:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Zadośćuczynienie za śmierć w trudnej sprawie karnej. To możliwe

Porady, Zadośćuczynienie śmierć trudnej sprawie karnej możliwe - zdjęcie, fotografia

Kiedy dochodzi do wypadku, którego sprawca szkody jest  trudny do wskazania i prokuratora decyduje o wszczęciu postępowania karnego, dobrze jest przypilnować sprawy i zgłosić roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy szkody, nie czekając na zakończenie procesu karnego. 

Przykładem takiej historii jest sprawa pana Andrzeja, który jadąc motorowerem drogą z pierwszeństwem przejazdu został poszkodowany w wypadku. Sprawca, jadąc około 100km/h uderzył w motorowerzystę, skręcającego z minimalną prędkością ok. 6 km/h. Pan Andrzej, nie chroniony „zbroją” z blachy, tak jak kierujący samochodem, nie miał szans na przeżycie takiego zderzenia. Motorowerzysta poniósł śmierć na miejscu.  

Utracone relacje

W trudnej sytuacji życiowej znaleźli się najbliżsi pana Andrzeja, schorowana żona i niepełnosprawny syn. Zmarły był głową rodziny, „złotą rączką” – umiał wszystko naprawić i nie bał się żadnej pracy. Szok, strach i rozpacz po tragicznej śmierci najbliższej osoby był niewyobrażalny.

Zmiana zeznań

Sprawa była o tyle trudna, że świadkowie pojawili się na miejscu zdarzenia po wypadku, więc nie widzieli, jak do niego doszło. Początkowo kierujący pojazdem osobowym przyznał się do winy i przeprosił poszkodowaną rodzinę. 

W toku postępowania skorzystał ze swego prawa i zmienił zeznania, wskazując, że pan Andrzej nie jechał drogą z pierwszeństwem przejazdu, lecz wyjechał na skrzyżowanie z drogi podporządkowanej, wymuszając pierwszeństwo. 

W sprawie zostali powołani biegli, którzy jednogłośnie orzekli o niemożliwości przebiegu scenariusza przedstawionego przez kierującego pojazdem osobowym. Sąd uznał, że winę za spowodowany wypadek ponosi kierowca samochodu, argumentując, że wina została należycie udowodniona a zmiana zeznań stanowi niekonsekwentną linię obrony.

Wypłata odszkodowania przed procesem cywilnym

Córka pana Andrzeja w 2016 roku przekazała sprawę do GDPM, jeszcze w toku postępowania karnego. Bezzwłocznie prawnicy GDPM zgłosili roszczenia  do zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody, - z tytułu śmierci osoby bliskiej. 

- Zakład ubezpieczeń początkowo dopatrywał się przyczynienia w zachowaniu motorowerzysty, jednak skuteczna korespondencja z ubezpieczycielem i wynik postępowania karnego, spowodował, że wypłacone zostało zadośćuczynienie, w sumie ponad 70 tys. złotych dla córki i żony zmarłego oraz zwrócono koszty pogrzebu. - stwierdza Marta Izdebska, specjalista ds. likwidacji szkód w GDPM. 

- Wyrok w sprawie karnej jest prawomocny, co oznacza, że wina sprawcy została ostatecznie potwierdzona, trwa jednak „walka” z zakładem ubezpieczeń. Jeśli ubezpieczyciel w postępowaniu likwidacyjnym nie wypłaci adekwatnej kwoty zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny, koniecznym będzie skierowanie sprawy do sądu cywilnego. – dodaje Marta Izdebska.

Grupa Doradcza Prawno-Medyczna

80-210 Gdańsk, al. Zwycięstwa 48

www.gdpm.pl

Nasz przedstawiciel w Szczecinku: 

Maria Gasiul [email protected]

tel. 604 64 44 36

Zadośćuczynienie za śmierć w trudnej sprawie karnej. To możliwe komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com