:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Zabrali im dzieci. Czy powodem była tylko
Temat Szczecinecki 16/11/2018 15:22

Dlaczego czwórka małych dzieci została odebrana rodzicom ze Szczecinka? Czy powodem tak radykalnej decyzji sądu była rzeczywiście przysłowiowa “bieda”, czy coś znacznie więcej? Dotarliśmy do informacji, które rzucają całkiem nowe światło na sprawę.

Nośną, rodzinną interwencją, zaprezentowaną w próbujących działać w Szczecinku mediach z Miastka, błyskawicznie zainteresowały się redakcje ogólnopolskie.  

Swoje oburzenie faktem odebrania dzieci wyraziła radna z Gminy Barwice Monika Tkaczyk. Pomoc rodzicom w dostępie do “najlepszych prawników” miało również zaoferować biuro poselskie Małgorzaty Golińskiej. Jak można się było spodziewać, po tak jednostronnym nagłośnieniu sprawy w mediach internetowych, na pracowników MOPS w Szczecinku wylała się ogromna fala krytyki. Czy słusznie?

Zacznijmy od początku. O tym, że pod koniec października parze mieszkańców ze Szczecinka odebrano czwórkę małych dzieci: 6, 3, 2-letnie i około 2-tygodniowe, szczecinecczanie dowiedzieli się z Facebooka. Parę tygodni temu na jednej z popularnych stron pojawił się dramatyczny apel rodziców, proszących o pomoc. Jak informowali, sąd odebrał im dzieci. Aby je odzyskać muszą najpierw wyremontować zajmowane przez siebie mieszkanie. Zaraz potem na portalu zrzutka.pl pojawiły się kolejne apele. Jedną z trwających obecnie zbiórek założyła mama czwórki dzieci (pisownia oryginalna):

„dzień dobry piszę do państwa z prosbą jestem mieszkanka szczecinka w wraz z konkubentem który choruje na nadciśnienie z zajęciem arytmi serca mamy 4 dzieci córka ma 6 lat syn ma 3 latka córka ma 2 latka syn ma 3tygodnie obecnie znależlismy się w bardzo trudnej sytuacji. mieszkanie wymaga kapitalnego remontu niestety nas nie stac aby zrobić remont wobec nas toczy się postępowanie w sprawie kuratora niestety dzieci dniem 23,10,2018 zabrali do rodzinny zastępczej do rozprawy. żeby odzyskac dzieci mamy wyremontować mieszkanie powymieniac wszystko a nie mamy środków aby temu podołać nie mamy kogo poprosić nie mamy bliskiej rodzinny moja najblizsza rodzinna nie zyjebardzo prosiła bym o pomoc w postaci rzeczy do Wyremontowania odziezy dla dzieci kocy firan poscieli bardzo ale to bardzo prosze o pomoc. Córka 2 Letnia Ma Orzeczenie niepełnosprawności 04-O Córka 6 Letnia Stają Do Orzecznictwa Niepelnosprawności”.

W sprawie pary mieszkańców Szczecinka, których dzieci tymczasowo trafiły do rodziny zastępczej, postanowiła zainterweniować Monika Tkaczyk, radna Barwic. Za pośrednictwem Facebooka przeprowadziła transmisję na żywo z udziałem rodziców odebranych dzieci. W jej emocjonalnym komentarzu możemy przeczytać:

 • W bezpośrednich rozmowach z Mops, kuratorem sądowym i Pcpr usłyszałam wyjaśnienia co do przedmiotowej sprawy ( zaznaczam że zaprzeczono by dzieci były bite , molestowane, głodne a w domu był naduzywany alkohol) Skłoniły mnie one do poinformowania opinii publicznej o zaistniałej sytuacji - napisała na swoim profilu Monika Tkaczyk.(...)

 • Oświadczam również, że mam prawo stać na straży własnych przekonań i nie zgadzać się z instytucjami, które ze względu na niezaradność, ubóstwo, bezrobocie i inne czynniki niż gwały, alkohol czy pobicia odbierają dzieci rodzicom. Szczególnie karmione piersią. Tego nie robi się nawet skazanym kobietom w więzieniu. Będę bronić polskich rodzin i będę nazwać rzeczy po imieniu. W dzisiejszych czasach dochodzi do kuriozum /ze zgwałconej kobiety robi się prowodora i ladacznice a z oprawcy bohatera. Nie ze mną te numery...Rodzinie, która jest niewydolna społecznie pomaga się stosując inne dostępne narzędzia. Rodziny zastępcze orzymujce 4 tys.na wychowanka nigdy nie bedą wstanie dać matczynej miłości i ciepła! - dodała Monika Tkaczyk.

Pani Monika powiadomiła też media. W relacji rodziców padały argumenty, że szczecinecki MOPS i sąd doprowadziły do odebrania czwórki małych dzieci z powodu “biedy”. Mama dzieci przekonywała, że najmłodsze kilkutygodniowe dziecko karmiła piersią, dlatego kwestia jego odebrania jest tym bardziej niezrozumiała. Mówiła też o tym, że być może to, że odebrano jej dzieci, było wynikiem jakiegoś “zlecenia”.

W tym czasie ludzie, poruszeni internetowymi doniesieniami o “rozerwanej rodzinie” ruszyli z pomocą. Ktoś podarował dzieciom ciuszki, ktoś inny zaoferował rodzicom pracę, znaleźli się chętni, by wyremontować obecnie zajmowane mieszkanie (rodzina niedługo je opuści, gdyż jak nieoficjalnie się dowiadujemy, otrzymała nakaz eksmisji z prawem do lokalu socjalnego - dop. red.)... Do tego prawie nikt z komentujących tę sprawę nie zostawia na pracownikach MOPS i sądzie suchej nitki.

I tu dochodzimy do sedna. Czy jednostronny obraz sytuacji, jaki w internetowych mediach został przedstawiony opinii publicznej, pokazuje, co tak naprawdę działo się w opisywanej rodzinie od kilku lat? Czy w tym przypadku medialna burza faktycznie pomoże dzieciom i ich rodzicom?

....................................................................................................................................................

Według pozyskanych przez nas nieoficjalnie informacji z innych źródeł, rodzina ma olbrzymie problemy natury wychowawczej. W domu panować miały fatalne warunki higieniczne w których przebywały dzieci. Podczas jednej z wizyt kurator zastać miał widok dziecka uderzającego głową bez powodu w ścianę. Jedno z dzieci ma mieć kłopoty z mową, mimo wieku 6 lat. Jakby tego było mało, w tle mają się pojawiać także podejrzenia o molestowanie seksualne, związane z dorosłym członkiem rodziny. Jednoznaczną, druzgocącą opinię miał wydać Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów, który stwierdził że dzieciom lepiej będzie w rodzinie zastępczej. 

......................................................................................................................................................

 • Jest postanowienie sądu, które trzeba było wykonać. My takie postanowienie otrzymaliśmy. To wszystko - wyjawia nam Małgorzata Kubiak-Horniatko, dyrektor PCPR w Szczecinku.

 • W ocenie sądu fakty wskazywały na konieczność wszczęcia postępowania z urzędu. I tymczasowe objęcie rodziny szczególną troską oraz kontrolą. Widocznie MOPS przedstawił takie informacje, które dały podstawy sędziemu do podjęcia konkretnej decyzji. Czy najmłodsze kilkutygodniowe dziecko nie zostało odebrane przedwcześnie? Zdarzają się takie sytuacje. Współpracujemy z sądami z terenu niemal połowy Polski i takie sytuacje rzeczywiście są. Jeśli sąd uzna, że dobro dziecka jest zagrożone, wówczas takie sytuacje – rzadko albo bardzo rzadko, ale się zdarzają.

A jak całą sprawę komentuje MOPS? Tu dowiadujemy się, że sytuacja rodziny wcale nie była tak jednoznaczna, jak ją przedstawiono. Jak podkreślają osoby, które próbowały pomóc tej rodzinie od kilku lat, decyzja o tymczasowym przekazaniu maluchów do rodziny zastępczej była ostatecznością, a najważniejsze w tym wszystkim było to, by zabezpieczyć zdrowie i szeroko pojmowane - dobro dzieci.

 • Doniesienia medialne są dzisiaj takie, że czwórka dzieci pani Pauliny i pana Andrzeja zostały umieszczone w pieczy zastępczej. Taką decyzję podjął sąd rodzinny w Szczecinku z uwagi na zaniedbania ze strony rodziców - mówi nam Agnieszka Osowska, kierownik Działu Pracy Socjalnej i Integracji Społecznej w MOPS w Szczecinku. - To były zaniedbania natury zdrowotnej, emocjonalnej i bytowej. Wszystko wygląda niestety troszkę inaczej, niż przedstawiają to rodzice. Rodzina była objęta wsparciem ośrodka, asystenta rodziny, pracownika socjalnego od 2015 roku. Ponieważ widzieliśmy u tych państwa brak umiejętności opiekuńczych i wychowawczych, próbowaliśmy wdrożyć pewne zalecenia, które miały służyć dobru dzieci, ich właściwej opiece i wychowaniu. Natomiast rodzina nie współpracowała rzetelnie, nie wywiązywała się z uzgodnień, dalej popełniała te same błędy. W związku z tym naszym obowiązkiem jako ośrodka było poinformowanie o takich sytuacjach sąd. I tak też się stało w ubiegłym roku.

 • Sąd po powzięciu informacji, przeprowadzeniu wywiadu przez kuratora sądowego podjął decyzję o ograniczeniu władzy rodzicielskiej temu państwu poprzez nadzór kuratora na czas toczącego się postępowania. Kurator monitorował sytuację rodziny. My dalej współpracowaliśmy z nimi, ale już na poziomie pracy socjalnej. Jednak w dalszym ciągu nie było żadnych pozytywnych zmian. Mieliśmy wręcz wrażenie, że sytuacja dzieci w tej rodzinie się pogarsza. Chciałam w tym momencie podkreślić, że zaniedbanie też jest formą przemocy wobec dzieci. Chodzi o to, że jeżeli się nie dba właściwie o dzieci  to nie jest to tylko “niedbanie”, ale to też jest forma przemocy.

Jak się dowiadujemy, sąd po pewnym czasie, kiedy trwała obserwacja rodziny, podjął decyzję, że dobro dzieci musi zostać zabezpieczone na czas toczącego się postępowania w inny sposób. Dzieci umieszczono więc w rodzinie zastępczej. Czy mieliśmy w tym przypadku do czynienia z “odebraniem dzieci z powodu biedy”?

 • To nie tak. Z naszych doświadczeń wynika, że nigdy sąd szczecinecki nie podjął takiej decyzji, aby umieścić dzieci w pieczy zastępczej z powodu biedy - zaznaczyła Agnieszka Osowska. - Wspomniana rodzina korzystała też z pomocy finansowej ośrodka. Myślę, że podstawowe potrzeby w tej rodzinie były zabezpieczone. Sąd musiał mieć natomiast takie dowody i taki materiał dowodowy, który pozwolił mu na podjęcie takiej, a nie innej decyzji. To jest rodzina, która nie potrafi do końca poradzić sobie z opieką nad czwórką dzieci. Wynika to m.in. z oporu wobec zmian własnych postaw. Myślę, że są tam jeszcze problemy innej natury. Natomiast są to informacje bardzo wrażliwe. Chciałabym podkreślić, że to jest Szczecinek - 40 tys. miasto. Też nie chciałabym oznaczać, oceniać tych państwa w jakikolwiek sposób. Jesteśmy przecież także po to, żeby ich wspierać. Zarówno wtedy, kiedy ich dzieci były w domu i to robiliśmy, ale też w chwili obecnej. Jeśli zdecydują się na zmianę swoich postaw, nadal jesteśmy otwarci do współpracy. Dlatego nie chciałabym w tej chwili mówić o tych wszystkich drastycznych sytuacjach, o których wiedzieliśmy, bo to nie o to chodzi. Wokół tych ludzi jest teraz tyle szumu medialnego ich wizerunki są wszędzie. Wolałabym już im tego oszczędzić… Po prostu, na rzecz nawet możliwości powrotu dzieci do domu.

A czy taka szansa jest? - O tym zadecyduje sąd. Oczywiście jest to możliwe, kiedy rodzice zaczną stosować się do zaleceń, do których powinni zastosować się wcześniej - odpowiada Agnieszka Osowska.

- Przede wszystkim rodzina musi chcieć skorzystać z tej pomocy dodaje Małgorzata Kubiak-Horniatko, dyrektor szczecineckiego PCPR. - Od nas też może liczyć na wsparcie. Ma zapewnioną pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Jeśli tylko będzie chciała, to specjaliści na pewno będą z nią współpracować. Przede wszystkim mama 4 dzieci będzie musiała teraz podjąć takie działania, które przekonają sąd do tego, że dzieci powinny wrócić do domu.

Sprawą zainteresowała się także osobiście Małgorzata Golińska. Z rodziną umieszczonych w pieczy zastępczej dzieci spotkała się dyrektor Biura Poselskiego oraz prawnik. - Dziś spotkałam się z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem, przedstawiając mu tę sprawę. W trybie pilnym cała sprawa została objęta nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości. Do poniedziałku powinnam uzyskać całość informacji na temat tego, co się wydarzyło i czy podjęto wszelkie wyczerpujące działania. Należy pamiętać, że w tym wszystkim najważniejsze jest dobro dzieci - powiedziała nam Małgorzata Golińska.

foto: FB

 

Czytaj też: Mateusz Węsierski z Gazety Szczecineckiej manipuluje. Oświadczenie redakcji Tematu

Reklama

zabrali dzieci szczecinek rodzina sąd bieda - komentarze opinie

 • gość 2018-11-16 15:53:01

  I teraz wyborcy Douglasa zasiądą do swoich wypasionych laptów, zanurzą sie w skórzanych fotelach z tabletami i napiszą, jak to 500+ szkodzi im. Jak to oni (oglądający świat zza przyciemnionych szyb swoich SUVów) żyły sobie wypruwają, a biedota 500+ dostaje. Tylko, że zapracowany człowiek nie ma czasu pisać o innych na forach internetowych. Nie pisze komentarzy zza urzedniczego biurka (z pensją kilka tysięcy i podwładnymi, którymi wyciera podłogę, bo on jest przy platformerskim żłobie, a oni nie). Wyborcy pana Douglasa zanim napiszecie o patologii, pamiętajcie, że to właście dzięki osobom pobierającym zasiłki z MOPS, zastraszonym pracownikom Kronobyla i kaście urzędniczej wygraliście te wybory. Śmiejąc się wszystkim w twarz, kiedy to łysy staruch wystawił alkoholika czekającego na wyrok. Z samych siebie się śmiejecie, bo to wy doprowadziliście do wyjazdów młodych ludzi z tego miasta, żeby samemu kraść nienależne wam profity, przy których 500+ to pikuś.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 18:29:06

  Chory system. Rodzina zastępcza dostanie z 12 tysięcy miesięcznie na czwórkę dzieci. 150 tys. rocznie. Jeśli nie więcej. A na ile mogła liczyć ta rodzina z opieki społecznej ? Tam nie ma patologii.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 19:16:19

  Tylko dzieci biedne...rodzice niekoniecznie. W dobie możliwości jakie funkcjonują w szkołach, poradniach specjalistycznych szkoda, że rodzice nie rozwiązują problemów w osobach specjalistów tylko opowiadają publicznie o swojej sytuacji. Bo biedy tam nie było tylko ich bierność i brak działania.

 • gość 2018-11-16 20:44:26

  Brawo! Dobrze, że w końcu ktoś zadał sobie trud by zbadać sprawę. Na tym polega rzetelne dziennikarstwo. Wszyscy, którzy robią sobie "PR" na tej historii, zapomnieli że to te małe istotki są tu najważniejsze a nie dorośli, niewydolni rodzice, którzy funkcjonują tak latami. Radna i brukowiec nie robią nic innego jak zbijanie punktów popularności na nieszczęściu i krzywdzie DZIECI !!!!!!!!! Nie wiedzą co im groziło. Radni czy inne instytucje nie weszli w temat tylko dlatego, że wiedzą kim są rodzice i najpierw sprawdzają a nie plują -tj. M.Tkaczyk i papparazzi z gs.
  Sąd podejmuje decyzje tylko wtedy gdy ma wyczerpujący materiał dowodowy. Cała masa ludzi dała się ponieść fali hejtu i wyłączyli myślenie!

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 21:55:02

  Potrzebna jest pomoc tym którzy są sami,biedni i nieporadni ale brzydzi mnie robienie sobie popularności,z tego co pisano ostatnio to Pani Radna Barwic sama ma kłopoty z prawem( jakieś auto,a i finansowo z jej oświadczenia wynika że cieniutko..a i golosna sprawa z Barwic- jakieś zatrzymania?) Nie wiem ale ta Pani nie jest wiarygodna i jej działanie też nie budzi zaufania. Jeżeli się mylę to przepraszam!

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 22:43:55

  Uważam ze sad rozpoznał sprawę, miał dostęp do wszystkich danych, więc decyzja sądu była odpowiednia do sytuacji. Odpowiedzialni ludzie nie sprowadzają na świat czwórki dzieci, jeśli nie mają warunków do ich wychowania.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 22:45:47

  Jak to jest że tacy ludzie nie mogą pracować z powodu problemów ze zdrowiem, ale robić kolejne dzieci dają radę i zdrowie doPiSuje.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 22:48:30

  Ci ludzie dostawali miesiecznie dwa tysiące na dzieci tylko z samego 500+, a przecież mieli jeszcze inne pieniądze z mopsu. A gdzie zarabianie własną pracą??? Tylko z podatków czyli zabierania innym chcą żyć, mnożyć się i nawet nie mogą sobie posprzątać.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 07:22:30

  Pomiędzy pierwszym, a drugim dzieckiem są trzy lata różnicy. Potem kolejne dzieci rodziły się rok po roku. Dlaczego? Bo gdy trzylatka przyszła na świat wprowadzono 500+. I nagle się okazało, że na dzieciach można świetnie zarabiać.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 08:09:49

  Zabrać dziecko od piersi matki? To jest niedopuszczalne. I tak właśnie wygląda Polska Niepodlegla. Żenada

 • Gośćf - niezalogowany 2018-11-17 09:32:14

  Każdy z nas bardzo łatwo wydaje wyroki szczególnie na wszelakiego rodzaju instytucje. Prawda jest taka, że zapewne w obrębie naszego sąsiedztwa mieszka rodzina lub osoba, którą należałoby się zająć zgodnie z procedurą prawa. Tylko nasze społeczeństwo woli żyć pustymi zapiskami z Fb czy jakimś płytkim programem, który liczy tylko na publikę. Sądzę, że każdy rozsądny człowiek wie, że taki pracownik socjalny czy sąd w rozmowie z radną nie może ujawniać szczegółów sprawy. Przecież to chodzi o te maluszki, które potrzebują spokoju , wyciszenia, a nie masowego naznaczenia. Sądzę, że sąd szczecinecki nie wydał postanowienie opierając sie na braku warunków mieszkaniowych lub jak słyszymy z biedy. Wiele ludzi żyje w skromnych warunkach, w ciasnocie mieszkaniowej, odwiedzają ich panie z mgops i kuratorzy, ale dzieci nie są odbierane. Sądzę, że dla dobra tych właśnie dzieci należy uszanować ich komfort psychiczny bo psychika dziecka jest krucha. Żyjemy w kraju prawa, pozwolmy ludziom którzy są do tego powołani dogłębnie zbadać sprawę bo niewątpliwie dzieci tragedię przeżywają, a pseudo publikacja może dużo wyrządzić szkody. Ta sprawa potrzebuje wrażliwości i spokoju dla dobra tych właśnie dzieci. Pozdrawiam

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 09:35:21

  Komętaz gościa nr 1 bezbłędny jedyny i dosadny prawdzie pokazujący całą patologie systemu

 • gość 2018-11-17 09:47:57

  Jej mezczyzna to raczej psychopata. Ten osobnik kilkukrotnie chciał targnac się na zycie własnie przy dzieciach. Takze w ty przypadku lepiej ze dzieci sa w innej rodzinie. Sama jestem zwolneniczka pomagania ale trzeba sprawdzac komu sie pomaga. I jeszcze jedno. Gazeta Szczecinecka to zenujacy poziom. Zeruja na nieszczeciu ludzi od samego poczatku szukaja taniej sensacji. Co prawda tematu tez nie kupuje ale tej gazety szczecineckiej nawet do reki nie biore.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 10:28:43

  Wiedząc, jak dzis wszystkim patrzy sie na rece, żaden MOPS, żaden sąd nie naraziłby się na lincz publiczny i medialny nie mając niezbitych dowodów, aby odebrać tej rodzinie dzieci.Rodzina oczywiście przedstawia sie z jednej strony, ale pewnie kij ma dwa końce.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 10:49:16

  Rodziny zastępcze otrzymują 697 zl za jedno dziecko w rodzinie zastępczej rodzinnej, a 1300 zl w obcej rodzinie zastepczeh

 • Gość aa - niezalogowany 2018-11-17 10:52:26

  Niektórzy to wogole nie mają serca ..to że w tej rodzinie jest czwórka dzieci to nie znaczy że rodzice polecieli na 500+ może po prostu zdazyla się wpadka ale mama tych dzieciaków nie poddała się i urodziła te dzieci i jak widać po tych starszych dawała radę je wychowywać a teraz po prostu podwinęła im się noga i dlatego tak się stało i są w trudnej sytuacji.szkoda dzieciaczków bo aż serce mi pęka jak słyszę o tym ale nie ma co krytykować i w miarę mozliwosci pomoc ale najmądrzejsi są ci co nie biorą 500 + i żal im dupę ściska i taka jest prawda .

 • gość 2018-11-17 11:27:41

  Jaka to opieka nad rodziną jak mają eksmisję z mieszkania. Do tego stanu dopuściły i winę za taki stan rzeczy ponosi bezwzględnie opieka społeczna.
  Działająca sprawnie opieka nie dopuściłaby by bowiem do zadłużenia mieszkania tej rodziny. Zatem pytam na czym polegała owa opieka społeczna? Udzielone wypowiedzi obu pań to zwykłe manipulowanie słowami i tyle! Ale rozumiem ważniejsze w mieście są inwestycje: pomosty, przebudowa Placu Wolności i inne wydumki burmistrza! Ratusz ma gdzieś mieszkańców.
  Znam ludzi którym opieka przyznała kwotę wsparcia kilkudziesięciu złotych (nawet od 20).

 • gość 2018-11-17 11:35:44

  W końcu szkoda tych biednych dzieci napewno w rodzinie zastępczej bedą miały lepiej jak we własnym domu wlasnie zawsze urodzenie kazdego dziecka było wpadką aby sie utrzymać z 500 plus a ostatnie dziecko to prawdopodobnie zrobłła z kimś innym . owszem jedynie co tu moge powiedziec ze od piersi od razu nie powinna odciagąć ale skoro tak musi być to juz trudno .

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 12:23:56

  Na opiekę instytucjonalną idą ogromne pieniądze. Na przykład, niepublicznym placówkom przedszkolnym, które organizują kształcenie specjalne dla niepełnosprawnych dzieci, przysługuje dotacja - na każde dziecko z autyzmem miesięczna kwota dotacji to ponad 4000 zł.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 13:16:58

  Bieda nie przeszkadza w posprzątaniu mieszkania czy wypraniu ubrań,a z tego co zrozumiałam dzieciaczki i lokal były zaniedbane mimo interwencji i nacisków.Co do eksmisji,to z tego co wiem,to z Mops-u najemca lokalu dostaje część dopłaty,a resztę musi wpłacić sam i nikt nie będzie za niego tego robił.Musiało to trochę trwać zanim podjęto taką a nie inną decyzję,widocznie Ci Państwo nie widzieli takiej potrzeby aby płacić.W tym przypadku przeprowadzka to dobro,bo mieszkanie będzie czyste i wyremontowane a i czynsz mniejszy.Zdaje mi się,że sąd podjął dobrą decyzję dla dzieci.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 14:07:33

  Szkoda dzieci,nie rodziców.Kiedyś nie było 500+ i rodzice sobie radzili.Ja też mam dzieci i oboje z mężem pracujemy,pewnie przy tak małych dzieciach matka musi być w domu ale facet? Niech się weźmie do roboty a nie żyć z zasiłków.A co by było gdyby sąd nie odebrał dzieci a stałaby się jakaś tragedia? To wtedy dopiero by było że nikt nie zareagował.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 16:39:05

  "...Kiedyś nie było 500+ i rodzice sobie radzili..."
  Kiedyś nie było mopsów, kiedyś ludzie mieszkali w jaskiniach, kiedyś nikt nie słyszał np. o autyźmie, który zdaje się jakąś plagą.

 • gość 2018-11-17 18:00:23

  Bardzo dobrze że zabrali te dzieci. Co to znaczy niewydolność życiowa? Jaki jest problem w podjęciu pracy? Jedyny to chyba brak chęci. To wstyd żeby dwoje dorosłych ludzi nie umiało zarobić na własne dzieci. Brak pracy, brak warunków dla dzieci, żebraczy sposób na życie (stała opieka MOPSu)-czy to jest dobry przykład dla młodych obywateli? Asystent rodziny i kurator sądowy też nie przychodził do tej rodziny bez powodu. Żeby nie iść z noworodkiem na konsultację kardiologiczną? Chore tłumaczenie " nie mam samochodu"-są środki komunikacji publicznej ewentualnie taxi. Na wszystko jest jakaś rada.

 • gość 2018-11-17 18:47:47

  Gość 2018-11-17 18:00:23 Dzieci od rodziców się nie zabiera! Kimkolwiek rodzice by nie byli! I basta. Nie zdziw się jak kiedyś ciebie spotka podobna niedola. A "państwo polskie" po 1944 roku zdolne jest do wszystkiego. Uważam, że zarówno tak zwane opiekunki a i wymiar sprawiedliwości dopuścili się przestępstwa i tyle. Przez tysiące lat systemy które przeminęły nie odbierały dzieci jak już to tylko i wyłącznie na zasadzie porwań.
  A tu XXI wiek i porywania dzieci w tak zwanym świetle prawa. Gangrena totalnie zżarła system prawny.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-18 11:41:02

  Wychowałam troje dzieci pracując, nie było 500+, nie brałam grosza z mopsu, były czyste i najedzone.
  Było mi ciezko, harowaliśmy z mężem, ale czynsz płaciłam.
  Teraz owszem, mam nowy laptop, auto, płace podatki na takich leni jak ci państwo, i wcale mi ich nie szkoda.
  Szkoda ich dzieci, ze miały pecha urodzić sie u patoli. Rodzina zastępcza lepiej ich wychowa.
  Karmienie piersią przez kobietę ktora pali lub pije nie jest dla dziecka dobrodziejstwem.

 • Igor - niezalogowany 2018-11-18 12:19:46

  I TO CAŁA MENTALNOŚĆ NIEKTÓRYCH POLAKÓW ZAWIŚĆ BRAK EMPATII.. OBY WAM KIEDYŚ LOS DAŁ NIEŹLE W DUPĘ.. MOŻE WTEDY ZMĄDRZEJECIE.. ZABRAĆ DZIECI PROSTA SZTUKA A TO ŻE PSYCHIKA YYCH DZIECI BĘDZIE ZNISZCZONA TO JUŻ NIKT NIE POMYŚLI.. POWINNI IM POMÓC

 • Mama - niezalogowany 2018-11-18 14:13:51

  Już Golinska z ministerstwem się zainteresowała gdzie byli wcześniej normalne jest to że jak rodzice się nie zajmują odpowiednio dziećmi zostaną one im odebrane bez powodu nikt od tak nie odbiera nikomu dzieci trzeba się nimi zajmować zrobiono z tego aferę że politycy na biedzie innych chcą sobie zrobić karierę żenada do czego można się podsunąć

 • gość 2018-11-18 14:30:22

  Igor, Igor ... pomyśl , poczytaj ,przeanalizuj , potem zabieraj głos . Jeśli prawdą jest , że facet podejmował próby samobójcze w obecności dzieci - to uważasz , że to dobrze działa na ich psychikę ? Któraś próba się powiedzie pewnie - czy to aby na pewno dobrze zadziała na psychikę dzieci ? pomoc rodzina miała : asystent , kurator , kasa . Co niby jeszcze można ? więcej kasy , dwie służące i kucharka ? Sorry , to jednak nie ta półka .

 • Gość - niezalogowany 2018-11-18 15:24:06

  "...żebraczy sposób na życie (stała opieka MOPSu)..."
  Piąta kolumna się odezwała.

 • gość 2018-11-18 16:52:18

  Delfinek miał zwolnienie z podatku przez miasto. Było jak byk na wywieszce na tablicy ogłoszeń ratuszowych i nie tylko on. Widocznie jest niezaradny życiowo tak jak inni platformersi będący na tym wykazie. Należy ich wszystkich objąć opieką mopsową i tym którzy mają dzieci odebrać. I najlepiej przekazać bogatym rodzinom zastępczym z niemiec.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-18 17:29:17

  Czas pokaże, czy pani poseł Golińska pomoże tej rodzinie na przekór tym, dla których biedna, wielodzietna rodzina to patola. Ciekawe, czy tak samo traktują wielodzietne rodziny romskie?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-19 04:24:15

  Wiadomo, ze najważniejsze w tej sytuacji sa dzieci oraz ich dobro. Jako matka zastanawiam się tylko dlaczego panstwo nie podjeli dzialan zaraz po wszczęciu procedury przez mops i sąd? Przecież takie rzeczy się ciagna... Mozna w tym czasie wiele zrobić.
  Osobiście nie jestem za jakakolwiek nagonka za zadna ze stron, bo niestety ale w takich sytuacjach rzadko cos jest oczywiste i transparente. Ciężko mi tez uwierzyć w ubóstwo przy dzisiejszym wsparciu 1500 na 3 dzieci z mopsu plus 1000 kosiniakowego dla bezrobotnej mamy na czwarte dziecko przez pierwszy rok życia po to, by mogla zostac z maluszkiem. Skromnie, bo skromnie ale juz za to da się wyzyc. A tata pracujący jak sam mowi na czarno? Jako ojciec chyba tez powinien i finansowo dzieci wesprzeć?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-19 08:21:08

  Wchodząc na profil matki dzieci widzę że dzieci były za niedbane aż mnie trzęsie miała na 4 dzieci 2000 z 500+ plus rodzinne 500zl i wychowawcze 1000 zł to jest 3500 tys miesięcznie a napewno było też coś na to niepełnosprawne dziecko .Dzieci za te pieniądze powinni chodzić czystko ubrane itd a jeden z rodziców powinien wziasc się w garść i sxisnoc dupę i do roboty a nie cały dzieci na kanapie i finito miesięcznie odkładam kasę z wypłaty i mieszkanie remontuje najlepiej Całe życie na mopsie pasożyty i tyle dzieci tylko szkoda masakra

 • Gość - niezalogowany 2018-11-19 09:44:04

  Ostatnio w "Sprawie dla reportera" był podobny temat. Ktoś w programie stwierdził, że tam, gdzie jest prawdziwa patologia, tam żaden urzędnik nie interweniuje, bo obawiają się "noży i latających siekier".

 • Gość - niezalogowany 2018-11-19 12:46:27

  "Ktoś w programie jaworowicz stwierdził" to nie znaczy ze miał rację i że mówił prawdę.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-19 17:54:28

  Cóż, według niektórych tylko Piąta Kolumna ma rację i mówi prawdę.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-19 20:02:38

  Dlaczego Ci najbiedniejsi, niezdolni do odpowiedniego wychowania dzieci i opieki nad nimi, mają tych dzieci najwięcej? Mnożą się jak króliki, a dzieci na tym najwięcej cierpią!

 • Gość - niezalogowany 2018-11-20 19:11:46

  Moim zdaniem to ta rodzina jest patologiczna i dobrze się stało dla tych dzieci że mają teraz nowy dom.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-20 19:47:44

  Moim zdaniem dobrze że im zabrali jak on chciał popełnić samobójstwo na oczach dzieci powinien się leczyć ona uciekala z dziećmi od niego . Ale alkohol robi swoje a teraz rozpaczaja prosza o pomoc troche za późno mogli prędzej pomyśleć co robią mając 500+ i inne dodatki i taka bieda . Szkoda dzieci.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-21 00:25:23

  No taaak. Tam gdzie biedna rodzina wielodzietna tam przecież musi być alkohol - zdaniem mędrców. Tylko co to oznacza? Według mnie nic, jeśli nie ma tam libacji.

 • kierowcy - pijacy - niezalogowany 2018-11-21 08:18:27

  W Polsce jest plaga kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu! Czy któraś z szanownych instytucji wnioskuje o odebranie dzieci nieodpowiedzialnemu rodzicowi jeżdżącemu na podwójnym gazie?! Niesłyszałem.

 • 1973 - niezalogowany 2018-11-21 11:47:15

  Najgorsze w tej sprawie jest to, że ci rodzice nie okazywali dzieciom MIŁOŚCI i ZAINTERESOWANIA , dzieci mają znamiona CHOROBY SIEROCEJ . Zdajecie sobie sprawę jaki to ma wpływ na psychikę dzieci. ONI NIE POWINNI MIEĆ DZIECI !!!

 • Gość - niezalogowany 2018-11-21 17:08:44

  Dzięki pani Monice Tkaczyk za interwencję. Radnej Gminy BARWICE . Gdzie są radni ze Szczecinka?

 • gość 2018-11-28 19:01:14

  co za bzdury, 12tys rodzina zastepcza na 4 dzieci. Skąd te wyliczenia? z tego co wiem mają 1052 zł na jedno dziecko czyli minimum socjalne, oraz dodatek wychowawczy , który w całości rozliczają na rehabilitacje dzieciaków.czy dużo??? Może policzmy rodzicom biologicznym, którzy nie rozliczają 500+, a z MOPS po podliczeniu otrzymują dużo więcej za nicnierobienie.Ludzie nie ma w Polsce odbierania dzieci z biedy. To jest ostateczność, bo nikt z tym środowiskiem nie chce zadzierać. Wiele szans wszyscy otrzymują, kosztem dzieci, ..za długo to trwa,,, od 2015 szanse dawano rodzicom, to jest całe zycie najmłodszych, które teraz będa wymagały kosztownej i długich ,rehabilitacji.a ciekawe czy odezwalibyście sie kiedy dzieci by zostały skatowane,,,lub psychicznie zabite..Nie wyrokujcie za Sądy,,,oni sa ludzmi i to ze mimo wszystko zadecydowali chronić dzieci powinni zostać docenieni a nie zlinczowani.

 • gość 2018-11-29 15:26:55

  ci rodzice to tak troche nie halo - najlepiej siedziec i czekac moze cos spadnie , wiele takich rodzin znam - wszystko im sie nalezy -Panie Boze jaka mnie stworzyles taka mnie masz, - do roboty lenie

 • niech dzieci wroca - niezalogowany 2018-11-30 17:02:26

  Iszczecinek wysmiewa sie z tej pani, bo robi bledy, a jest zaradna i zorganizawala zbiorke.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"