:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

Z miejskiego programu dopłat skorzysta zaledwie 1,5% seniorów

Z miejskiego programu dopłat skorzysta zaledwie 1,5% seniorów

Radni Platformy Obywatelskiej Rady Miasta w Szczecinku przymierzają się do wdrożenia w mieście kolejnego programu zdrowotnego. Po szczepieniach przeciwko HPV i dofinansowaniu do zabiegów in vitro przyszedł czas na „Rehabilitację dla seniorów”. Zaproponowany przez radnych program oceniła już Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja wydała pozytywną ocenę, i program może ruszyć jeszcze w tym roku - pod warunkiem uzupełnienia kilku ważnych kwestii. 


Przypomnijmy. Program „Rehabilitacja dla seniorów” ma być realizowany przez trzy lata i adresowany do osób zamieszkałych w Szczecinku, które ukończyły 65 lat. Założenie jest takie, by pomóc osobom starszym w dostępie do niezbędnych zabiegów rehabilitacyjnych. W 2017 roku na ten cel przeznaczono 100 tys. zł. Radni założyli, że w tym roku z zabiegów rehabilitacyjnych, dofinansowanych przez miasto, będzie mogło skorzystać 100 osób. 
Oceniający zwrócili uwagę m.in. na kryteria kwalifikacji do programu. Ich zdaniem wspomniane kryteria mogą wydawać się niejasne, szczególnie w sytuacji, gdy chęć skorzystania z miejskiego wsparcia wyrazi większa niż przewidywana w programie liczba seniorów.


Jak wyliczyli pracownicy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, oznacza to, ze z miejskiego programu będzie mogło skorzystać zaledwie 1,5 proc. wszystkich zamieszkałych w mieście seniorów powyżej 65 roku życia. Autorzy miejskiego programu zapewniają, że liczba ta w przyszłych latach ma się zmieniać – jej wyznacznikiem będzie wysokość dostępnych środków finansowych. 


Zgodnie z założeniem radnych, głównym kryterium kwalifikacji do projektu będzie wiek seniora – 65 lat, jego miejsce zamieszkania oraz skierowanie od lekarza specjalisty (ortopeda, traumatolog, specjalista rehabilitacji). Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, które odbyły już rehabilitację w ramach NFZ w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub mają zaplanowane takie świadczenia w ciągu najbliższego miesiąca. 


Pracownicy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zwracają uwagę, że szczecineccy radni nie wskazali, kto konkretnie będzie odpowiedzialny za kwalifikację seniorów do uczestnictwa w programie. Radni w swojej propozycji nie podali też sposobu postępowania w przypadku zgłoszenia się do programu większej niż założono liczby osób. Dodatkowo oceniający wskazują na potrzebę ujęcia w programie dla seniorów kryterium dochodowego. AOTMiT w swojej opinii sugeruje, by radni skierowali swój program w pierwszej kolejności do tych osób po 65 roku życia, które mają niski status materialny i we własnym zakresie nie mogą pozwolić sobie na tego typu świadczenia. 


Póki co, uwagi dotyczące kryteriów kwalifikacji do programu, w tym te – dotyczące kryterium dochodowego, nie zostały ujęte w projekcie, który będzie głosowany podczas najbliższej sesji Rady Miasta. O przyjęciu programu „Rehabilitacja dla seniorów” zadecydują radni w poniedziałek, 16 października. 

 

foto: Shutterstock

 

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


dopłaty dla seniorów szczecinek program - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2017-10-13 08:20:22

  Pierwszeństwo w programie będą mieli seniorzy czynnie uczestniczący w kodziarskich spędach pod sądem oraz w czarnomacicznych manifach na Placu.

 • gość 2017-10-13 10:44:09

  Ciekawe jak będzie wyglądała rekrutacja tych szczęśliwców. Jeżeli z programu nie mogą skorzystać wszyscy to z całą pewnością skorzystają swoi. Patrz wpis wyżej.

 • gość 2017-10-13 13:09:50

  100 tys na 100 osób ?

 • gość 2017-10-15 12:23:27

  Biedni emeryci z wsi i sb. Okroili im emerytury i na rechotbilitację nie mają. PO wspiera swoich wyborców.

Dodajesz jako: Zaloguj się