:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C całkowite zachmurzenie

Zapach ciastek z kinową historią

artykuł ukazał się 8.12 w tygodniku Temat

Ta część ul. Kościuszki kojarzy się przede wszystkim z ciastkowym zapachem. To wszystko za przyczyną znajdującej się w wiekowych murach słodkiej fabryki CSI „Słowianka. Wprawdzie produkcja rozpoczęła się tutaj już w 1959 roku, jednak historia tego budynku wiąże się z zupełnie z czymś innym. 

To właśnie tutaj – jak wspomina Tadeusz Lewicki jeden z pierwszych polskich mieszkańców Szczecinka, został wyświetlony pierwszy po wojnie film pt. „Kołosowski”. Jak wspomina, był to obraz propagandowy o polskim oficerze w stopniu kapitana. Jak długo w tym miejscu wyświetlano filmy, nie wiadomo. W każdym razie kilka lat po jego uruchomianiu, budynek spłonął. Potem, chyba nawet przez kilka lat, wypalone mury straszyły przechodniów pustymi oczodołami po oknach i drzwiach. Dopiero w 1954 roku obiekt odbudowano, a właściwie przebudowano adaptując go do celów przemysłowych i tak już zostało do dzisiaj. 

Wbrew temu, o czym wspominał T. Lewicki, w powszechnie dostępnych opracowaniach przyjmuje się, że pierwszy powojenny seans filmowy miał miejsce w kinie „Wolność” przy ul. Bismarcka 15 (potem Żukowa a dz. Wyszyńskiego) 24 czerwca 1945 r. - niektórzy twierdzą, że było to 15 czerwca. 

To tutaj mieścił się międzywojenny Union-Theater, którego właścicielami byli bracia Grützmacher. Kino powstało najprawdopodobniej wraz z końcem I wojny światowej. Do 1932 roku, a więc kiedy zaczęto wyświetlać w nim filmy dźwiękowe, kino zatrudniało trzech grajków. 

Kino przestało istnieć w 1953 r. Jego miejsce zajęło wybudowane niemalże od postaw kino „Przyjaźń” przy ul. Wyszyńskiego 65. 

Warto przypomnieć, że jeszcze w latach 60. w dwudziestotysięcznym Szczecinku doskonale prosperowały trzy kina. Oprócz „Przyjaźni”, przy ul. 9 Maja 12 znajdował się PeDeKa przemianowany potem na „Kadr” oraz kino „Garnizonowe” mieszczące się przy ul. 1 Maja 12-14. 

W okresie międzywojennym w mieście działy również trzy kina. To najbardziej okazałe Union-Theater znajdowało się przy Bismarckstrasse 15, kilkanaście numerów dalej było Palast-Lichtspiele. W dzisiejszym obiekcie „słodkiej” fabryki mie mieściło się  Kammer-Lichtspiele. 

Na mapie pochodzącej z 1903 roku na działce przy ówczesnej Königsvorstadt 26 (Królewskie Przemieście) w tym miejscu widnieje budynek w kształcie litery „L”. To restauracja Gesellschaftshaus, której właścicielem w tym czasie był – sądząc po napisie na elewacji budynku (patrz archiwalne zdjęcie) – Th(eodor) Hense. 

Budynek powstał (a może został jedynie przebudowany?) najprawdopodobniej w miejscu młyna prochowego. Dzisiejszy plac Jasny, do czasów budowy koszar przy dz. ul. Kościuszki, był miejscem ćwiczeń. Od strony jeziora znajdowała się nawet zlikwidowana dopiero w latach 60. strzelnica. 

Obiekt, mimo że położony na skraju miasta, musiał być znaczącą placówką, skoro zamieszczono o nim wzmiankę na kartach wydanego w 1905 r. przewodnika.  Resturacja ze sceną pełniła równiez rolę sali koncertowej. 

Wiadomo, że w 1918 roku jej właścicielem został Ernst Karsten, następnie na krótko przeszła w ręce zarządcy majątków ziemskich Heinricha Schäfera, a ostatnim właściciel był Ernst Bauer. 

Budynek od strony placu, ze względu na swoją wysokość i elewację przypominał fabryczną halę. Jego rodowód sięga połowy XIX wieku. Wprawdzie na pozbawionej okien budowli umieszczono liczne pilastry, ale mimo tego obiekt do atrakcyjnych architektonicznie od tej strony raczej nie należał. Znacznie lepiej przedstawiał się od strony ulicy. Jego klasycyzujący fronton na tle sąsiadującej z nim parterowej zabudowy robiła całkiem dobre wyrażenie. 

Dodam, że w tym czasie nie było jeszcze drugiego skrzydła od strony ul. Lelewela – najprawdopodobniej wykonano je już w latach dwudziestych. Na archiwalnym zdjęciu pochodzącym z 1925 roku skrzydło to już istnieje. Od strony ulicy przylegała do niego parterowa drewniana przybudówka – zapewne letnią porą pełniąca rolę dodatkowej sali restauracyjnej z letnim ogródkiem od strony wejścia. 

Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy do Neustetin`a trafił wynalazek braci Lumiere. W każdym razie, już po piętnastu latach w całej Europie jak grzyby po deszczu pojawiło się tysiące sal kinowych. W 1905 r. w całych Niemczech istniało 40 kin, a osiem lat później ponad 3 tysiące. 

Najprawdopodobniej kino właśnie w tym miejscu zostało uruchomione w 1913 roku. W tamtym czasie seanse kinematograficzne odbywały w salach koncertowych oraz teatrzykach varietes, a takim właśnie była restauracja Gesellschaftshaus. To tutaj odbywały się koncerty, imprezy muzyczne, a na scenie prezentowano lekki rozrywkowy repertuar. Nieprzypadkowo pierwszy jej właściciel Hense był dyrygentem. Zresztą sam film traktowano bardziej jako rozrywkę niż dzieło sztuki. 

Na sali kinowej mieściło się ok. 250 osób, a seanse początkowo odbywały się w soboty, niedziele oraz poniedziałki, potem już codziennie. Kinowy repertuar zmieniano dwa razy w tygodniu. 

 

Jerzy Gasiul


Zapach ciastek z kinową historią komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com