:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Zbigniew Węglowski: Kibic to kibic, ma prawo mówić, ma prawo oceniać. Czy ma rację - to już inna str

piłka nożna, Zbigniew Węglowski Kibic kibic prawo mówić prawo oceniać rację - zdjęcie, fotografia
Temat Szczecinecki 11/02/2017 07:58

Zbigniew Węglowski, 32-letni trener Miejskiego Klubu Piłkarskiego Szczecinek, w rozmowie z „Tematem” mówi między innymi o szansach lokalnej piłki na awans do wyższej ligi, przygotowaniach do rundy wiosennej bieżących rozgrywek i  kursie wyrównawczym UEFA.

W poprzednim sezonie kibice narzekali, że grający trener to zła decyzja. Od jesieni już nie grasz. Z całą pewnością jest teraz "lepsza widoczność" gry drużyny, łatwiej można coś podpowiedzieć.

Zbigniew Węglowski: - Nie lubię stwierdzenia „kibice narzekali, kibice coś mówili”. Kibic to kibic, ma prawo mówić, ma prawo oceniać, a czy ma rację - to już inna strona medalu.  Jestem w klubie cztery rundy, z tego w trzech byłem grającym trenerem. Rundę rewanżową jeszcze Darzboru mieliśmy bardzo dobrą, pierwszą rundę MKP rewelacyjną, drugą słabą. Teraz jesteśmy na 6. miejscu, a  we wcześniejszych sezonach zajmowaliśmy  5. miejsce, a do tego byliśmy finalistą Zachodniopomorskiego Pucharu Polski. Jeśli komuś Węglowski w składzie przeszkadzał, ponieważ liczył na awans do III ligi, czy zwycięstwo w Pucharze Polski, to mogę tylko pogratulować optymizmu. Jeśli zaś chodzi o pracę trenera, to w piłce nożnej podczas meczu są ograniczone możliwości wpłynięcia na drużynę. Plac do gry jest duży, czasu nie można wziąć, nie ma takiej dostępności do zawodników, jaką daje siatkówka, koszykówka, czy piłka ręczna. Tak naprawdę trener może wpłynąć na zespół przed meczem i w czasie przerwy. Ja jestem zwolennikiem pracy na treningach. Chciałbym mieć tak przygotowany zespół pod każdym względem, by móc oglądać mecz, a po nim powiedzieć: dobrze to zrobiliśmy. Trener skaczący i pajacujący przy linii, a do tego krzyczący na swoich zawodników pokazuje, że chyba dobrze nie przepracował tygodnia.  Sama analiza meczu (jeśli tylko mamy nagranie całego spotkania) zmienia diametralnie spojrzenie na to, kto popełnił błąd, a kto stał się cichym bohaterem. Trzeba naprawdę posiedzieć w spokoju i obejrzeć takie spotkanie kilkukrotnie, by móc wyciągnąć konstruktywne  wnioski.

Jesień w wykonaniu naszego klubu to szósta pozycja. Czy dla trenera to udana runda, czy może oczekiwałeś nieco więcej? Często brakowało skuteczności i szczęścia, bowiem gra była dobra.

- Nie zganiałbym, czegoś na szczęście.  Skuteczność była średnia, ponieważ pod względem strzelonych bramek plasujemy się na 9. miejscu w  tabeli. Zawsze mogliśmy więcej popracować nad pewnymi elementami gry i to poprawić. Nie jest to widać takie łatwe. Brakuje nam rywalizacji w zespole. Kadra jest wąska, dlatego zdarzają się nam mecze rewelacyjne, jak i bardzo słabe. Uważam, że powinniśmy grać o podium i tego chłopakom i sobie życzę.

Nad czym głównie się skupiasz w trakcie przygotowań do rundy wiosennej? Jakie aspekty są w szczególności najważniejsze?

 - Jest to okres „ładowania akumulatorów”. Ważne w tym okresie są cechy motoryczne, nad którymi pracujemy. Chciałbym skupić się także nad taktyką, lecz nie posiadamy pełnowymiarowej sztucznej płyty. Staramy się dzielić tą naszą taktykę na małe wycinki gier, które realizujemy na orliku czy na sali. Trenujemy cztery razy w tygodniu. Mamy do dyspozycji  salę i orlik, raz w tygodniu chłopaki maja zadania biegowe,  które wykonują indywidualnie.  W niedziele możemy korzystać z sauny i basenu.  Jest to alternatywa przy braku  boiska ze sztuczna nawierzchnią. Trzeba sobie powiedzieć, że więcej jak połowa zespołów w naszej IV lidze, ma w swoich miejscowościach takie boiska, albo w promieniu 20 km.  Jest to krok milowy w szkoleniu grup młodzieżowych jak i dorosłych.

To pytanie paść musi. Czy możemy spodziewać się wzmocnień? A może jakieś transfery już miały miejsce?

- Myślę, że nie stać nas na to, by pozyskać zawodników ogranych z wyższych lig. Możemy liczyć na powroty chłopaków, którzy byli już u nas. Ważne, by utrzymać naszych zawodników w MKP, a nie jest to takie oczywiste.

W listopadzie zostałeś trenerem klasy UEFA A. Jak duża jest to dawka motywacji do jak najlepszego kierowania zespołem?

- Odbywałem kurs wyrównawczy, miał za zadanie przekształcić uprawnienia trenera II klasy w uprawnienia z grupy UEFA.  Motywacji dużo nie uzyskałem, szukam ją w samym sobie i w drużynie. Otrzymałem sporo wiadomości po wielogodzinnych rozmowach z trenerami. Analizowaliśmy swoją pracę w klubach. Rozmawialiśmy o tym, jak kto pracuje, co robimy podobnie, a co w bardzo odmienny sposób. To była prawdziwa  skarbnica wiedzy.

Czy ogólnie będzie jakoś szczególnie zmieniana taktyka na nową rundę? Dużo zespołów próbuje nowych wariantów, by sprawdzić, która będzie tą optymalną.

- My staramy stworzyć sobie model gry, który będziemy chcieli ciągle wzbogacać. Wiemy, jakie mamy atuty w drużynie i będziemy chcieli je eksponować. Wady też mamy. I będziemy je chcieli niwelować.

Czy stawiasz jakieś konkretne cele swoim zawodnikom na wiosnę? Czy po prostu mają oni grać jak najlepiej i zająć jak najwyższą pozycję na koniec i dojść wysoko w Pucharze Polski?

- Wszystko zależy od kadry. Chciałbym mieć na tyle szeroki i wyrównany skład, by móc walczyć o podium i grać w Pucharze Polski. Te najbardziej emocjonujące mecze były właśnie w zeszłorocznej edycji Pucharu Polski.

Mamy piękną infrastrukturę, której pozazdrościć mogą nam kluby z wyższych lig. Dużo osób mówi, że wielką szkodą jest, że "marnuje się" w IV lidze. Jak sądzisz - czy w ciągu najbliższych lat klub ze Szczecinka będzie stać awansować do wyższej ligi?

- Dobre słowo - „stać”. Myślę, że nie. Była trzecia liga za czasów Darzboru, której nie potrafiliśmy utrzymać, a przypomnę, że 90 procent tamtego zespołu to byli zawodnicy z powiatu szczecineckiego. Teraz gdyby nie sześciu podstawowych zawodników przyjezdnych, trudno było by zebrać mocną jedenastkę meczową. Piłka zawodowa to wyzwanie organizacyjne i finansowe. Mamy dobre dwa przykłady w promieniu 100 km, gdzie w Chojnicach i Bytowie zbudowano zespoły pierwszoligowe. Są to miasta porównywalne do Szczecinka. Dwie jakże różne drogi dojścia do sukcesu cechują te projekty. Chojnice budują przy współudziale miasta i ogromnej liczbie sponsorów swoją markę, zaś Bytów przy udziale jednej potężnej firmy, która chce i ma w tym interes. To nie jest zabawa w piłkę nożną, to są poważne firmy, które muszą być wydolne finansowo.  Wszyscy widzą, że mamy piękne obiekty sportowe, ale boiska to trochę za mało.

Czy trenerowi dokucza słaba frekwencja na meczach domowych MKP? Zawodnikom brakuje dopingu.

- Tak.  Brakuje mi dopingu i pełnego stadionu sympatyków piłki nożnej. Mecz to ma być święto. Poza samą grą trybuny muszą przyciągać atrakcjami, muzyką, spotkaniem się w gronie znajomych i emocjami, o które to już my musimy zadbać. Jest garstka kibiców, co nas wspiera zawsze, nawet podczas meczów wyjazdowych i im pragnę  bardzo, bardzo podziękować. Musimy nauczyć się przychodzić na stadion, dopingować swoją drużynę na dobre i złe. Pamiętam finał zeszłoroczny Pucharu Polski rozdanie medali po niestety przegranym meczu. Kibice Świtu świętujący, a reszta stadionu pusta. Nie mogliśmy zrozumieć dlaczego? Bo przegraliśmy mecz? Po tylu latach osiągnęliśmy jakiś sukces nie licząc awansu z piątej ligi do czwartej. Wygraliśmy kilka fajnych meczów: Gwardia, Pogoń II Szczecin, Drawa, a większość osób nie chciała poczekać i pogratulować nam drugiego miejsca w województwie i wyszli ze stadionu. Smutne. 

Chcemy zbudować zespół dobrze działający w IV lidze pod każdym względem sportowym, organizacyjnym, finansowym. Jeżeli nam się to uda, to możemy myśleć o zrobieniu awansu i spokojnej walce o punkty w wyższej lidze. W innym przypadku nie ma to sensu.

 

Rozmawiał: Patryk Witczuk

Reklama

Zbigniew Węglowski: Kibic to kibic, ma prawo mówić, ma prawo oceniać. Czy ma rację - to już inna str komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"