:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Zaraz po wyborach zabrakło pieniędzy na dodatkowe zajęcia szkolne
Temat Szczecinecki 23/11/2018 05:40

W Szczecinku zabrakło pieniędzy na dodatkowe zajęcia szkolne, zarówno dla dzieci, które mają problemy z nauką, jak i dla uczniów wybitnie zdolnych. Chodzi o zajęcia realizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, godziny wyrównawcze m.in. z języka polskiego czy matematyki, zajęcia logopedyczne czy dodatkowe lekcje z dziećmi uzdolnionymi. – Czy ma to związek z wyborczymi obietnicami dotyczącymi wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli? O tym, że zajęcia w szczecineckich szkołach podstawowych zostały „wycięte”, poinformowali nas zaniepokojeni całą sytuacją nauczyciele oraz rodzice.

– Na zebraniu wychowawczyni poinformowały nas, że wszystkie dodatkowe lekcje zostają zawieszone

– powiedziała nam jedna z mam. – Nauczyciele zadeklarowali, że będą robić wszystko, żeby zajęcia wyrównawcze nadal były prowadzone, nawet gdyby mieli je prowadzić nieodpłatnie. 
Podobne sygnały otrzymaliśmy ze środowiska nauczycieli. – Urząd Miasta obciął we wszystkich szkołach podstawowych pieniądze na pomoc pedagogiczno-psychologiczną, na zespoły wyrównawcze z polskiego i z matematyki, na pomoc z uczniami zdolnymi.

Zostały tylko zajęcia dla dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym, bo na takie dziecko jest większa subwencja. Tak ma być do odwołania.

Sytuacja jest o tyle zastanawiająca, że ma miejsce dopiero teraz, po wyborach – sygnalizują nauczyciele.
Przyczyny zaistniałej sytuacji wyjaśnia Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych w Szczecinku. Dyrektor potwierdził, że zajęcia realizowane w ramach pomocy pedagogiczno-psychologicznej rzeczywiście zostały zawieszone ze względu na rygor finansowy. Ma to być jednak sytuacja tymczasowa. 
- Do tej pory było tak, że do tego, by dany uczeń mógł brać udział w zajęciach wyrównawczych musiał mieć opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogiczne – tłumaczy Tomasz Czuk. – Jeśli u danego ucznia stwierdzono jakieś deficyty, to my takiego ucznia obejmowaliśmy specjalną troską finansową. Za takim uczniem na zajęcia szły konkretne pieniądze. Teraz obowiązuje nowe rozporządzenie MEN, zgodnie z którym taki dokument z poradni już nie jest wymagany. Ponadto, został wydłużony katalog takich zajęć. 
- Każdy samorząd musi teraz organizować takie zajęcia dodatkowe na podstawie zwykłych opinii. Do szkół wpływają więc różne wnioski o objęcie ucznia dodatkowymi zajęciami, np. z języka polskiego, matematyki, pomocy logopedycznej, socjoterapeutycznej, itp. Ale za tym nie idą konkretne środki finansowe z subwencji oświatowej.

Do momentu, w którym wystarczyło nam na to pieniędzy, organizowaliśmy takie zajęcia.

Ale kiedy widzimy, że ich wykonanie grozi brakiem dyscypliny finansowej, musimy ich wykonanie przełożyć na styczeń, uwzględniając obecny stan finansów na oświatę – dodaje nasz rozmówca.
Czy zawieszenie dodatkowych zajęć w szkołach ma jakikolwiek związek z obietnicami wyborczymi, składanymi przez nowego burmistrza Daniela Raka, które dotyczyły znalezienia w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli?
- To nie ma związku z tą kwestią – dementuje Tomasz Czuk. – Chodzi po prostu o to, że kiedy zajęcia dodatkowe organizowane były w szkołach po otrzymaniu opinii z poradni, nie mieliśmy tak dużo przypadków, które wskazywały na konieczność organizowania takich zajęć. Teraz zajęcia wyrównawcze mogą się odbywać nawet na wniosek rodzica albo np. stowarzyszenia sportowego, które chciałoby tak wesprzeć swojego uzdolnionego podopiecznego. W ten sposób miast w trybie ciągłym, praktycznie przez cały czas musiało dopłacać do tego typu zajęć. Dopłacaliśmy od września 2017 roku przez prawie cały 2018 rok.

Nie można jednak dokładać w nieskończoność.

Ministerstwo dopiero w 2019 roku uwzględniło środki finansowe na ten cel. Dlatego od nowego roku zajęcia te znów będą realizowane. 

Reklama

zajęcia szkolne problemy z nauką pieniądze szkoły podstawowe logopeda psycholog nauczyciele - komentarze opinie

 • gość 2018-11-23 07:45:03

  DROGI PANIE ... trochę znajomości prawa oświatowego. Nigdy udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie było uzależnione wyłącznie od opinii Poradni Pieniędzy zawsze może zabraknąć jak w każdym budżecie na koniec roku ale proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd i nie tłumaczyć tego zmianami w prawie... Warszawa, dnia 7 maja 2013 r. Poz. 532 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach § 6. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu, szkole i placówce jest udzielana z inicjatywy: 1) ucznia; 2) rodziców ucznia; 3) dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki; 4) nauczyciela, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem; 5) pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania lub higienistki szkolnej; 6) poradni; 7) asystenta edukacji romskiej; 8) pomocy nauczyciela; 9) pracownika socjalnego; 10) asystenta rodziny; 11) kuratora sądowego. Warszawa, dnia 25 sierpnia 2017 r. Poz. 1591 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach § 5. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu, szkole i placówce jest udzielana z inicjatywy: 1) ucznia; 2) rodziców ucznia; 3) dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki; 4) nauczyciela, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem; 5) pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania lub higienistki szkolnej; 6) poradni; 7) asystenta edukacji romskiej; 8) pomocy nauczyciela; 9) asystenta nauczyciela lub osoby, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zwanej dalej „ustawą”, lub asystenta wychowawcy świetlicy, o których mowa w art. 15 ust. 7 ustawy; 10) pracownika socjalnego; 11) asystenta rodziny; 12) kuratora sądowego; 13) organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

 • gość 2018-11-23 08:57:08

  Skoro już mowa o znajomości prawa oświatowego to proszę porównać przywołane rozporządzenia MEN i zestawić je z algorytmem obliczania subwencji oświatowej oraz wskazać łaskawie, w którym miejscu na rok 2018 MEN przewidział środki na realizację zadań wynikających z PPP. Dopiero w projekcie podziału subwencji oświatowej na rok 2019 MEN zaproponował wprowadzenie dwóch wag na realizację działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej o wartości 0, 025 dla szkół podstawowych i gimnazjów (P46) i o wartości 0, 012 dla szkół ponadpodstawowych (P47). Proponuję też uważną lekturę ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z października 2017 r. Poza tym nigdy nie powiedziałem, że udzielanie PPP zależy wyłącznie od Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, więc proszę darować sobie pouczenia tylko czytać ze zrozumieniem. Rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 roku, rozszerzając katalog podmiotów, które mogą zgłaszać do objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną poszczególnych uczniów, dewastują po prostu budżety oświatowe jednostek samorządu terytorialnego, które nie są w stanie precyzyjnie oszacować kosztów takiej pomocy, tym bardziej że tryb zgłoszeń posiada charakter ciągły. Miłego dnia Tomasz Czuk

 • gość 2018-11-23 09:00:24

  Rece opadaja, pewnie to z powodu oszczednosci gdyz na cos innego trzeba uciulac, a dzieci z problemami niech sobie radza same...

 • gość 2018-11-23 09:11:48

  A gdzie obiecane podwyżki dla nauczycieli panie Daniels? Douglad kłamał i teraz weszło w krew?

 • gość 2018-11-23 09:16:09

  Ale za to na nartach będzie można szaleć cały tydzień. Jak zwykle w tym mieście mierny ale wierny zajmuje stanowisko, na którym nie powinien zasiadać. Masakra

 • gość 2018-11-23 09:19:40

  W tym miejscowym PEŁO doszli do wniosku, że przecież lepiej rządzi się niewykształconymi ludźmi, niż mądrymi. Mądrzy ludzie zadają pytania, które są niewygodne dla sprawujących urząd. W ten sposób już przygotowują sobie grunt pod kolejne wybory. Niezła wizja.

 • gość 2018-11-23 09:35:08

  Szkoła Podstawowa nr 1, zajęcia odbyły się "aż" dwa razy w obecnym roku szkolnym. Oj Panie Czuk chyba znowu się Pan pokłóci z rodzicami na forum. Kłamstwo ma zawsze krótkie nóżki.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-23 09:38:20

  Oczywiście Szanowne Panie Nauczycielki będą pracować za darmo. Szanujcie się! !!!!!! Nie pracuje się za darmo. Szanujcie się! !!!!

 • gość 2018-11-23 10:26:10

  nigdy dobro mieszkańców a tym bardziej dzieci ze Szczecinka nie było wizjom włodarzy Z PO. dzieci na dworzec. szkoły rodzice doposażają. żenada. ksero płatne dla nauczycieli. nawet materiałów dla dzieci nie mają gdzie skserować. dają rodzicom do skserowania. masakra.

 • gość 2018-11-23 10:28:48

  a na pomosty i remonty deptaków i placu wolności miliony są. ot burmistrza sobie wybrali.

 • gość 2018-11-23 11:29:06

  nie ma co biadolić lud wybrał i będzie co będzie.

 • gość 2018-11-23 11:56:50

  Panie Czuk jeśli nie potrafi pan szacować wydatków (należy mieć rezerwę na niespodziewane wydatki), to proszę zrezygnować z stanowiska. Słabość wizjonerów bez wiedzy aż nadto nam już doskwiera.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-23 13:31:43

  Kółek zainteresowań w szkołach podstawowych nie ma nigdzie- z wyjątkiem społecznej.Szczecineckie podstawowki to szkoły przetrwania.Jak sie nie ma wielkich pieniedzy,to niestety dziecko jest na to skazane

 • Młody człowiek - niezalogowany 2018-11-23 15:31:39

  KIEDYŚ BYŁ DOM KULTURY DLA MŁODZIEŻY I TAM WŁAŚNIE CAŁA MŁODZIEŻ UCZĘSZCZAŁA NA RÓŻNE DODATKOWE ZAJĘCIA ZAINTERESOWAŃ. TERAZ TO W KAŻDEJ SZKOLE TRZEBA O TYM MYŚLEĆ. NIE LEPIEJ BYŁOBY GDYBY TO BYŁO W JEDNYM MIEJSCU JAK DOM KULTURY MŁODZIEŻY.

 • gość 2018-11-23 15:34:08

  Panie Czuk jest Pan zobowiązany do prowadzenia tych zajęć, jeżeli to Panu się nie udaje niech się Pan poda do Dymisji ponieważ jest to chyba stanowisko dla kogoś bardziej wykształconego w tym kierunku, przewidującego i niezależnego od wizjonerów...

 • Gość - niezalogowany 2018-11-23 19:28:31

  Czuk to ten sam co w 2016 za bramkarza robił przed gabinetem Douglasa jak reporter chciał porozmawiać z burmistrzem? Żałosne

 • gość 2018-11-23 21:36:31

  Na wyciąg jest a na kształcenie dzieci nie ma?! - brak słów a cisną mi się na usta te niecenzuralne...

 • Gość - niezalogowany 2018-11-23 22:29:29

  Pewnie pań Czuk i paN burmistrz chcieliby żeby nauczyciele pracowali za darmo. A może Tak sami popracowaliby społecznie. Policja od stycznia dostanie podwyżki - 655 złotych. A nauczyciele -50zł.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-23 23:26:44

  Bo szczecinecka szlachta kształci lub kształciła dzieci na ul. Słowiańskiej i Klasztornej reszta plebsu nie musi być mądra.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-24 08:36:09

  Jest koniec roku. Miesiąc bez zajęć wyrownawczych da się przeżyć. Już widzę jak nauczyciele mimo ich niskich pensji pracują za darmo. Polecam tez rodzicom spędzić trochę więcej czasu z dziećmi, dopilnować, a nie tylko wymagać od placówek żeby edukowaly ich dzieci (po godzinach) , które często nie mają najmniejszej chęci podjąć żadnej współpracy w relacjach uczeń nauczyciel.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-24 10:21:34

  Bardzo trafne uwagi. Edukacja to nie tylko szkoła ale też rodzice, opiekunowie i nie w kontekście odrabiania lekcji. Jeśli dziecko ma problemy z matematyką, jezykami obcymi to moze korepetycje , szkoły językowe. Dodatki rodzinne, 500+, 300+, stypendia socjalne to środki które można zainwestować w edukację.a co nauczycieli drogie grono w dużej mierze ogranicza się do zadawania prac domowych a nie do nauczania. Rodzice, ktorym zalezy na edukacji dzieci, zmuszeni są do 3 a nawet 4 godzin dziennie przerabiac materiał szkolny by pomoc dziecku w pracach domowych. Dorosly idzie do pracy na 8 godzin nasze dzieci idą na 6-8 godzin do szkoly a potem jeszcze 4 godziny prac domowych. Dorosly ma weekend wolny dziecko musi odrabiać prace domowe, lub przygotowac sie do klasowek sprawdzianow. A gdzie czas na odpoczynek, rozwijanie pasji i czas na domowe obowiązki. Myslę ze bardziej cierpią nauczyciele z powodu zmniejszenia wynagrodzeń bardzo czesto za gotowość do pracy a nie za zrealizowane godziny w ramach indywidualnych zajeć. Rosnie nam tez duza grupa spoleczna nastawiona na: "mi się należy" , a coraz mniej ludzi: "może innym to bardziej jest potrzebne". Pomimo wszystko uważam ze jesli mnie nie stać na wydatki , ktore nie były zaplanowane to staram się myśleć jak ograniczyć ppotrzeby do możliwości. W takich sytuacjach wskażcie komu zabrac aby dopiąć budżet. Z życzeniami więcej: co ja mogę dać a nie komu mam zabrać.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-24 10:32:44

  Do osoby od szczecineckiej szlachty: na ul. Klasztornej uczą się dzieci z różnych miejscowości, nie koniecznie bogatych rodziców mają, czego przykładem może być moja osoba. Mój budżet domowy tak jest okrojony, żeby starczyło na czesne. Trzeba tylko chcieć.

 • gość 2018-11-24 13:35:40

  W sp5 na Wiatracznej to i tak strata pieniędzy.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-24 13:36:18

  Za to na Słowiańskiej zobaczcie że wkrótce nie zmieszczą się na parkingu samochody jak jest jakaś wywiadówka, i to jakie niektóre samochody. Ho Ho. Młodzieży jest przywożona przez rodziców, ta młodsza a starsi sami przyjeżdżają swoimi samochodami. Myślę że nie są to dzieci biedni.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-24 19:41:42

  No jak ktoś ma pieniądze to nie widzę żadnego ZADNEGO problemu żeby te pieniądze inwestować w edukację dzieci. Jednak wielu ludzi jest po szkołach publicznych i dało radę. Tylko dzisiaj większość dzieci z orzeczeniami, wszystko na 'd' a nauczyciel nawet krzyknąć nie może. Rodzice weźcie się za wychowywanie swoich dzieci, a w szkolach wszystkim będzie łatwiej.

 • gość 2018-11-24 21:49:00

  Na zajęcia dodatkowe nie ma pieniędzy ? Pan burmistrz obiecywał jeszcze że otworzy jeszcze jedną szkołę podstawową ażeby dzieci nie chodziły na dwie zmiany i żeby były mniej liczne klasy żeby można było indywidualnie pracować z uczniem a w ten sposób nie zadawać prac domowych bo można by więcej materiału przerobić w szkole. Jeżeli rodzicom o to chodzi to powinni wymusić na panu burmistrzu zrealizowanie tej obietnicy. W wiejskich szkołach w klasach jest po 10 uczniów, a w miejskich 25 bądź więcej.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"