:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze B. dobre
Temat Szczecinecki 29/03/2018 14:46

Już wiadomo, jakie nazwy będą nosić ronda w Szczecinku. Na dzisiejszej (czwartek, 29.03) sesji Rady Miasta radni podjęli uchwały dotyczące patronów siedmiu nienazwanych dotąd skrzyżowań o ruchu okrężnym. Przyjęto propozycje zarekomendowane wcześniej przez Komisję Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego. Niestety, również i tym razem dyskusji radnych towarzyszyły mocne nerwy i emocje. Najgoręcej było przy uchwalania nazw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I to było oczywiście do przewidzenia.


Przypomnijmy. Komisja Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego zarekomendowała 7 propozycji. Rondo przy ul. Ordona i Parkowej otrzymało propozycję nazwy Izydora Fabiszaka (radni RdS chcieli, by to rondo nazwać im. ks. Jana Lisa), a niewybudowane jeszcze rondo przy Kołobrzeskiej – im. Unii Europejskiej (opozycja chciała, by to rondo nazwano mianem Holenderskiego). Rondo w Trzesiece przy ul. Trzesieckiej i drogi 172 najpewniej, zgodnie z propozycją radnych PO otrzyma nazwę WOŚP (radni RdS chcieli, żeby to rondo było rondem Trzesieckim), a Armii Krajowej i Poniatowskiego – Księżnej Jadwigi Brunszwickiej (RdS zaakceptował tę nazwę). 
Rondo przy zbiegu ulic Lipowej, Słupskiej, Cieślaka i Narutowicza – jednogłośnie otrzymało propozycję nazwy ks. Jana Lisa. Rondo przy ul. Kołobrzeskiej i Karlińskiej – także przy zgodzie obu klubów najprawdopodobniej będzie rondem Generalskim. A rondo u zbiegu drogi 172, przy małej obwodnicy – będzie rondem Leśnym (propozycja RdS - Elżbiety Zawadzkiej).  
Dyskusję poprzedziła dość burzliwa wymiana zdań na temat różnie pojmowanych przez kluby PO i RsS pojęć konsensusu. Marcin Kaszewski wskazał, że to klub RdS nie chciał się „dogadać”, z kolei Marcin Bedka tłumaczył, że klub PO próbował narzucić opozycji swoje propozycje nazw. 
O ile większych kontrowersji nie wzbudziła propozycja dotycząca Izydora Fabiszaka, tak już przy uchwalaniu drugiej nazwy okazało się, że zgody wśród radnych nie ma. Okazało się bowiem, że radni RdS takiej propozycji nie popierają. 


Jednym z zarzutów, jakie usłyszeli od radnych opozycji radni PO było to, że ten pomysł został zgłoszony na wniosku Rady Osiedla Trzesieka, który nie spełniał wymogów formalnych. Co ciekawe, radni tego osiedla zaproponowali także, by wspomniane rondo nosiło imię… Kaszewskich. Potem ta propozycja została zakryta korektorem. Po konsultacji z mecenasem Czesławem Podkowiakiem przyznano radnym opozycji rację i ten wniosek wycofano. To jednak nie zakończyło sporu. 


Po przerwie klub PO postanowił bowiem pójść w zaparte i przegłosować wcześniejszy pomysł dotyczący UE. Wniosek taki złożyła przewodnicząca Katarzyna Dudź. Z kolei burmistrz Jerzy Hardie-Douglas naciskał, by radni RdS powiedzieli wprost, dlaczego są przeciwko UE. – Wszyscy ludzie wierzący powinni rozpoczynać dzień od modlitwy za trwałość UE (…). Ciekaw jestem, jakie byśmy mieli dzisiaj bezrobocie, gdyby ludzie nie mogli wyjechać do pracy za granicę – powiedział burmistrz, szeroko przedstawiając zalety członkostwa Polski UE. Mamy teraz najmniejsze bezrobocie od czasów powojennych. A dla was jest to nie do przyjęcia. Apeluję do was, byście nie uciekali od odpowiedzi. 
Do argumentów burmistrza odniósł się Andrzej Grobelny (RdS).

- Wszyscy kochamy UE, natomiast my mówimy o nazwie - odpierał. - Jak ktoś jest przeciw nazwie to jest przeciwko UE? Tak nie jest. My jesteśmy tylko przeciwko nazwie. Uważamy, że inna propozycja byłaby bardziej zasadna.


Andrzej Grobelny, odpowiadając na propozycję przewodniczącej dotyczącej nazwania ronda UE, zaproponował, by radni rozpatrzyli od nowa wszystkie propozycje i odnośnie każdej przeprowadzili głosowanie. Oczywiście pomysł ten nie został przyjęty. 
Tymczasem zarówno przewodnicząca oraz burmistrz wciąż naciskali na radnych RdS, by ci powiedzieli wprost, że są przeciwko UE. – To nie dla nas, ale dla was jest to najważniejsze – odpierał Marcin Bedka.

– Widać, czyje ronda wybrali radni PO. Wybraliście propozycje Rady Os. Trzesieka, propozycje jednego z pracowników ratusza i m.in. pani Anny Kaszewskiej, czyli kogoś z rodziny radnego Kaszewskiego. Zgodnie z zasadą, jak nie jest po naszej stronie, to my sami zgłosimy i tak wygląda obywatelskość.


- Proszę powiedzieć, dlaczego nie chcecie nazw UE? – po raz kolejny ponowił swoje pytanie Jerzy Hardie-Douglas. - Pan udaje, że pan tak nie powiedział na spotkaniu z PO, że na dwa ronda się w żadnym wypadku nie zgodzicie. Mówiliście tak o rondzie UE i WOŚP.
Po trwającej jeszcze kilkadziesiąt minut przepychance słownej, Rada Miasta przegłosowała uchwałę. Przyjęto propozycję nazwy UE następującym stosunkiem głosów: 11 radnych za, 4 przeciw i 2 wstrzymujących się od głosu.
Potem nadeszła pora na uchwalenie propozycji nazwy WOŚP. Tu także nie obyło się bez ostrej wymiany zdań. Burmistrz, przewodnicząca i radni PO, szybciej jednak zdecydowali się na zakończenie dyskusji. Być może doszli do wniosku, że i tym razem radni opozycji nie dadzą się sprowokować i powiedzieć wprost, że są przeciwko działalności wspomnianej fundacji.
Wcześniej jednak radny Marcin Kaszewski oraz przewodnicząca Katarzyna Dudź przedstawili obszerne uzasadnienie zaproponowanej koncepcji, w której wyliczali zasługi fundacji Jerzego Owsiaka. Radny Marcin Bedka wyjawił, że niegdyś aktywnie wspierał tę zbiórkę i nie neguje zasług tej organizacji. Zaznaczył jednak, że będzie głosował przeciwko tej propozycji, ponieważ była ona ujęta na nieważnym wniosku i teraz de facto nie jest propozycją mieszkańców, ale klubu radnych PO.
Rondo im. WOŚP, które będzie się znajdować na rogatkach Trzesieki uchwalono podobnym stosunkiem głosów, co rondo UE. 11 radnych za, 4 przeciw i 2 wstrzymujących się od głosu. Kolejne nazwy nie wzbudziły już żadnych większych emocji. 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

wośp ue ronda nazwy rada miasta szczecinek głosowanie marcin kaszewski bedka jerzy hardie douglas katarzyna dudź - komentarze opinie

 • gość 2018-03-29 15:23:23

  Ulice NUMEROWAĆ!! A jak komuś do łba przyjdzie dać czyjeś imię, to tylko imię osób, który nie żyją od 100 lat (choć przy zachowaniach pisiorów - nie można być pewnym).

 • gość 2018-03-29 15:46:44


  naczelny idiota Pierdziszewa stwierdził że dzieki UE mamy w Polsce najmniejsze bezrobocie od powojnia. No wiekszej bzdury żydostwo juz nie może wymysleć. Za komuny był obowiazek pracy panie idioto! Zapomniał pan?


 • Władysław Urbański 2018-03-29 16:04:39

  Może Pan burmistrz i kolesie z PO wybudowali by sobie ronda na podwórkach i mogliby je nazywać swoimi nazwiskami.A może juz to zrobili? Jeżeli jest rondo WOŚP to może trzeba było tez Mrówki całej. itp.

 • gość 2018-03-29 16:46:19

  Jest WOŚP i UE, a sądziłem że będzie rondo Michnika i LGBT. Co za ulga...

 • Ruch Miejski 2018-03-29 17:49:03

  Za rondem ks. Jana Lisa stało 700 podpisów poparcia. Sukces mieszkańców!

 • Gość - niezalogowany 2018-03-29 20:29:20

  Najlepiej rondo radyja, zamachu smoleńskiego, Antka niezłomnego i kaczora nieinternowanego.

 • gość 2018-03-29 20:51:50

  Rondo Kaszewskich - ta propozycja na miarę radnego . Śmiać się czy płakać?

 • Gość - niezalogowany 2018-03-29 21:32:36

  Było 700 podpisów, bo pan, panie Berezowski je zebrał od ludzi. Inaczej znów ks prałat by przepadł.

 • gość 2018-03-29 21:43:20

  Jeśli jest takim zbawieniem wyjazd za pracą do krajów zachodu, to niech Douglas szuka tam dla siebie roboty, Nie wiem czy ktoś będzie po nim tutaj tęsknić, nawet ci którzy mu dziś palec prosto w czterech literach trzymają, tylko dlatego żeby przypadkiem nie szukać roboty na zachodzie gdyby ów palec skrzywili.

 • Gość - niezalogowany 2018-03-30 09:32:35

  były inne propozycje z ponad setka podpisów, a Rada Miasta je olała. było 12 prawdziwych propozycji, reszta to radosna twórczość ratusza hurtowo składana. znów nas kłamali!

 • gość 2018-03-31 11:03:03

  Co oznacza bycie agnostykiem? Nie katolik, nie muzułmanin, nie protestant, nie buddysta, nie rodzimowierca, nie wyznania mojżeszowego, nie komucho-ateista bo religia to opium dla ludu, nie jedi, nie zielone ludziki i ufoludki WIĘC KTO? Wróg u bram. Wspólnym mianownikiem jest Samo Zło.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


ROLETY i MOSKITIERY na wymiar

ROLETY dzień noc, zaciemniające, termiczne, dachowe MOSKITIERY okienne, balkonowe Plisy/Żaluzje/Rolety zewnętrzne Produkcja na miejscu ->Sprzedaż..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


REGULACJA OKIEN PCV -okres

REGULACJA OKIEN PCV - regulacja zacinających się okien - likwidacja przedmuchów - czyszczenie i konserwacja okuć - wymiana klamek


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"