:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C całkowite zachmurzenie

Zabytków nie mamy wielu i trzeba je chronić. Radni przyjmą nowy dokument. Będą go przestrzegać?

Aktualności, Zabytków wielu trzeba chronić Radni przyjmą dokument Będą przestrzegać - zdjęcie, fotografia

W tych dniach do rąk radnych dotarło obszerne opracowanie zatytułowane „Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Szczecinek na lata 2017-2020”. Program powstał na podstawie podobnego opracowania obejmującego lata 2013-2016, którego autorem była kustosz Muzeum Regionalnego w Szczecinku Jadwiga Kowalczyk – Kontowska. Tym razem program sporządzono w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, tyle że na podstawie opracowania sprzed czterech lat. Podstawowym zadaniem programu jest- jak to określono – “zintegrowanie działań służb konserwatorskich, a co za tym idzie utrzymanie walorów krajobrazu kulturowego i zabytków”.

Na ile tego rodzaju urzędowe programy mają wpływ na nasze dziedzictwo kulturowe, widzimy po stanie wielu obiektów zabytkowych w Szczecinku. Szczecinek jest miastem niezwykle ubogim jeśli chodzi zabytkową architekturę. Oprócz wieży św. Mikołaja i zamku, pozostałe obiekty objęte ochroną konserwatorską z reguły powstały dopiero w XIX, a nawet na początku XX wieku. Ich stan w znacznej mierze nie zależy od takich czy innych programów i opracowań, a od postawy ich właścicieli i zarządców. Olbrzymie znaczenie ma kształtowanie społecznej postawy oraz aktywne uczestnictwo w kulturze i edukacji na rzecz dziedzictwa kulturowego. Temat Szczecinecki - jak żadne inne lokalne "medium" - w tej kwestii może się pochwalić całkiem sporym, bo ponad 25-letnim dorobkiem. 

Szczegółowe zasady dotyczące zabytków określa plan zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy jest aktem prawa miejscowego. Tam też wskazane są obiekty zabytkowe wpisane do rejestru, a także obiekty o walorach zabytkowych – przykładowo ruiny schronów bojowych Wału Pomorskiego. Problem w tym, że plany bardzo często ulegają zmianom, modyfikacjom, w których kwestia zachowania takiego czy innego zabytku w imię doraźnych interesów właścicieli praktycznie przestaje się liczyć. Takim przykładem może być wybudowana przed laty przy wieży św. Mikołaja galeria handlowa. 

Bardzo obszernym działem w programie jest dział poświęcony rozwojowi urbanistycznemu miasta na przestrzeni jego historii. Autorzy posiłkowali się bogatym materiałem ikonograficznym, o czym świadczą liczne zdjęcia, mapy i ryciny. Szczecinek należy do grona tych miast, które do dzisiaj zachowały swój średniowieczny układ urbanistyczny. Część tego układu została zdewastowana współczesną zabudową (bloki), ale zdecydowana większość ulic w ścisłym centrum zachowała swój historyczny przebieg. Niezwykle cennym zabytkiem jest park wzdłuż jez. Trzesiecko. Ochronie podlega jego układ przestrzenny aleje, szpalery i grupy drzew. Do najcenniejszych zabytków należy wieża św. Mikołaja – dzisiaj przybudówka do galerii handlowej oraz odrestaurowane z pietyzmem południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich. Szczecinek może pochwalić się ujętymi w rejestrze dwoma zabytkowymi spichlerzami przy ul. Zamkowej i Drzymały, dawną szkółką niedzielną przy ul. Szkolnej (dz. cerkiew prawosławna), dworem na Bugnie, budynkiem Szkoły Muzycznej – d. siedziba starostwa powiatowego, kościołem NNMP, budynkiem sądu, gmachem pocztowym (ul. Boh. Warszawy), a także domem przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim. 

Oprócz tego mamy jeszcze zabytki archeologiczne – w sumie aż 54(!) stanowiska oraz zabytki ruchome. To przykładowo: tablica epitafijna w kościele Mariackim, wyposażenie auli ratuszowej oraz tej znajdującej się w Szkole Muzycznej, a także pomnik żeliwny (jego stan jest katastrofalny) Kaulfussa przy I LO.   

Do historycznej zabudowy mieszkalnej najczęściej pochodzącej z XIX i XX wieku zalicza się m.in. uliczna pierzeja ul. Boh. Warszawy, Bartoszewskiego, Koszalińskiej, Lipowej, kard. Wyszyńskiego, Zamkowej i Zielonej. 

W granicach administracyjnych miasta znajduje się pięć cmentarzy. I tak, oprócz komunalnego przy ul. Lipowej, mamy cmentarz ewangelicki, cmentarz żydowski (kirkut), cmentarz dla ubogich – wszystkie na Wzgórzu św. Jerzego oraz cmentarz przy ul. Łowieckiej na Trzesiece. 

Liczący przeszło 60 stron dokument zostanie przyjęty do realizacji po najbliższej sesji Rady Miasta. (jg)  


Zabytków nie mamy wielu i trzeba je chronić. Radni przyjmą nowy dokument. Będą go przestrzegać? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com