:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Zapachowe świece mogą szkodzić zdrowiu

Zapachowe świece mogą szkodzić zdrowiu

Sama zawsze lubiłam palić świeczki zapachowe w domu, dają delikatne ciepło, kojący zapach i tworzą wspaniały klimat. Jednak ostatnio trafiłam na informację, że nie jest to obojętne dla naszego zdrowia. Postanowiłam zatem zebrać więcej informacji i okazuje się, że nagminne, częste palnie świeczek w zamkniętych pomieszczeniach może być bardzo szkodliwe.

Szczególnie dotyczy to tych najtańszych świec azjatyckiego pochodzenia. Tak naprawdę nie wiadomo co w nich dokładnie jest i jakie substancje uwalniają do powietrza.

Kupując świecę nie należy wybierać tych najtańszych. Bardzo często  takie świeczki wykonane są ze szkodliwego wosku. Palenie takiej świecy w domowym zaciszu może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Szczególnie gdy taką świece palimy kilka razy w tygodniu. Możemy nabawić się chorób układu oddechowego. Substancje które uwalniają się po spalaniu się taniej świecy mogą nam bardzo zaszkodzić. Bez względu na to czy świeca jest tańsza czy droższa należy unikać częstego palenia świecy w małych zamkniętych pomieszczeniach. Narażamy się wówczas na intensywne wdychanie dymu ze świecy. W wypadku tanich świec zapachowych dodaje się do nich olejki eteryczne niewiadomego pochodzenia. Świeczki te nie posiadają żadnego certyfikatu jakości, a wdychanie takich olejków może mieć negatywne skutki na nasze zdrowie w przyszłości. Poza tym tanie świece o wiele szybciej się wypalają lub w ogóle nie chcą się palić ze względu na słaby jakościowo knot świecy. Często bywa tak że pali się do połowy, a następnie gaśnie i trzeba go zapalać co kilka minut.

Nie ma co liczyć na to, że importowane z Azji świece spełniają wszystkie normy unijne i nie uwalniają szkodliwych substancji, bo wszystkich się po porostu nie da skontrolować. W Polsce również jest wielu producentów świec. Dodatkowo niektóre firmy oferują znacznie lepszej jakości świece, których niestety cena jest nieco wyższa. Na przykład świece z tej firmy są droższe, ale jest tam napisane, że nie oferują w ogóle  tanich produktów z Azji.

Przeprowadzono wiele badań na temat szkodliwości świec zapachowych. Amerykańscy badacze podobno przeprowadzili eksperyment w zamkniętym pomieszczeniu i zapalili w nim świece. W pokoju umieszczono filtr wyłapujący wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Po kilku godzinach od badania badacze byli zszokowani wynikami. Okazało się że podczas spalania wytwarza się wiele szkodliwych substancji min benzen oraz toulen, związki które powodują silne bóle głowy oraz problemy z oddychaniem. Benzen natomiast to substancja rakotwórcza.

Badacze ostrzegają przed zapalaniem większej ilości świec naraz w jednym pomieszczeniu, bez wentylacji np. w łazience. Niemieccy pulmonolodzy uważają że osoby cierpiące na alergie, zapalenia skóry lub mające problemy z układem oddechowym szczególnie powinni uważać na mocno dymiące świece. Wniosek nasuwa się jeden.

Należy unikać tanich świec parafinowych jeśli zależy nam na naszym zdrowiu. Mają one podobne działanie na nasze zdrowie jak papierosy. Dobre świeczki są droższe, ale za to dużo bezpieczniejsze od swoich tańszych odpowiedników.

Zaznaczę też, że jeżeli lubisz palić świece to warto pomyśleć o ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Dlaczego? Niby każdy wie, że świec się nie zostawia zapalonych. Ja też, ale miałam już taki przypadek, że wyszłam na chwilę, a świeczka miała wtopione ozdobne ziarna kawy, które zaczęły się palić co spowodowało wręcz rozsadzenie szklanej podstawki, na której znajdowała się świeczka. Jakimś cudem dzięki opatrzności uniknęłam pożaru. Nigdy nie wykupowałam ubezpieczenia domu, aż do tego dnia. Po tym wydarzeniu od razu pobiegłam wykupić ubezpieczenie domu, bo zdałam sobie sprawę jak łatwo pożar. Oczywiście nie warto robić nic na gwałt i wybierać pierwszego lepszego ubezpieczenia, bo mają one różne zakresy ochrony ubezpieczeniowej oraz różne towarzystwa miewają bardzo różne ceny. Jeśli się na tym nie znamy, to najlepiej udać się do jakiegoś brokera lub agencji ubezpieczeniowej specjalizującej się w ubezpieczeniach domów, która porównuje oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, bo wybiorą nam najlepszą z wielu ofert. Warto zadbać o ubezpieczenie domu, a wiele osób to bagatelizuje, zakładając, że nic się nie stanie. Otóż bardzo nie wiele trzeba, żeby się stało. Czego sama doświadczyłam.

świece zapachowe zdrowie - komentarze opinie

  • gość 2017-08-19 19:17:51

    Są producenci naturalnych świec z wosku, całkowicie nieszkodliwych więc można u nich kupić jak ktoś lubi palenie świec, w niektórych sklepach, albo na eko - targach czasami można kupić. W Szczecinku to nie wiem, bo aż tak się tym tematem nie interesuję. A te świeczki to w związku z Nergalem?:))

Dodajesz jako: Zaloguj się