:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Zbierają na pomnik dla swojego profesora

Bywa, że cenieni i lubiani pedagodzy, odchodzą w zapomnieniu i samotności. Niestety, taki los spotkał wieloletniego nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku, prof. Edwarda Chmaja. Aby po śmierci przywrócić pamięć i oddać cześć nauczycielowi, absolwenci „dużego ogólniaka” zorganizowali zbiórkę funduszy, dzięki której możliwe będzie postawienie, choćby skromnego, pomnika nagrobnego w miejscu, gdzie pochowany został profesor na szczecineckim na cmentarzu. 


Marek Jarmoliński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku w specjalnym piśmie zaapelował do wszystkich wychowanków oraz absolwentów, którzy pamiętają profesora Edwarda Chmaja.


„Czasami uda się nam spotkać na swojej życiowej drodze człowieka niezwykłego, który jest jak biały kruk wśród naszej szarej codzienności” – czytamy we wspomnianym apelu. „Wielu z nas miało zaszczyt i przyjemność spotkać na początku swojej życiowej drogi profesora Edwarda Chmaja. Zaszczepił on w nas szacunek i miłość do języka polskiego, do poezji, do literatury, do wzniosłych uczuć, które odczuwaliśmy, będąc Jego wychowankami i uczniami. Dziś go nie ma, ale pozostał w nas wszystkich wielki pierwiastek spuścizny duchowej Edwarda Chmaja”.


Jak wspomina Marek Jarmoliński, profesor urodził się 24 marca 1932 roku w Mrowli na Rzeszowszczyźnie. Studia polonistyczne ukończył w 1954 roku, w tym samym roku rozpoczął pracę zawodową w Liceum Pedagogicznym w Szczecinku, przechodząc w 1959 roku do naszego Liceum Ogólnokształcącego. W pamięci uczniów zapisał się jako błyskotliwy wykładowca literatury, zwłaszcza romantycznej. Był prawdziwym przyjacielem swoich uczniów, wręcz legendarną postacią w szczecineckim środowisku.  Do końca Jego dni okazjonalny kontakt utrzymywali z nim koledzy: L. Czekałowski, R. Bruderek i uczennice, m.in. B. Kadela-Skrobska, pamiętający okres Jego świetności pedagogicznej. 
Profesor Edward Chmaj zmarł 1 września 2015 roku w Domu Pomocy Społecznej w Żydowie, a pochowany został na cmentarzu komunalnym w Szczecinku. 


„Profesor Edward Chmaj odszedł od nas w samotności, a koszty i organizację pogrzebu sfinansowali wychowankowie Profesora”

– przypomniał Marek Jarmoliński.

„W uroczystości pogrzebowej uczestniczył Sztandar Szkoły. Aby nasz profesor nie popadł w zapomnienie uważam, że należy mu się, nawet bardzo skromny pomnik na cmentarzu, na którym spoczywa”. 


Pomnik nagrobny stanie, jeśli absolwentom I LO uda się zebrać potrzebną kwotę. Każdy, kto chciałby przyłączyć się do zbiórki, może wpłacać pieniądze na konto bankowe Komitetu Organizacyjnego Zjazdu I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku o numerze:
41 8935 0009 1300 3587 2000 0010 tytułem: nagrobek: E.Chmaj


„Pamięć o Profesorze Edwardzie Chmaju będzie trwała tak długo, jak życie jego uczniów”

– dodaje na koniec autor apelu, Marek Jarmoliński.

Reklama

edward chmaj profesor pedagog nauczyciel i lo w szczecinku zbiórka pomnik grób - komentarze opinie

 • gość 2018-09-06 08:13:24

  Wspanialy czlowiek,zawsze byl przyjacielem uczniow.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-06 12:37:53

  A czy jest to zgodne z prawem przecież to typowy jak na tamte czasy członek partii

 • gość 2018-09-06 13:15:46

  Przede wszystkim człowiek, a nie członek partii. Co do tego ma prawo?

 • gość 2018-09-06 13:30:38

  Brawo Marek Jarmoliński. Piękny pomysł. Tak trzeba. Co do partyjności (PZPR) pana profesora to On tylko opijał tę bandę by prędzej padła. Znam to z autopsji. Pozdrawiam "tamten" Ogólniak Krzysiek S.

 • gość 2018-09-06 13:45:02

  Gość - niezalogowany 2018-09-06 12:37:53 A czy jest to zgodne z prawem przecież to typowy jak na tamte czasy członek partii Nie wiem,czy profesor Chmaj byl czlonkiem partii czy nie byl,ale dla mnie jest to obojetne,bo byl dobrym czlowiekiem oraz wychowawca mlodziezy.W latach 80 PZPR liczyl okolo 3 mln.czlonkow,do tego dochodza jeszcze czlonkowie pokrewnych partii,czy wszyscy to byli zli ludie.Nie w szeregach partii byli w wiekszosci porzadni ludzie,a nie jacys zbrodniarze.Z Twojej rodziny tez pewnie niejeden(a) nalezal(a)do partii.

 • gość 2018-09-06 14:38:08

  Mareczku, to piękne co robisz.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-06 14:48:19

  Ale przecież PiS wrzucił ich wszystkich do jednego garnka ustawą znajdzie się jeden napisze pismo do sądu i .... popieranie ludzi socjalizmu jest karalne i nie ma znaczenia czy był dyrektorem czy pracownikiem konserwujące powierzchnie płaskie

 • gość 2018-09-06 16:59:36

  Gość - niezalogowany 2018-09-06 14:48:19 - Co to za bzdury. O czym Ty Gościu piszesz???

 • gość 2018-09-07 14:11:36

  Na przykład o zmianach nazw ulic w Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, czy nawet w Szczecinku. Rozbiórce pomników choćby w szczecinie, a ostatnio nawet o tablicy i skwerze prof. B. Geremka, "gościu"...

 • gość 2018-09-07 16:49:54

  Do tego "moralisty', który chciałby zaistnieć jak pewna cyganka bijąca po buzi kobietę z którą się nie zgadzała politycznie, otóż przyjacielu jeżeli uważasz że inwektywą jest przypisanie komuś przynależności ongiś do PZPR to nie masz racji, w Solidarności było kilkaset tysięcy członków tej partii i nikomu to nie przeszkadzało, a EDWARD, tak go nazywaliśmy my jego uczniowie z pewnością do tej formacji nie należał. Był to swój chłop, brat łata z Rzeszowszczyzny i niczym Janko Muzykant obdarzony wielkim talentem do interpretacji i nauczania polskiej literatury a romantyzmu w szczególności. Nielicznym dane było wysłuchać w jego interpretacji III części Dziadów , którą znał na pamięć i w której był zakochany. Wielu Jego uczniom i słuchaczom zapadło to w pamięć na całe życie i nic dziwnego, że teraz chcą Go jakoś uhonorować. Był solą swojej rodzinnej ziemi i tęsknił za nią..... my użyczyliśmy Mu spłachetka "naszej" historycznie w pełni niezdefiniowanej na wieczny spoczynek, niech spoczywa w spokoju żyjąc w naszej pamięci!

 • gość 2018-09-09 09:44:13

  Pamiętam grudzień 1970 rok, kiedy w restauracji " GRYF" przy jednym stoliku jedząc obiad, rozmawialiśmy o gdańskich rozruchach. Był bardzo wkurzony barbarzyńskimi działaniami ówczesnych komunistycznych polskich władz. Bardzo trafnie zdiagnozował, że to początek upadku polskiej komuny i nie tylko. Edward Chmaj zaliczał się do moich przyjaciół. To on zaszczepił i utwierdził we mnie nadzieję, żeby włączyć się w działania niepodległościowe Polski. Czerwiec 80 uświadomił mi, że czas ruszyć i ruszyłem.

 • gość 2018-09-21 07:41:39

  Marku....popieram Cię, prof. Chmaj był nietuzinkową postacią, Ciebie i mnie nazywał swoimi perłami. piękne czasy...za nami. Pozdrawiam. Włodek Makselon.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista podejmie się biurowej pracy zdalnej. Znajomość pakietu Office, Corel Draw, Photo Shop. Umiejętność tworzenia stron internetowych w..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Tarot Numerologia Runy - Uczucia, praca, finanse, zdrowie. Oczyszczanie energetyczne Synchronizacja czakr. Zapraszam serdecznie.


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe

Wynajmę od zaraz zadbane, czyste, ciepłe mieszkanie, niski czynsz. Dwa pokoje. Częściowo umeblowane. Wynajem minimum na okres 12 m-cy. Ulica..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Do wynajmu mieszkanie w bloku

Mieszkanie o pow. 46 m2 na parterze . Trzy pokoje o powierzchniach 7 , 12 , 15 m2 .Pokój największy z aneksem kuchennym . Korytarz , łazienka z..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Szkolenie 5-cio dniowe MP z

UWAGA ZACHODNIOPOMORSKIE !!! OSZCZĘDZAJ PIENIĄDZE !!! 5-cio dniowe szkolenie z MP brwi, oczu i ust oraz korekt i kamuflaży, możesz odbyć już za..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Kucharki / pomoce kuchenne -

Poszukujemy osób chętnych do pracy jako kucharze/kucharki i pomoce kuchenne. Od kandydatów oczekujemy min. 6 miesięcznego doświadczenia na podobnym..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"