:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C pochmurno z przejaśnieniami

Zapisy na półdarmowe, miejskie wakacje zakończone skandalem. Czy coś się zmieni?

Trwają wakacje, a wraz z nimi – letnie zajęcia zorganizowane przez szczecinecki SAPiK i OSiR. Dzieci, które biorą udział we wspomnianych, miejskich półkoloniach wzięły już udział w wycieczce do Jura Parku w Solcu Kujawskim czy do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Uczestnicy zajęć odwiedzili też człuchowski park linowy, wzięli udział w prezentacji mobilnego planetarium, czy też mają możliwość zabawy na basenie i szczecineckich obiektach sportowych.  Jak już informowaliśmy, zapisać się na wakacyjne zajęcia SAPiK-u i OSiR-u wcale łatwo nie było. Co więcej, z relacji rodziców próbujących zapisać swoje dzieci na półkolonie wynikało, że zapisom towarzyszył olbrzymi ścisk, przepychanki i ogromne emocje rodziców.

 
-  Hol pękał w szwach, ludzie stali na schodach – tak opisywała moment zapisów jedna z mam. - Zapisy trwały w jednym, małym pokoiku. Prowadziły je dwie panie, jeden pan pilnował - przynajmniej usiłował - porządku. Na niewiele to się zdało. Ludzie po tym, jak usłyszeli że lista społeczna została zniszczona, zaczęli się pchać do zapisów. W praktyce kolejka przestała istnieć. Zamiast niej był mocno zdenerwowany tłum mam i ojców, którzy jak najszybciej chcieli zapisać swoją pociechę na upragnione ferie. Wrzaski, przepychanki i słowna agresja. Kilka kobiet chciało zaprowadzić porządek, ale bezskutecznie.
Najlepsze jednak czekało. Okazało się, że po wejściu na zapisy kilku osób, na liście jest już zapisanych czterdziestka dzieci - mówi nam druga mama, która próbowała zapisać swojego ośmiolatka. - Czyli, że każdy miał ze sobą kilka legitymacji szkolnych i zapisywał znajomych! Do tej pory, po pierwszej porażce przed kilku laty, związanej z chaotycznymi zapisami na ferie, działała zasada “jeden rodzic, jeden zapis”. Zasada w tym roku wyparowała… Więcej na ten temat można było przeczytać tutaj: https://szczecinek.com/artykul/ukrop-scisk-i-porwana/469747 
Film, który towarzyszył całemu zdarzeniu i który również opublikowaliśmy na portalu Szczecinek.com, poruszył wielu mieszkańców Szczecinka. Mnóstwo osób zastanawiało się, czy zapisów na letnie zajęcia SAPiK-u i OSiR-u nie można było zorganizować inaczej, na przykład przy pomocy Internetu. Tym bardziej, że od dawna poszczególni rodzice zgłaszali, że osobiste zapisy o wyznaczonej godzinie i tzw. społeczna kolejka z listą nie zdają egzaminu.
Teraz wszystko ma się zmienić - tak przynajmniej zapewnia burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Choć nadal nie jest pewne, czy zaczną obowiązywać zapisy internetowe. 
Pytanie dotyczące chaosu i dantejskich scen podczas zapisów na półkolonie zadał na ostatniej (9.07) sesji Rady Miasta radny opozycji Paweł Kwak.

- Bardzo ubolewam nad tym, że taki incydent miał miejsce – odpowiedział mu burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Z drugiej strony składanie wniosków przez Internet ma swoje plusy i minusy. Taka forma też dyskryminuje tych, którzy nie bardzo sobie z Internetem radzą. Proszę mi wierzyć, że to nadal jest bardzo duża grupa osób. 


Burmistrz wspomniał, że być może w przyszłości będzie też trzeba pomyśleć o tym, by więcej dzieci mogło skorzystać z letnich lub feryjnych zajęć organizowanych przez SAPiK lub OSiR. Problemem są jednak nie pieniędze, ale… zachęcenie nauczycieli do tego, by w czasie wolnym od zajęć szkolnych zechcieli poprowadzić zajęcia wakacyjne.
- Ta olbrzymia różnica między popytem a podażą spowodowała to, że ludzie byli zaniepokojeni tym, że ich dzieci się mogą nie dostać na półkolonie. I doszło do napięć – tłumaczył Jerzy Hardie-Douglas. - My to pamiętamy z PRL-u: kolejki, awantury, towarów było mało, a ludzi chętnych było dużo. To zawsze jest pewien konflikt. Z całą pewnością to zdarzenie będzie przeanalizowane. I spowoduje zmianę sposobu naboru. 
- To, co się wydarzyło, pokazuje też, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu zajęcia. Może powinniśmy jednak przekazywać jeszcze większe pieniądze na letni wypoczynek dzieci? Aczkolwiek sprawa nie jest tu związana z samymi pieniędzmi. Nauczyciele też chcą mieć wakacje. I to jest pewien problem, ponieważ żeby zajmować się dziećmi, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Personelu, który jest zainteresowany latem do prowadzenia zajęć z dziećmi, mamy za mało. A nikogo przymusić nie możemy. Nauczyciele mają Kartę Nauczyciela i ci, którzy mają uprawnienia, mogą chcieć pracować z dziećmi latem, ale nie muszą. Oczywiście jakaś tam grupa jest i dlatego te zajęcia w ogóle się prowadzi – dodał Jerzy Hardie-Douglas. 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


wakacje sapik osir zapisy szczecinek półkolonie park linowy planetarium ścisk basen zajęcia sportowe - komentarze opinie

 • gość 2018-07-11 07:11:49

  czyli należy przypuszczać że nic się w tym temacie nie zmieni a szkoda.

 • gość 2018-07-11 07:24:42

  Burmistrz badania przeprowadził i oświadczył, że mamy mu wierzyć, że nie wszyscy się Internetem potrafią obsłużyć. No i sprawa załatwiona? Kiedyś tak się zapisywano do lekarza. Kto wcześniej przyszedł do rejestracji..... jak pamiętam to kolejki od 5 rano były do okulisty na Wyszyńskiego i ogonek potulnie czekał, aż otworzą poradnię o... 8/9? Więc burmistrz-lekarza inna organizacja przerasta. Jak naprawdę, jest tak trudno z nauczycielami, którym się we wakacje robić nie chce?? To zróbcie loterię, z tych zgłoszeń. Przynajmniej będzie uczciwie.

 • gość 2018-07-11 07:45:34

  Kolejki jak za komuny już wróciły ? Wraca Komuna + ?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 08:30:21

  Neobolszewik narobił się co nie miara żeby było tak jak było. Socjalizm wiecznie żywy towarzyszu Jurgen.

 • gość 2018-07-11 08:37:49

  Nigdy nie wygramy mundialu (jako społeczeństwo). Odwieczne przepychanki i każdy chce mieć coś do wykrzyczenia. Każdy chce mieć rację. Moja racja jest najmojsza. Każdemu się "coś wydaje" itp. Ta kolejka...ten film. Brrrrrrr.

 • Dr. Dick - niezalogowany 2018-07-11 09:03:57

  Program Komuna + ,dobre, hehehehe

 • gość 2018-07-11 09:24:57

  No tak, bo społeczeństwo przyzwyczaiło się ze mają mieć wszystko za darmo...Miasto finansuje w diuzej mierze a potem inni mieszkańcy psioczą że z ich podatków ktoś inny korzysta. Jakby podnieśli opłatę za te zajęcia o 100% (które są praktycznie za małe grosze..)to od razu chętnych by było mniej..Na kolonie za 2000zł rodzice wysyłają dzieci bo ich stać i potem jeszcze ci sami pchają się żeby dziecko miało za darmo zajęcia...Trudno zgłoszenia internetowe kto nie ma internetu, osobiście w Sapiku i potem losowanie..

 • gość 2018-07-11 09:58:45

  Nauczyciele zawsze byli i sa grupą bardzo roszczeniową. Mają zbyt dobrze . Maja za duzo pieniedzy za swoja pracę i dlatego nie chcą dorobic bo po co lepiej żądać podwyżek za nic nie robienie.

 • gość 2018-07-11 10:40:45

  No przecież zapisy są pod stołem jak za komuny i na tym polega problem i dlatego nie ma zapisów internetowych...

 • gość 2018-07-11 10:50:41

  a ja bym zrobił loterię . Urna wystwaiona na tydzień , karty wydawane w sapiku jedna na 1 dziecko a potem losowanie przy zgromadzonych rodzicach i tema t z głowy .

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 10:51:41

  Proszę zaplacic studentom studiow pedagogicznych albo mlodym nauczycielom bez pracy i oni chętnie przyjda takie polkolonie prowadzić. Bedzie ciekawie, spontanicznie a i bezpiecznie bo to osoby z uprawnieniami, szkolone. A tymczasem miasto kasy za duzej na dzieci wydac nie chce, stad takie incydenty. Dziwi sie pan panie burmistrzu ze nauczyciel w swoim urlopie nie chce isc zostawiajac swoje dzieci pilnować cudzych?

 • gość 2018-07-11 11:08:12

  "Jakby podnieśli opłatę za te zajęcia o 100% (które są praktycznie za małe grosze..)to od razu chętnych by było mniej." serio? to mieszkańcy nie finansują całości funkcjonowania tej instytucji? nie są za grosze, są więc odpłatne 100% (o ile nie więcej zdając sobie sprawę, że to co państwowe, zawsze jest droższe w utrzymaniu).

 • gość 2018-07-11 11:18:22

  haha nauczyciele = LENIE! pracowac im się nie chce w wakacje?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 11:49:17

  Złożyć wniosek dostać numerek i czekać na losowanie

 • gość 2018-07-11 12:03:15

  przestańcie - będą ładne "gadające" przystanki. To jest bardziej potrzebne w naszym mieście niż jakieś tam półkolonie.

 • gość 2018-07-11 12:05:40

  Nie chciało się nosić teczki trzeba dźwigać dziś woreczki robole!!!

 • gość 2018-07-11 12:33:47

  totalna cebulandia

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 12:43:29

  Dziwią mnie komentarze nt tego ze nauczycielom się nie chce pracować w wakacje....Nauczycielom się chce pracować ale dla higieny psychicznej często pracują( jak muszą) ale niekoniecznie z dzecmi.Nauczyciel po wakacjach ma iść do pracy z zadowoleniem a nie być sfrustrowany i niechetny do kontaktów z dziećmi. Trzeba od dzieci i hałasu odpocząć. To jest praca nonstop.Nie ma czasu na wypicie kawy czy przejrzenia internetu w miedzyczasie.Rodzice nam ufają i zostawiają nam swoje dzieci pod opieką a my tym zadaniom musimy sprostać.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 13:31:22

  Przecież nauczyciel ma tyle samo urlopu co zwykły człowiek, więc z kadrą nie powinno być problemu to pracownicy otrzymujący wynagrodzenie z miasta. Ich zasmarkanym obowiązkiem jest opieka nad dziećmi ludzi pracujących, i tyle w temacie. A burmistrz niech ich po plecach nie głaszcze! Darmozjady!

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 14:06:43

  A może burmistrz w swoim urlopie popracowałby na półkoloniach?

 • gość 2018-07-11 15:14:54

  Tumult jak przed mięsnym za komuny, a zza lady dobiega wizjonerskie : " nie dla psa kiełbasa ".

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 15:51:43

  W szkołach praca była by przyjemna gdyby nie te dzieci. Jest to powiedzenie nauczycieli.

 • gość 2018-07-11 15:57:24

  A może ty Gościu (...który mówi o zasmarkanym obowiązku ) popracowałbyś trochę na półkoloniach? albo Ci wszyscy , którzy macie tyle jadu ….kwalifikacje może zrobić każdy ( w Szczecinku również były kursy za niewielkie pieniądze i nie musza to być nauczyciele)Powodzenia!

 • gość 2018-07-11 17:25:06

  po co mamy pracować tam, gdzie nie chcemy? jak "nauczyciele" kolonijni nie chcą, to można wziąć kredyt i zmienić pracę. ktoś im tam kazał pracować? zmusił jakoś? pewnie zawód nauczyciela zmienił się o 180 stopni w kilka lat, więc stąd te krzyki poniekąd młodych ludzi.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 18:53:10

  Mam uprawnienia pedagogiczne i... pierwsze słyszę, żeby Sapik szukał nauczycieli na wakacje. Może warto dać jakieś ogłoszenie, to i chętni do pracy by się znaleźli?? A tak zajęcia prowadzą te same osoby co zwykle. Najlepiej powiedzieć, że nauczyciele nie chcą pracować. Tylko czy ktoś ich o to pytał??? Spychologia jak zwykle. Żeby odwrócić uwagę od swojego błędu, zrzuca się winę na innych....

 • Nauczyciel - niezalogowany 2018-07-11 23:28:59

  "W szkołach praca była by przyjemna gdyby nie te dzieci. Jest to powiedzenie nauczycieli" moje:)

 • gość 2018-07-12 04:35:03

  A ty chamie jeden z drugim pracujesz podczas urlopu? Urlop z definicji jest do odpoczynku! Najlepiej wysłać wszystkie dzieci na darmowe kolonie- państwo zapłaci opiekunom, a wy w tym czasie leżenie bykiem i święty roszczeniowy spokój. Obrzydliwcy.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 09:23:46

  ci biedni nauczyciele którzy tu piszą iż zwykli ludzie też powinni pracować podczas urlopu mają 2 i pół miesiąca wolnego a nie jak zwykły człowiek 26 dni, bądź zaczynający pracę 20 dni. Spoko nikt im nie każe pracować mają prawo wyboru ale jestem pewna że jest gro ludzi posiadających przygotowanie pedagogiczne i nie mających pracy, którzy z miłą chęcią pracowaliby chociaż te 2 tygodnie. Losowanie numerków moim zdaniem też nie jest dobrym wyjściem niektórzy mają w domu więcej niż jedno dziecko (bądź bliskie kuzynostwo) i niefajnie by było wysłać jedno dziecko a drugie mu powiedzieć że się nie dostał bo nie wylosowano jego numerka

 • gość 2018-07-12 09:36:47

  Trzeba było się uczyć to miałabyś możliwość przekonać się jak wygląda te twoje 2,5 miesiąca!

 • gość 2018-07-12 10:43:50

  Nauczyciele to jacyś dr. habilitowani, czy może profesorowie zwyczajni, że tak bardzo podkreślają swoje wykształcenie? Zrobił magistra i pospólstwo ma się kłaniać. Żenada. To może odbić piłeczkę - "inteligencja" wybiera nisko opłacany od dawna zawód i jęczy, że nisko zarabia. Ot inteligencja "inteligencji". Brawo! To może chodzi o powołanie? Więc o co jęczenie, że pracuje się na urlopie? Jak się lubi, to co robi...

 • gość 2018-07-12 12:59:41

  Douglas i Rak traktują ludzi jak bydło - załączony obrazek (film) - a i tak na jesień zagłosujecie na nich!

 • magister - niezalogowany 2018-07-12 22:06:49

  Po doktor nie stawia się kropki cieniasie! Dziś magistra robi się w medyku i później stawia się kropkę po dr i tym podobne. Więc jak możemy znaleźć wspólny poziom dyskusji nieuku???

 • magister - niezalogowany 2018-07-12 22:09:06

  A powołanie ma ksiądz! A przynajmniej powinien mieć.

 • gość 2018-07-13 09:26:07

  Magister, wróć do podstawówki, po skrótach odmienianych przez przypadki stawiamy kropkę (wszak doktora kończy się na a. jeśli napisałbym "dra' miałbyś rację cieniasie i nieuku. pewnie piszę z wuefistą :D

 • gość 2018-07-13 09:29:21

  przepraszam "doktorzy (habilitowani)" nie "doktora". co nie zmienia całości wypowiedzi nieuku od wuefu :D

 • gość 2018-07-13 10:01:47

  ciekawe, czy doczekam się od niemającego racji, lecz wyzywającego innych (mających rację) od nieuków i cieniasów, zwykłego, ludzkiego "przepraszam" wątpię - wszak nauczyciel ma zawsze (w swoim mniemaniu) rację. z taką edukacją - wara od moich dzieci!

 • równi i równiejsi - niezalogowany 2018-07-13 11:14:50

  Ciekawe, czy wśród tłumu petentów na zdjęciu był choć jeden swojak z peło ? Myślę, że nie musiał.

 • gość 2018-07-14 10:19:18

  Ale żenada, że tym rodzicom nie jest wstyd, jaki przykład dają dzieciom. W sumie twarze znajome, to co ja się dziwie, narobią dzieciaków, a potem pretensje bo nie ma się kto nimi zająć jak rodzice jadą na wakacje za 500+.

 • gość 2018-07-15 10:41:51

  Dzieci? Już 6 latki klną, pokazują środkowy palec, mówią o "pi....rach" i "ci....ch"... Gdzie rodzice? Jakie "wartości" im zaszczepili? Wystarczy wybrać się na spacer po Szczecinku albo stanąć pod blokiem. Uszy puchną, niedobrze się robi... Wszyscy widzą, że problem jest coraz poważniejszy i nikt z tym nic nie robi.

 • gość 2018-07-16 08:50:26

  Co ze świetlicami środowiskowymi. Biorą dotację miejską, ciekawe dla ilu dzieci zorganizowały wypoczynek letni.

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2018-07-18 04:53:09

  Jak można być tak roszczeniowym? To, że ktoś bierze dotacje od miasta, nie oznacza, że musi w wakacje pracować.

 • gość 2018-07-18 11:34:15

  wakacje to mają dzieci. dorośli mają urlop.

Dodajesz jako: Zaloguj się