustawiono na dziewięciu stalowych prostokątach, metaloplastykę z wyobrażeniem m.in. księżnej Elżbiety oraz założyciela miasta księcia Warcisława IV. Jej autorami byli Henryk Morawski przy współpracy Wiesława Adamskiego. Pisałem o tym szarzej w 2014 roku. 
Tego rodzaju obiekt do tego miejsca zupełnie nie pasował. Najprawdopodobniej chodziło nie tyle o estetykę, a raczej o efekt propagandowy. Metaloplastykę bardzo szybko zdemontowano i przeniesiono na ścianę szczytową kamienicy przy ul. Boh. Warszawy. 
Wcześniej z ogrodu znikły krzewy róż. Zastąpiono je sadzonymi wiosną bratkami, a latem innymi różnolorowymi kwiatami.
Na początku lat 90. na środku niecki zamontowano żeliwny, potrójny grzybek z tryskającym strumyczkiem. Toporne, na dodatek pomalowane na czarno urządzenie, szpeciło ten urokliwy zakątek. 
Parkowa rewolucja rozpoczęła się w tym miejscu w kwietniu 2010 roku. Burmistrz J. Hardie-Douglas  początkowo nieprzychylnie nastawiony do modernizacji parku (koncepcja projektowa powstała  za czasów burmistrza M. Golińskiego), zdecydował się na jego przebudowę. Koszty wyceniono na 2,8 mln zł z tym, że połowę sumy pokryto ze środków unijnych. 
Oprócz budowy nowych pergoli zmienione zostały dotychczasowe nawierzchnie alejek na wapienno-żwirowe. Z zupełnie niezrozumiałych powodów - ta część parku objęta jest ochroną konserwatorską - przebudowano fontannę. Wygląd na tyle mocno „uwspółcześniono”, że zachowano jedynie jej ogólny kształt. Murki z piaskowca wyłożono czerwonymi kafelkami z betonowymi siedziskami. To samo stało się z niecką, na której środku zamontowano zespół tryskaczy w kształcie gazowego palnika. 
Po czasie okazało się, że pieniądze, które przeznaczono na przebudowę fontanny tak naprawdę zostały zmarnowane. „Nowoczesna” forma stała się bardzo szybko de mode.  W ratuszu stwierdzono, że teraz czas na secesję.  Tak też się stało.
We wrześniu 2017 roku, po trzech miesiącach prac budowlanych, fontanna po raz kolejny zmieniła swój wygląd. Znikła czerwona okładzina. Centralne miejsce w niecce zajęła rzeźba przedstawiające dwie parkowe nimfy. Obie panie są do siebie bliźniaczo podobne. Katarzyna Lipecka, autorka rzeźby, nie wiadomo z jakiego powodu zatytułowała ją jako „Dafne”. 
Nowej, fontannowej rzeźbie przyglądają się teraz, niczym demony, drewniane potwory wykonane niewprawną ręką studencką. Trafiły tutaj z ogródka SAPiK przy ul. Kilińskiego. Szkoda, bo mogłyby ze znacznie większym powodzeniem właśnie tam straszyć. 

Jerzy Gasiul 

 

Artykuł ukazał się w Temacie Szczecineckim,
jedynym tygodniku ze Szczecinka.
Reklama

różany ogród szczecinek muzeum zdjęcia fontanna - komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"