:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C pochmurno z przejaśnieniami

Założenia JPK – po co został wprowadzony?

Porady, Założenia został wprowadzony - zdjęcie, fotografia

Jednym z ostatnich projektów unowocześniania administracji podatkowej w Polsce jest tak zwany Jednolity Plik Kontrolny (JPK). To swoistego rodzaju baza danych księgowo-finansowych, którą tworzą wszyscy przedsiębiorcy, a w okresach cyklicznych (lub na żądanie) przesyłają do odpowiednich organów podatkowych. Docelowo, ma on zastąpić tradycyjnie znane nam druki podatkowe, zaś obecnie został wprowadzony jako nowy obowiązek wobec przedsiębiorców. Dlaczego w dobie ułatwień wprowadzono więc nowe obowiązki dla podatników? Jaki był cel wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Jednolity Plik Kontrolny jako odpowiedź na największe problemy systemu podatkowego w Polsce

Według ocen specjalistów, jednym z największych problemów systemu podatkowego w Polsce, jest jego tak zwana nieszczelność i powstawanie luk podatkowych. Proces ten rozszerzał się od dłuższego czasu i ciągle powoduje dość duże straty w budżecie państwa, którego jednym z głównych przychodów są właśnie należności podatkowe. Część luki wynika między innymi z nieskutecznych form kontroli oraz zbyt późno wszczynanych postępowań weryfikacyjnych. Przez to, nieprawidłowe procedery mogły rozwijać się przez długi czas, zupełnie niezauważalne przez odpowiednie organy skarbówki. Pracownicy urzędów, zajęci natomiast weryfikacją bardzo dużej ilości dokumentów papierowych oraz wielokrotną koniecznością oczekiwania na przesłanie dokumentów przez podatników, nie mogli pracować efektywnie. Dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu, przesył druków i danych następuje przez Internet, co oznacza w praktyce, że już w kilka sekund po wysłaniu formularza przez podatnika, organ ma dostęp do jego danych. Co więcej, dzięki temu rodzajowi przechowywania dokumentów, nie zajmują one dużo miejsca w magazynach i archiwach, a elektroniczne bazy danych są zdecydowanie łatwiejsze do przeszukiwania, niż tradycyjna forma papierowa.

Cel i wizja wprowadzenia JPK

Jednym z największych osiągnięć Jednolitego Pliku Kontrolnego ma być natomiast usprawnienie pracy urzędów. Część weryfikacji danych i informacji ma bowiem następować w sposób automatyczny, bez konieczności angażowania pracowników. Z założenia, system przysłowiowo „nie przepuści” np. formularzy niepełnych czy niepodpisanych. Umożliwi to wszczynanie kontroli i interwencji, przede wszystkim w sprawach merytorycznych, a nie błahych pomyłek podatników. Dzięki temu - z założenia ewentualne kontrole w przypadku działań nielegalnych, będą wszczynane szybciej i przeprowadzane sprawniej.

Podsumowanie działania Jednolitego Pliku Kontrolnego i rekomendacje

Jednolity Plik Kontrolny to usystematyzowany, mocno sformalizowany system, narzucający użytkownikom stosowanie konkretnych reguł i formuł. Może być to rozwiązanie uciążliwe, szczególnie na początku, jednak z drugiej strony warto spróbować wykorzystać plik do własnych celów. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego jako wewnętrznego narzędzia kontroli, dla właścicieli oraz zarządu firm. Dzięki tak dużej sprawozdawczości, możliwe jest bowiem weryfikowanie swojej sytuacji finansowej, a także pracy własnych działów finansowych i księgowych. Faktycznie ocenić działanie całego systemu podatkowego i jego usprawnienie, poprzez wprowadzenie pliku JPK, ocenić będzie można natomiast dopiero w przyszłości.

 

artykuł partnera serwisu