:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C umiarkowane opady deszczu

Za łowienie płacić nie zamierza

Interwencje, łowienie płacić zamierza - zdjęcie, fotografia

Sprawa pobierania opłat przez gminę za amatorski połów ryb wzbudza pośród wędkarzy wiele kontrowersji. Dotyczy to stawów w Wilczych Laskach, Turowie oraz wyrobisk po kopalniach wapna w Marcelinie. Właśnie w tej sprawie Wiesław Robak, mieszkaniec gminy i wędkarz, w październiku wystosował do Gminy Szczecinek tzw. list otwarty. 

Jego autor przypomina adresatom listu, że wędkarstwo uregulowane jest odpowiednią ustawą. Według prawa każdemu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku wstępu do Lasów Państwowych i darmowego korzystania z runa leśnego, przysługuje także takie samo prawo dotyczące śródlądowych wód publicznych. Za korzystanie z wód stanowiących własność Skarbu Państwa – rzecz jasna po spełnieniu odpowiednich warunków – może za darmo z pożytków (ryby) także korzystać. Opłaty obowiązują jedynie na wodach publicznych utworzonych w imieniu państwa przez RZGW i dzierżawionych tak jak to ma miejsce w przypadku jez. Wierzchowo.  

- Nadmieniam, że stojące wody samorządowe i nieruchomości gruntowe samorządowe zalane wodą na skutek działalności człowieka (wody w Marcelinie) są wodami publicznymi. I nie są obwodami rybackimi ani wydzielonymi stawami rybnymi – pisze autor listu. 

- Gmina nie będąc uprawniona do rybactwa  (…) nie ma prawa pobierać opłat za uprawianie wędkarstwa na wodach publicznych samorządowych. Podobne roszczenia w stosunku do wędkarzy żądając od nich opłat mieli dyrektorzy RZGW, lecz w świetle przepisów Prawa Wodnego wycofali się z tego i już nie pobierają opłat za amatorksi połów ryb - utrzymuje wędkarz. 

Zdaniem inż. Wiesława Robaka, regulamin ustalony przez Gminę Szczecinek jest niezgodny z ministerialnym rozporządzeniem z listopada 2001 r. – Myślę, że po pewnej refleksji Pan Wójt przeanalizuje swoją poprzednią decyzję (…), która jest niezgodna z obowiązującym prawem. 

W imieniu wójta Ryszarda Jasionasa opinię prawną wydała Mariola Podkowiak, radca prawny Urzędu Gminy. Zdaniem pani radcy, zgodnie z obowiązującą ustawą o rybactwie śródlądowym, amatorski połów ryb może odbywać się nie tylko na wodach, na których został utworzony obwód rybacki.  W myśl prawa uprawniony do rybactwa jest właściciel albo posiadacz gruntów pod wodami stojącymi – w tym przypadku także Gmina Szczecinek. 

W opinii czytamy m.in., że zarządzeniem nr 68/2016 Wójta Gminy z dnia 4 maja 2016 r. zostały udostępnione stawy w miejscowości Marcelin oraz zbiorniki wodne w Turowie i Wilczych Laskach oraz ustalono opłaty za amatorski połów ryb. 

Wiesław Robak nie daję za wygraną. - Informuję, że wędkowałem i będę wędkować na wodach publicznych bez żadnych opłat – pisze w swoim liście otwartym. (jg)

 

foto: archiwum Tematu


Za łowienie płacić nie zamierza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com